Třetí přechodovou síť DVB-T2 nově naladí v Třebíči, Frenštátu, Hodoníně a Děčíně

17 komentářů 30.5.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Digital Broadcasting již zprovoznila 26 vysílačů Přechodové sítě 13, na příští týden naplánovala spuštění prvního dokrývače DVB-T2 v Bruntálu.

Čtyři nové vysílače velkého výkonu spustila dnes dopoledne Přechodová síť 13 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. Operátor multiplexu, společnost Digital Broadcasting, rozšířil vysílání do Třebíče, Frenštátu pod Radhoštěm, Hodonína a Děčína. „Přechodová síť 13 tak dnešním spuštěním dosáhla z 26 lokalit pokrytí více jak 7,7 miliónů obyvatel České republiky,“ informovala společnost krátce před desátou hodinou dopoledne. V Třebíči lze multiplex naladit na kanálu 56 z lokality Vartemberk, ve Frenštátu pod Radhoštěm na kanálu 31, v Hodoníně na kanálu 43 z lokality Kapánsko a v Děčíně z vrchu Chlum na kanálu 28.

K TÉMATU: Jak se bude dále rozšiřovat přechodová síť DVB-T2 od Digital Broadcasting?

Na příští týden pak Digital Broadcasting ohlásil spuštění prvního dokrývače Přechodové sítě 13 v Bruntále. Z lokality Čas ji bude možné naladit na kanálu 31. Diváci pro příjem DVB-T2 vysílání potřebují televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem H.265/HEVC. V případě, že využívají společnou televizní anténu (STA), musí si nechat odbornou servisní společností doplnit příslušnou kanálovou vložku pro nový multiplex. Přechodová síť 13 obsahuje celoplošné programy Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Kinosvět, Joj family HD, Rebel a Relax. Ve vybraných lokalitách šíří také regionální televize Polar HD, V1 HD a TV Morava.

Na červen zbývá šest základních vysílačů

„Spuštěním dalších lokalit (celkově již 26) pokračujeme v dalším, intenzivním rozšiřováním Přechodové sítě 13 přesně v souladu s připravovaným Technickým plánem přechodu (TPP). Po dnešním zahájení šíření z nových lokalit Přechodovou síť 13 DVB-T2/HEVC může naladit více jak 7,7 milionů diváků, tj. 74 procent obyvatel České republiky a příprava dalších lokalit této sítě intenzivně pokračuje,“ komentoval dnešní rozšíření přechodové sítě jednatel společnosti Digital Broadcasting Radim Pařízek. Podle návrhu TPP by měl operátor během června zprovoznit vysílání Přechodové sítě 13 ještě v šesti lokalitách, konkrétně v Benešově, Českých Budějovicích, Hlubočci, Jáchymově, Plzni a Rakovníku.

Na spuštění 32 základních vysílačů velkého výkonu naváže budování sekundární sítě 33 dokrývačů, z nichž první, bruntálský, firma zprovozní již příští týden. Dokrývače pro DVB-T2 budou shodné s dokrývači celoplošného multiplexu 4 vysílajícího ve standardu DVB-T. Zároveň by se měla rozšířit i programová nabídka Přechodové sítě 13. Z celoplošných stanic má do multiplexu vstoupit Rebel 2 Slušnej kanál a Prima Comedy Central HD, z regionálních pak klienti multiplexu 4 a také další televize vysílající v různých regionálních sítích DVB-T. Přechodová síť 13 je jediným z tří přechodových multiplexů DVB-T2, který umožní regionální členění a bude tedy sloužit regionálním televizím k přechodu na DVB-T2.

Vstup do Diskuse

17 komentářů: “Třetí přechodovou síť DVB-T2 nově naladí v Třebíči, Frenštátu, Hodoníně a Děčíně”

 1. janek napsal:

  A teď jestli se lepší obraz – rozlišení u ČRA a nebo u DB… Ví někdo parametry k porovnání ? A Joj family HD je ve FullHD jako ČT ?

 2. Joey napsal:

  Prosím o termín spuštění vysílače z lokality Jablonec nad Nisou/Černá Studnice.

  Děkuji Vám za odpověď.

 3. Pavel Filip napsal:

  Tak jsem se na chvíli zaradoval, že Děčín-Chlum pokrývá i nás v okolí České Lípy, kde se nedá přijímat síť 13 z místního vysílače na Špičáku na 28. kanálu kvůli kolizi s Trutnovem Černou horou, než jsem si všiml, že je to rovněž kanál 28. Jen nevím, jestli se to se Špičákem taky bije nebo jde o jednofrekvenční síť.

 4. janek napsal:

  Je zajímavé, že Prima Comedy Central HD se ještě nedohodla na T2 vysílání za tu dobu nebo kdoví proč vyčkávají, když vysílání v této síti by měli mít ,,zatím,, zdarma…. 😀

  • Karel napsal:

   Janku, odpověď je jednoduchá. Když už vstoupí do T2, vědí, že musejí zůstat i ve finální síti. Jak by to vypadalo kdyby teď všechny televize vysílala v přechodovce protože je to zdarma a za dva roky zase zmizí?? Za prvé by naštvali divály a o ně jde hlavně a za druhé by si zbytečně podkopávali nohy pro případ, že by chtěli být v T2 placené. I proto tvrdím, že všechny stanice které jsou aktuálně v T1 a T2 budou i nadále v T2 zdarma po přechodu na finální síť. Nova nebo Prima nemohou říct divákům měsíc předem že přechazí do pay režimu. Minimálně by začali už teď s reklamní kamapaní a ani by nevstupovali do volného T2 i když je teď zdarma. Zbytečně by tím nalákali diváky, co si koupí boxy bez slotu a za dva roky jim zase řeknou tak nashle a kupte si další box nebo telku? To chce taktiku. Nova i Prima mohly dál zůstat v T1, nic nepodnikat, začít diváky připravovat kampaní, že za dva roky bude Nova v T2 placená a je to.

 5. Robert Brixi napsal:

  Jak můžeš vědět ty chytráku, které televize chtějí být FTA a které si chtějí nechat platit. Nerozumuj, když Nova a Prima to oznámí teprve příští týden.

 6. Dan napsal:

  Diváci jižně a jihozápadně od Brna srdečně děkují ČTÚ a DB za spuštění vysílání K56 z lokality Vartemberk. Přišli totiž o možnost příjmu SK Muxu 2.
  Ještě jednou díky moc.

Napsat komentář