Vlastimil Lakatoš (Antik Telecom): Při naší expanzi do Česka sehraje klíčovou roli DVB-T2

Košická firma Antik Telecom, která ohlásila expanzi vlastní satelitní a IPTV služby do Česka, je připravena i na příchod vysílání ve formátu 4K. Její klienti mají k dispozici výkonné Ultra HD set-top-boxy.

Pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 nemá mezi provozovateli placených televizních platforem pouze kritiky. Slovenská společnost Antik Telecom, která provozuje vlastní satelitní a IPTV službu, dokonce s DVB-T2 počítá ve svém obchodním modelu. Při vstupu na český trh, který firma nakonec oddálila o tři roky, použije hybridní set-top-boxy se třemi tunery, přičemž divák si bude moci i nadále zachovat bezplatný pozemní příjem základních televizních programů. Plány Antiku na českém trhu představuje v rozhovoru pro Televizníweb.cz manažer pro IPTV služby Vlastimil Lakatoš.

Začátkem května jste oznámili vstup vaší satelitní a IPTV platformy na český trh, přičemž chystanou expanzi jste ale avizovali již od podzimu 2015. Co vás zdrželo, proč to tak trvalo?

Důvodem, proč jsme oddálili vstup na český trh, bylo hlavně etablování satelitních služeb na slovenském trhu, takže jsme nechtěli jít na český trh ve stavu, kdy jsme ještě nebyli úplně připraveni.

Nicméně v tiskové zprávě, kterou jste při této příležitosti vydali, jste dost kladli důraz na standard DVB-T2. Proč jste se rozhodli uvést na český trh set-top-box, který podporuje i DVB-T2? Vycházíte z toho, že v České republice výše uvedený způsob příjmu televizního signálu využívá téměř 60 procent populace?

Přesně tak. Situace na českém trhu je trochu odlišná od slovenského trhu. Na českém trhu je silný podíl terestrické, respektive bezplatné terestrické platformy oproti slovenskému trhu. Česko přechází postupně na DVB-T2, který bude šířen kódováním HEVC, proto jsme se rozhodli přinést právě náš typ set-top-boxu. Dokonce jsme si samotný kodek HEVC vyzkoušeli i na slovenské televizní platformě AntikSat, kde se nám výrazně osvědčil, a kde už v podstatě téměř rok nabízíme set-top-boxy, které právě moderní a efektivní kodek HEVC podporují. Jsme přesvědčeni, že na rozdíl od 3D režimu právě HEVC kodek a s ním spojená vyšší kvalita obrazu, Ultra HD nebo 4K kvalita, má velkou perspektivu do budoucnosti.

Jakou vnímáte pozici pozemního vysílání vy osobně a nemyslíte si, že by nějak mohlo ohrozit vaši pozici, když přibližně 60 procent populace u nás využívá na hlavním televizoru právě pozemní vysílání?

Set-top-box, který přinášíme na český trh, je právě ideální kombinací na české terestrické podmínky, protože obsahuje až tři odlišné platformy spojené do jednoho zařízení. Set-top-box má v sobě jednak satelitní tuner, jednak terestrický tuner a jednak IP konektor, který umožňuje přijímat moderní IP služby. Díky třem tunerům a díky velmi silné terestrické platformě v České republice jsme přesvědčeni, že zákazník nebo konkrétní operátor dokáže nabídnout námi poskytovaná zařízení způsobem, aby zákazník mohl přijímat silnou bohatou terestrickou nabídku, a k ní si jen dokoupí buď nějaké doplňkové služby, ať už se jedná o archivy, TimeShift, případně podobné záležitosti, nebo nějaké další prémiové kanály, a to buď přes další satelitní tuner, případně přes IP platformu. Kombinace terestrické, satelitní a IP platformy je ideální kombinací k uspokojení jakýchkoliv potřeb českého zákazníka, který chce sledovat hlavně terestrickou platformu.

Myslíte si, že je to i taková rada do budoucna pro vaše konkurenty, že by zkrátka terestrická platforma neměla být opomenuta?

Silný podíl terestrické platformy říká, že na to nesmíme zapomínat. Pokud je český divák zvyklý na sledování televize přes terestriku, nemůžeme ho od oblíbeného způsobu sledování úplně odstřihnout, jen mu k němu doplnit ještě nějaké další moderní ať už IPTV služby nebo další tematické prémiové kanály.

V tiskové zprávě uvádíte, že při použití Antik služeb jsou nejsledovanější programy přijímané ve vysoké kvalitě ze sítě DVB-T2. Můžete uvedenou informaci trošku upřesnit? Souvisí kvalita sledovaných programů třeba i s kódováním HEVC, které jste zmínil?

Samozřejmě. HEVC kódování je vysoce efektivní kodek, který při nižším datovém zatížení dokáže nabídnout stejnou, respektive vyšší vizuální kvalitu. Vzhledem k faktu, že se signál přijímá na lokální úrovni, tak zákazník využívá maximální kvalitu, kterou dokáže z terestrického vysílače v dané oblasti přijmout. Pokud v tomto multiplexu nejsou některé kanály, tak si je dokáže zakoupit ať už přes samotnou satelitní platformu nebo přes IPTV. Maximálně tak využije všechny benefity našeho řešení.

A jaký podíl v nabídce bude mít právě terestrické vysílání? Naladí tam diváci nebo zákazníci všechny programy, nebo budou mít k dispozici jenom něco?

Máme různé variace, zákazník si může vybrat. Buď chce přijímat jen nabídku terestrické platformy a k ní si doplní nějaké ostatní prémiové kanály, anebo chce přijímat ještě vyšší kvalitu, tedy HD kvalitu kanálů, které nejsou v terestrické platformě, ale jsou dejme tomu na satelitu, nebo jsou v IPTV, takže zákazník si může nabídku kombinovat zcela podle svých potřeb. Hlavní výhodou je, že když budou na českém trhu kanály obsaženy v bezplatné terestrické platformě, služba bude pro zákazníky levnější, protože nabídka placených kanálů už v sobě nebude obsahovat poplatky za kanály, které si zákazník může naladit v bezplatné terestrické platformě.

A nemyslíte si, že právě poskytování placených kanálů bezplatně by mohlo být problémem třeba u Novy nebo Primy, které právě chtějí za své programy nějaké poplatky?

Skupina Nova a skupina Prima se rozhodla vysílat v bezplatné terestrické platformě, což nemůžeme ovlivnit. Pokud jsou v bezplatné terestrické platformě a zákazník má set-top-box, který dokáže přijímat pozemní platformu, tak je zařazení ve volně dosažitelném balíku rozhodnutím Novy a Primy. Pokud si zákazník objedná nějaké další doplňkové služby nebo příjem kanálů přes satelit nebo přes IPTV, tak samozřejmě tehdy už dochází i k začlenění poplatků, ale stále má možnost přijímat bezplatně i nabídku, která je jen na terestrické platformě.

Takže zjednodušeně řečeno vy ty programy nebudete nabízet, protože si je divák stáhne z pozemního vysílání?

V nabídce budeme mít pochopitelně i vyšší kvalitu těchto kanálů a také nabídku pro ty, kteří si z nějakého důvodu nebudou moci naladit terestrickou nabídku. Pokud si zákazník vybere kombinaci volných terestrických kanálů plus jenom nějaké prémiové, tak samozřejmě ta nabídka bude levnější.

Důležitou součástí terestrického vysílání je také hybridní technologie HbbTV. Budou ji vaše boxy podporovat, případně jak se ke službě HbbTV stavíte?

HbbTV nabírá stále víc a víc na důležitosti. Považujeme ji rovněž za velmi efektivní a velmi prospěšnou pro budoucnost. Momentálně ji připravujeme a určitě bude za nějakou dobu nasazena i do firmwaru našich set-top-boxů.

Počítáte s variantou, že budete jenom přebírat nabídku, která je v současné době ve vzduchu, nebo chcete představit i nějaký vlastní hybridní portál?

Myslíte v souvislosti s HbbTV?

Ano.

HbbTV portál bude určitě předmětem jednání s vysílateli, kteří ji aktuálně nabízejí, respektive plánují nabízet.

Nicméně nějaké vlastní nabídce hybridního portálu se nebráníte?

Vlastní nabídce se nebráníme, bude záviset na samotných okolnostech, na požadavcích, případně na poptávce na trhu.

Co říkáte na standard HbbTV2.0? Vidíte v něm nějaký potenciál, nebo si myslíte, že český trh zatím není na nový standard připraven? (Verze HbbTV 2.0 operátorům přináší například podporu CI+ rozhraní, DRM ochrany nebo HTML 5, pozn. red.)

Standard HbbTV2.0 podrobně zkoumáme a momentálně analyzujeme jeho možnosti. V případě pozitivních dopadů jej samozřejmě rádi nasadíme. V přípravě už operujeme s moderní verzí HbbTV.

Je třeba pro vás technologie HbbTV2.0 nějak zajímavá i z důvodu, že je zde podporováno rozhraní CI+ a je tam ochrana obsahu pomocí DRM?

Ano, určitě i toto jsou vlastnosti, které pro nás mají význam, hlavně z hlediska ochrany kontentu.

A kromě hybridního vysílání budete na svojí platformě např. i zákazníkům s terestrickou nabídkou nabízet i nějaké další doplňkové služby kromě HbbTV?

Automatickou součástí všech našich služeb jsou jednak živé televizní kanály, kanály rozhlasových stanic, samozřejmostí je tam i služba archivu, a nebo pod jiným názvem i catch-up. Jmenovanou službu přinášíme v moderním pojetí, kdy to zákazník vnímá, jako kdyby se na obsah díval v rámci videopůjčovny. Ke každému obsahu jsou přiřazené jednak obrázky, jednak samozřejmě metadata, která obsahují informace o ději relace plus herci, režiséři, rok natáčení atd., plus jako samozřejmost v našem rozhraní nabízíme aplikaci YouTube. Je tam i služba placené videopůjčovny, předpověď počasí pro konkrétní vybranou lokalitu, kterou si volí zákazník, a jednou z našich nejnovějších funkcí je i možnost přidávání volně dostupných internetových kanálů, ať už na úrovni televize, rádií nebo nějakých různých online kamer, které jsou volně dostupné na internetu. Momentálně se jedná o mimořádně oblíbenou službu, kterou naši zákazníci velmi využívají a takovým způsobem do svého set-top-boxu, do svého obýváku, dostanou streamy, na které jsou zvyklí z volného internetového vysílání.

Osobně vaši společnost vnímám v rámci slovenského trhu jako velmi progresivní. Co se týká českého trhu, uvažovali jste třeba o tom, že byste i nezávisle na vaší platformě k nám začali dodávat přijímače, které by právě přinášely i nějaké další výhody pro diváky terestrické televize a rozšiřovaly by jim nejenom nabídku lineárního vysílání, ale i nějaké služby hybridní televize?

Naše přijímače obsahují přesně funkce, které jste zmiňoval. Kromě běžného lineárního vysílání, na které jsou zákazníci zvyklí, nabízejí různé moderní funkce, na které jsou zvyklí běžně IPTV klienti. I klienti terestrického vysílání, kteří v podstatě neznají moderní služby, tak získají přístup k takovým moderním službám ať už se jedná o archiv, YouTube, TV plugin, předpověď počasí a řadu dalších funkcí, které stále zákazníkům přibývají na jejich set-top-boxech. My pravidelně, asi třikrát až pětkrát do roka, vydáváme aktualizaci firmware, která stále obsahuje nějaké novinky, a to včetně funkcí, které zákazníci požadují. Proto působíme i jako progresivní operátor, protože stále několikrát do roka vydáváme aktualizace s novými vlastnostmi a novými funkcemi, které jsou pro zákazníka atraktivní.

Šlo mně třeba o to, jestli byste kromě nabízení vaší služby byli i de facto distributorem set-top-boxů pro český trh, pokud by zákazník neměl zájem být klientem nějaké placené služby, ale zároveň si chtěl sáhnout na nějakou výhodu, kterou mu přinese hybridní box?

Samozřejmě kromě samotných služeb naše dceřiná společnost Antik Technology prodává nebo nabízí kompletní IPTV řešení, která se dají nasadit u jakéhokoliv operátora, a i zákazník jiného operátora by tak mohl využívat naše služby. Jsme už v jednání s několika operátory i na českém trhu, takže vůbec není vyloučené, že naše technologie nebo naše řešení přinese i jiný operátor ve svých vlastních televizních nabídkách.

Proč jste se rozhodli službu, se kterou teď přicházíte na český trh, nabízet v první fázi poskytovatelům bezdrátových sítí? Může být důvodem, že trh už vnímáte jako obsazený a viděli jste tedy možnost nebo díru na trhu právě zde?

My jsme začali aktivně dělat velkoobchodní prodej televizních služeb na Slovensku už před několika lety a velmi se nám to osvědčilo. V Čechách je podle našich analýz množství internetových poskytovatelů ještě o hodně větší a většina z internetových poskytovatelů neposkytuje žádné televizní služby a spoléhá se, že jejich zákazníci mají televizní služby od někoho jiného. Ze zkušenosti víme, že pokud si chce internetový Wi-Fi provider udržet zákazníka na delší období, je nezbytné, aby nějakou televizní službu přinesl. Zákazník má rád, pokud přijímá televizní a internetové služby od jednoho operátora a je tak vůči němu i stálejší. Proto jsme se v první fázi rozhodli službu nabízet operátorům, kteří mají přímý kontakt na koncové zákazníky a dokážou jim tak přesněji a efektivněji nabídnout televizní službu. Ve druhé fázi samozřejmě přijdeme i s naší vlastní službou, která bude distribuovaná přímo koncovým zákazníkům.

Vy hovoříte o první fázi expanze. Jaké by tedy měly být další fáze a v jakém časovém horizontu?

První fáze se rozbíhá v těchto týdnech a je právě o poskytování velkoobchodní nabídky internetovým poskytovatelům, druhá fáze by měla nastat někdy v září nebo v podzimních měsících letošního roku. Jejím cílem by mělo být, že budeme službu poskytovat i samotným koncovým zákazníkům.

A půjde tedy o služby, které už nabízíte na Slovensku?

Půjde o služby, které nabízíme na Slovensku, ale přizpůsobené českým podmínkám a českému televiznímu trhu.

Jedná se o plány pro Českou republiku, to znamená i o platformu AntikSat?

Ano.

Předpokládám, že tímto vaše expanze do Česka nekončí. Co tedy přijde na řadu dál?

Kromě hybridního set-top-boxu, který nabízí kombinaci terestriálu, satelitu a IPTV, máme v plánu nabízet i samotnou OTT (nelineární vysílání, pozn. red.) službu, taktéž ve velmi efektivním kodeku HEVC, která také šetří data jednotlivých Wi-Fi.

Antik pro expanzi na český trh použije set-top-boxy Nano3T

V souvislosti s kódováním HEVC mě napadá jedna otázka, která se týká vysílání ve formátu Ultra HD. Bez pochyby sledujete vývoj a víte, že i v okolních zemích se Ultra HD vysílání pomalu začíná zabydlovat, což zatím pro Českou republiku neplatí. Kdy vy osobně vidíte možnost příchodu této technologie na český trh a jak jste na ni připraveni?

Jsme na ni připraveni už od podzimu minulého roku a už aktivně našim zákazníkům nabízíme i nějaké 4K kanály. Problémem však je, že 4K obsah v lineárních kanálech ještě není v takovém množství, jak bychom si přáli. Je to hlavně proto, že trh na 4K zatím není připraven. My už nabízíme několik 4K kanálů pro naše vlastní zákazníky a podobný náběh chceme nabízet postupně i na českém trhu, protože naši klienti už budou mít set-top-boxy, které dokážou 4K nebo Ultra HD obsah dekódovat. Zákazníci si proto dokážou nejkvalitnější technologii užívat i u sebe, ve svém obýváku.

A kdy podle vašeho názoru přijde vhodná chvíle?

My už předběžně komunikujeme se všemi lineárními kanály, které buď už mají nějaký 4K obsah nebo uvažují nad nějakým 4K obsahem a jsme dost progresivní, abychom se dokázali promptně s nimi dohodnout a nabízet obsah nejvyšší kvality i koncovým zákazníkům. Při komunikaci s vysílateli vidíme už trendy, že v druhé polovině letošního roku by mělo přibýt několik 4K kanálů s atraktivním obsahem, které bychom rádi zařadili i do našich nabídek.

Vstup do Diskuse

54 komentářů: “Vlastimil Lakatoš (Antik Telecom): Při naší expanzi do Česka sehraje klíčovou roli DVB-T2”

 1. Jan napsal:

  Tak mám do toho tady klucííí ze Slovenska hodili vidle. To jsem zvědav, jestli to ty „naše“ pěkně vycuká. Myslím teď, případně, na placenou formu v DVB-T2. Možná to však bude jen plácnutí do vody. Uvidíme.

  • vedro napsal:

   Placene kanaly v T2 jiste budou, pouze to nebude Nova ani Prima.

   • Nonic napsal:

    Nic není na 100% jisté pač do pozemáku v T2 napřed NOVA vůbech nechtěla jít prej zbytečnost… a Prima se nevyjádřila jasně… nechtěli jít dokud se nebude kodovat… ted tam sice jsou Nova dokonce ve 2 MUXech duplikáty ale až bude řeč o HD kvalitě nevíme co je obě skupiny napadne s těmi jejich balíčky stanic udělat… ale určitě už dle ohlasů v průzkumech pochopili, že v placeném pozemáku příjdou o početné diváky a tím i podíl reklamy ve sledovanosti… Jinak Pražáci mají dva MUXy lokálně už teď placené…

    • Adolf.Shitler napsal:

     Stanice Nova s Primou už dávno pochopily, že když za jejich sledování v pohodě platí satelitní a kabelový divák, tak bude platit i divák pozemní. Kdo to naopak stále nechápe, je sorta pár kolenovrtů, kteří si vysnili cosi „navěky zadarmo“ a jsou úplně mimo realitu 😀

     • Nonic napsal:

      Hele ty agente dobře živenej tvými šéfíky pak zdarma dělající reklamy na placený sat a cabl… všade v diskuzích kde tě mající plný!!! zuby diktátore Hitlere !!! už bys to měl pochopit… zde ti na webu o pozemáku pšenka nepokvete…
      Jednání operátorů jsou sice těžká což nepopírají ale jasné je že jim placený pozemák neprošel a televize se netají, že na volném příjmu díky 60% sledovanosti domácností v pozemáku = i reklam se dobře uživí… Jakmile zakódují? tak jako na Slovensku následuje prudký propad… lidi raději budou koukat z oken na živou přírodu atd. jiný aktivity a že se volný příjem neuživí?… Cha cha… tak proč jsou na satelitech řádově tisíce programů volně… jen umět řeči…

     • Adolf.Shitler napsal:

      Právě případ Slovenska jasně ukazuje, že Markíza nijak netratila tím, že přestala být volně šířená 😀
      Takže se vzpamatuj a pokud se budeš chtít v budoucnu dívat na TV, tak si to také zaplať z vlastní kapsy a nečekej, že to někdo bude platit za tebe. Nanejvýš to ty sám můžeš platit za ostatní, když jsi tak natěšený někomu něco dávat zadarmo, zmatený diktátore nebo co to zase meleš za hlouposti 😛

     • Tyckin napsal:

      Eh, ona „základní“ Nova a Prima jsou na satelitu placené? Mám za to, že tenhle odpad tam Skylink nabízí zdarma resp. za servisní poplatek 🙂

     • Adolf.Shitler napsal:

      Servisní poplatek je pouze jiný název pro základní placenou nabídku, v praxi je to totéž.

   • Adolf.Shitler napsal:

    Ale samozřejmě v placené nabídce budou, poldo. Žádný operátor v ČR neudělá nabídku bez toho, že by vynechal Novu a Primu, protože to by skončil ještě dřív, než začal 😛

   • vedro napsal:

    Prosim diskutera nademnou, ktery zacal pouzivat stejne jmeno jako ja, aby tak necinil. Neni vhodne, aby dva ruzni lide pouzivali stejne jmeno v diskusi. Ja ho pouzivam od zacatku tohoto webu. Dekuji.

 2. Adolf.Shitler napsal:

  Některé odpovědi jsou – mírně řečeno – velmi podivné. Jak si např. může operátor myslet, že divák bude část programů přijímat z T2? Co když nebude mít signál? Nebo prostě určitý program z T2 zmizí? To pak bude Antik narychlo přidávat programy do satelitní nabídky? Nesmysl, takhle může podnikat leda naprostý jeliman. Nehledě na to, že i v T2 se může objevit placená konkurence a potenciálně ji nahánět klienty by dělal jenom hlupák. Proto také každý operátor dělá všechno proto, aby klient využíval čistě jeho služeb a ne jakýsi hybrid všeho a ničeho.

  Další zavádějící je tvrzení o tom, že se Nova a Prima rozhodla vysílat v bezplatné terestriální platformě, protože toto rozhodnutí se týká akorát DVB-T a nikoliv DVB-T2, které financuje zatím stát, ale za cca 2 roky už nebude.

  • chairtmin napsal:

   No pokud je to mysleno, tak jak to chapu ja, tak presne na tohle jsem cekal. Prijimat dostupne kanaly pres antenu a ty co my chybi si prikoupit. Pokud je divak v dosahu T2 a prijima tedy vsechny dostupne kanaly, proc za to same platit u provideru? Zatim je nabidka TV provideru opravdu tristni.Za cca 300 Kc/mesic dostanu ty same kanaly, ktere chytam na antenu + par v HD + par dalsich, o ktere nemam zajem.Dekuji nechci. Tesim se na nabidku Antiku.

   • chairtmin napsal:

    *co mi chybi* – mala chybka 🙂

   • Adolf.Shitler napsal:

    Poskytovatel placených služeb musí mít všechny programy přímo ve své nabídce (pod svoji kontrolou) z důvodů, co jsem psal výše (někdo nemusí mít signál T2 dostupný nebo se změní programová nabídka).
    Přičemž přijímat programy přes anténu a souběžně přes placeného operátora lze v pohodě i dneska, k tomu nemusí Antik vymýšlet jakési složitosti.

    Nabídka placených operátorů vůbec není tristní, protože kde v pozemáku dostanu HD? Akorát 5,5 programu ČT a jeden upscalovaný komerční JOJ Family (+ někde snad jakýsi region) neboli tristní je spíš pozemní nabídka s SD mazanicemi.
    A opět je potřeba připomenout, že současný stav v T2 (tj. kdy provoz platí stát) po roce 2020 zmizí, takže se radovat nad bezplatnou pozemní nabídkou je předčasné.

    • chairtmin napsal:

     Jasne, ale rec byla o variante pro divaky, kteri maji moznost signal T2 prijimat. Kdo ho nema voli neco jineho.
     Take samozrejme zalezi, zda bude pri tomto systemu nejaka fin. uspora pro divaka. Kazdopadne pokud to bude, tak jak doufam, formou volitelneho balicku programu, bez zbytecne zakl. nabidky (kterou mam pres antenu) a za rozumny peniz, tak se na to tesim.

    • Tyckin napsal:

     Pokud je to tak drahé, pak nechápu proč v T1 dokáže např. Prima platit tuším sedm kanálů z nichž obstojnou sledovanost má pouze jeden 🙂 Asi to nebude tak horké když tam tohle zvládnou šířit a platit aniž by se na to někdo koukal 🙂

  • vedro napsal:

   Kazdy operator ma ve svych VOP, ze zmena programu je vyhrazena. Nikdo zde nic negarantuje „na furt“ ani IPTV, satelitni a DVBT provider. Takze i Antik v CR bude mit ve svych VOP neco podobne pro DVBT(2). Myslim ale ted resime neco hypoteticky protoze Antik ma, nebo bude mit vsechny celoplosne stanice z DVBT i v IPTV nebo na satu.

  • Goldfinger napsal:

   Žádný současný program Novy a Primy nebude do budoucna kódován a to ani v SD nebo v HD.Jedině až spustí další klony tak tam už je šance.

   • O.K. napsal:

    Není možná, agent Shiltler psal, že všechno komerční v DVB-T2 kromě Šlágru bude kódováno a za peníze 😀

    • Karel napsal:

     Nebude. Mám mail od ČRA a je v něm podrobně vysvětelno, proč u nás nebude T2 placené. Nebo ne u stávajích stanic. Dokonce to vypadá, že Nova, Prima a Barrandov budou v T2 v HD, ale pouze tyto hlavní kanály. Mail je docela obsáhlej.

     • Karel napsal:

      Tvé argumenty jsou absurdní a jdou úplně mimo to, co jsem napsal. Netvrdím, že Nova ani Prima opustí satelit. Pouze říkám, že prioritním vysílaním je DVBT. Vše ostatní je navíc. Však za rok a půl uvidíme a my si budeme jistě pamatovat nicky: Adolf.Shitler a PoldaS.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Když už odepisuješ sám sobě, tak se aspoň podepiš jinak, zjevně tím jakýmsi poldou nebo co to je za usera, který tady nikdy nebyl 😀

     • Goldfinger napsal:

      Je jasný že k regionální tv je jiný přístup jak k celoplošným ale o tom se nebavím.V celoplošném vysílání u ČRA zatím žádná placená tv nebude.Ty stávající ani do budoucna a to ani v HD.To znamená že nové tv mohou být placené ale musí tam být určitá atraktivita obsahu.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Ha, ha, ha – protože někdo napíše, že programy Novy a Primy nebudou kódované, tak to je pravda? No samozřejmě, že není. Nova a Prima dostávají od satelitních a kabelových operátorů poplatek za každého abonenta, takže už jenom kvůli tomuto nebudou identický program někomu dávat zadarmo jenom proto, že je to jeho zbožné přání 😛

     • Goldfinger napsal:

      Není to někdo ale přímo provozovatel sítě a to je daný.Každý operátor má svoje podmínky.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Provozovatel sítě je závislý na podmínkách, které si stanoví samotná TV stanice (tady konkrétně Nova a Prima). A pokud ta řekne, že nadále nebude za šíření platit a naopak chce peníze za to, že ji někdo šíří, tak provozovateli sítě nezbývá nic jiného, než sklapnout podpatky a přejít na placený model. Úplně stejně, jako tomu bylo na Slovensku s Markízou.

     • Goldfinger napsal:

      Provozovatel sítě má svoje podmínky a je jedno jestli se jedná o Novu Primu nebo o jinou tv.Máš zájem nebo ne.Nikoho nezajimá jak se tv jmenuje.Uzavře nebo neuzavře smlouvu.Tak to je.

     • Karel napsal:

      Žádna komerční televize nebude chtít přijít dobrovolně o 50-60% diváků. Příjmy z reklam, by natolik poklesly, že žádný platící zákazník by je nedokázal nahradit. To bychom museli žít ve 40 ti milioné zemi a ani tam by to nebylo jisté. V DVBT musejí sice za vysílání platit, ale utrží díky němu více, než kdyby byly v kódu, protože reklama je mocný nástroj. Kdyby Nova, Prima a spol necchtěly být v T2, mohly zůstat v T1 a pomalu diváky připravovat na to, že v T2 budou buď placené, anebo nebudu vůbec. Chtěl bych připomenout, že za rok a půl se začne s vypínáním T1. Naví, podle mailu který mám, platby za vysílání v T2 budou o 25% levnější než v případě T1. A HD bude stát stejně jako dnes SD. Co se týče satelitu, Nova ani Prima nejsou závislí na sateleitním vysílání. Za prvé, pokrytí v ČR je okolo 99%, což je oproti jiným zemím nádherné pokrytí a za druhé, je věc satelitního providera o které kanály má zájem. Má li zájem o Novu, tak si Nova sama řekne kolik chce za šíření stanic a tím to končí. Ale hlavní příjem komerčních stanic je reklama a hlavní forma vysílání je DVBT. Vše ostatní je pro diváka benefit navíc. Příklad Slovenska je špatný, protže na Slovensku bylo DVBT velmi slabé, okolo 10% lidí jej sledovalo a navíc, konkurence v podstatě žádná. Takže Markíza měla volnou ruku a odchod jí tolik nebolel.

     • vedro napsal:

      Markiza neprodlouzila smlouvu s provozovatelem site DVBT na Slovensku. Vubec nechtela vyjednavat o zarazeni svych programu do placene Plustelky. Vsadila na placeny model mimo DVBT. Po 5 mesicich od odchodu z DVBT zjistili, ze plany se nenaplnili (sledovanost klesla, prijmy z reklam take) a dohodli se i na vysilani v Plustelce.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Provozovatel může mít podmínky jaké chce, ale rozhodně je nemůže zkoušet na dvou největších komerčních TV na trhu. Takto hloupě to kdysi zkusil Towercom na Slovensku s Markízou a za ani ne půl roku už přilezl s prosítkem, aby ji mohl sám šířit a platit za každého abonenta. Kyblík polda tady plácá nesmysly ze zjevné neznalosti věci 😛

      Jinak stanice Nova a Prima jsou pochopitelně závislé na satelitním, kabelovém a IPTV příjmu diváků, protože se bavíme o nějakých min. 2,5 miliónech abonentů a je naprosto naivní si myslet, že tyto poměrně snadno získané peníze (+ samozřejmě úspora nákladů na šíření, protože to tyto stanice nic nestojí) nechají jen tak plavat proto, že pár fantastů neustále dokola omílá, jak má být cosi volně a bla, bla, bla. Kdo nechápe, že obchodní model je reklama+abonent a žije kdesi v pravěku, tak má holt smůlu.

     • Goldfinger napsal:

      Podmínky platí pro všechny stejně,pokud si někdo nevydupe slevu a to platí pro Novu i Primu.Co se děje na slovensku není pro nás podstatný.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Ale podmínky vůbec neplatí pro všechny stejně, největší komerční TV jsou na tom úplně jinak, než nějaká okresní regionálka. Navíc velmi dobrá spolupráce stanice Nova a operátora DB by mohla napovídat, že se dá placený model udělat v naprosté shodě a nikoliv jak neustále naznačuješ, že si kdosi dá podmínky a ostatní si z nich mají sednout na zadek. Ostatně všechno už tady bylo, i na satelitu si kdysi komerční TV samy platily šíření a divák neplatil nic – a nakonec se to ukázalo jako neživotaschopný model, přičemž zpoplatnění tohoto příjmu naopak žádný problém nebyl, divák dostal HD a v pohodě platí. Pozemák na tom bude úplně stejně a je to jediná rozumná volba – ne se plácat v nějakých rádoby bezplatných SD mazanicích jenom proto, že nějaký ojedinělý kolenovrt má potřebu ušetřit stovku měsíčně (kterou stejně X násobně rozfofruje jinak).

     • vedro napsal:

      Adolfe, nevim z jakych zdroju cerpas informace na zaklade kterych si vytvaris nazory, ktere tu prezentujes. Faktem je, ze Markiza chtela od vsech provozovatelu platby, co je neslucitelne s FTA DVBT modelem. Nechci prozrazovat sve zdroje, ale Markiza pri odchodu z DVBT opravdu nechtela vubec s Towecomem jednat o zarazeni do Plustelky. To se zmenilo az po 5 mesicich, kdy Markiza pristoupila na dohodu o sireni v Plustelce. Domluva je mozna jen kdyz chteji obe strany. Nevim co furt mas s tim poldou? To ma byt nejaka osoba, se kterou se nemusis? A ted ten kyblik 🙂
      To mne zkousis urazet 🙂 Ja te fakt neznam, na jinych forech nediskutuju.
      Radeji zde v klidu, slusne a bez emoci diskutujme.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Co máš s nějakým poldou, to fakt nevím. Ale neustále tady o něm píšeš, možná je to tvoje profese a nechtíc ses propálil 😀

      Pokud jde o Markízu, tak ta jasně deklarovala, že ji může šířit kterýkoliv operátor v placené nabídce a bude ji hradit poplatky za každého abonenta. Na což původně nechtěl Towercom slyšet, ale posléze zjistil, že to prostě bez Markízy nepůjde, tak k ní dolezl s prosítkem. Ne jak se mylně domníváš, že se Markíza drala o to, aby mohla kdesi v Plustelce být.

      FTA DVB-T2 je nereálný model. Samozřejmě část stanic zůstane FTA vždy (Šlágr, Noe, TV8 apod.), ale ty hlavní komerční stanice budou v kódu stejně, jako jsou v kódu i na satelitu. Kdo to nechápe nebo nechce pochopit a neustále sní o opaku, bude mít smůlu.

 3. notizia napsal:

  Fašistický esesácký diktátor tu opět řadí jak černá ruka.

  Kdy konečně admin tomu Hitlerovi znemožní diskutovat???

 4. Josef Machan napsal:

  tomu Adolfu PoldaS-ovi asi křivdíte, on o tom co píše určite neni přesvědčen (ba naopak), on je totiž velmi inteligentní, ale musíte uznat, že se chudák nějak živit musí, vy dostávat stejný balík od Skylinku, tal asi taky budte zasírát všechny fora na netu

  • Adolf.Shitler napsal:

   Machan-polda nepochopil, že rozhodnutí o zpoplatnění je věcí každé komerční stanice a nikoliv nějakého Adolfa, který to nanejvýš přetlumočí 😀

   • JáJáJá napsal:

    Při zpoplatnění Novy s Primou v dvb-t2 nějak zapomínáte na jeden „detail“…Co by se stalo s ostatními operátory šířícími dané kanály na vlastní náklady a odvádějící poplatky za diváky? Samozřejmě by se začali všichni domáhat zrušení odvádění poplatků. Bez právních doher by se to určitě taky neobešlo.

    • vedro napsal:

     Pokud bude chtit nejaka televize vysilat v DVBT2 kodovane, musi se najit zivotaschopny obchodni model. Operator, ktery bude schopen/ochoten placenou nabidku sirit, CRa se (zatim) vyjadrili ze to nebudou. Servisni organizace, ktera zabezpeci ostatni veci (administrace, kodovani, abonence, platby…).

     • Adolf.Shitler napsal:

      Stejně nesmyslně se kdysi vyjadřoval i Towercom a dopadl jak hubkař. Takové proklamace jsou úplně mimo mísu a profesionální operátor by toto nikdy z pusy neměl nevypustit, protože nemůže vědět dne ani hodinu, kdy se celá situace na trhu obrátí a on na placeném T2 modelu ještě vydělá.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Ono je to právě naopak, žádný operátor PayTV nebude šířit programy komerčních stanic na svoje náklady a ještě odvádět za každého abonenta v situaci, že se identická stanice dá někde přijímat volně neboli, že si daná stanice sama platí distribuci a po divácích nic nechce. Takže už proto Nova, Prima a další nedají HD do FTA režimu a jediným smysluplným řešením je přechod na placenou TV. Na čem samozřejmě bude profitovat hlavně divák, protože za pár desetikorun měsíčně dostane HD signál a nemusí se koukat na nějaké dávno překonané SD mazanice.

     • Karel napsal:

      Prosim te, uz drz hubu. Diky. Vysvetlil ses dost.

     • risposta napsal:

      Souhlasím, hezky napsaný. A z toho Karla si nic nedělej, to je de*il, co jenom trolluje. Asi mindrák, vykašlat se na něho a on odtáhne zase jinam.

 5. omar3 napsal:

  Ten obchodní model by nemusel být špatný. Satelitní a IP nabídka bude kompletní, ale zákazník si vybere pouze jednotlivé programy, které mu nechodí z DVB-T. To se může lišit lokalita od lokality z pohledu pokrytí a kvality anténní soustavy. To zní tak dobře, že to nemůže být pravda. Ještě bude záležen na cenových relacích, aby to nevyšlo ve finále dráž, než kompletní nabídka programů jiných operátorů.

 6. notizia napsal:

  Hitlere jedině ty sám tu bohužel vystupuješ minimálne pod čtyřmi nickaname a naposledy např. pod risposta, že? Na parabole která je jen obyčejná neobjektivní hlásná trouba Skylinku a která nad tebou ustavičně drží ochannou ruku řadíš a ustavičně kdekoho urážíš a to ješte vulgárně pod nickname PoldaS!!! Právě tebe na diskuzním fóru upczone kde jsi řádil pod nickname YABAKA definitivně zablokovali.

  Jestli tu má někdo omezené IQ tak je jedině takový hulvát jak jsi ty sám co jen ustavičně všechny napadá.

  Tímto s tebou končím ty člene SS co se veřejně hlásíš k fašismu a propaguješ ho!!!

  Moudřejší ustoupí a vůbec nejhorší je srážka s arogantním a neustále urážejícím vulgární hulvátem.

 7. Karel napsal:

  Notizia to napsal sice tvrde, ale pravdive. Zadnej doktor. Pali mu to dobre. A ty by ses mel uz fakt stydet ze zaplevujes weby stejnymi volovinami. Konec.

 8. notizia napsal:

  Hitlere alias PoldaS vystupuj pod tvým vůdcem a nevydávej se nově za risposta.

  Opravdu trapné a ubohé úplně pod úrovní inteligence.

Napsat komentář