Optex ORT 8932-HD vyniká nejen zdvojenými tunery pro DVB-T2, ale i excelentním poměrem cena/výkon

Na českém trhu mnoho přístrojů se zdvojenými tunery není a mnoho jich nenajdete ani mezi televizory. Optex ten svůj nabízí za mimořádně příznivou cenu a přidává i něco navíc.

Zdvojených tunerů je u set-top boxů do nějakých čtyřech, pěti tisíc korun méně než šafránu. Do dvou, třech tisíc jsou to pak nejspíše jen dva: TeleSystem TS6820, který momentálně přijde na 1500 Kč a tento Optex za který zaplatíte 1199 Kč.

Zdvojené tunery dávají šanci na skutečně nezávislé nahrávání, u dobře vybavených televizorů pak poskytují bombózní věcičky typu převzetí vysílání z jednoho tuneru na jiný, méně vybavený televizor, nebo třeba na mobil. Tohle ovšem u levných, ale i dražších set-top boxů nehrozí.

Na štítku zapůjčeného ORT 8932-H najdete napsáno Optex Electronique a také Groupe Normand, což je mateřská firma. Pochopitelně je to pouze francouzsky stejně, jako popisky konektorů na zadní straně. Francouz se zkrátka nezapře a ani SCART není SCART, nýbrž „Connexion péritel…“

Dost ale bylo jazykových hrátek a národních specifik. Důležitější je, že Optex ORT 8932-HD je solidně vyroben, je celý v plechu a i když ho obdržíte pouze s bateriemi do dálkového ovladače (kabel HDMI v ceně není), divit se tomu nemůžeme. Stačí se podívat na cenovku a třeba na zadní stranu, kde je i ethernetový konektor RJ-45.

Po připojení k „netu“ máte k dispozici dvě aplikace: příjem internetových rozhlasových stanic a počasí. Síťové přehrávání multimedií prostřednictvím standardu DLNA tu nehledejte stejně, jako například čtečku RSS. To mi ale radost zkazit nemohlo. Podivil jsem se spíše v okamžiku, kdy jsem přišel na to, že na štítku přístroje není jeho název a na čelní straně je uvedeno „ORT 8932-2T“, což je navíc i logické. U společnosti Optex, s. r. o., která přístroj zapůjčila, bylo pro změnu uvedeno ORT 8932-HD a protože jsem na stránkách výrobce přístroj vůbec nenašel, ponechal jsem tento název. Daleko důležitější než jméno, je však výbava, na níž jsou nejzajímavější zdvojené tunery a také dvojice USB. Ty můžete využít jak pro nahrávání, tak pro pozastavení živého televizního vysílání, tedy TimeShift, přičemž kapacita média může být i přes 500 GB (přesněji neudáno). Někoho ale může potěšit i docela obyčejný SCART, který tu je v plné podobě.

Kvalitní provedení, až příliš jednoduchá instalace

O solidním zpracování jsem se už zmiňoval. Zdroj napájení je externí, takže se Optex ani po mnoha hodinách provozu příliš nehřeje. Na čelním panelu vidíte jediné tlačítko pro uvedení do pohotovostního režimu a je tu i rozhraní USB. Pro ty, kdo alespoň ještě požadují přepínání kanálů, či dokonce tlačítko úplného vypnutí, tento Optex nebude.

Instalace je jednoduchá, pro někoho až příliš. Na jediné obrazovce nastavíte několik základních parametrů mezi než ale nepatří napájení antény. Pokud ho vyžadujete, je třeba set-top box nainstalovat, jít do menu, zapnout napájení a pak nejspíše přeladit.

Režim obrazového výstupu si Optex i při napojení na kvalitní 4K televizor Hisense H55NU8700 nastavil na 720p, což je tak nějak standardní. K přestavení na maximálních 1080p, 60 Hz stačí zmáčknout OK a vybrat z nabídky, přičemž box způsobně počká zda mu potvrdíte, že režim sedí či nikoli.

ORT 8932-HD po naladění našel všechny multiplexy, které běžné chytám, včetně u mě slabšího veřejnoprávního jak na DVB-T, tak na DVB-T2. A vypořádal se s nimi během testu se ctí.

Naladěné stanice se ukládají od jedničky zvlášť pro rozhlasové a televizní, třídění naladěných kanálů najdete v menu hned na prvním místě a není nijak složité. Vystačíte si s barevným teletextovým tlačítkem, OK a šipkami nahoru a dolů.

Dálkový ovladač s drobnými popiskami

Kompaktní dálkový ovladač se solidním záběrem infra paprsku (na přístroje přesně mířit nemusíte) se v ruce drží dobře a vzhledem k rozměrům je s podivem, že má i speciální tlačítka pro hlasitost (fungují i šipky vpravo/vlevo) a postupnou volbu kanálů (také šipky nahoru/dolů).

OK v tuneru vyvolá seznam naladěných stanic, v multimédiích žádnou funkci nemá a je třeba sáhnout po tlačítku Pause umístěném v dolní části ovladače. Multimédia, která vyvoláte buď z menu nebo přímo tlačítkem, se však ještě řídí šipkou vpravo a vlevo (skok asi o minutu a půl) a nechybí samostatné Play, Pause a Stop. Stop najdete přímo u kurzorového kříže s OK uprostřed a poslouží i pro zastavení nahrávání, které se spouští tlačítkem Record. Kolem OK je ještě vidět vstup do menu nastavení a Exit suplující Return, což někdy dělá i šipka vlevo.

Rozložení tlačítek je trochu speciální a navyknout je třeba zejména na Stop a na výšku posazená tlačítka pro přetáčení.

Vyvolání programové nabídky EPG je najdete na jednom z drobných tlačítek vpravo nahoře i když drobná jsou vlastně všechna. Drobné jsou i popisky, takže pro nic pro slabozraké.
Obraz je po vstupu do menu nastavení vypnut, protože se otevře do celé plochy panelu. Je pohodlně ovladatelné

obvyklou kombinací OK/Exit a někdy i zmiňovanou šipkou vlevo, kterou tu a tam také vyskočíte o stupeň výše. Někdy si trochu chybí Return, ale na systém se zvyknout dá zvláště, když se v menu dá kolovat. Volby se mění buď šipkou vpravo/vlevo nebo se po stlačení OK často nabídka rozbalí celá.

EPG je se zvukem a s obrazem v náhledovém okénku. Jestliže zmáčknete volbu Čas, uvidíte mj. i drobounké šipky, kterými se přepínáte mezi jednotlivými dny (více než 14 dnů).

Jednoduché EPG i síťové funkce, neustále blikající nahrávání

Programová nabídka má jeden náhled a jak vidíte ze snímku, ukáže se pro pět stanic na několik hodin dopředu. Po EPG se nemůžete volně pohybovat, jakmile přejedete na další kanál, automaticky jste na něj přepnuti a v tomto okamžiku se také stáhnou potřebná data.

OK na pořadu vyvolá podrobnější popisek, volbou Časovač se dostanete nejen do upozornění na pořad, ale po chvíli hraní přijdete i na možnost přepnutí do režimu záznamu. Nahrávání z EPG sice není na první pohled vidět, ale je tu, byť poměrně kostrbaté (podobně je na tom i přepnutí na další den).

Využít můžete záznamu dvou pořadů z různých multiplexů současně, resp. kombinace s přímým nahráváním pomocí tlačítka na dálkovém ovladači. Po zmáčknutí OK v seznamu stanic vidíte, které kanály se vám nahrávají, sledovat pak ze seznamu můžete i jinou stanici.

Nahrávání je pohodlné, bohužel se při něm neustále ukazuje blikající značka Rec, a to i tehdy, když sleduje jinou stanici než kterou zaznamenáváte. K vyvolání funkce TimeShift stačí zmáčknout Pause, ke spuštění vysílání se zpožděním pak Play.

Síťové funkce jsou vysloveně jednoduché a pod příslušnou položkou menu najdete dvě: internetová rádia a počasí. Rádia jsou rozdělena podle tří států (Německo, Francie, Itálie) a u každého je pět, deset stanic. Výjimkou je Francie, kde jich je víc. Přidat další kanál však nejde a nejde to ani v menu země.

Aplikace Počasí je na tom podobně. Země jsou tentokráte čtyři a země i místa jsou opět pevně daná. Sama předpověď počasí je pak vysloveně jednoduchoučká.

V souborovém manageru se dá kolovat a je jednoduše ovladatelný.

Velmi dobrá multimédia, včetně externích titulků

V souborovém manageru můžete kolovat a nabízí čtyři druhy multimédií k přehrání: video, foto (překlad zní „obraz“), hudbu a nahrávky. Na jeden zátah soubory přehrát nejdou. Tlačítko OK spustí soubor (v případě videa do plného okna), jestliže na něj jen najedete, započne přehrávání v náhledovém okénku.

Optex si pozici v přehraném videu nepamatuje, naštěstí se alespoň na danou stopáž nemusíte dostávat běžným přetáčením, ale stačí zmáčknout OK a následně se šipkou vpravo posouváte skokově po asi 1,5 minutě.
Z hudebních souborů si Optex poradil s běžným MP3 a WAV, nezaváhal ani před WMA a základním FLAC. U fotografií naopak kapitulovat skoro před vším s výjimkou JPG a BMP.

Kompatibilita u videa je výborná a bez potíží pracovalo MKV s kompresí H.264 i H.265/HEVC, základní nahrávky z fotoaparátů a kamer s koncovkami M2TS, MTS, MOV či MP4 a čistý MPEG-4, H.264 i AVCHD. Optex zvládl i Full HD záznam z BBC (H.264, TS, tok kolem 8,5 Mb/s) a také špičkovou nahrávku s datovým tokem přes 20 Mb/s (Full HD, BDAV). Poradil si i s XviD a MKV (L4.0 a L4.1). Jediné co se tak dá přehrávání videa vytknout je nezapamatování si pozice a málo výrazný font použitý při práci s externími titulky v SRT. Titulkům také bohužel nic nenastavíte.

Slabé síťové funkce, ale obrazová kvalita výborná

Od napojení na internet příliš nečekejte. Box se většině uživatelů asi vůbec ani nevyplatí připojovat. Aplikace jsou k dispozici pouze dvě (DLNA podporováno není) a přidat do počasí další obec nebo zavést si novou rozhlasovou stanici nelze. Zcela chybí i české a slovenské reálie.

Kvůli funkcím na domácí síti a internetu ale tenhle set-top box nejspíše kupovat nebudete. Při vynikajícím poměru cena/výkon, resp. cena/obrazová kvalita, půjdete spíše po možnosti bezproblémového nahrávání jednoho pořadu a sledování druhého (nebo dvou najednou a sledování třetího) a také po obrazové kvalitě. Ta byla ve srovnání s referenčním televizorem Hisense v ceně kolem 35 000 Kč překvapivě vysoká, resp. rozdíly byly malé. Škoda, že set-top box má hůře čitelný dálkový ovladač, takže pro ty se slabším zrakem či s brýlemi není a že nepodporuje tzv. společné ovládání přes HDMI (CEC). Občas sice také narazíte na špatný překlad (napájení antény = výkon antény), ale celkově vzato je lokalizace výborná stejně, jako prakticky celý set-top box. Vzhledem k ceně, výbavě a obrazovému podání je Optex ORT 8932-HD výbornou nabídkou, kterou mohu jen doporučit. Navíc dostanete, subjektivně vzato, i vyšší citlivost na signál, což se rozhodně hodí.

Hodnocení

 • PRO: excelentní poměr cena/výkon, obrazová kvalita, zdvojené tunery, nadprůměrná citlivost na signál (subjektivně bráno), výrazné menu nastavení,
 • PROTI: při nahrávání stále bliká značka Rec, a to i po přepnutí na jiný kanál, hodně slabé síťové funkce, krátká pauza při vstupu (a odchodu) do EPG

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Optex ORT 8932-HD vyniká nejen zdvojenými tunery pro DVB-T2, ale i excelentním poměrem cena/výkon”

 1. Alena napsal:

  Dobrý den, ráda bych rodičům koupila setobox pro nové vysílání. Rozhodující je jak si poradí se signálem, kvalita obrazu, možnost vlastního řazení programů a přehledné EPG (plus rozumná instalace a ladění). Můžete mi prosím poradit typ? Optex ORT 8932-HD nebo Thomson THT712 nebo máte ještě jiný tip?
  Moc děkuji.

  • Goldfinger napsal:

   Jsem spokojený s Emosem EM170.Signál zvládá zpracovat dobře i horší kvality.EPG je základní.Nahrávání bezproblémové i v HD.Přehraje téměř vše.Ovládání bezproblémové a ovladačka je přehledná a tlačítka velké.Ladění velmi jednoduché,setřídění programů snadné i mazání.Jediná nevýhoda je že po každém naladění se všechny tv rozhodí,je potřeba znovu setřídit.Budu si kupovat další.

 2. Daniel Derken napsal:

  Velmi dobře napsaná recenze. Jen mi v ní chybí pro me jeden důležitý údaj (doufám, že jsem jej nepřehlédl) a tím je PŘÍPONA u nahrávky… , abych si mohl v případě potřeby nahrávku zpracovat v počítači, v některém s programů. V mém případě VideoRedo Tv Suite 5. Děkuji za odpověď.
  Daniel.

 3. karel1339 napsal:

  Zajímá mě maximálně kolik pozic má časovač. Dnes jsem si koupil Teslu Duplex, vypadá velice dobře (jako dvojče Optexu podle snímků obrazovky) ale má pouze 8 pozic časovače ! To je pro mne zásadní nedostatek. Nevím, proč se tento údaj v popisech neuvádí. Totéž zda je nahrávka označena názvem pořadu nebo jen TV stanicí,

 4. Bohumil Herwig napsal:

  pro Daniela a karla1339: OK pánové, budu se snažit to tam psát…

Napsat komentář