HbbTV u našich sousedů: Polský Portal přináší doplňkový servis, krásou ale dvakrát neoplývá

UVNITŘ FOTOGALERIE – V rámci DVB-T mohou naši severní sousedé poslouchat díky hybridnímu vysílání například on-line rádia, případně si přečíst zpravodajství Polskieho Radia.

Multiplex vysílající ve III. pásmu jako digitální rádio

Šířit v dnešní době pouze klasické televizní vysílání v rámci DVB-T, respektive DVB-T2, už nestačí. Pryč jsou ty doby, kdy byla televize pouze pasivním kanálem, kterým jste mohli přijímat jednotlivé stanice. Běžnou součástí řady kanálů se v posledních letech stalo zejména hybridní vysílání označované zkratkou HbbTV. V následujícím seriálu, který jsem se rozhodl připravit pro Televizníweb.cz, se postupně podíváme na tuto technologii z blízka u našich sousedů. Primárně bych se rád zaměřil na německý trh, ale dnes uděláme výjimku a nahlédneme do Polska.

Kromě klasických televizních multiplexů od kanálu 21 do 60, funguje u našich severních sousedů také terestrická síť, která začala být před několika lety budována relativně velmi překvapivě ve III. pásmu. Ano, přesně v tom kmitočtovém rozsahu, který chce Evropa do budoucna použít (a již používá) pro šíření digitálního rozhlasového vysílání DAB+. Příjem této sítě tak může komplikovat skutečnost, že pro ni divák není vůbec vybaven. Je zapotřebí anténa pro III. pásmo a pochopitelně i televizor/set-top-box, který dovolí naladění programů mezi 6. a 12. kanálem. V Praze realizuji příjem multiplexu 8 z vysílače Żagań / Wichów na 8. kanálu.

HbbTV portál nabízí televizní program i on-line rádia

Terestrická síť, která nabízí službu TV Portal, se označuje jako multiplex 8 a jeho operátorem je společnost EmiTel. V rámci uvítací obrazovky, která se spouští klasicky přes červené tlačítko, jsou k dispozici čtyři aplikace – předpověď počasí, zpravodajství, televizní program a přehrávač. Osobně jako největší přínos hodnotím poslední jmenovanou, která vám umožní poslech řady rozhlasových stanic on-line. Jedná se pochopitelně výhradně o polská rádia, která jsou v první fázi řazena podle mediálních skupin, do nichž patří – Polskie Radio, RFM, Eurozet a další.

Nalijme si čistého vína, grafika Portálu není nijak úchvatná, naopak. Působí velmi strohým a laciným dojmem bez špetky invence, nicméně svůj účel plní. Největší zastoupení tu má pochopitelně polský veřejnoprávní rozhlas včetně svých regionálních studií, k dispozici je zde například i Radio Opole 2 s piktogramem DAB+. V sekci Wiadomosci (Zpravodajství) najdete aktuální dění, jehož dodavatelem je podle očekávání opět polské veřejnoprávní médium. Aby grafika nepůsobila úplně lacině, použitá je vždy i perexová fotka. Výslednému dojmu ovšem na kráse příliš nepřidá.

Diváci na naplnění multiplexu čekají již téměř dva roky

V současné době jsou v polském DVB-T multiplexu 8 obsazeny pouze čtyři programové pozice, které náleží privátním stanicím Metro, Nowa TV, WP (Wirtualna Polska) a Zoom TV. Všechny tyto programy vysílají ve standardním rozlišení obrazu. Tři pozice má v multiplexu dlouhodobě rezervované Telewizja Polska, která je však ani po dvou letech nebyla schopná naplnit. O tomto kroku už přitom bylo rozhodnuto v roce 2015. Veřejnoprávní médium má možnost do této sítě zařadit buďto tři programy v klasickém, případně jeden program v HD a dva kanály v SD kvalitě. Distribuční mix je tak na jeho rozhodnutí.

V souvislosti s TVP provází tuto síť dlouhodobě nejasnosti, protože o obsazení sítě jejími programy už se hovoří dlouhé měsíce, ne-li roky. Zatím poslední variantou, která připadá v úvahu, je zařazení kanálu TVP Sport HD. Šéf Telewizje Polska se před novináři nechal slyšet, že tento krok by měl být realizován ve velmi blízké době, aby fotbaloví fandové nepřišli o nadcházející fotbalový šampionát. Jednání ovšem neprobíhají zdaleka tak hladce, jak se předpokládalo, o čemž svědčí i článek portálu Wirtualnemedia.pl z minulého týdne. Situaci se pak následně snažil hasit přímo šéf TVP Sport, který slibuje, že nic takového nehrozí.

Vlk se nažral a koza zůstala celá?

Pokud bych se ale měl vrátit k hybridním službám, která nabízí polský Portal v pozemním DVB-T vysílání, nemůžu se zbavit pocit, který bych asi nejvýstižnější popsal příslovím „vlk se nažral a koza zůstala celá“. V tomto případě tedy grafika na té nejnižší úrovni a minimum služeb. Určitě by to šlo dělat mnohem lépe. Ostatně Portal není jedinou hybridní službou, kterou je možné v tomto multiplexu najít. Opět po grafické stránce nijak závratně povedené, ale rozhodně propracovanější a s více funkcemi, je menu stanice Nowa TV, jehož součástí je například i poslech rozhlasových stanic Eska nebo videa z portálu Eska GO VOD.

Takhle nějak bych si představoval jednoduché menu například pro hudební kanály Óčko, které by mohl doplnit i seznam jednoduchých her řízených prostřednictvím dálkového ovladače. Možností, kam se v tomto směru posunout, je pochopitelně vícero. Relativně dlouhou dobu v menu „svítí“ neaktivní položky Sport, Paruj nebo Chat. Provozovatel kanálů tak chtěl umožnit divákům například propojit ovládání HbbTV menu prostřednictví mobilního zařízení, případně diskutovat skrze televizní obrazovku. Nabízené položky odpovídají aplikacím, které jsou k dispozici i u hudebních stanic Eska TV a VOX Music TV.

Vysílání televize ve III. pásmu není úplným unikátem

Zatímco v České republice a na Slovensku máme spojené šíření televizního signálu ve III. pásmu zejména s obdobím éry analogové televize, někde tento způsob distribuce přetrval až do současné doby. Ideálním příkladem je v tomto směru například Itálie, která se de facto díky přetlaku televizních i rozhlasových stanic potýká s nedostatkem prostoru prakticky ve všech distribučních platformách. Abychom se ale vrátili i do našich zeměpisných šířek, není to ještě tak dávno, co se vysílalo ve III. pásmu i na sousedním Slovensku. A nešlo o analog! Nevěříte?

Pojďme se vrátit o pouhé dva roky na zpět, kdy v Bratislavě začalo experimentální vysílání regionálního DVB-T multiplexu telekomunikační firmy Towercom. Stalo se tak přesně 3. srpna 2016. V první fázi se zde šířily pouze tři testovací pozice, ale již o tři týdny později vzbudila tato síť zvýšený zájem, když se zde nečekaně objevilo promo Ultra HD kanálu FunBox 4K. Stejná síť navíc později posloužila i pro olympijské přenosy ve 4K rozlišení pro slovenskou veřejnoprávní televizi RTVS. To už je ale trochu jiná kapitola, kterou nepíše tým stávajícího generálního ředitele Jaroslava Rezníka

Vstup do Diskuse

9 komentářů: “HbbTV u našich sousedů: Polský Portal přináší doplňkový servis, krásou ale dvakrát neoplývá”

 1. Jack Brody napsal:

  Díky za informativní článek. Jen ten „fotbaloví šampionát“ si zaslouží drobnou korekci… 🙂

 2. David Kříž napsal:

  „Je zapotřebí anténa pro III. pásmo a pochopitelně i televizor/set-top-box, který dovolí naladění programů mezi 6. a 12. kanálem.“

  To platilo v dávných dobách v normě CCIR D, u nás je však již notnou dávku let používána norma CCIR B, kde pásmo VHF III začíná kanálem č. 5.

 3. Vl.K. napsal:

  Díky za zajímavý článek. Rád bych se zeptal autora, jak dalece stabilní má v Praze příjem Wichowa v III. pásmu? Pokud se týká Polska, vím sice o tahanicích kolem TVP Sport v tom muxu8 (to je právě III. pásmo), v posledních týdnech byly oživeny sliby umístit do tohoto muxu TVP SPORT HD, ovšem debaty kolem umístění TVP Sport na DVB-T se táhnou skoro 2 roky a žádné definitivní rozhodnutí zatím nebylo vydáno. Pokud bude TVP HD, pak je v muxu8 ještě místo pro jeden další program TVP, ale v SD, ale nikdo neví jaký. Krom těch, co jsou v muxu 3 a krom Sportu ještě jsou to TVP Seriale a TVP HD, sířené satelitními platformami a kabelovkami jako pay TV. A ještě TV Polonia, určená hlavně pro zahraničí (dnes v Evropě jen na Hotbirdu – stažení TVP z Astry 19.2 před časem nebylo zrovna moudré). Nicméně vzhledem k výkonům jsem zatím k postavení antény na III: pásmo skeptický, nicméně nevylučuju že na ve východní partii Pardubického Kraje by měl na k6 jít zřejmě Wałbrzych/Chełmiec…Pokud má autor ten příjem Wichowa stabilní /i když nějaký ten únik asi bude, ale dejme tomu, že obraz ještě nekostičkuje/, tak by mi ten Wałbrzych popř. Kłodzko/Czarna Góra mohl chodit – na kanále 25 /mux3/ má až 40 dBuV….
  Nakonec výkonné antény pořád má v sortimentu http://www.kovoplast.cz …akorát, že by to byl na střechu „obrovský hrom“. Víceméně v III: pásmu se kryjí kanály DVB-T s kanály býcalé CCIR, rastr 7 MHz…A hodně set-top-boxů to III: pásmo nakonec má! Pamatuji se ještě na dávné časy analogu, kdy Jemiołów měl TVP1 ještě na kanále 3 v II. pásmu (to se tehdy v Československu užívalo velmi vzácně, výjimkou byla tuším Králova Hola na Slovensku), Jemiołów užíval neobvykle vysoký výkon 200 kW, a na ten východ Pardubicka se mi dostal! Vzdálenost o dost více než 200 km. Samozřejmě, že o stabilitě příjmu nebylo lze hovořit, úniky byly značné…

 4. dirigento napsal:

  Poprad – Králova Hola používal vysílací kanál R5 a nikoliv R3! V bývalém ČSSR se kanál R3 nepoužíval, byl vyhrazen jiným službám!

 5. Vl.K. napsal:

  Pokud jde o R3 (76-84 MHz), jasně jsem uvedl, že jej používal Jemiołów. Na takové frekvenci používal ERP 200 kW, což je velice neobvyklé. V I. pásmu (i v II. pásmu, ale to používali jen Poláci na Jemiołowě, R4 84-92 měli ještě na kieleckém Svatém Kříži a tuším Lublin….). Nejsilnější vysílače v I. (výjimečně II. pásmu) mívaly ERP 150 kW (to měl akorát Cukrák na R1, Kleť na R2 a Ostrava na R1 měly 100 kW, ze zahraničních Ochsenkopf na E4 vertikál a Jauerling na E2 také neměly více než 100)
  Ten Jemiołów je jinak notifikován pod názvem Zielona Góra, nachází se cca 150 km na sever od Frýdlantu, stožár bude více než 200 m, umístěn v rovině….ty stožáry televizních vysílačů v Polsku mají vůbec často více metrů výšky než je nadmořská výška jejich pat….A signál Jemiołowa mi doletěl na anténu ze vzdálenosti cca 280 km! Samozřejmě s úniky, a vizuálně, pokud dal obraz, tak „zrnitý“, trhající se v synchron. pulsy. A navíc tehdy používaly kmitočty spadající do R3 také pojítka sanitek a policajtů. R12 Wrocław byl v mém místě příjmu zahlcen několika okolními převáděči …a tak jakždakž stálý TVP1 jsem mohl mít až jej nastartovaly na k30 Śnieżne Kotły (cca 1981? na k35 TVP vysílali tuším od 1978,…kladskou Czarnou Góru nastartovali v r. 1986….
  Takže budu rád až v r. 2020 přemítějí Pařízkův k24 na Ustí n.O. na k21….a pošlape zase dobře Czarna Góra k25….To Polsko mám z větší části projeté, nakonec i teď se ozývám také z prostředka Polska.

  Ale ptal jsem se na ty pokusy s příjem III, pásma k6 Wichowa v Praze, a zajímá mi stabilita signálu, a jakost….Zkušenosti mě zajímají jako jeden z podladů k rozvaze, zda se mám pustit do pokusu s příjmem polského muxu8 nebo si ušetřit fušku a nervy.

  • dirigento napsal:

   Na vysílači Kilece – Święty Krzyż nebyl kanál R4, ale od 1959 do 1966 to byl R1 s programem TP1, který byl od 1966 do 1994 změněn na R3 (R1 byl vypnut) a od roku 1972 do roku 1994 (kdy byly v Polsku plošně opuštěny vysílací kmitočty v pásmech I. a II.) se na kanále R5 vysílal program TP2. Od roku 1994 se pro TVP1 používal K38, TVP2 K28 a TVP-Kielce/TVP Info pak K58.

   Co se týče příjmu polského MUXU8, ten bych v současné době vůbec neřešil, protože podle klepů, které jdou po polském internetu půjde tento (pokud do něj v brzké době nevstoupí nějaké atraktívní programy – nechuť TVP do tohoto MUXU umístit své programy za stávající přemrštěné ceny ze strany Emitelu je všeobecně známá) brzy do kopru! Tento MUX sleduju od samého počátku jeho existence a i úroveň tam už vysílajících stanic jde poslední dobou hodně dolů – samé reprízy a nic jiného!!

  • David Kříž napsal:

   „Víceméně v III: pásmu se kryjí kanály DVB-T s kanály býcalé CCIR, rastr 7 MHz“

   Co to znamená? Neexistují žádné DVB-T kanály, kanálový rastr je stále CCIR, ale nyní už B (7MHz), dřív byl u nás D (8MHz). S digital/analog to nemá nic společné.

Napsat komentář