RTL UHD: nejsnazší cesta k přenosům formule 1 ve 4K rozlišení

Počet programů v Ultra HD rozlišení roste pomalu, tuzemským operátorům se tato kvalita na komerčním modelu prozatím vyhýbá úplně. Situace se bude lepšit v následujících letech.

Přímé přenosy formule 1 a finále německé SuperStar

Minulý týden vás bez pochyby nemohla minout zpráva, že nejsledovanější německá televize RTL chystá vysílání v Ultra HD rozlišení. Na první pohled událost, která se českého diváka vůbec netýká, vzbudila pochopitelně obrovskou vlnu zájmu, a to nejen na západ od nás. Vysílání ve formátu Ultra HD je stále ještě v plenkách, byť za posledních několik měsíců se pár nových stanic objevilo. V této kategorii musím jmenovat zejména stanici NASA TV, která začala vysílat mimo jiné i do Evropy (doposud byla dostupná zejména divákům v USA). Německá RTL láká na svém promo kanálu výhradně na přímé přenosy ze závodů formule 1. Výjimkou bude nadcházející sobota 5. května, kdy navíc odvysílá i finále pěvecké soutěže SuperStar, kterou v lokalizované verzi u nás vysílá televize Nova. Více v tuto chvíli prozatím o programu kanálu RTL UHD nevíme.

Jak na příjem RTL UHD

Vysílání německých veřejnoprávních a komerčních kanálů je od počátku analogové televize svázáno s neplacenou distribucí, která výrazně zatraktivňuje programovou nabídku diváků, kteří si pozici 19,2 stupňů východně přidají k družici Astra 3B, jež je zaparkována na pozici 23,5 stupně východně a jednotlivé televize odtud sledují klienti největší tuzemské satelitní služby Skylink. S příchodem vysílání v HD, respektive Full HD rozlišení se však pomyslné nůžky mezi veřejnoprávními a komerčními programy z Německa začaly rozevírat. Zatímco kanály placené z koncesionářských poplatků zůstaly na družici vysílat volně, a tato skutečnost se dá do několika let očekávat i s nástupem formátu Ultra HD, privátní stanice svůj obsah kryptují a zpřístupnily ho pouze klientům, kteří mají dekódovací zařízení. Ani tato skutečnost však nutně pro diváka nemusí znamenat překážku.

Uživatelé set-top boxů s operačním systémem Linux jsou již s problematikou příjmu stanice RTL UHD, respektive celého paketu HD+, seznámení, rád bych se proto zaměřil na méně zkušené uživatele, kteří se o příjem těchto programů chtějí také pokusit, respektive o ně mají zájem. Oficiální webový portál platformy HD+ lze najít na snadno zapamatovatelných webových stránkách www.hd-plus.de. Dekódovací zařízení lze najít v záložce „HD+ Webshop“, která je umístěná v horní části portálu. V případě, že se vám zdá složitá cesta objednání přes německý on-line obchod, můžete se poohlédnout i u nás. Osobně jsem si ověřil, že existují české e-shopy, které mají dekódovací zařízení HD+, doporučuji „HD+ modul“, v nabídce. Dá se očekávat, že v horizontu několika let nastane scénář jako vystřižený z německého DVB-T2, který bude realizován po vypnutí verzí s SD rozlišením.

Jak vypadá vysílání RTL UHD a předpokládaný vývoj

Satelitní diváci, kteří se již na orbitu pohybují pár let a mají možnost přijímat signál z více pozic, si jistě vzpomenou na první krůčky britské ITV v oblasti HD rozlišení. Na pozici 28,2 stupně východně byla před několika lety šířena programová pozice označená jako ITV HD. Britové ji využívali tehdy, pokud se obsah v nativním HD formátu vysílal. Pokud tomu bylo naopak, k dispozici zde byla pouze statická černá obrazovka s bílým písmem, že další program uvidíte tehdy a tehdy. V provozu byla komunita fandů, která na jeden z britských webů umisťovala program, co kdy daná stanice nabídne. Šlo většinou o pěveckou show X Factor a zápasy fotbalového FA Cupu. Program bylo možné tehdy sledovat i na parabolách běžných rozměrů mimo Vekou Británii včetně České republiky. Pro řadu diváků tak bylo takové vysílání vítaným zpestřením programové nabídky. Dnes už se tomu můžeme pouze smát.

Právě takový charakter, jaký měla před zhruba osmi deseti lety britská ITV HD, má nyní i německá RTL UHD. Na statické modré obrazovce s logem programu se mění textové informace o tom, co daný program nabídne. A jak již bylo řečeno, s výjimkou přenosu finálového večera SuperStar jde prakticky pouze o závody formule 1. Německá RTL je teprve na začátku samotného projektu vysílání v Ultra HD/4K, takže v letošním roce zatím nelze žádné výrazné skoky očekávat, nicméně vyhrazení speciální kapacity pro tento druh distribuce dává do budoucna velkou šanci na změnu. S očekáváním, že už se řádného vysílání dočkáme v příštím roce, bych byl opatrný, nicméně vůbec není vyloučeno, že by se na RTL UHD mohli objevit nějaké filmy, nebo produkce, kterou už stanice natočila. RTL UHD kopíruje vysílání verzí RTL HD a RTL (SD), liší se pouze obrazovou kvalitou.

Vysílání RTL UHD v praxi

Ze svého pohledu považuji vysílání RTL UHD po kvalitativní stránce jako velmi dobré. Program má vyhrazenou v současné době trvale kapacitu pohybující se okolo hodnoty 17,8 Mbps. Určitě si vzpomenete na dobu před dvěma lety, kdy například FunBox 4K testovaný v rámci experimentálního DVB-T2 multiplexu pro Prahu měl hodnotu obdobnou a vedle 4K vysílal i testovací HD kanál ČT. Z pohledu audia je pro prostorový zvuk Dolby Digital vyhrazených uspokojivých 380 kbps. Nutno zmínit, že je použito pochopitelně nejmodernější kódování H.265/HEVC, které umožňuje šířit program v multiplexu s maximální úsporou, ale zároveň při maximální kvalitě pro lidské oko. Zatímco Full HD rozlišení znamená poměr 1920×1080 obrazových bodů, u 4K rozlišení je to 3840×2160, v případě RTL UHD s frekvencí 50 obrázků za sekundu (50 fps).

Osobně jsem realizoval příjem na set-top boxu Vu+ Ultimo 4K. V současné době se jedná o absolutní špičku na trhu s tímto druhem elektroniky. Přijímač má možnost zpracovat nejen programy ze satelitu, ale mimo jiné pochopitelně i z pozemního vysílání, a to v rámci technologie DVB-T i DVB-T2. Bez problémů s tímto set-top boxem realizuji na území Prahy dálkový příjem německých programů z vysílače Löbau. Zde již bylo vysílání DVB-T ukončeno a naladit je možné odtud tři multiplexy platformy DVB-T2 HD, tedy veřejnoprávních programů, které nejsou kódovány. Příjem stanic veřejnoprávního DVB-T2 multiplexu České televize je taktéž zcela bezproblémový. Divákům, kteří se nechtějí uchylovat k příjmu německé platformy HD+, doporučuji vyčkat. Držitelem vysílacích práv pro formuli 1 v České republice a na Slovensku, je společnost AMC. Do budoucna se, doufejme, patřičné obrazové kvality dočkají i zájemci placených služeb u nás, protože sportu v tomto rozlišení přibývá…

Parametry nahrávky:

Vstup do Diskuse

Jeden komentář: “RTL UHD: nejsnazší cesta k přenosům formule 1 ve 4K rozlišení”

  1. Jan napsal:

    Nejen HD+, existuje i italská Tivusat která má kanál ve 4K a oproti HD+ je navíc gratis. Podle jednoho pisatele na konkurenčním webu prý do konce roku budou další dva UHD kanály v této platformě. Už delší dobu uvažuji o Tivusat. Pořád se nemůžu jaxi rozhoupat. V Polsku má TVP také jeden kanál ve UHD, ale ten obsah je aspoň pro mně neatraktivní.

Napsat komentář