Jihočeši se Přechodové sítě 12 dočkají 1. ledna 2019, navrhuje ČTÚ

9 komentářů 30.5.2018 / Jan Potůček

České Radiokomunikace předpokládají, že by poslední dva silné vysílače – Kleť a Mařský vrch – mohly zprovoznit již mezi listopadem a koncem roku.

Poslední dva základní vysílače Přechodové sítě 12 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2, českobudějovickou Kleť a vimperský Mařský vrch, bude možné zprovoznit až na Nový rok 2019. Předpokládá to Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který to napsal ve svých připomínkách k návrhu Technického plánu přechodu na DVB-T2 od ministerstva průmyslu a obchodu. „Pro vysílače velkého výkonu České Budějovice a Vimperk 27 považuje ČTÚ jako možný termín pro zahájení souběžného vysílání stanovit 1. leden 2019. Tento termín však musí doplnit příslušný operátor vysílací sítě,“ uvedl úřad.

Oba vysílače využijí kanál 27, problém je však v tom, že na tomto kanálu vysílá i blízký vysílač v sousedním Německu. Podle Marcela Procházky, ředitele regulace a strategie Českých Radiokomunikací (CRA), se německá strana chystá toto vysílání vypnout v listopadu letošního roku. CRA jsou tedy připraveny spustit Přechodovou síť 12 v jižních Čechách v listopadu nebo prosinci, nejpozději pak na přelomu roku. Přechodová síť 12 obsahuje hlavní programy komerčních televizí z celoplošných multiplexů 2 a 3 a vybrané programy z Regionální sítě 8. Celkem šíří 18 televizních stanic ve standardním rozlišení obrazu.

Vstup do Diskuse

9 komentářů: “Jihočeši se Přechodové sítě 12 dočkají 1. ledna 2019, navrhuje ČTÚ”

 1. dráťák napsal:

  Může někdo napsat, o jaký vysílač v Německu se jedná?

 2. VITEK2442 napsal:

  Zřejmě půjde o Brotjacklriegel 1016+104 100 kW K27 MUX BR Süd: BR,BR Alpha,Das Erste, Südwest Fernsehen nebo jiné.

 3. HYPERMAN napsal:

  Mělo by se jednat o tyto vysilace dolniho Bavorska MUX2 BR Pfarrkirchen-Postmunster-Hieb 27kanal vykon 50kW polarizace H, Passau-Kuhlberg 27k 5kW H a Landshut – Weickmannshohe 27k 20kW H.

 4. HYPERMAN napsal:

  VITEK2442, to co uvadis je pro DVB-T2 MUX 27 kanal?, pochybuju ze to spusti na konci roku 2018 nebo začátkem roku 2019, když je stejny kanal pro prechodovou sit na Kleti. Ty vysilace který jsem uvedl jsou v DVB-T. Brotjjacklriegel momentalne by mel pouzivat 28kanal v DVB-T. S tim se asi bude pocitat i pro DVB-T2. Nemaj tam nejakou chybu?

 5. Marek Svoboda napsal:

  Vítek má pravdu. Brotjacklriegel používá kanál 27. Kanál 28 využívá pro stejný multiplex(region Jižní Bavorsko) vysílač Hoher Bogen. Na tento konec na Brotjacklu se čeká.

 6. dráťák napsal:

  Tady je jasně vidět, které vysílače mají už Bavoráci v DVB-T2, a které na přechod teprve čekají.

 7. dráťák napsal:

  Ono kdyby redakce informovala o zavádění DVB-T2 v sousedních zemích, mohli bychom se dozvědět víc, ovšem na tomto serveru to neplatí (pryč jsou zlaté časy Digizone), což vzhledem, kdo provoz stránek platí, chápu. Takhle si musíme hledat informace sami.

  Im Herbst wird der DVB-T2 HD Ausbau in Bayern fortgesetzt: In Oberfanken und Teilen der Oberpfalz findet die Umstellung am 26. September 2018 (Sender Amberg, Bamberg und Ochsenkopf). Im Folgemonat sind am 24. Oktober das Allgäu (Grünten, Pfänder) und weitere oberbayerische Gebiete (Hohenpeissenberg, Garmisch-Partenkirchen) an der Reihe. Voraussichtlich Mitte März 2019 folgen dann alle übrigen bayerischen Regionen in Ostbayern (Landshut, Regensburg/Hohe Linie, Hoher Bogen, Brotjacklriegel, Passau und Pfarrkirchen).
  DVB-T-Zuschauer werden mit Hinweis-Einblendungen zeitnah im Vorfeld der Umstellungen im BR-Fernsehen und ARD-alpha direkt am Bildschirm informiert.

 8. HYPERMAN napsal:

  Vysilace dolniho Bavorska které jsem uvedl by měli vysilat na kanalech 28 MUX ARD, 46 MUX ZDF, 40 MUX BR vcetne Brotjacklriegel vysilace v prvním kvartalu 2019 v DVBT2. Kanal 27 v DVB-T by se mel tedy vypínat. Hoher Bogen bude vysilat na kanalech 28 ARD, 46 ZDF, 21 BR a Hohe Linie na kanalech 27 ARD, 36 ZDF, 21 BR v DVB-T2 podle dokumentace.

Napsat komentář