Televizor s rozlišením 8K v dubnu na náš trh nedorazil, Sharp jeho uvedení pozdržel

Postupně mají být ke koupi hned tři: jeden od LG, druhý od Samsungu a úplně ten první ohlášený, Sharp LC-70X500 s úhlopříčkou 178 cm. Právě ten se měl už začít prodávat.

Sharp LC-70X500 se zatím neoznámenou cenou je vybaven LCD obrazovkou s plošným podsvícením Direct LED a rozlišením Ultra HD (8K), tj. s 7680 x 4320 body. Obsluhuje ho firemní operační systém a nechybí ani speciální resamplování na 8K a přehrávání obsahu s technologií HDR (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah). Rozměry televizoru jsou 1564 x 967 x 375 mm, hmotnost 45 kg a hloubka samotné obrazovky má být 92 mm.

Porovnání rozlišení televizních obrazovek.

Sharp 8K televizor představil 31. srpna 2017, Alza.cz oznámila jeho budoucí prodej loni v listopadu s tím, že první dodávka má dorazit v březnu 2018. Výrobce pouští televizor do prodeje postupně a po Číně, Japonsku a Tchaj-wanu (únor 2018) měl být pro Evropu, včetně Česka a Slovenska, uvolněn právě v březnu.

Vedle Sharp LC-70X500 se má na českém trhu objevit i OLED od LG s úhlopříčkou 224 cm a také Samsung QE85Q9SN (216 cm) z řady LCD televizorů firemně označovaných jako QLED. U něj má resamplování na 8K zajišťovat systém umělé inteligence představený na lednovém veletrhu CES v Las Vegas a integrovaný do firemního o. s. Tizen. Zajímavostí televizoru, který přijde na trh letos na podzim, má být i nezávislé řízení podsvícení v mnoha tisících zónách, chybět nemá ani zdvojená tunerová sada dovolující například jeden pořad nahrávat a jiný sledovat.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Televizor s rozlišením 8K v dubnu na náš trh nedorazil, Sharp jeho uvedení pozdržel”

 1. Miroslav napsal:

  Docela by mě zajímalo, k čemu bude 8K, když se na 4K musíte koukat z metru, abyste využili výhod rozlišení!

  • Vít Novotný napsal:

   Dobrý den, výhod rozlišení? Jde o velikost obrazovky, proto se přešlo z FHD na UHD. UHD je doporučená minimální velikost úhlopříčky 126cm. Na 100 cm úhlopříčce už musíte koukat, jak píšete velmi zblízka.

  • Vít Novotný napsal:

   U 8K TV bude úhlopříčka minimálně 155 cm.

  • Miroslav napsal:

   Optimální pozorovací vzdálenost je asi 2,5 násobek úhlopříčky, což je u 50″ TV (127 cm) asi 3 m. Testy je prokázáno, že je rozlišení HD na tento poměr velikosti TV a vzdálenosti u většiny pozorovatelů tak akorát a zvýšení rozlišení na 4k je pozorovatelné buď vůbec nebo slabě. Takže pro využití rozlišení je nutno sednout si blíž (1,5 m), nebo zvětšit úhlopříčku na 250, minimálně 200 cm (!). Problém nastává se zorným polem, kdy kraje už jsou mimo hlavní zorné pole a z pohledu diváka se zkreslenou perspektivou. Tohle částečně řeší prohnuté obrazovky, ale se svými omezeními. A to se týká „pouze“ 4k, což teprve 8k!

 2. patin napsal:

  Nebudete přehrávat Prima Group mazanice.. ? . Ala Singer šicí stroj.

Napsat komentář