Dražší set-top-boxy pro DVB-T2 nabízejí hotové kousky pro každého i specialitky pro fajnšmekry

UVNITŘ TABULKA S PARAMETRY – Po nejnižší cenové relaci jsme se nyní podívali na set-top boxy s cenou mezi 2 000 a 5 000 Kč. Není jich sice ani dvacet, ale už mezi nimi najdete podstatně více kombinovaných přístrojů, boxy s Androidem i modely s HbbTV.

Zatímco v cenové relaci pod 2 000 Kč, resp. zejména pod tisíc korun, uvádějí dovozci na český trh jeden set-top-box pro DVB-T2/HEVC za druhým, mezi dvěma a pěti tisíci korunami je jich podstatně méně a novinky nejsou tak časté. Nakonec jsem jich dal dohromady 17 a jsou mezi nimi jak přístroje pro typické koncové zákazníky (Technisat), tak přístroje pro fajnšmekry a hračičky, nebo chcete-li pro ty, kteří využijí možnosti dopracovat si set-top box podle svého třeba instalací jiného uživatelského prostředí nebo dohráním nějakého rozšiřujícího modulu (VU+, atd.). V přehledové tabulce však najdete i boxy s operačním systémem Android, které mají přístup do tržiště aplikací Google Play a tudíž do nich můžete stáhnout nejrůznější aplikace, včetně on-line videoték či internetových televizí.

I mezi 2 000 a 5 000 Kč je třeba si dát pozor na přijímače, které sice mají tuner DVB-T2, ale nepracují s kompresí H.265/HEVC, nýbrž jen s H.264. Tím pádem nejsou pro budoucí zemský standard použitelné. Zatímco jste se ale při nižší ceně alespoň mohli orientovat podle set-top boxů pro provoz na budoucích pozemních sítích certifikovaných, tady jich mnoho nenajdete. Přesněji řečeno, u Českých Radiokomunikací (CRA) byl certifikován jeden jediný, a to GoSAT GS7075 COMBOi (3490 Kč). Ten tak může využívat loga „DVB-T2 ověřeno“, což ostatně vidíte ve fotogalerii níže.

Pokud se ptáte po dalších, je třeba otevřeně říci, že naděje na jejich certifikaci není příliš vysoká. Ba spíše naopak.

K TÉMATU A NAŠE TESTY:

 

Jaká vypadá současná nabídka

Mezi set-top-boxy pro čistě pozemní příjem, které jsou určeny pro běžného, byť náročnějšího zákazníka, najdete především Technisat. Ten ukončil prodej modelu DigiPal IQ T2 a k závěru se blíží i DigiPal T2 HD (2870 Kč), který vytlačuje levnější verze Digipal T2 HD ex+ (1999 Kč), což je nejdostupnější set-top box této značky. Do přehledu jsem však nakonec zařadil i kombinovaný Technisat DigiPal DAB+ jehož cena se už k pěti tisícům blíží. Představuje totiž naprosto unikátní kombinaci přijímače pro pozemní televizní vysílání a digitální rozhlas systému DAB/DAB+.
Zástupce typických kombinovaných přístrojů pro pozemní a satelitní signál je tu nakonec pouze jeden: GoSAT GS7075 COMBOi (3490 Kč), protože Medialink SmartHome ML 6500 DVB-S2T2C HEVC (2700 Kč) už používá nějakou formu Linuxu. Ostatní přístroje z přehledu pohání buď Google Android nebo Linux Enigma a jde mj. o Amiko A4 T2/C (2355 Kč), Formuler F4 Turbo Combo HEVC (3200 Kč) či Strong SRT 2401 (2990 Kč). Ten už pracuje s Androidem 7.1 a recenzi chystáme.

Pokud takovýto set-top-box využívá oficiální Android má také přístup do knihovny aplikací Google Play s možností dohrát si ty kompatibilní, nebo alespoň částečně kompatibilní. Někdy je to i HBO GO, nějaká internetová televize, jako například Lepší.TV (Strong SRT 2401), a jindy dokonce kompletní uživatelské prostředí XBMC (Kodi), které jde ale využít nejen u Androidu.

Jak vidíte, nabídka se soustředí jak na typické koncové uživatele, kteří vyžadují pouze funkční set-top box a nic jiného je nezajímá, tak na univerzálnější přístroje z nichž obecně nejpřístupnější jsou ty s Google Android. Vedle toho jsou tu ještě linuxové stroje typu Dreambox DM525 (4590 Kč) nebo Vu+ Zero 4K C/T2 (3990 Kč) s bohatými možnostmi úprav uživatelského prostředí a dokonce i s nahráním zcela jiného prostředí (např. VTi či OpenATv). Ty navíc nabízejí ke stažení nejrůznější doplňky a rozšíření buď pro jednotlivé funkce, jako HDMI (CEC), nebo pro kompletní zastřešující software, typicky Kodi.

Jak si dražší a drahé set-top boxy stojí s HbbTV?

Zatímco v cenové relaci do 2000 Kč se v přehledu ocitl jediný přístroj s HbbTV, Alma iHD, který však stále čeká na konečný firmware a tudíž v tomto ohledu pracuje omezeně, mezi 2000 a 5000 Kč jich je s „červeným tlačítkem“ přece jen více i když ani tady to žádná velká sláva není. Jde jednak o přístroje Linuxem, které jsou určeny pro zkušené uživatele typu hračička, a jednak především o Technisat. U nich mám z valné části hybridní televizní vysílání vyzkoušeno, nebo vím (ze spolehlivého zdroje), že je plně funkční. Zatím stále čekám na zápůjčku GoSAT GS7075 COMBOi, který má HbbTV také zvládat.

A jaké modely v přehledu „červeným tlačítkem“ disponují?

 • Dreambox DM525, DVB-T2/DVB-C (4590 Kč)
 • GoSAT GS7075 COMBOi (3490 Kč)
 • Technisat DigiPal DAB+ (5100 Kč)
 • Technisat DigiPal Isio HD (4290 Kč)
 • Vu+ Zero 4K C/T2 (3990 Kč)

Jak číst tabulku

O certifikaci jsem se už zmiňoval (zde ji má pouze GoSAT GS7075 COMBOi), u položky tunery je situace o kousek složitější. Všechny přístroje v přehledu jsou minimálně vybaveny pro příjem DVB-T a DVB-T2/H.265/HEVC, většina z nich pak ještě nabízí tuner další, typicky satelitní. U něj se ne vždy podařilo zjistit zda na DVB-S2 taktéž podporuje H.265/HEVC. Pokud to vyžadujete (například pro Flix TV), dobře si to ověřte. Jediný přístroj – Technisat DigiPal DAB+ (5100 Kč) – pak vedle DVB-T/T2 disponuje i tunerem pro příjem digitálního rozhlasu DAB/DAB+. Je jediný nejen v přehledu, ale i na trhu.

Důležitým bodem je „příjem (rozlišení)“ a jsou v něm opět nějaké nejasnosti, protože se – u boxů s podporou 4K – často vůbec nepodařilo dohledat, zda jde o rozlišení, které set-top box skutečně zvládá všude, tedy i na některém z tunerů, nebo s ním pracuje například pouze při přehrávání z internetu.

V prvním přehledu jsem se podrobněji zmiňoval i o placeném pozemním vysílání, takže tady jen stručně. Čtečku přístupových karet či plnohodnotnou mechaniku PCMCIA (CI+) pro adaptér, má naprostá většina set-top boxů, ne vždy by však šly využít pro možné budoucí české placené pozemní vysílání (Technisat). Stát se ale může i to, že čtečka, či mechanika, je určena pouze pro satelitní příjem (GoSAT GS7075 COMBOi).
U položky „některé funkce“ jsou někdy uvedena multimédia, jindy nikoli, ale snad všechny set-top boxy je přehrávají i když to třeba vůbec uvedeno nebylo, což ale platí třeba i o EPG, verzi HDMI, USB či frekvenci Wi-Fi, takže pokud konkrétní údaje uvedeny nejsou…

Předpokládám, že přístroje v této cenové relaci ve většině případů zvládají i přehrávání multimédií přes DLNA, tedy z domácí sítě. I tento údaj na webech prodejců či distributorů často uveden není, avšak počítat s tím určitě můžete u boxů s Androidem, kde je ovšem zapotřebí najít nějaký funkční software. Ten v základu velmi často chybí.
Pokud potřebujete set-top box k televizoru připojit přes klasický konektor SCART počítejte s tím, že v této kategorii jich moc není. Uváděn byl pouze u GoSatu a dvou Technisatů. Automaticky se tak předpokládá moderní televizor s konektorem HDMI.

Obdobná je situace i u Wi-Fi, která je zabudované zejména u zařízení s Androidem. K některým přístrojům se však nechá dokoupit alespoň jako adaptér do rozhraní USB, což nemile překvapí zvláště u těch drahých, kde bychom přítomnost Wi-Fi automaticky předpokládali. Jestliže jste na Wi-Fi závislí, pamatujte i na to, že v drtivé většině případů půjde o 2,4 GHz, což může dělat například v panelákovém nebo činžovním prostředí problém. Faktem je, že jsem nikde nenatrefil na nic ani s Wi-Fi ac, ani s Wi-Fi n na 5 GHz. Přitom 5 GHz je dnes v televizorech na standardu „n“ běžné.

Květnový přehled set-top boxů mezi 2 000 a 5 000 Kč podporujících příjem v DVB-T2/HEVC

Poslední aktualizace článku a tabulky proběhla 24. května 2018. Přehled si neklade za cíl ukázat kompletně celou nabídku, pokud ale máte nějaký zajímavý přístroj pro DVB-T2/HEVC, určitě nám dejte vědět.

Ke stažení (PDF): set-top boxy 2000-5000 Kč – tabulka, květen 2018

 

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “Dražší set-top-boxy pro DVB-T2 nabízejí hotové kousky pro každého i specialitky pro fajnšmekry”

 1. Radek Donát napsal:

  Jedno důležité upozornění (varování):
  VU+ Solo SE V2 sice umí DVB-T2, ale neumí HEVC (H.265) a tedy ho pro české DVB-T2 vysílání nelze použít!

 2. Radek Donát napsal:

  A jednu poznámku: Řeči o tom, že linuxové set-top-boxy jsou jen pro hračičky, jsou bohužel často opakovanými, ale už dávno dávno neplatnými mýty. Pokud je prodejce solidní, poradí si s linuxovým přístrojem i malé dítě nebo senilní stařík, který neví co je internet (věřte, že vím o čem mluvím). Podle mých zkušeností má většina linuxových přístrojů uživatelsky přívětivější ovládání (netvrdím, že konfiguraci, ale tu dělá prodejce) než ty nelinuxové.

  • Nonic napsal:

   No jasně vychvalovat Linux až za hrob když je to můj kšeft… přitom pane Donáte přiznáváte, že to konfigurační nastavování je fakt přehnaně složitý = mraky úplně zbytečných a matoucích položek a jejich možností co s nimi dělat…
   Jinak ano když vám solidní prodejce nejlépe na zakázku ale za patřičně tučný poplatek přímo v prodejně vše ušije na míru… dle toho co vám ukáže a vám vyhovuje (aktualizace už raději doma nedělat) tak pak skutečně už stačí jen dálkáčem cvakat předvolby ale jinak je to fakt hračka na dlouhé hodiny než se docílí aspoň něčeho co od koupě bylo očekáváno… Častý problém je funkční HbbTv a jiný dodělávky dle html. programátorských příkazů… na čemž je linux založen na rozdíl od jiných operačních systémů a raději nehovořit o přenositelnosti mezi Windowsem když je naprosto rozdílný formátovací systém který po vložení není viděn co je na HDD či Flash uloženo… maximálně uvidíte ubranou datovou kapacitu…

 3. Bohumil Herwig napsal:

  Díky za zprávu. Ještě to zkouším nějak ověřit, ale u těchto věcí je to problematické. Vy to máte ověřeno?

 4. Bohumil Herwig napsal:

  Je to přesně tak jak říkáte. Je to upravené. Děkuji za upozornění.

 5. peti napsal:

  Hezký článek. Dnes průměrně náročný divák bude hledat STB, který zvládá satelit i DVB-T2 H265. Dnes je však více než jasné, že komerční programy v DVB-T2 budou kódovány, proto bude potřeba 2tunerové STB s možností vložit současně 2karty (se čtečkou či CAM). Těchto STB je však velice poskrovnu a myslím si, že nabízení jiných, než těchto STB je bezpředmětné – alespoň pro mne.

  • vedro napsal:

   Pokud se jeste nevysila v T2 v kodu jaky prijimac ma vyrobce vyrobit? Vzdyt se nevi zda se vysilat bude a nezname kodovaci system. Ikdyz bude mit STB CI slot nikdo dnes nezaruci, ze to bude s jeste neznamym modulem fungovat. O dodani vhodnych prijimacu na trh schopnych dekodovat programy se jiste postara poskytovatel placene sluzby.

 6. peti napsal:

  Ano i toto je možné. Nechci však STB, který mi za drahý peníz prodá jeden poskytovatel, a který bude zvládat programy jen toho poskytovatele, chci třeba vlastní STB, který bude zvládat i programy ostatních poskytovatelů i satelity. A proč v ČR vymýšlet vymyšlené a vyvíjet další kódovací systém, i když v našem kocourkově je možné všechno a ani bych se nedivil.

 7. martin napsal:

  nebylo by mozna lepsi uverejnit test na alma ihd uz ted s tim, ze cast o hbbtv bude vynechana (s poznamkou) a po aktualizaci hbbtv se pak clanek aktualizuje?

 8. VITEK2442 napsal:

  Tady je to samá recenze. Jinde je info o tom, že 31.5.18 končí v PS 12 ČT D/Art a Očko Expres a nahradí je Prima Krimi a Seznam TV. Zde se o tom nedovíme.

 9. atakdale napsal:

  Recenze „Golden Media Spark“ by nebyla ?
  -nebo sem prehledl?

 10. spyko napsal:

  Konfiguraci linux přístrojů solidní prodejce provede zdarma,vyberete si sám ,který systém a jak konfigurovat,mám DM525-čtečka i modul,jako zálohu telesystem 6820 twin/nemá hbbtv/,oba bezproblémové,zapomněli jste na Formuler 4k combo./3000kč/

Napsat komentář