DVB-T2 i DAB+ v ohrožení: Vláda ruší vratky DPH u České televize a Českého rozhlasu

16 komentářů 13.6.2018 / Jan Potůček

Kabinet odsouhlasil návrh novely zákona o DPH od ministerstva financí, veřejnoprávní média tak přijdou o víc než půl miliardy korun ročně. Ohrozí to televizní i rozhlasovou digitalizaci.

Obavy České televize a Českého rozhlasu ze zrušení vratek DPH se naplnily. Vláda na dnešním zasedání odsouhlasila návrh ministerstva financí, který ruší loni zavedené opatření, podle kterého ČT a ČRo mohou uplatňovat nárok na odpočet DPH za pořízené zboží nebo služby ve stejném rozsahu, jako ho mohou uplatňovat komerční rozhlasové a televizní stanice. Pokud zákon projde Parlamentem a podepíše ho prezident, přijdou Kavčí hory od příštího roku o 350 až 400 milionů korun ročně a rozhlas až o 120 milionů korun ročně. V případě ČT výpadek financí přímo ohrozí proces druhé televizní digitalizace.

K TÉMATU: Pokud ČT bude muset opět platit DPH, přechod na DVB-T2 uhradí stát, říká Petr Dvořák

„Navzdory našemu varování a relevantním argumentům renomovaných daňových poradců ministerstvo financí protlačilo změnu zákona. Tím byl porušen princip, že až do roku 2021 bude ČT výnosy z DPH investovat do digitalizace. Pokud změny schválí parlament a vláda nepřijde s žádným kompenzačním řešením, přinese to citelný zásah do procesu digitalizace, lidé mohou přijít ze dne na den o bezplatné televizní vysílání a ve snaze najít potřebné finance budeme diskutovat i omezení šíře služeb, které Česká televize nabízí. Takové peníze se jednoduše nedají najít v úsporách,“ pohrozil generální ředitel ČT Petr Dvořák.

ČTĚTE TAKÉ: Ministerstvo financí chce zrušit vratky DPH u České televize a Českého rozhlasu, ohrozí tím DVB-T2 i DAB+

Přímé náklady na přechod k DVB-T2 odhaduje ČT na 400 milionů korun ročně pro následující tři roky, tedy celkem na více než miliardu korun. ČT po loňském schválení vratek DPH podepsala smlouvu s Českými Radiokomunikacemi na dlouhodobé vysílání ve standardu DVB-T2 a investovala do výstavby přechodové sítě nové generace, která nyní pokrývá signálem 99 procent obyvatel České republiky. Dvořák odmítl, že by vratky DPH u veřejnoprávních médií byly v rozporu s evropským právem. Upozornil, že roční výpadek příjmů představuje takový objem peněz, za které ČT vyrobí pořady pro programy ČT Déčko a ČT art na dva roky.

NAPSALI JSME: Petr Dvořák: DVB-T2 spustíme, i když projde novela o DPH. Příští rok ale ČT dojdou peníze

Český rozhlas nehodlá podle mluvčího Jiřího Hošny kvůli výpadku příjmů omezovat své vysílání. „ČRo nechce v žádném případě omezovat služby pro posluchače, půjde proto cestou úspor napříč rozpočtem – jednou z nich je i aktuální plánovaná optimalizace pracovních míst. Usnesení vlády zatím bereme jako první krok. Věříme, že v poslanecké sněmovně bude prostor k další diskusi o novele zákona a k případným úpravám. Naší snahou nyní bude zaměřit se na zvýšení rozhlasového poplatku, který od roku 2005 činí pouhých 45 Kč,“ uvedl. Generální ředitel ČRo René Zavoral již dříve oznámil, že rozhlas letos propustí 100 až 120 zaměstnanců z celkového počtu 1 500 pracovníků.

Vstup do Diskuse

16 komentářů: “DVB-T2 i DAB+ v ohrožení: Vláda ruší vratky DPH u České televize a Českého rozhlasu”

 1. Petr22 napsal:

  Kdepak má ČT ty peníze co jí neprávem zůstaly po skončení první vlny digitalizace??? Kdy se měly vrátit koncesionářský poplatky na původní úroveň. Tak ať si teď vezme úvěr a platí ho!!!

 2. patin napsal:

  Všechny propustit.. Jak v ČT tak ČRo ..

 3. Čestmír Polák napsal:

  Vážená vládo, podpořila a schválila jste digitalizaci a podporu na její financování formou vratky DPH. V momentě, kdy již byly investovány miliony do tohoto procesu (byly uzavřeny smlouvy a nakoupeny technologie, vysílá se v DVB-T2) vláda v demisi zrušila to co slíbila. Výpadek prostředků může vést k vynucenému šetření při výrobě i nákupu např sportovních programů veřejnoprávních médií a možná i ke zdražení koncesionářských poplatků. Může také dojít k tomu, že bude zrušeno souběžné vysílání v DVB-T a ponecháno pouze v DVB-T2. To by ale diváci, kteří si zatím neopatřili nový přijímač asi těžko nesli.
  Vládo v demisi děkujeme.

  • BIDLO napsal:

   Nalijme si čistého vína, Schillerová na financích dělá pouze to si přeje náš nesmrtelný premiér.

  • Petr22 napsal:

   Tak si můžou snížit přemrštěné platy, omezit výrobu filmů co jsou braky a další opatření. A Peněz bude dost.

   • Nonic napsal:

    A nedělat si různý kšefty mezi svými kamarády = ať je Soukup jakej je, tak měl nějaké podklady které dokázaly, že né vše je úplně v pořádku má na to i své právníky s patřičnými podklady a tedy se žalob nebojí… Prostě státní hybrid soukromník ač si říká moderněji veřejnoprávní je zpohodlnělý moloch který si zvykl na přebujelý aparát a zajištěný příjem + má do toho ještě k tomu i sponzoring když se to nesmí nazvat reklamou… a co se tež točí za různá propagandistiká prý výchovná díla raději pomlčet…

    • dráťák napsal:

     Takovým lidem jako jste vy, bych doporučil hledat pravdu jinde než u Soukupa, neúspěšného náměstka za Zelené a „manažera“, který kope jen za zájmy , které mu nesou dostatečný bakšiš.

     • Nonic napsal:

      Pravda je vždy někde uprostřed ale ta by vás dráťáku hodně bolela… tak raději budete tvrdit, že za vše mohu já a né ty papaláši co o těch velkých prachách se kterými nakládají…

     • dráťák napsal:

      Tak to máte od koho, že nakládají nehospodárně s veřejnými penězi? Nezbude než zvýšit koncesionářské poplatky, tak se moc nenaparujte.

     • Nonic napsal:

      Vždy se dá šetřit… podívejte se kolik mají na vše různě x krát na stejnou věc lidí a mraky studií oproti skutečným čistým soukromníkům a co natáčejí prý pro blaho a výchovu národa fakt na hození šavle !!!… Udělat tam pořádný průvan !!! v tom zkostnatělém molochu… kdysi to měla udělat Boboška ikdyž je to svazačka co dala Gustovi kytku… která ty různé kamarádíčovské poměry a různé smlouvy mezi sebou dělaný aby si každý namastil kapsu dobře znala a jak to dopadlo? udělali z toho Komersáci odboráři s Rumlem politickou estrádu kdy v přímém přenosu na ředitelku ty prý inteligentní pra.sata plivali a vůbec se nestyděli, že to viděl národ kterýmu zkazili Vánoce a později to neustálé uprednostňování Kalouskovo vysmátě arogantní opilý kebule fakt hnus !!!… Když jim vadí daňové vratky tak ať udělají rovnou placení z rozpočtu i to inkasní přes Poštu je zbytečně drahý… protože stejně je to už od začátku vysílání v ČeskoSlovensku a pak jen Česku státem zákonem hýčkaná bezedná studna… která vyrábí různý politický pořady na objednávky… dle náklonosti šéfíků k různým stranám… kdysi komančům… později převlečeným kabátům atd. Ano přechod na jiný formát tj. kdysi analog teď zas z digiálu na jeho druhou verzi něco stojí ale vymlouvat se též na Babiše s jeho podřízenými který po tý ODS zlodějině století vedený Tužkačmajzákem začal dělat pořádek fakt nelze… Zdroje vždy jsou a vymlouvat se tak vám zvýšíme poplatky a neuskromníme se… škoda slov… Proč si vyplácejí šéfíkové ty nehorázný sumy za nic… To není závist ale konstatování… Ať je Zeman jaký je, tak též o těch smlouvách a o hybridním kšeftaření různých smluv řekl pravdu…

     • dráťák napsal:

      Nejlépe takovým kecálkům sklapne, až ČT rozhodně, že DVB-T skončí ke konci roku.

   • Čestmír Polák napsal:

    Konečně někdo, kdo ví kolik berou. Můžete sem dát alespoň některé platy, určitě by to zajímalo i ostatní.

 4. janek napsal:

  Česká televize je jak prase v žitě, správný ředitel u měl umět dobře hospodařit a šetřit a ne že vše utratit do poslední koruny a pak když už peníze netečou, tak nastává problém. Za ty roky mohli mít pěkné rezervy, kdyby to všechno nerozfofrovali…. 😀

Napsat komentář