Set-top-box Alma iHD nabídne sice jen částečné HbbTV, i tak se ale vyplatí

Nijak drahý přístroj se z pohledu českého DVB-T/T2 může pochlubit především příjmem hybridního televizního vysílání. A to jinak v ceně pod tři a půl tisíce korun nedostanete.

AKTUALIZOVÁNO: Podívejte se na recenzi kompletně spuštěného HbbTV na Alma iHD.

Za kulantních 1 690 Kč získáte nejen tunery DVB-T a DVB-T2/HEVC pro příjem televizních a rozhlasových kanálů, ale i schopnost pracovat se signálem v DVB-T2/H.264 ve kterém vysílá slovenská placená platforma Plustelka. Pro ni byl také přístroj původně výhradně určen a pro její přístupovou kartu je určeno i zabudované Irdeto.

Set-top box je výborně vybaven a mezi rozhraními nechybí digitální audio výstup, USB 2.0 a hlavně konektor Ethernet (LAN), což ale není jediný způsob jak ho připojit k internetu. K dispozici je totiž i podpora Wi-Fi adaptéru do USB a volbu už také naleznete v menu nastavení.

Na rozdíl od drtivé většiny podobně vybavených přístrojů na českém trhu, Alma iHD umí pracovat i s hybridním televizním vysíláním HbbTV, populárním „červeným tlačítkem“. Vedle něj nabízí i dvě aplikace: čtečku RSS a Počasí (DLNA nikoli), nicméně na plné zprovoznění hybridního vysílání se u Almy ještě čeká k čemuž se dostaneme (původně bylo slibováno na únor 2018). O test projevilo zájem hned několik čtenářů, takže se na přístroj podívejme s vědomím, že HbbTV je zatím funkční jen částečně. Test byl proveden na poslední verzi firmwaru V4.0 a aktualizace se momentálně provádí výhradně přes USB i když v budoucnu má jít i přes internet.

Výborné balení, parádní třídění kanálů

Tovární zpracování set-top boxu je velmi dobré, stejně jako jeho balení pouze v kartonu. Výborný dojem na první pohled budí i dálkový ovladač v prakticky plném rozměru a s mimořádně velkými tlačítky, který navíc dobře padne do ruky. Bez obtíží proběhla i instalace a zajistí ji jediná obrazovka hned poté, co se nejprve objeví logo iHD, které vystřídalo slovenskou Plustelku, která tu byla v předchozí verzi firmwaru. Doba spuštění přístroje se však nijak nezkrátila a připravte se na zhruba minutový náběh.

Rozhlasové a televizní stanice se ukládají do dvou seznamů vždy od čísla jedna. Následné setřídění můžete provést jak fyzicky, tak přes oblíbené položky. To fyzické bylo jedním slovem vynikající, protože dovolilo vybrat i více stanic a přesunout je najednou. Navíc nemusí jít o blok, ale kanály mohou být vysloveně náhodné, což dnes nedělá prakticky nikdo a u televizorů si vzpomínám jedině na Hisense. A protože programových pozic je už v DVB-T a DVB-T2 více než dost, rozhodně se tato funkce hodí i zde.

Po instalaci si Alma nastavila režim 1080i (zapojena byla do 4K televizoru Hisense H55NU8700) a přepnutí na maximálních 1080p můžete udělat buď v menu nastavení, nebo tlačítkem HMDI na dálkovém ovladači. Zajímavé je, že v průběhu testu byl při zapnutí občas nahlášen režim 720p i když v příslušné části menu nastavení bylo stále 1080p.

Okamžitě po dokončení instalace naběhl kanál ČT1 s červeným tlačítkem pro vyvolání HbbTV, naladil se i veřejnoprávní multiplex ČT na DVB-T2 i když tady mám stále potíže se signálem, což bylo vidět i zde.

Detail dálkového ovladače prozradí mnohé. Třeba ukázkové rozložení nebo to, že takto rozměrná tlačítka ve světě set-top boxů jen tak neuvidíte.

Výborná „dálka“, výrazné menu

Dálkový ovladač je opravdu vynikající a v kategorii do nějakých třech, čtyř tisíc pomalu nevídaný. Jeho velikost se blíží klasickému, tlačítka jsou rozměrná s výraznými popiskami a něco takového prakticky nevidíte ani u levných televizorů.

Neméně výrazné jsou znaky v menu nastavení v němž se dá i kolovat. To však není nijak obsáhlé a je v něm pouze pět položek, z čehož jedna je informační a druhá se věnuje multimédiím, které však můžete také vyvolat přímo tlačítkem Média.

Set-top box je správně ochráněn proti náhodnému přepisu nastavení, nebo hravým dětským prstíkům, takže například pro návrat k továrním hodnotám, či při vstupu do třídění kanálů, resp. jejich vymazání, je zapotřebí zadat PIN.

Rozložení tlačítek ovladače je výborné a po ruce je dokonce i EPG, List pro vyvolání seznamu kanálů (OK nemá v tuneru žádnou funkci), Zpět (Back) a Exit. Stranou je tak pouze ztlumení hlasitosti a případná volba titulků a doprovodného audia. Nic zásadního.

Při přehrávání videa OK zobrazí skok na určitý čas, pokud chcete použít Pause/Play je třeba sáhnout po speciálních tlačítkách. Multimediální blok je vyřešen ukázkově, takž tu najdete i samostatná tlačítka pro rychloposuv.

Výborný, resp. u set-top boxů málokdy viděný, je i záběr dálkového ovladače. Na Almu nemusíte mířit nijak přesně a dokonce funguje i odraz od stěny…

Výborné sedmidenní EPG s obrazem a zvukem

V programové nabídce, která se stahovala po vstupu na multiplex, se můžete libovolně pohybovat. Pokud se chcete přepnout na nějakou jinou stanici, stačí zmáčknout OK na aktuálním pořadu, jestliže ho stlačíte na nějakém budoucím nabídne se nahrání a upozornění na pořad. Když ale v boxu nebylo zasunuto médium, rovnou se spustila druhá funkce.

Zatímco většina set-top boxů nabízí jen jednoduché EPG, tady vidíte nabídku à la dobrý televizor i když jen pro pět kanálů a na zhruba hodinu a půl dopředu. Náhledové okénko pro obraz aktuální stanice k dispozici není a pracuje na celé obrazovce na pozadí, přičemž EPG je průhledné. Zvuk se při vstupu ani při odchodu nepřerušil.

Jestliže chcete vidět více pořadů, je třeba se přepnout do náhledu pro jeden kanál. Pořady se pak ukáží na nějakých šest, sedm hodin.

K záznamu postačí jakékoli USB médium. Já využil jednoduchou 16 GB USB flash, kterou navíc nemusíte v set-top boxu ani formátovat. Nahrávka se uloží do samostatného adresáře a souboru „record.ts“, přičemž údaje o pořadu jsou v „RECInfo.txt“.

Jakmile nahrávání spustíte, zablokuje si Alma přepnutí na kanály jiných multiplexů a povolí pouze ty ze kterého se nahrává. Přepnout se tedy na jiný kanál můžete, vybraný pořad na vybrané stanici se stále natáčí, ale co do sledování dalších jste vázáni na multiplex.

HbbTV můžete v menu sítě zcela vypnout nebo vymazat tzv. cookie.

HbbTV? Spolehlivě zatím jen Česká televize

Jak bylo řečeno, HbbTV České televize bylo k dispozici okamžitě po instalaci a po přehrání řady pořadů je možné říci, že pracovalo bez problému, včetně změny obrazové kvality. Tuto část má společnost Inter-sat, od které jsem dostal Almu zapůjčenu, oficiálně za dopracovanou. Nyní je prý na pořadu dne Nova následovaná Primou a Seznam.cz TV. Na těchto kanálech zatím HbbTV buď nepracuje, nebo pracuje jen částečně. Například u FTV Prima zlobila hlavní volba iiiPrima, zatímco například volby Aplikace a Počasí se zdály být v pořádku. U Skupiny Nova toho bylo, na výše uvedeném firmwaru, funkčního více a jediné co se zdálo být problematické byla sekce Pořady, kde šlo (mimo jiné) přehrát pouze první video.

Červené tlačítko se objevilo například i na stanici Kinosvět (nefungovalo) a na O2TV Free, kde pracovala volná část aplikace, včetně výpisu pořadů a možnosti přihlášení do placené sekce.

A další chytré funkce? Výrazné tlačítko TV Portal, které původně nabízelo přístup do archivu Plustelky, je už v této verzi firmwaru vypnuto, což je jedno, protože se z něj z licenčních důvodů stejně nedalo nic přehrát. Tzv. síťové aplikace pak najdete v menu nastavení na volbě USB. Jsou tu dvě – čtečka RSS s možností přidat vlastní kanál a Počasí. V jeho případě se objevilo pro osm slovenských míst, která však šla přepsat, takže jsem mohl zadat například Prahu, nebo i některá menší místa v Česku. Výběr ze seznamu možný nebyl, lokalizace byla pouze částečná a k dispozici byla pětidenní nebo desetidenní předpověď. Škoda, že Alma nepodporuje přehrávání síťových multimédií přes DLNA, ale jak uvidíte záhy, kompatibilita není ani při práci s USB médiem nijak vysoká.

V souborovém manageru se stejně jako v menu dá kolovat a je tradičně ovladatelný systémem OK, šipková tlačítka a Return. Co by se ale určitě hodilo, by byl výraznější font při výpisu souborů. Například jako v menu…

Jednoduchá multimédia, je tu i HDMI (CEC)

Maximem pro obrazové nastavení je Full HD v režimu 1080p, minimem 576i. Zapnout můžete popis zvuku pro nevidomé a nastavit jeho hlasitost, výstup digitálního audia obstará buď PCM nebo „surové“ RAW.

V menu také narazíte na několik zajímavých voleb. Jednak je tu položka pro Wi-Fi, kterou ale přijímač zabudovanou nemá (lze dokoupit ve formě USB Wi-Fi donglu), a jednak volby pro tzv. společné ovládání přes HDMI (CEC). To však šlo pouze zapnout nebo vypnout, funkce ovlivnit nešlo. I když ho televizor Hisense H55NU8700 taktéž podporuje, vzájemná spolupráce nedopadla a obě zařízení bylo nutné zapínat, resp. vypínat samostatně.

Přehrávání multimédií je tak říkajíc základní, bez podpory externích titulků (ty vnitřní pracovaly a šlo se mezi nimi přepínat) a zapamatování pozice při předčasném ukončení přehrávání videa. Nicméně v souborovém manageru se nechá kolovat a je velmi pohodlně ovladatelný OK a šipkovými tlačítky. OK také spustíte vybraný soubor a není zapotřebí dopředu vybírat zda půjde o video, hudbu nebo fotografii. V tomto ohledu jsou multimedia udělána dobře. S kompatibilitou je to už horší, ale výrobce netvrdí, že je nijak vysoká a uvádí prostý základ. Já jsem ze zkušebních souborů nepřehrál řadu videí z fotoaparátů a kamer, potíže však neměly filmy v XviD (AVI) a kontejner MKV s H.264 a zvukem v AC3. Naopak překvapivě problém představovaly snímky s H.265/HEVC, a to i v rozlišení HD Ready. Vykazovaly nízkou obrazovou kvalitu, občas také drhlo samotné přehrávání. Nahrávka (TS) z Full HD kanálu v H.264 a s datovým tokem kolem 8 Mb/s dělala potíže od začátku, špičkově natočené Full HD video s tokem kolem 22 Mb/s se ani nespustilo.

Ve fotografiích zvládl box bezchybně JPG a GIF, u muziky nepotěšilo poněkud nespolehlivé přehrávání MP3 a ten samý soubor jednou fungoval, po druhé nikoli. Kupodivu však Alma zvládla běžný FLAC a také WAV.

HbbTV je sice funkční jen částečně, ale i tak se vyplatí

Co na první pohled set-top boxu chybí, je SCART, který tu ale je i když v podobě speciálního konektoru a přechodka je u Inter-satu k dokoupení stejně, jako zmiňovaný Wi-Fi adaptér. Počítejte jen s tím, že je tu pouze jedno USB.

Přivyknout si musíte na pomalý, asi minutový náběh do provozu, uvítací obrazovka slovenské Plustelky už ale zmizela. Chtít také nesmíte tlačítko úplného vypnutí a kompletní funkci HbbTV. Na druhou stranu ale byla nová verze firmwaru výrazně stabilnější a ne tak rozháraná jako předchozí a za běhu už byly operace typu vyvolání EPG či přepínání kanálů rychlé, takže v tomto ohledu strach mít nemusíte. Výborné bylo také obrazové podání cenové relaci více než odpovídající i když citlivost na signál byla subjektivně vzato průměrná. Potíže jsem měl i s veřejnoprávní přechodovou sítí pro DVB-T2, což je u mě v případě set-top boxů běžné.

Na Alma iHD se mi líbí cena i podpora HbbTV a také to, že se zjevně zlepšuje a zraje. HbbTV je sice momentálně funkční jen u České televize, ale podle mého se i tak set-top box vyplatí zakoupit. Nejbližší další s hybridním vysíláním je totiž až GoSAT GS7075 COMBOi za 3490 Kč, který se zatím marně snažím získat na vyzkoušení. Funkčnost mám tak ověřenu až u boxů kolem 4000 Kč, jako je Vu+ Zero 4K C/T2 a u výrobků Technisatu. Blíží se nám ale výrazné zlevnění velmi zajímavé kombinace Technisat DigiPal DAB+ (momentálně 5100 Kč), a s ní by mohla v tomto světě nastat výrazná změna. Zatím je ale Alma iHD s přehledem nejdostupnějším výrobkem s HbbTV na českém a slovenském trhu.

Hodnocení

 • PRO: cena, výborný obraz, rozměrná a výrazně popsaná tlačítka dálkového ovladače s výborným záběrem infra paprsku, parádní třídění naladěných kanálů, HbbTV, ale…
 • PROTI: …zatím plně funkční jen u ČT, pomalý start

Vstup do Diskuse

37 komentářů: “Set-top-box Alma iHD nabídne sice jen částečné HbbTV, i tak se ale vyplatí”

 1. Ivan napsal:

  Mám STB již několik týdnů, aktualizoval jsem si fw sám, jde o verzi z 19.4. nemám informace že by existoval novější. Měl bych ale poznámku k CT HbbTv posun v právě přehrávaném pořadu směrem zpět vrátí po chvilce celý pořad na začátek a pro návrat na časovou pozici, kterou chci, musím pořad znovu pustit od začátku a posunout dopředu (pořad Dukla 61). Dále ještě jedna zvláštnost, u živých přenosu na CT Sport HD (T2) dochází asi k půl vteřinovým „černým obrazovkách“ a to vždy v okamžiku přepnutí na „sponzora“ nebo „reklamu“. Nefunguje také HDMI -CEC ve spojení se Samsusng Smart TV (2013). Jinak souhlas s článkem. Pokud se FW podaří úspěšně dotáhnou půjde o výborný poměr cena/výkon.

 2. peti napsal:

  Mně se určitě nevyplatí. Mám 61, programů, takže si vždy ve volném čase najdu živý pořad ke sledování. Nemám čas na HBBTV, nahrávání a přehrávání programů a nemíním platit pro nic za nic za zařízení pro HBBTV, nahrávání a přehrávání.
  Navíc má pouze integrovanou čtečku Plustelky, nemá CA slot. A až zakódují české programy, tak se s ním budu moci tak akorát vyfotit, nebo v zimě na něm sáňkovat.

 3. Štěpán napsal:

  Cena – celkem přijatelná.

  Zbytečnosti – integrovaná Irdeto, Nějaká Plustelka je mi k ničemu.

  Pro mne zbytečnost HBBTv které jak je vidět stejně stále spolehlivě nefunguje, navíc je to plné spam-reklam.

 4. Štěpán napsal:

  Ocenil bych naopak pokud by to umělo sdílení souborů v síti – když už to má ten LAN. Jinak je mi ten LAN tam taky k hovnu, stačí USB.

 5. dirigento napsal:

  Já ho měl už někdy od ledna, ale je to totální nedodělek a putoval tam kam patří -do SD. Naštěstí stál jen něco kolem devíti kil bez daně, takže žádná škoda. Koupil jsem nejvyšší model Technisatu kdesi na netu, kde ho borec prodával za dvojku – ofiko cena kolem pětky (údajně nevhodný dárek…), upgradoval FW a max spokojenost s Hbb a vůbec se vším. Tuhle Almu iHD zásadně nedoporučuju, ani v tom novém FW nejde na PL TV EPG + další, jako je nastavení druhé zvukové podnosné na PL, atd..

 6. Bohumil Herwig napsal:

  Mohu požádat o bližší vysvětlení?
  „Tuhle Almu iHD zásadně nedoporučuju, ani v tom novém FW nejde na PL TV EPG + další, jako je nastavení druhé zvukové podnosné na PL, atd..“

 7. dirigento napsal:

  Vždyť jsem to už napsal, že nejde PL EPG a polský zvuk, pokud je vysílán originální zvuk u pořadu musí se ručně přepnout na polskou podnosnou. A který běžný koukal to bude neustále řešit? A to EPG? Trapárna na en-tou. Jak jsem napsal, po pár týdnech provozu letěl obloukem směr SD.

 8. dirigento napsal:

  Právěže řeší. A jsou tam i jiné nedodělky. Jak jsem napsal, pryč s ním a koupit někde výhodně Technisata, tam problýmy s EPG a Hbb nejsou.

 9. chairtmin napsal:

  Moje zkusenost s timto STB je take negativni.Testoval jsem ho cca pred 2 mesici a po 10 dnech putoval zpet k prodejci. Nejenze v te dobe nefungovalo HbbtTv vubec, ale take se mi 3x vyresetovaly oblibene programy. Prehravani filmu z disku se sekalo,ale to pro me nebyla priorita.Stvalo me neustale nastavovani oblibenych programu.Pokud toto vyresi aktualizace firmwaru a pobezi i HbbTv, tak to bude pouzitelny pristroj.

 10. martin napsal:

  Chci se zeptat. Starsi STB co mam, umoznuje nastavit, aby se pri vypnuti STB bud uplne vypnul anebo jen uspal. V prvnim pripade pak trva zapnuti cca minutu, ve druhem pripade jen 2-3 vteriny. Jak je to u teto Almy? To minutove probuzeni se doufam netyka klasickeho probuzeni ze standby?

 11. dirigento napsal:

  Týká, nic se tam nastavit nedá, takže start ze stand-by trvá něco přes minutu!!

 12. Věra napsal:

  Dobrý den, poradí mi tady někdo kam se obrátit, když mi vypadává signál všech TV Nova mimo Cinemy a Novy.Stává se po té co začli něco podnikat s novým vysíláním.Do té doby bylo vše OK.Měla jsem také problém do lonského roku s TV Pima, ale to se dalo do pořádku, kdyžjsem si tady na netu zjistila, že na to má vliv nový rychlý mistní internet.Obracela jsem se kam to šlo až jsem dostala odkat na České radiokomunikace, kteří ač neradi toto napravili.Ted se je bez signálu jak píši.Poradte.Prosím.

 13. David napsal:

  Dobrý den,
  po poslední aktualizace firmware na verzi CD5 bylo opraveno hodně chyb. HbbTV funguje na jedničku u ČT u ostatních jsou tam ještě problémy. Měl by to řešit další update na verzi 6. Jinak vše funguje bez problémů, titulky i originání zvuk u vysílaného pořadu. Výborná citlivost i u slabšího signálu.

 14. PetrSev napsal:

  Včera jsem si Alma iHD pořídil. Nejprve se firmware aktualizoval přes OTA, po připojení k síti pak ještě jednou. Mám ale problém, nejsem schopen seřadit si stanice. Dostanu se do menu, zadám PIN 0000 ale zelené tlačítko jakoby vůbec nefungovalo. Co dělám špatně? Řekl bych že nejsem televizní analfabet. Zkusil jsem zda zelené tlačítko na ovladači funguje v teletextu, tam ano.

 15. petak23 napsal:

  STB jsem zakoupil 16.10.2018, po zapojení se sám aktualizoval na verzi 7.0. Vše funguje ale nemohu přijít na změnu čisla pozice setříďěných programů- po automatickém naladění se programy seřadí postupně podle laděných vysílačů.Např ČT 1 HD se naladí na pozici 0012, setřídit jdou programy jen po přesunu do oblíbených, označením OK, dále kurzorem najet na potřebnou pozici a zmačknout červené tlačítko, které v oblíbených je na posun.Tímto způsobem přesunu ČT1HD na pozici 0001 v oblíbených, ale po návratu z nastavení do běžného režimu sledováni je po zadání tlačítka list program ČT1HD sice na prvním místě v seznamu ale opět pod číslem 0012 a číselnými tlačítky musím zadat 12 místo 1 ( kdo si má pamatovat ta vysoká čísla např. 0082) !!! NEVÍ NĚKDO JAK ZMĚNIT ČÍSLO PROGRAMU U JEDNOTLIVÝCH STANIC u jiných STB a TV to jde běžně,prosím o radu všechny hlavně p. Bohumila Herwiga děkuji

 16. Henry napsal:

  Aktualizoval jsem na verzi 7.0, vše funguje dobře (mimochodem ruční řazení stanic nejlepší, co jsem zatím viděl), jen občas zamrzá načítání EPG. Po určité době zmizí v programovém přehledu data u všech stanic, kromě právě sledované. Je to chyba STB nebo to spraví nová verze SW? Děkuji za ohlas.

 17. Jirka1944 napsal:

  Dvakrát jsem stáhnul Firmware z 30.8.2018. Provedl jsem tovární reset a po každé stejné. Asi za 58 vteřin aktualizace, když je tak na 80% vyskočí Error 0x72 CRC_16 of DG error
  V čem může být problém

 18. Jirka1944 napsal:

  Zkusil jsem aktualizaci OTA. Červený pruh skončil asi na 40%. Request je 79,87% a dál se to ani nehne. Error to nehlásí

  • Jirka1944 napsal:

   Tak nakonec se setobox podařilo aktualizovat na verzi 7 přes OTA a taky až na druhý pokus.
   Ovšem ta přidaná možnost OTA sledování filmů je pro českého diváka k ničemu, i kdyby chtěl platit. Daleko účelnější by bylo třeba YouTube. Asi se Almy zbavim a rozhodně nikomu nedoporučím. Dnes už jsou setoboxy s Hbbtv i YouTube a dokonce čtečkou karet. Možná že brzo najde uplatnění.

 19. Jerry7650 napsal:

  Jaké máte zkušenosti s dálkovým ovladačem? V recenzi se píše, že je vynikající. Já nyní kupuji na Vánoce dva kusy, zrovna je zkouším a ovladač mi přijde naprosto tragický. Tlačítka jsou příšerně měkká a reagují spíše náhodně. Zejména směrové šipky někdy musím zmáčknout i pětkrát, než zareagují.Mám teda zkušenost s desítkami ovladačů, ale takovou hrůzu jsem ještě nepotkal. Myslel jsem, že je to vada kusu, tak jsem vybalil i druhý a naprosto stejné.

 20. Bohumil Herwig napsal:

  A nedávají k tomu jiný ovladač. Já neměl problém. Kdyby byl, určitě bych to napsal. Navíc tu box ještě mám a s DO není jediný problém.

  • Jerry7650 napsal:

   Podle fotek je to shodný. Ještě zkusím raději vybalit i druhý kus toho přístroje (teď jsem ze druhého vzal jen ovladač). Ale je to až tak špatné, že když třeba zmáčknu LIST nedaří se mi někdy ani odrolovat na nižší kanály. Nebo napsat číslicemi číslo kanálu je o náhodě. Někdy než se mi povede zmáčknout druhá číslice, tak už to přepne. Zkoušel jsem i metr od přístroje přímo na něj mířit, takže nic by to rušit nemělo. Jinak pozitivem je opravdu citlivý přijímač. Mám hraniční signál a tam kde jiný settopbox blbne na HD kanálech ČT, tady to vypadá v pohodě.

 21. Bohumil Herwig napsal:

  Po Novém roce zavolam distributorovi.
  Pls kdyz tak se pripomente na bohumil zavinac herwig.cz
  Pohodove svatky a veseleho silvestra 🙂

Napsat komentář