Mezi levnými set-top-boxy pro DVB-T2 najdete už i hodně zajímavé kousky

UVNITŘ PŘEHLEDOVÁ TABULKA – Tentokráte jsme se podívali na nejnižší cenovou relaci do 2000 Kč, která ovšem s blížícím se vrcholem nabízí i nějaké ty chuťovky. Třeba zdvojené tunery, první z Technisatů či kombinované přístroje.

Dovozci vrhají na český trh jeden set-top-box pro DVB-T2/HEVC za druhým a kdeže jsou ty doby, kdy jich bylo deset, dvacet nebo třeba padesát. Přehled přijímačů do 5 000 Kč by se tak nebývale rozrostl, takže jsme horní hranici ceny omezili na necelou polovinu, abychom se dostali na nějaký rozumných počet a vše tak bylo přehlednější. Nakonec se jich ale stejně sešlo skoro padesát! A protože se rok 2020, resp. 2021, kdy se s konečnou platností vypne stávající DVB-T a přejde na datově úspornější DVB-T2 s kompresí (kodekem) H.265/HEVC, kvapem blíží, máme tu nejen celou řadu nejdostupnějších výrobků pod 1 000 Kč, ale také první kombinované kousky a další přístroj se zdvojenými tunery.

Tou novinkou je Optex ORT 8932-HD (1 199 Kč), který se staví vedle TeleSystem TS6820 T2 HEVC Twin tuner (1 599 Kč). Oba modely zřejmě představují jediné set-top-boxy tohoto typu do nějakých třech, třech a půl tisíce korun. Naopak pozor si stále dávejte na velmi levné přijímače typu „Alma 2781 DVB-T2 HD“ (499 Kč), které sice mají tuner DVB-T2, ale nepracují s kompresí H.265/HEVC, nýbrž s H.264/MPEG-4. Tím pádem nejsou pro budoucí zemský standard použitelné a aktualizovat také nepůjdou. Solidní prodejci, jako například Kasa.cz, na to už u zboží upozorňují a v případě zmiňovaného obchodu tak vidíte větu: „Nepodporuje nový formát DVB-T2 vysílání v kodeku H.265/HEVC.“

Jestliže si při nákupu set-top boxu nejste z jakéhokoli důvodu jisti, nebo se vám cokoli nezdá, orientujte se raději na zařízení certifikovaná pro provoz na pozemních sítích DVB-T/T2. Celý proces zajišťují výrobci, resp. dovozci, ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi (CRA), kde se vše testuje a následně i vydává certifikát a logo „DVB-T2 ověřeno“.

Tyto výrobky přinášejí nejen jistotu příjmu a zpracování nového zemského standardu, ale také záruku kvalitní lokalizace například v programové nabídce EPG.

K TÉMATU A NAŠE TESTY:

Typická výbava levného přijímače pozemního signálu. Nechybějí baterie do dálkového ovladače, někdy je v balení i kabel HDMI (GoGen DVB168T2PVR).

Co v přehledu nenajdete a jak to vypadá s HbbTV

Díky cenovému omezení v něm nejsou kombinované boxy jako Amiko A4 Combo S2/T2/C Hybrid (2490 Kč), Ferguson Ariva 4K Combo (2200 Kč), či GoSAT GS7075 COMBOi (3490 Kč). Dva set-top boxy s DVB-S/S2 a DVB-T2 se ale nakonec do 2 000 Kč přece jen vešly: AB CryptoBox 752HD Combo DVB-T2/S2/C za 1999 Kč a DI-Way K1 And-50 4K UHD DVB-T2/S2 (1899 Kč).

Výrazně omezeny jsou také výrobky Technisatu s jedinou výjimkou, kterou je Technisat Digipal T2 HD ex+ (viz náš test), který se prodává za 1 999 Kč. Nejinak je tomu i s HbbTV. V přehledu se ocitl jediný set-top box, Alma iHD, který ale zatím čeká na konečný firmware. Momentálně u něj pracuje „červené tlačítko“ zejména na kanálech České televize. Redakční test už je prakticky hotov a čekám jen na konečný firmware plně zprovozňující především HbbTV na kanálech FTV Prima a Seznam.cz TV.

V současnosti pro podporu hybridního televizního HbbTV musíte minimálně do kategorie přijímačů s cenou okolo 4 000 Kč, kde najdete například GoSAT GS7075 COMBOi či Technisat DigiPal Isio HD. HbbTV nedisponují ani nejdražší set-top boxy v našem přehledu – Technisat Digipal T2 HD ex+ a AB CryptoBox 752HD Combo DVB-T2/S2/C.

Placené pozemní vysílání? Na něj je příliš brzo…

Co se týče příjmu případných placených kanálů na DVB-T/T2, není k dispozici žádný a mediální úvahy o jejich možném spuštěni ustaly. Technisat Digipal T2 HD ex+ (1 999 Kč) má štěrbinu pro přístupovou kartu, ale jde o specializované řešení určené pro německou službu Freenet TV a podobně je na tom i Alma iHD (slovenská Plustelka).

Levné set-top-boxy v námi uvažované kategorii jsou typicky určeny pro volný nekódovaný příjem, který je výhodný pro všechny velké hráče na televiznim reklamním trhu, který utěšeně roste.

Pokud by v budoucnu televizní skupiny v Česku dospěly k Pay TV, nejspíše tu bude snaha dodávat vlastní a kompletně přizpůsobené přístroje, takže kupovat set-top-box pro DVB-T2 s tím, že chci i placenou pozemní televizi, je z tohoto úhlu pohledu předčasná úvaha. Nicméně pokud na tom trváte, v ceně do dvou tisíc musíte sáhnout po tzv. kombinovaném přístroji, tedy takovém, který vedle pozemního signálu DVB-T/T2/HEVC zvládne zpracovat i signál satelitní a má zabudovánu nějakou otevřenou čtečku přístupových karet placeného vysílání. V našem případě jde pouze o AB CryptoBox 752HD Combo DVB-T2/S2/C za 1 999 Kč. Jednak je tu čtečka karet a jednak CI slot, tedy mechanika PCMCIA pro adaptér přístupové karty. Podle společnosti Antenex by měly fungovat i pro pozemní příjem. Zádrhel je v tom, že nejspíše bude pracovat buď karta zasunutá do čtečky, nebo karta ve slotu CI, ale nikoli oboje najednou.

Optex ORT 8932-HD se zdvojenými tunery přijde na 1 199 Kč.

Jak číst tabulku

Jestliže se zajímáte pouze o přístroje s logem „DVB-T2 ověřeno“, tedy certifikované u CRA, příslušnou kolonku najdete hned na kraji tabulky. V tomto okamžiku je třeba si uvědomit, že přístroj má ověřenu kompatibilitu s budoucím zemským vysíláním pouze pro určitou verzi firmwaru…

Všechny přístroje v přehledu jsou minimálně vybaveny tunery DVB-T a DVB-T2/H.265/HEVC, které jsou schopny příjmu i HD kanálů nejčastěji do 1080p, přičemž snímková frekvence je udávána málokdy (kde jsem na ni narazil, zapsal jsem ji do tabulky).

Jak už bylo také řečeno, drtivá většina set-top boxů je určena pouze pro příjem volných kanálů, většina má také externí napájení i když se najdou takové, které sází na klasickou dvoukolíkovou, většinou pevnou šňůru a integrovaný zdroj. Vidíme to například u obou Emosů či u Sencor SDB 5003T. Pokud si dáte práci, někdy na zadní straně najdete i fyzický vypínač…

U bodu „některé funkce“ jsou někdy uvedena multimédia, jindy nikoli, ale tady situaci ovlivnila pouze délka vyjmenovaných položek. Snad všechny boxy umějí alespoň nějaká multimédia přehrát, obecně vzato se ale dá říci, že stupeň formátové kompatibility je horší než u televizorů, takže v tomto ohledu na set-top-box příliš nespoléhejte.

Pokud potřebujete box k televizoru připojit přes klasický konektor SCART, ověřte si, že ho má. Ne všechny přístroje v přehledu jsou jím vybaveny, nebo alespoň vybaveny v plné podobě (občas mají adaptér).

Typická ukázka současného levného set-top boxu. Anténa je průchozí, USB vpředu a napájecí zdroj externí. Zabudován je poněkud zbytečný koaxiální digitální audio výstup, který využije málokdo, a naopak chybí síťový vypínač (GoGen DVB168T2PVR).

Květnový přehled set-top-boxů do 2000 Kč podporujících příjem v DVB-T2/HEVC (ke 4. 5. 2018)

Poslední aktualizace článku a tabulky proběhla ke 4. květnu 2018, kdy ještě byly prověřeny některé ceny a upřesněno několik parametrů. Přehled si neklade za cíl ukázat kompletně celou nabídku.

KE STAŽENÍ (PDF): Set-top-boxy do 2000 Kč-tabulka, květen 2018

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Mezi levnými set-top-boxy pro DVB-T2 najdete už i hodně zajímavé kousky”

 1. Lukáš napsal:

  Ja sem zvědav co bude když se nova a prima a dalsi rozhodnou zpoplatnit své vysilani.to budou zas lidé měnit vše.

 2. Jar584 napsal:

  Dobrý den pane Herwigu, můžete mi prosím zaslat vaši mailovou adresu, poslal bych Vám moje poznatky k stb Alma iHD, pokud Vás to bude ještě zajímat.
  Komunikoval jsem na to téma i s Inter-satem.
  Zdraví Jaroslav Čech, jaroslavcech@volny.cz

 3. CCblue napsal:

  Jedna věc, která je pro mne důležitá a v testech nebývá a to je počet pozic na nahrávání. Často je to 8 a to je vcelku nedostatečné.
  Když si nahrávám nějaký seriál, který je 5x týdně a pokaždé v jiném čase, tak musím použít 5 pozic. A občas se stane, že si chci nahrávat seriály dva, takže potřebuju deset pozic. Celkově bych pro jistotu požadoval 20 pozic na záznam, menší počet už není plnohodnotné PVR.

Napsat komentář