HbbTV u našich sousedů: německý freenet TV Connect posiluje možnosti pozemního vysílání na maximum

Služba freenet TV, to nejsou pouze kódované programy, ale také volně přístupná platforma hybridní televize a nová on-line půjčovna freenet Video.

Co je freenet TV Connect

Ani pozemní televizní vysílání si už dnes nevystačí pouze s klasickým lineárním obsahem. Přidanou hodnotou se stala technologie HbbTV (hybridní vysílání), která u přijímačů s podporou tohoto standardu umožňuje přístup do on-line archivů, přináší modernějšího elektronického programového průvodce, vylepšený teletext a řadu dalších funkcí. Jenže ani to už dnes úplně nestačí. Zatímco v minulém článku našeho miniseriálu o HbbTV u našich sousedů jsme se podívali na velice chudou nabídku služby Portal v Polsku, směr, kterým by se do budoucna měli všichni ubírat, je platforma freenet TV Connect, která se nedávno rozšířila i o vlastní videopůjčovnu. Tohle je něco, co na našem trhu citelně chybí.

Jak si představit freenet TV Connect? Ideálně jako webovou stránku, která je rozcestníkem k celé řadě dalších služeb, ale její výhodou je, že k ní nepřistupujete přes počítač, ale dálkový ovladač vašeho televizoru. Vzhledem k tomu, že freenet TV Portal cílí primárně na německý trh, najdete v něm zejména obsah celoplošných, regionálních, ale také lokálních německých televizí. K dispozici jsou také zpravodajské stránky uzpůsobené pro HbbTV a důležitou součástí je i poslech rozhlasových stanic, kterou zajišťuje provozovatel služby Radioplayer.de. Vše je řazeno přehledně do kategorií a zájemce tu najde vždy to, co hledá. Pokud si nevybere z obsahu lineární televize, může si desítky minut listovat v hybridních aplikacích.

Nutnost být v dosahu signálu a mít štěstí

Na začátek této kategorie si je zapotřebí ujasnit pojmy, které se používají v souvislosti s pozemní digitální televizí druhé generace v Německu. Zatímco volně šířená nabídka veřejnoprávních kanálů se označuje jako DVB-T2 HD, privátní stanice jsou kódovány v rámci platformy freenet TV. Ovšem pozor! Služba freenet TV Connect, která funguje na bázi technologie HbbTV, je součástí veřejnoprávního multiplexu ZDF, kde jsou šířeny i stanice KIKA HD a 3sat HD. Nutností je tedy být nikoliv v dosahu placené pozemní nabídky, ale stačí být v blízkosti kterékoliv německého vysílače, který již operuje ve standardu DVB-T2.

V Praze realizuji příjem DVB-T2 z Německa díky vysílači Löbau – Schafberg, a to zejména na kanálu 56, na kterém se nachází právě multiplex ZDF. Příjem na Jižním Městě není v mém případě stabilní, ale pro zjednodušení lze říci, že signál je přítomný většinou v ranních a následně i večerních hodinách. Při zlepšených troposférických podmínkách se ke kanálu 56 přidávají i kanály 34 a 39. Pokud si vezmete, že všechny programy jsou k dispozici v rozlišení 1080p50, dostanete se spolu s Českou televizí na velmi pěknou cifru – přibližně 25 programů ve Full HD kvalitě na pozemní anténu typu matrace, která se osvědčila jako nejlepší pro nehomogenní pole.

Vhodné přijímače

Ne každý přijímač může být vhodný pro příjem DVB-T2 z Německa. Hned vysvětlím proč. Operátor Media Broadcast, který chod služby freenet TV technicky zajišťuje, doporučuje pro plnohodnotné využití platformy boxy s podporou freenet TV Connect. Osobně jsem toto tvrzení považoval za zbytečné, pokud jsem si sám neměl možnost službu poprvé vyzkoušet. V případě, že použijete televizor, který například prošel certifikací „DVB-T2 ověřeno“, neměli byste v tomto směru narazit na žádný problém. Stejně tak tomu bylo i z pohledu set-top-boxu TechniSat Digipal DAB+, který kromě pozemního vysílání umí zpracovat i digitální rozhlas.

Problém se může ovšem objevit ve chvíli, kdy budete ladit portál freenet TV Connect na linuxovém přijímači, jakým je například špičkový box Vu+ Ultimo 4K, tedy aktuálně nejvyšší model stáje Vu+, který vás v „plné palbě“ vyjde na více než patnáct tisíc korun. Vu+ Ultimo 4K sice zpracuje signál multiplexu ZDF, ale naladí pouze pět programových pozic, na nichž jsou šířeny lineární kanály, portál freenet TV Connect úplně ignoruje. Pátral jsem v tomto směru na internetu a nabízí se vcelku rozumné vysvětlení, s nímž přišel kolega Marek Svoboda, který pro Televizníweb.cz už napsal také několik článků. Služby freenet TV Connect se pravděpodobně vysílají na jiné vrstvě technologie, kterou by v tomto případě mohlo být DVB-T2 Lite. Předchozí model Vu+ Solo 4K, jehož jsem byl majitelem, neuměl DVB-T2 z Německa naladit vůbec.

Další portály a geoblokace

Nutno upozornit, že freenet TV Connect jako služba není pouze jedinou nabídkou dostupnou v rámci HbbTV z Německa. Kromě freenet TV Portalu naladíte v DVB-T2 multiplexu ZDF přibližně pětadvacet dalších podobných pozic, jejichž nabídka se v uplynulých měsících jen drobně změnila. Zjednodušeně si můžete představit, že každá programová pozice představuje jednu televizní stanici, ovšem s tím rozdílem, že nejde o kanál šířený přes klasický televizní signál, ale na platformě HbbTV. Zajímavostí v tomto směru je, že daná služba vám bude fungovat i se starším přijímačem DVB-T2, který nemá kódování H.265/HEVC. Takový přijímač vám ale v českých podmínkách bude brzy k ničemu.

Přesto, že v DVB-T2 multiplexu je šířeno celkem asi třicet programových pozic, přičemž okolo pětadvaceti z nich, jak již bylo řečeno, je určeno službě freenet TV Connect, ne všechny budete moci na území České republiky využívat. Důvod je zcela jednoduchý, geoblokace. freenet TV Portal naštěstí spadá do kategorie plně využitelných služeb i u nás. Jedním z plusů je například stanice eoTV, která je šířena v rámci HbbTV ve Full HD rozlišení, zatímco na satelitu Astra je tento program k dispozici pouze v „HD ready“ kvalitě. Podobně je na tom například i německá verze stanice Hope Channel. Nedávno do freenet TV Connect přibyly i programy Kabel eins doku a Deluxe Music TV. Na obě stanice je bohužel geoblokace uplatněna.

freenet Video doplňuje službu freenet o videotéku

Přesto, že příjem pozemní digitální televize je v Německu oproti satelitu nebo kabelu v menšině, operátor Media Broadcast stále vymýšlí způsoby, jak platformu freenet TV zatraktivnit. Tím zatím posledním je vlastní portál freenet Video dostupný na adrese https://www.freenet-video.de/. Tuto službu je možné využívat pouze na území Německa, a proto ji zmiňuji jen okrajově, aby bylo jasné, kam až lze na poli pozemní digitální televize dospět. Stejně jako služba freenet TV je zpoplatněno freenet Video měsíčním poplatkem a nikoli platbou za samostatné tituly, kterých má k dispozici divák přibližně tisícovku včetně filmů a seriálů. Pokud divákovi ani toto nestačí, může pak sáhnout po koupi jednotlivých titulů, kterých je dalších přibližně osm tisíc. Znáte lepší nabídku?

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “HbbTV u našich sousedů: německý freenet TV Connect posiluje možnosti pozemního vysílání na maximum”

  1. Spáčil napsal:

    Když jsem byl na dovolené v Itálii, tak jsem taky čuměl. V DVBT mají hybridní kanál Infinity a za nějakých 10 éček tam najdete okolo 5000 filmů. V hotelu kde jsem byl ubytovanej to měli aktivní a filmy od nových po starší a i v originále. Bylo na co se dívat. HD byla samozřejmostí.

  2. Jan napsal:

    Jste provokatéři. Teď se budu dávat týden psychicky dohromady. A to jsou ty hybridní hrozby. A né nějakej Putin. Do pr…. .

Napsat komentář