Jak se budou lišit vysílací kanály přechodových a finálních sítí DVB-T2?

57 komentářů 22.5.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKY – Důležitá informace pro servisní firmy, které upravují společné televizní antény (STA) pro příjem pozemní digitální televize nové generace DVB-T2.

Přijímáte televizní signál přes společnou televizní anténu (STA) a řešíte otázku úpravy antény pro pozemní digitální televizní vysílání v novém standardu DVB-T2? Potom byste měli vědět, že vás v některých lokalitách čekají dvě vlny úprav STA. V současné době lze antény upravit pro příjem tzv. přechodových sítí DVB-T2, které využívají dočasné vysílací kanály. Od podzimu příštího roku budou tyto multiplexy postupně nahrazovat finální sítě DVB-T2, v některých případech s jinými vysílacími kanály. Na tuto situaci se lze dopředu připravit montáží kanálových vložek pro všechny čtyři finální sítě DVB-T2 (přechodové multiplexy jsou pouze tři) a po spuštění finálních sítí je přeladit na definitivní vysílací kanály. Televizníweb.cz pro vás připravil přehled, kde a jak naladit vysílání DVB-T2.

Síť České televize

Česká televize momentálně vysílá celoplošně ve dvou vlastních multiplexech. V končícím standardu DVB-T provozuje multiplex 1, v nastupujícím DVB-T2 pak Přechodovou síť 11. Kmitočty přechodového multiplexu se u hlavních vysílačů velkého výkonu přechodem do definitivní sítě takřka nebudou měnit. Z šestadvaceti lokalit čeká přelaďování pouze pět vysílačů. Severočeské vysílače Ústí nad Labem – Buková hora a Chomutov – Jedlová hora a jihočeské lokality České Budějovice – Kleť a Vimperk – Mařský vrch, které dnes šíří vysílání ČT v DVB-T2 na kanálu 50, přejdou na kanál 39. Jáchymovský Klínovec, z něhož lze přechodovou síť ČT naladit na kanálu 39, přejde na kanál 36. Všechny ostatní vysílače DVB-T2 v celé republice si ponechají dnešní kanál 26. Termíny přelaďování pěti zmiňovaných vysílačů ještě nebyly stanoveny, ale pravděpodobně budou provedeny před vypnutím DVB-T vysílačů (Chomutov – leden 2020, Jáchymov – únor 2020, České Budějovice, Vimperk a Ústí nad Labem – březen 2020).

Síť Českých Radiokomunikací

Celoplošný multiplex 2, v němž České Radiokomunikace šíří hlavní programy Novy, Primy a Barrandova, se po přechodu na DVB-T2 promění na Síť 22. Nyní ale tedy programy vysílají v Přechodové síti 12, která je společná pro klienty multiplexů 2 a 3. Přechod na finální kmitočty DVB-T2 tedy bude znamenat rozdělení Přechodové sítě 12 na dvě finální sítě 22 a 23, přičemž Síť 22 bude kopírovat dnešní vysílače multiplexu 2. V některých lokalitách převezme Síť 22 vysílací kanály Přechodové sítě 12 a tudíž tam nebude nutné přelaďovat kanálové vložky u STA. Konkrétně jde o vysílače České Budějovice – Kleť (kanál 27), Frýdek-Místek – Lysá hora (kanál 28), Jeseník – Praděd (kanál 28), Ostrava – Hošťálkovice (kanál 28), Ostrava – Hladnov (kanál 28), Pardubice – Krásné (kanál 28), Trutnov – Černá hora (kanál 28), Valašské Klobouky – Ploštiny (kanál 22), Vimperk – Mařský vrch (kanál 27) a Zlín – Tlustá hora (kanál 22), Jihlava – Javořice (kanál 28).

Další vysílače finální sítě 22 využijí současné kanály stávající sítě 2, konkrétně Brno – Kojál (kanál 40), Brno – Hády (kanál 40), Brno – Barvičova (kanál 40), Mikulov – Děvín (kanál 40) a sítě 1 Plzeň – Krašov (kanál 34), Domažlice – Vraní vrch (kanál 34). Na 17 lokalitách tak zůstane kmitočet zachován. Pouze na 9 lokalitách se bude muset vysílací kanál změnit.

 

Síť Czech Digital Group

Druhou finální sítí DVB-T2, která vznikne z Přechodové sítě 12, bude Síť 23, která bude náhradou za vypínaný celoplošný multiplex 3 vysílající ve standardu DVB-T. Osm vysílačů sítě 3 ze 17 nebude muset během přechodu na finální síť DVB-T2 měnit kmitočty. Konkrétně se to týká libereckého Ještědu (kanál 31), plzeňského Krašova (kanál 31), ústecké Bukové hory (kanál 31) a Svatoboru (kanál 31), které využijí současný kanál přechodové sítě 12. Kanály současné sítě 3 pak budou využity na lokalitách České Budějovice – Kleť (kanál 22) a Pardubice – Krásné (kanál 34). Ze sítě 2 budou pro finální DVB-T2 síť 23 využity kmitočty v lokalitě Jihlava – Javořice (kanál 35) a ze sítě 1 bude použit kanál v lokalitě Zlín – Tlustá hora (kanál 33). Naopak sedm vysílačů se bude přelaďovat na nové kanály.

Síť Digital Broadcasting

Kompletní přelaďování všech 32 vysílačů velkého výkonu čeká Přechodovou síť 13, která se bude transformovat na finální Síť 24. Ve dvou třetinách případů ale využije vypínané kanály multiplexu 4, který má v DVB-T2 nahradit. Diváci s STA, kteří přijímají signál některého z těch 20 vysílačů, tedy nebudou muset kvůli finální síti DVB-T2 znovu přelaďovat kanálovou vložku. Zároveň si Síť 24 bude moci ponechat regionální členění a využijí ji tedy i regionální televize. Na definitivní kmitočty bude síť společnosti Digital Broadcasting přecházet od ledna do května 2020. Tyto termíny určil Technický plán přechodu na DVB-T2 pro vypínání jednotlivých kmitočtů celoplošného multiplexu 4.

Velká část kmitočtů zůstává na původních vysílacích lokalitách. Přestože na těchto kmitočtech budou často vysílat jiné sítě, je situace z pohledu STA relativně příznivá, protože nebude nutné provádět tolik úprav, jak by na první pohled mohlo vypadat. STA tak lze ve většině případů připravit na finální stav již nyní, v době úprav STA pro příjem přechodových DVB-T2 sítí.

Vstup do Diskuse

57 komentářů: “Jak se budou lišit vysílací kanály přechodových a finálních sítí DVB-T2?”

 1. Štěpán napsal:

  Takže Domažlice opět nebudou mít mux3 … 🙁 At‘ jdou s tím ty jo do prdele. Hlavně že slibovali že BUDE. Kokoti!

 2. VITEK2442 napsal:

  Velmi mne udivuje, že u vysílače Frýdek-Lysá hora pro FS 23 není znám vysílací kanal, když Ostrava-Hostalkovice,Slezska-Okrajni a Praděd maji stejný K31.Znamená to, ze Lysá hora bude vysílat v SFN třeba se Zlinskou Tlustou horou a Ploštinami?

 3. Joey napsal:

  Zdravím, tak jak se dívám s Jabloncem se pro PS13 nepočítá…:-(

 4. vedro napsal:

  V textu k siti CT pisete „Jáchymovský Klínovec, z něhož lze přechodovou síť ČT naladit na kanálu 39, přejde na kanál 36.“ V tabulce je u Klinovce stejny kanal 39 pro prechodovou PS11 i definitivni PS21. Tak co je spravne?

 5. mirasat napsal:

  Redakce: U ČT je nesoulad tabulky a textu článku.
  Prosím opravit.

 6. JM napsal:

  Celou dobu se tvrdí, že definitivní síť 23 bude vysílat z celé základní sítě 26 vysílačů. Tedy i Klínovce, Lysé hory, Jedláku atd. atd.

  A najednou v tabulce kanály chybí?

 7. mirasat napsal:

  Sítě 22 a 23. Jaké stanice budou kde vysílat je předčasné, nikdo to neví.
  Síť 23 by měla mít stejnou základní topologii vysílačů, jako síť 22. Kanály vysílačů, kde je v tabulce uvedeno X, jsou známy. Např. Votice a Vimperk K22. Všechno ale bude záviset na poptávce po kapacitě.

  • mirasat napsal:

   Akorát nevím, proč pořát dokola uvádíte v tabulkách vypínání T na vysílačích, kde vůbec nevysílají. Votice K59, Vimperk K22. Jsou tam jen přidělená oprávnění, ale nikdy se tam vysílat nezačne.

  • vedro napsal:

   Doplnim pro Stepana a JM. Pro vsechny oblasti jsou zkoordinovane kanaly jak pro sit 22 i 23. To, ze nejsou v tabulce uvedene neznamena, ze se v dane lokalite nebude nebo nemuze vysilat. Jak mux3 nemel stejne pokryti jak mux2 tak to zrejmne bude i v DVBT2. O pokryti ale budou rozhodovat zakaznici danych siti. Kdo vsechno v jake siti bude vysilat jeste neni znamo. Tabulka vice-mene rika, jak se preklopi stavajici mux 2 a 3 na PS 22 a 23. Neresi rozsirovani finalnich siti.

 8. peti napsal:

  X v tabulce znamená co? Že vysílač vysílat nebude? To by znamenalo, že MUX 23 z Mikulova vysílat nebude? No to je tedy pěkná h.o.v.a.d.i.n.a !!!

 9. vedro napsal:

  V Mikulove mux3 nikdy nevysilal a vysilat uz nebude. V tabulce melo byt pro mux3 uvedeno X (ale zrejmne bylo zazadano o pridel, ikdyz se neuplatni). V prvni fazi prechodu na final budou reseny vysilace, ktere ted mux3 siri. Pro Mikulov a dalsi vysilace nebylo zazadano o pridel pro mux23 proto je tam asi X. Dale to muze byt tim, ze u stavajicich vysilacich mux3 neni jeste dokoncena mezinarodni koordinace.

  • peti napsal:

   V předchozích tabulkách koordinací byl uváděn Mikulov Mux23 na 33K/H, 50 kW (na tomto webu). Mux3 z Mikulova vysílá na 59K/H, 1 kW.

   • vedro napsal:

    Tak to se omlouvam, mux3 z Mikulova to mi nejak uslo, pokud se vysila. Muze to nekdo potvrdit? Nenasel jsem zminku ani na strankach CRa.
    Finalni kanal pro sit 23 je spravne. Asi s nim CRa zatim nepocitaji zavisi od mereni (prece jen kanal 33 je pro prijem vhodnejsi nez 59) a co budou zakaznici chtit.

     • janek napsal:

      Ano, mux3 z Mikulova nevysílá, ale někde jsem četl, že zažádali o oprávnění aby Mux3 z Mikulova vysílal a tím mohla vysílat i síť 23. Takhle to z tabulky vypadá, že se bude šířit přechodový signál, ale ve finále to vypnou….?

     • vedro napsal:

      To ze bylo zazadano je jedna vec a zda se bude vysilat je vec druha. V tomto pripade se opravneni nezrealizuje. Programy muxu 3 se na Palave vysilaji jen v PS12 protoze se tam umistili kvuli prechodu z duvodu mista. Ve finalnich siti se to zrejme opet nejak rozhodi mezi 22 a 23. Zatim min. v prvni fazi se mux 23 z Palavy vysilat nebude.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Přesně tak, na Pálavě mux 3 není a nikdy nebyl. Je tam v T kromě muxu 1 a 2 ještě RS 8.

     • peti napsal:

      Tak to Mux3 nechytám z Mikulova, ale asi z Uhlířských Janovic, nebo že by až z Kardašovy Řečice???

     • Adolf.Shitler napsal:

      Odkud mux 3 přijímáš, to skutečně nevím, ale Pálava to prostě není. Reálně tak Kojál nebo Hády, případně ve V polarizaci Brno-město, pokud se bavíme o k59.

     • peti napsal:

      V tom případě mám zázračnou směrovou anténu, která mi přijímá signál z naprosto kolmého směru (90st.).

     • lance napsal:

      peti – smáš zvláštní myšlenkové pochody…
      když u Tebe hraje mux3 tak to nutně znamená že vysílá z Pálavy, přestože tam nevysílá ?? 🙂

     • vedro napsal:

      @peti Od jakeho terminu prijimas mux3? Pokud bude udrzbova prestavka na nekterem vysilaci mux3 na JM sirici tento mux na K59 muzes to takto amatersky zjistit. Technik s merakem by to mohl urcit take.

 10. VITEK2442 napsal:

  https://www.televizniweb.cz/2018/03/ceske-radiokomunikace-zacaly-skolit-antenare-kvuli-prechodu-na-dvb-t2/
  Je tam mapka republiky rozdělena podle krajů a s kanály pro finální sítě 21-23. Můžete porovnat.

 11. Tyckin napsal:

  Začaly mne teď děsit ty nízké frekvence – já i brácha máme směrovou anténu (které mají menší ziskovost na nízkých frekvencích) a v tomhle počasí se mi tu u Prahy přes STB úplně ztratil kanál 33 z Ústí kam se PS11 finálně přesune. To samé kanál 31 PS12 – v březnu to běhalo s kvalitou 70-100%, nyní ani ťuk, tady mi nepomůže ani plný výkon vysílače (40 vs. 100kW) když ani 33 nefunguje při 100kW. Dvě televize to zvládají bez potíží, STB s horším tunerem extrémně ne. A brácha s novou TV teď řeší Žižkov kanál 26 (PS11) – kvalita mu lítá 10-70%, síla 80%+, směrovka bez zesilovače. Kanál 31 (PS12) se stejnou sílou mu drží kvalita na 70%. Vše na vyšších frekvencích mu běží, asi budeme kupovat klasická síta zdá se 🙂

 12. Aleš napsal:

  Opravdu nechápu k čemu jsou všechny ty čísla multiplex a pod. Vezmu telku dám naladit.. a je to.. spíš mě zajímá kdy budou na kojalu a na pradědu Nova a Prima v HD.. nic víc díky..

  • Adolf.Shitler napsal:

   Až je tam v kódované podobě zařadí ČRa a začnou vybírat poplatky za každého účastníka, který si tyto programy abonuje. Což v dohledné době nebude.

   • Goldfinger napsal:

    A to je samozřejmě volovina.Žádný šifrováni u současných tv nebude.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Byla řeč o Nova HD a Prima HD, nikoliv o nějakých současných stanicích v SD matlanině. A HD zmiňovaných stanic je za poplatek, což nemá smysl dále rozebírat, už se to řešilo opakovaně.

     • Goldfinger napsal:

      To já taky myslel.Všechno od Primy a Novy co je volně i nadále zůstane a je jedno v jakém rozlišení.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Zůstane to v nabídce a FTA do doby, dokud to platí stát, tj. do roku 2020. Po této době bude muset případné šíření uvedených stanic někdo platit. A je samozřejmě otázkou kdo, když samotné stanice zájem nemají a nějaký tajemný sponzor není na obzoru.

     • Goldfinger napsal:

      Když nebude zájem aby tv platila operátorovy tak nebude distribuována,s tím není co řešit.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Tak to pak v nabídce zůstane z komerčních TV tak leda Šlágr, Noe a možná Barrandov. Což bude skutečně ekonomicky rentabilní provozovat 🙂

     • Goldfinger napsal:

      To je každého věc jaké nabídne ceny a jaký bude o to zájem.Co zůstane to bude.Mohou tam dát kódované tv které jsou i teď za peníze.

     • Tyckin napsal:

      A proto jsou na satelitu zdarma 🙂

     • Adolf.Shitler napsal:

      Nova HD a Prima HD jsou někde na satelitu zdarma? Něco mně uniklo? 🙂

  • vedro napsal:

   Alesi, ty cisla a kanaly jsou dulezite hlavne pro rekonstrukce STA a techniky. Dale pak proto, ze pokryti mux 21=22 ale uz ne 23 a 24. Navic mux 24 bude dostupny z jinych stanovist. Pokud nekdo ted prijima mux 1 az 4 neznamena, ze bude bez uprav prijimat mux 21-24. Pokud se pouzivaji ladene prvky na konkretni kanaly pro nynejsi muxy tak je vysoce pravdepodobne, ze pokud bude pozadavek na prijem rovnakeho poctu finalnich T2 muxu, bude nutna uprava. Prakticky neni oblast, kde vsechny dostupne muxy v T budou pouzivat stejne kanaly pro finalni site T2. Pozdeji kdy bude pasmo 700MHz vyuzito pro mobilni internet muze zacit ruseni TV rozvodu z tohoto duvodu s resenim podobnym jako ted pri pasmu 800MHz.

 13. BIDLO napsal:

  A co RS8? A především vysílače které ho šíří? Zase na pár let zmlknou než někdo vymyslí jejich další využití?

 14. Pavel napsal:

  V tabulce je uvedeno MUX4 Jihlava Jeníkov K42 přechodová je nyní k24 vy uvádíte k47 finální K42. K47 je nyní Regionální síť 7 z téhož vysílače.

 15. Adolf.Shitler napsal:

  Že by se vypnul nějaký vysílač v analogu a po nějaké době na něm zprovoznila RS 8?
  Jinak potřeba RS 8 přišla až spolu s tím, jak přibývalo stanic. V počátcích DVB-T to byla samozřejmě zbytečnost, když se dlouho nedařilo naplnit ani mux 3, natož uvažovat o nějaké další síti.

  • BIDLO napsal:

   Bohužel zrovna případ našeho Radíkova. Po vypnutí analogové ČT1 a Primy několik let bez vysílání až si najednou z ČRa někdo vzpomněl a zprovoznil K52 a RS8.
   Ale nejspíš to nebude jediný případ, mám dojem že něco podobného bylo např. i na plzeňském Krkavci.

   • vedro napsal:

    Konkretni situaci Radikova neznam. Ale obecne lze rict, ze byla poptavka televizi po ne tak robustni siti jak byl mux 3 nebo 4 i z pohledu nakladu. Byl zaznamenan potencial, ktery sitari vyhodnotili jako ziskovy, proto se zacali budovat nove RS a zprovoznovat nove lokality. Skoda, ze to zacalo tak pozde. V T2 bude pro mensi televize (napr. z byvalych RS) dilema, zda vstoupit do mene regionalizovane site napr. 23,24 ale za vic penez, nebo cekat nekolik let na nejake RS, pokud bude misto. Hur jsou na tom vyslovene regionalni TV, ktere v T vysilaly z jednoho dvou vysilacu pro maly region. To jim planovane finalni site poskytnout nedovedou. Zde by bylo vhodne slouceni regionalek do jedne site typu regionalni televize. Nechci malovat certa na zed, ale pokud CRa nebudou mit dostatek klientu pro site 22 a 23, je mozne ze sit 23 zredukuji na obdobu dnesnich RS. Pokud nekdo najde a rozbehne obchodni model na placene vysilani bude se uchazet o site 25 a (nebo) 26. Pokud CT dostane dalsi sit pro sve regiony, muze se vyuzit misto pro regionalky i tam. Kdo vi kdy to bude…

 16. Ing. Jaromír Zavřel napsal:

  V http://www.televizniweb.cz/2017/11/jak-bude-vypadat-sest-finalnich-siti-dvb-t2-v-cesku-takto-dopadla-mezinarodni-koordinace-kmitoctu/
  https://www.televizniweb.cz/2018/03/ceske-radiokomunikace-zacaly-skolit-antenare-kvuli-prechodu-na-dvb-t2/
  http://www.televizniweb.cz/2017/11/podivejte-se-na-zkoordinovane-kmitocty-pro-sest-celoplosnych-vrstev-dvb-t2-v-cesku/
  je uvedeno pro Síť 23 – Czech Digital Group kanál 31 H pro Jáchymov – Klínovec, Cheb – Zelená hora, Plzeň – Krašov, ale zde v tabulkách je „x“ u Jáchymov – Klínovec, Cheb – Zelená hora, tj. po skončení vysílání PS 12 v níž jsou programy z MUX-3 již tyto programy z vysílačů Jáchymov – Klínovec, Cheb – Zelená hora vysílány nebudou?

  • hyperman napsal:

   To se ještě uvidi jake finalni site budou nakonec vysilat z danych vysilacu, kde mux3 nevysila. Jiste jsou zatím dve site DVB-T2. Další chyba v tabulce pro finalni sit 23 je u vysilace Chomutov Jedlova hora Mux3 55 kanal. Ten urcite nevysila, puvodne byl v planu s vykonem 32 kW, pak pouze 1 kW. Podle me to snad ani nespusti na tu kratkou dobu před vypnutim siti DVB-T.

 17. 1234567 napsal:

  Jsem na to zvedav, jak to cele nakonec bude u finálních siti DVB-T2.

 18. Luděk napsal:

  26 kanál z Magurky Namestovo znemožňuje u výše položených oblastí Milikova příjem dvbt2 přechodove sítě čt. Co s rim budou čra dělat???

Napsat komentář