Co nám řekla konference DIGIMEDIA 2018? Několik postřehů a prezentace řečníků

UVNITŘ DOKUMENTY A GALERIE – Třináctý ročník odborné konference DIGIMEDIA se poprvé zaměřil i na mobilní datové sítě a ochranu chytrých televizorů před internetovými hrozbami.

Konference DIGIMEDIA 2018 minulý týden přilákala desítky manažerů mediálních společností do Kongresového sálu České televize, kde se ve třech diskusních blocích probírala druhá televizní digitalizace, vznik čtvrtého mobilního operátora a digitalizace rozhlasového vysílání. Souhrnný článek z konference jste si mohli na serveru Televizníweb.cz přečíst již minulý týden, nyní vám nabízíme analytičtější pohled na závěry DIGIMEDIE.

Zahajovací panel o DTT

Technický plán vynuceného přechodu na DVB-T2 je připraven, momentálně se budou vyřizovat připomínky, projde legislativní radou vlády a kabinet by jej měl schválit v létě jako platné nařízení vlády v souladu s Rozhodnutím Evropské komise. Schválení peněz, jako kompenzací za souběžné vysílání, je stále v procesu schvalování v Bruselu. Jsou za tímto zpožděním stále stejné otázky, komentáře a obstrukce satelitní asociace ČASO? Ta byla i nejaktivnějším diskutujícím (či spíše „provokujícím“) na této konferenci.

DIGIMEDIA 2018 – BLOK I – Walter Zinggl, IP Austria by Jan.Potucek on Scribd

Největší prostor byl v první části věnován „televizi zadarmo“. Otázka placení za televizní programy je složitější a není možno ji zužovat jen na FTA a Pay TV. Je nutno vidět princip duálního televizního vysílání v ČR – veřejnoprávní službu na jedné straně a komerční vysílání na straně druhé. Navíc Česká televize, která tuto službu zajišťuje, má přidělen jeden veřejnoprávní multiplex, který si sama obhospodařuje – má vlastně svou síť a zajišťuje ji tak, aby v maximální míře využila jeho celou kmitočtovou šíři. A tak je možno považovat přechod na DVB-T2 jako přínos pro to, aby své programy šířila na stejném prostoru v HD rozlišení. A proto, že financování z koncesionářského poplatku, přesně televizního poplatku, jsou veřejné prostředky, kterými my všichni na její provoz a další technologický vývoj přispíváme, není možno o zpoplatnění – kódování vůbec uvažovat.

DIGIMEDIA 2018 – BLOK I – Tomáš Hanzák, Nielsen Admosphere by Jan.Potucek on Scribd

Komerční subjekty mají zcela jiné postavení. Starají se na základě licence o výrobu obsahu. Licenční podmínky nestanovují technickou kvalitu vyrobeného obsahu ani obchodní model vysílání. Tento vyrobený obsah jim někdo k divákům musí dopravit. A platí za umístění v komerčních multiplexech, kompresi, multiplexování, distribuci na jednotlivé vysílače a vlastní vysílače. A to za komerčních podmínek, které si stanovují operátoři, v závislosti na zabraném pásmu/datovém toku. Proč by tedy měly komerční subjekty – výrobci obsahu – platit za odvysílanou kvalitu (HD) více, když tento kvalitnější (HD) obsah mohou nabídnout kabelovým, satelitním a dalším telekomunikačním operátorům za příplatek odpovídající počtu diváků placených služeb Pay TV.

I když televizní vysílání je produkt, za který by se mělo platit, jak zaznělo z panelu, tak je nutno si uvědomit, že ani dnes není zadarmo. Divák komerčních stanic platí konzumací reklamy, i veřejnoprávní služba je svým způsobem placenou službou z koncesionářských poplatků.

DIGIMEDIA 2018 – BLOK I – Michaela Vasilová, Atmedia by Jan.Potucek on Scribd

A proč se tedy nezabývat hledáním komerčního modelu dalších plateb i v terestrickém vysílání, které by zohlednilo duální princip televize? Model SIMPLI TV funguje, kartu dostane jen občan bydlící na území Rakouska (o němž se předpokládá, že řádně platí koncesionářské poplatky), německý smíšený model funguje také. A také funguje model FTA, například ve Francii, Španělsku, Velké Británii a v dalších zemích. Pokud by se i zde našel komerční subjekt, který by dokázal nabídnout divákům takový balíček programů, za který by byli ochotni platit (třeba HD a bez reklamy) určitě by se našel i provozovatel terestrické sítě, který by mu zajistil vysílání. A NOVA na konferenci již nabídla své 2 sportovní placené kanály do terestriky.

Málo lidí ví, co DVB-T2 pro ně bude znamenat, i když Česká televize již zahájila informační kampaň a supluje tak státní kampaň. Hlavním věcí bude správné naladění a případná úprava společných televizních rozvodů (STA). Je ještě hodně dlouhá cesta k úspěšnému přechodu. Navíc, ne všechny technické možnosti DVB-T2 jsou už využívány. Mezi ně patří například využití dalších kanálů fyzických vrstev (PLP) nebo užší propojení šířeného obsahu mezi terestrikou a HbbTV jako prostředku OTT přes širokopásmové internetové připojení, zejména pro teritoriálně omezené regionální vysílání.

A tak co víme jistě: I když nejsledovanější komerční subjekty akceptují technický plán přechodu na DVB-T2 (NOVA, PRIMA), své HD verze v těchto sítích nemají v úmyslu šířit nekódovaně.

DIGIMEDIA 2018 – BLOK I – Jan Tuček, STEM/MARK by Jan.Potucek on Scribd

Aukce pásma 700 MHz

Aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz by měla být zahájena ve 2. Pololetí 2019 a ukončena nejpozději na začátku roku 2020, tedy zhruba pár měsíců před vypnutím TV pásma. Cílem je, aby byla zajištěna konkurence v broadbandu a aukce bude otevřena všem operátorům a výsledkem nemusí být 4. mobilní operátor, protože by tato síť měla umožňovat rozvoj služeb 5. Generace. ČTÚ minulý týden zveřejnil návrh principů aukce kmitočtů v pásmech 700 MHz, které vycházejí z Prováděcího rozhodnutí komise (EU) 2016/687. To předpokládá bloky o šířce pásma 5 MHz s technologií FDD (frekvenčně dělený duplex), a ne s modernější technologií časově děleného duplexu TDD, která lépe využívá disponibilní spektrum. Využití kmitočtů 733-736 MHz pro uplink a 788-791 MHz pro downlink pro M2M (neboli IoT), jak předpokládá Prováděcí rozhodnutí, bude narážet na nutnou velikost antén, která je pro snímače a čidla internetu věcí neúnosně veliká.

DIGIMEDIA 2018 – BLOK II – Tomáš Hanzák, Nielsen Admosphere by Jan.Potucek on Scribd

Nyní k návrhu probíhá veřejná konzultace, kterou chce ČTÚ dokončit během letních prázdnin. Finální principy aukce pak v srpnu předloží vládě ke schválení. Ze strany mobilních operátorů zaznělo, že výsledek bude samozřejmě záležet na tom, jaké budou podmínky aukce, jak technické, tak finanční. Pokud bude na tom stát chtít vydělat co nejvíc, projeví se to pak i v cenách pro spotřebitele, jak zaznělo na konferenci, a ovlivní to i účast možného 4. operátora. Pro rurální oblasti chce bezdrátový internet, včetně IPTV, začít provozovat společnost Nordic Telecom od podzimu letošního roku na vydražených kmitočtech v pásmu 3,5 GHz. S aukcí kmitočtů v pásmu 700 MHz úzce souvisí schválení technického plánu přechodu, který je předpokladem pro uvolnění právě těchto kmitočtů.

HbbTV je televizní nelineární služba na bázi IP protokolu a televizory, které jsou jí vybaveny se ve stále větší míře stávající počítači se všemi hrozbami internetové sítě. Bude velmi záležet na technologických platformách, které tuto službu poskytují, a na antivirových programech, zejména pro TV přijímače s operačním systémem Android. V případě, že výsledkem aukce 700 MHz budou služby internetového připojení HbbTV přímo vzduchem bez lokálního providera, budou obě podmínky nezbytností.

Digitální rozhlas ano nebo ne?

I přes převládající dojem, že rozhlasovou digitalizaci vyřeší internetové rádio, nabírá DAB nový dech. Český rozhlas bude pokračovat ve svém plánu pokrýt digitálním vysíláním českou dálniční síť. Vzhledem k tomu, že Rádio dálnice pana Pařízka je u D1 prakticky dokončeno, bude zajímavé sledovat souboj analog – digitál s postupující výstavbou ČRo DAB+. Význam DABu pro dopravní zpravodajství bude určitě růst, když většina aut Škoda na našem trhu je tímto příjmem vybavena, nebo alespoň může být aktivována. Navíc, jak jsme již psali, stávající trend je RadioDNS-hybridní rádio, mezi jehož vlastnosti patří: automatické přepínání mezi rozhlasovým vysíláním a internetovým rádiem. Pokud je multimediální panel vybaven touto technologií, tato funkčnost zahrnuje nejenom DAB radia, ale i analogové FM. Není pak třeba přepínat mezi analogovým, digitálním nebo internetovým rádiem naladěné stanice.

V závěru, snad i jako reakce na poslední kritiku asociace soukromých rádií, padla výzva pana Pařízka, že by rád navázal spolupráci s Českým rozhlasem při rozvoji digitalizace rozhlasového vysílání.

DIGIMEDIA 2018 – BLOK III – Pavel Šimoník, STEM/MARK by Jan.Potucek on Scribd

Vstup do Diskuse

25 komentářů: “Co nám řekla konference DIGIMEDIA 2018? Několik postřehů a prezentace řečníků”

 1. Adolf.Shitler napsal:

  Domněnky autora článku jsou vskutku zajímavé a skoro je škoda, že nesdělil, jak k nim přišel, namátkou:

  „A proto, že financování z koncesionářského poplatku, přesně televizního poplatku, jsou veřejné prostředky, kterými my všichni na její provoz a další technologický vývoj přispíváme, není možno o zpoplatnění – kódování vůbec uvažovat.“

  Protože o kódování samozřejmě možné uvažovat JE, např. dle vzoru rakouské ORF. A i pro samotnou ČT by to byl bič na neplatiče, kteří by – stejně jako u satelitní karty Skylink ČT – museli doložit právě placení koncesionářského poplatku.

  • Michal Pomeisl napsal:

   Toto nejsou domněnky autora textu, ale jednoznačné vyjádření ředitele ČT Petra Dvořáka.
   Jasně tam zaznělo, že ČT žádnou platformu (např. na principu SimplyTV od OFR) nebude vytvářet. A současně i řekl, že produkt, který ČT vytváří, tak jim nepřidá fért ho ještě zpoplatňovat.
   Pouze uvedl, že pokud nějaká platforma vznikne, tak budou zkoumat, jak by se případně mohli zapojit.
   Mezi řádky čtu, že by ČT německý model Freenet TV nevadil.

   • Adolf.Shitler napsal:

    Pak ani ředitel ČT není zcela při smyslech, protože motat do sebe zpoplatnění a kódování, to je ještě horší, než pověstné hrušky s jablky. Zpoplatnění je jedna věc a ta u ČT logicky smysl nemá. A kódování je věc druhá a může sloužit třeba jako ochrana před neplatiči koncesionářského poplatku (místo trapného rozesílání výzev k úhradě, jak to ČT nezřídka dělá).
    Takže je nesmysl nějak kategoricky tvrdit, že „nelze uvažovat“. Samozřejmě LZE uvažovat (to lze vždycky), otázkou je pak jenom případná (ne)realizace celého.

    • Jan napsal:

     Naprostý souhlas s tím co k dané problematice píšete. Musíme však vzít do úvahy kdo je pan Petr Dvořák a odkud do ČT přišel. A tak se už těším, až to kódování někdo zavede, jak pan Dvořák přiskáče jak zajíček ušáček a najednou bude o kódování v ČT enormní zájem a to nejen kvůli přijímu bez placení jak píšete, ale je to i forma ochrany autorských práv. Nebo snad na Satu vysílá ČT do éteru nekódovaně ? Hlavní přece je, aby to zajistil někdo jiný a my v ČT s tím neměli problémy a nedej bože snad i náklady.

     • Karel napsal:

      Trapnější a zmanipulovanější názor jako ten Tvůj Jane, jsem v diskuzích nečetl už tři možná už ctyři roky. Ale mám podezření, že Jan není Jan…

     • Adolf.Shitler napsal:

      A já nemám podezření, ale jistotu, že tady jenom provokuješ a prudíš. Jednou jako lance alias polda, teď zase Karel, pak si tady ještě napíšeš něco jako notizia, risposta atd., že? Jenom ti při tom trollingu uniká, že nejdůležitější je obsah a reálná situace na trhu. Před 14 dny tady plácáš chytrosti o HD zadarmo a jak to Nova s Primou shodila ze stolu, tak na chvíli sklopíš uši a stáhneš se, ale posléze už ti otrne a zase začneš řádit. Člověk by měl takového chudinku spíš politovat, že je na tom v životě dost špatně 😛

     • lance napsal:

      Shitler=PoldaS – ty šašku, válím se smíchy jak je ten tvůj další nick Jan nenápadný :)) Karel tě hned vyhmátnul :)) Jsi trapák nejhrubšího kalibru a myslíš si že to zas nějak rozžvaníš jak máš ve zvyku, ale tady i malé děcko pozná co jsi zač. Mně totiž na rozdíl od tebe stačí jen jeden nick lance který mám na všech fórech, nemusím se za něj stydět jako ty – X krát znemožněný poldas na parabole, Shitler na digizone atd… o historicky dalších tvých nicks se ani nebudu zmiňovat. Můžeš tu vesele trollit a klidně se ztrapňuj dál, ubožáčku, ohromíš tím možná nějaké slaboduché bidlo které ti leze do zadku aniž by si všimlo že už to tam obsadilo ČASO :)) (bidlo ti je asi vděčné žes mu někdy v minulosti objasnil rozdíl mezi ampéry a volty)… já se rád zase pobavím :))

     • Adolf.Shitler napsal:

      Aby ti nepraskal cévka, chudinko, kterého nikdo v reálném světě nebere vážně, a tak chodí trollovat po diskuzích 😀 A ještě je fízl a stydí se za to a blekotá cosi o tom, že je to údajně někdo jiný 😀

 2. mirasat napsal:

  Normálně zírám. Absolutní nekoncepčnost, co se využívání pásem 700 a 800 týká.

  • Jaromír Soukal napsal:

   Je vidět, že za ta léta, co se rozhodlo , že bude DVB-T2, se u nás nenašel výhodný model (spíše se ani nikdo zainteresovaný o to nepokušel), jak zde bude vedle sebe fungovat veřejnoprávní televize a komerční televize. Copak je těžké v ČR zavést kartu ( už se nedá vymlouvat na výrobce televizorů, ty už jsou vybaveny), která by plnila funkci pro ČT a pak dle potřeb komerčních televizí. Nyní, jak z toho, ale ještě na to mají přes rok čas, než se spustí finální DVB-T2.

 3. BIDLO napsal:

  „Jsou za tímto zpožděním stále stejné otázky, komentáře a obstrukce satelitní asociace ČASO? Ta byla i nejaktivnějším diskutujícím (či spíše „provokujícím“) na této konferenci.“

  Slovo provokující je v případě tohoto spolku škodičů, zastupujícího jednou jedinou a velmi známou osobou, ještě velmi mírné. Osobně se divím že se s ním ještě vůbec někdo baví.

  • Karel napsal:

   Samozřejmě, viz Adolf Shitler alias PoldaS. Jak kde o love jde se přes mrtvoly…

  • Adolf.Shitler napsal:

   Měl jsem tě Dane za chytřejšího, tedy pokud to zase není příspěvek toho trotla lance alias polda a jeho klony.

   • Karel napsal:

    Sim tě nemel voloviny. Už tak jsi toho namlel dost. Já mám pouze a jen tento nick.

   • BIDLO napsal:

    Myslím Adolfe že komentovat nějak dále podrobněji spolek se jménem ČASO je naprostou ztrátou času jak pro mě, tak pro tebe.
    Takže příště raději o rozumnějších věcech.

    • Adolf.Shitler napsal:

     V čem je ten spolek škodlivý? Je to privátní věc, nesosá prachy ze státního rozpočtu, naopak do něho odvádí daně a hlavně – díky SAT operátorům tady dneska na trhu máme HD a desítky programů. A nějaká zapšklost kvůli servisnímu poplatku (což se navíc týká jenom Skylinku, protože další operátoři měli placení odjakživa) je dneska dávno pasé. Lidi rychle zapomínají, jak tristní to tady bylo před 10 roky a jak to vypadá dneska…

     • Karel napsal:

      Ve vyspělých zemích na západ od nás si satelitní vysílání platí přímo ty televize a mají HD i UHD a nepotřebují prostředníka, ano? Francie – fransat, Itálie – tvsat, Anglie – freesat, Německo – HD+ i když tam je mírný poplatek 5 euro, nicmémě divák má možnost vybrat si zda platit nebo zda zůstane u gratis FTA stanic v SD. V Československu musí cálovat pokud je v oblasti se špatným dvbt anebo pokud chce HD. Neviním přímo Skylink, ale hlavně privátní televize které si nechají platit miliardy za reklamy a ještě chtějí love za satelit.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Vyspělé země jsou na tom ekonomicky úplně jinak a navíc rozhodně není pravidlem, že by si samotné stanice vždy platily za vysílání samy. A už vůbec ne, že by HD dávaly jen tak zadarmo.
      Nicméně celá tato debata je o ničem, protože jaký obchodní model si TV stanice zvolí, takový nabídnou lidem a je pak pouze věcí lidí, jestli to akceptují nebo ne. Platit za komerční stanice opravdu není povinnost a sledovat je už vůbec ne.

 4. Adolf.Shitler napsal:

  S velkou oblibou přesvedčuji ostatní o tom že černá je bílá a že koule hranatá! Dále tu bežně vystupuji i pod dalšími mými nicky, propůjčuji si i ty od ostatních uživatelů a vydávám se za ně.

  • Karel napsal:

   Adolfe, u tebe není problém ten, že píšeš své názory. To by bylo i v pořádku a ostatně my děláme to samé. Tvůj ptoblém je zaujatost, odmítání všeho co nesměřuje ke Skylinku nebo všeobecně k placené nabídce a hlavně, své názory prezentuješ velmi agresivním a neobjektivním způsobem. Pak se bohužel stane to, že stejně tak agresivní budou odpovědi a co zaseješ sklidíš. Kdyby jsi každý příspěvek začal slovy „já si myslím že….“ tak si ho přečtem a jde se dál, ale ty vše prezentuješ jako hotovou věc, neresketuješ ani lidi, kteří do toho lidi více než ty nebo my. Viz jak se vyjadřuješ o redakci, o ČRa nebo Dvořákovi… Prostě co jde proti proudu, tvému proudu, ro agresivně smeteš. To není dobrý. Pevně doufám, že v reálném životě to máš naopak, jinak moc štěstí po světě nepotkáš…

   • Karel napsal:

    Oprava:. Kdyby jsi každý příspěvek začal slovy „já si myslím že….“ tak si ho přečtem a jde se dál, ale ty vše prezentuješ jako hotovou věc, nerespektuješ ani lidi, kteří do toho vidí více než ty nebo my. Viz jak se vyjadřuješ o redakci, o ČRa nebo Dvořákovi… Prostě co jde proti proudu, TVÉMU proudu, to agresivně smeteš. To není dobrý. Pevně doufám, že v reálném životě to máš naopak, jinak moc štěstí po světě nepotkáš…

    • Adolf.Shitler napsal:

     Podle projevu snad můžeš poznat, že to psal někdo pod mým nickname. Zdejší redakce by měla přistoupit k autorizaci profilů dle uvedené emailové adresy a byl by klid.

     • Karel napsal:

      Tot vyšlo na Parabole. Sám vidiš, že model o kterém jsem se zmínil existuje a funguje. A to je řeč o Itálii, tedy o zemi kde byl vždy kapitalismus..

      https://www.parabola.cz/zpravicky/29548/mediaset-budoucnost-v-fta-a-vod-ne-v-pay-tv/

     • Adolf.Shitler napsal:

      Itálie je v G7 a ekonomicky úplně jinde, než ČR. Opravdu bych nesrovnával nesrovnatelné. Navíc FTA model je hezká věc do doby, dokud se ho daří ufinancovat. Jakmile přestane, tak je problém. Což samozřejmě ve svých vizích nikdo (ani Berlusconi) neřekne.
      A pokud jde o fotbal, tak ten v ČR rozhodně není sportem číslo 1 (to je hokej), takže nějaká akvizice práv na MS 2018 po vzoru Mediaset by byla ve zdejších končinách naprostý propadák.

Napsat komentář