Největší mýty o DVB-T2 z dezinformačních kampaní placených televizních služeb

41 komentářů 26.6.2018 / Jan Potůček

Možná vám už také do schránky přišel dopis od poskytovatele placené televizní služby, v němž vám nabízel „jednoduché“ řešení přechodu na nový vysílací standard.

Diváci pozemního televizního vysílání v poslední době čelí masivní kampani provozovatelů placených satelitních a IPTV služeb, která souvisí s blížícím se přechodem na nový vysílací standard DVB-T2. Nejde jen o klasické dopisy do schránek, ale i dezinformační weby, které se tváří jako „rádci“ a „pomocníci“, co chtějí divákům pomoci projít složitým procesem druhé televizní digitalizace. Ve skutečnosti však přechod na DVB-T2 kritizují a vyzdvihují výhody jiného typu příjmu televizního signálu, které jsou však placené. Nezřídka přitom používají neférové a přímo lživé argumentace. Situace je o to horší, že oficiální kampaň k přechodu na DVB-T2, již má mít na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu, stále ještě neodstartovala, a z televizních stanic DVB-T2 propaguje pouze veřejnoprávní ČT.

Na první televizní digitalizaci, která probíhala v letech 2008 až 2012, nejvíce vydělaly satelitní platformy. Diváky nalákaly na bohatší programovou nabídku a vysílání v HD kvalitě. Obě tyto výhody ale nabídne (a částečně už nabízí) i DVB-T2, takže se očekává, že z neterestrických televizních platforem bude na druhé televizní digitalizaci těžit spíše IPTV a OTT služby (které však už nabízí i satelitní operátoři) – díky jejich interaktivitě. Ale ani satelitáři nehází flintu do žita a vedle nekonečných stížností směřovaných do Bruselu, které rozebírají údajné narušování hospodářské soutěže při českém přechodu na DVB-T2, rozjeli i svoji dezinformační kampaň zaměřenou na koncové diváky. Nejokatějším příkladům nepravdivé argumentace se budeme věnovat v tomto článku.

Satelitní služby tyly již z první televizní digitalizace

Vyřešíme digitalizaci za vás – a skásneme vás za to

Základním argumentem provozovatelů placených televizních služeb je údajná složitost přechodu na DVB-T2. Divákům nabízí, že problémy spojené s druhou televizní digitalizací a obavy ze ztráty oblíbených televizních programů vyřeší „za ně“. Zároveň ale už nedodávají, že si za to divák pořádně připlatí, protože satelitní nebo IPTV set-top-box je výrazně dražší než přijímač DVB-T2. Opticky se může zdát, že někteří operátoři nabízí přijímač a aktivaci služby za jedinou korunu, ale to neznamená, že divák dostane satelitní nebo IPTV přijímač zadarmo. Operátor mu jeho cenu rozpustí do měsíčních plateb za příjem služby. Divákovi se tedy může zdát, že na přechodu k satelitu nebo IPTV vydělal, ale ve skutečnosti vydělal pouze onen operátor.

Nejistá je také další často zmiňovaná výhoda, že diváci satelitní, kabelové a IP televize již mají druhou televizní digitalizaci vyřešenu, protože se jich přechod na DVB-T2 netýká. To je sice pravda, ale i jiné televizní platformy mění vysílací standardy. Satelitní televize poměrně nedávno přecházela ze standardu DVB-S na DVB-S2, což se neobešlo bez výměny satelitních set-top-boxů. Kabelové společnosti přecházely od analogové kabelové televize, k jejímuž příjmu nebyl potřeba žádný set-top-box, k digitální kabelové televizi DVB-C, která již set-top-box nebo CA modul s kartou pro televizor s DVB-C tunerem potřebují. IPTV operátoři zase mění parametry svých služeb a společně s nimi jsou třeba stále výkonnější přijímače. Takže postupná výměna přijímačů se v různých časových cyklech týká všech druhů televizního vysílání. Pouze u pozemního příjmu televize je ale nákup přijímače jednorázovým nákladem a poté nemusí za příjem televizního vysílání platit (s výjimkou televizního poplatku ČT).

Změnou vysílacího standardu postupně prochází všechny televizní platformy – i satelitní a kabelová televize

Strašení horším pokrytím, které horší nebude

Placené televizní služby označují budoucí vysílání DVB-T2 za méně kvalitní, ať už jde o rozlišení obrazu nebo pokrytí signálem. Dokonce tvrdí, že v hustě zastavěných a horských oblastech se pozemní příjem televize zhorší. To je úplný nesmysl. Pokrytí bude stejné nebo lepší než u dnešních sítí DVB-T. K žádnému zhoršení v hustě obydlených oblastech a na horách nedojde, protože vedle silných vysílačů jsou pro DVB-T2 plánovány i dokrývače ve stejném nebo podobném rozsahu jako v DVB-T. Ani kvalita obrazu se nezhorší, i když se to tak může nyní z provozu některých přechodových sítí DVB-T2 zdát. Nový standard umožní v terestrickém vysílání šířit větší počet programů ve vysokém (HD) rozlišení. Již dnes takto vysílá pět programů České televize, které jsou v DVB-T2 dostupné ve Full HD kvalitě.

Poskytovatelé satelitní, kabelové a IP televize také upozorňují na „chaotické a měnící se informace o postupném vypínání DVB-T“. To možná platilo před rokem či dvěma. Nyní již existuje návrh Technického plánu přechodu na DVB-T2, který obsahuje přesné termíny vypínání celoplošných sítí DVB-T a zapínání přechodových sítí DVB-T2. Každý region tak ví, kdy přijde o signál DVB-T a do kdy si tedy diváci musí pořídit přijímač DVB-T2. Jako první začne celoplošné sítě DVB-T vypínat Praha, a to již v listopadu 2019. Poslední region přijde o vysílání DVB-T v červnu 2020. Do doby vypnutí vysílačů DVB-T v daném regionu není nutné kupovat nový přijímač DVB-T2. Je však pravda, že již v polovině roku 2019 budou muset ukončit vysílání regionální sítě DVB-T, jejichž programy se však již dnes snaží přejít do DVB-T2.

Kdo dnes přijímá signál DVB-T, měl by bez problémů přijímat i vysílání DVB-T2

Zpoplatněné DVB-T2? Spíše sen komerčních stanic než realita

Velmi diskutovaným tématem je případné zpoplatnění programů v DVB-T2. Řada odborníků ho bere za jistou věc, nikdo však dosud závazně neřekl, že své programy v terestrickém vysílání zakóduje a zpoplatní. Velké komerční televize jsou závislé na příjmech z prodeje reklamních časů a ty zase na co nejvyšší sledovanosti Té nelze dosáhnout v rámci placené služby, ale pouze v režimu Free-To-Air, tedy bezplatném nekódovaném vysílání. Diváci se tedy nemusí obávat, že by přišli o příjem současných programů vysílaných v pozemních sítích. Rozhodnutí o případném zpoplatnění příjmu pozemního vysílání záleží na jednotlivých televizních stanicích.

Za naprostou lež lze označit tvrzení některých zástupců placených televizních služeb, že DVB-T2 zřejmě nadále neumožní moderní formy sledování televize, jakými je zpětné zhlédnutí, archiv pořadů, příjem televize v mobilních zařízení a hybridní vysílání HbbTV. Právě naopak! Konkrétně HbbTV je velkou přidanou hodnotou pozemního digitálního televizního vysílání a jeho role bude přechodem na DVB-T2 ještě stoupat. Diváci si totiž budou kupovat nové televizory, které jsou už v naprosté většině případů chytré a po připojení k internetu umožní využívat HbbTV s archivy televizních pořadů a dalšími doplňkovými službami. Mimochodem, mnoho diváků z regionů bude moci HbbTV vyzkoušet poprvé právě až v DVB-T2, po uvolnění části kmitočtů, na kterých dnes probíhá televizní vysílání a na kterých budou zprovozněny moderní mobilní sítě pro bezdrátové připojení k internetu.

HbbTV bude jednou z velkých výhod DVB-T2. Není pravda, že hybridní vysílání nebude možné po druhé televizní digitalizaci využívat.

Terestrika bez servisu pro diváka? Nesmysl

Odpůrci DVB-T2 se také snaží vyvolat dojem, že u pozemního digitálního televizního vysílání nemá divák šanci dovolat se v případě potíží nějaké servisní linky, protože nemá uzavřenu smlouvu s dodavatelem signálu. Všichni provozovatelé pozemních televizích sítí ale mají své dispečinky, na které lze hlásit problémy s příjmem signálu 24 hodin denně. Dalším takovým místem je Český telekomunikační úřad, ale stížnost jistě předají a vyřídí i zástupci jednotlivých televizních stanic. Uzavřená smlouva s poskytovatelem placené televizní služby dává jistotu spíše tomuto operátorovi, že si zajistil pravidelný příjem od diváka v podobě nemalých měsíčních poplatků. I za tu nejzákladnější programovou nabídku diváci zaplatí nejméně 89 korun měsíčně, a to v této částce není započítaný koncesionářský poplatek České televizi.

Vstup do Diskuse

41 komentářů: “Největší mýty o DVB-T2 z dezinformačních kampaní placených televizních služeb”

 1. mirasat napsal:

  Bohužel, celý proces přechodu trpěl a trpí řadou porodních bolestí. Legislativních průtahů, informačních děr a bohužel i technických zákonitostí. Přechod měl být od začátku postaven na České Televizi, která jasně dopředu deklarovala vysílání ve Full HD. Řadu lidí překvapilo, že první vypínání a přelaďování nastalo již v roce 2017. Bez varování. V současné chvíli nejvíce zamrzí nedokončené základní pokrytí PS11. V minulých dnech byly velice nepříjemné problémy ve streamu PS11. Někteří diváci dokonce přelaďovali přijímače zpět na MUX1. Nakonec bych ještě zmínil ty nešťastné veletoče s ČT D a Sport.
  Problémům se však v minulých dnech nevyhnuli ani diváci satelitního přímu.

 2. Enik napsal:

  Bohužel i ČT neposkytuje zcela korektní informace. Už jsem na to upozorňoval i ing. Hanuše. Ve svých televizních spotech „tvrdí,“ že klienti kabelových operátorů mají vyřešeno a přechod na T2 se jich netýká. Jenže kabeláci přebírají do svých sítí základní programovou nabídku většinou z místních terestrických vysílačů ve standardu T/T2. Takže po vypnutí Téčka se i v kabelovkách objeví T2! Pochybuji totiž, že by kabelovky prováděly kompletní rekódování. Připouštím, že velcí hráči na trhu mohou mít zajištěnou vlastní distribuci Téčkového signálu a budou i v budoucnu používat tento standard, ale ….

 3. Karel napsal:

  Článek pro Poldase a Adolfa, v podstatě je trefí šlak… Ale jsem rád, že jsem měl já opět pravdu…

  • Adolf.Shitler napsal:

   I ty naivko 🙂 Jestli se dle tohoto PR blábolu, který nadiktoval Gebauer nebo Procházka, má určovat pravda, tak jenom pro totální hlupáky, co neumí napočítat do dvou.
   Článek taktně opomíjí dodat, že HD programy nejsledovanějších komerčních stanic v T2 chybí a chybět budou (nebo budou za peníze), a že programová nabídka v T2 je zcela zchudlý příbuzný oproti satelitu, kabelu a IPTV.
   Náklady na přechod u S/S2 (což je už nějakou tu dobu zpět) jsou pak pouze v rovině přijímače, nikoliv anténních systémů a dalších věcí. U T2 naopak jenom pořízení set-top-boxu mnohdy nestačí a je potřeba nákladně upravit právě anténní systémy. A opět s tím, že signál rozhodně nemusí být dostupný všude, stejně jako nebyl dostupný v T nebo předtím v analogu.
   A zcela humorné je pak tvrzení o nějakých servisních linkách a dispečincích nebo ČTÚ, protože už vidím Dvořáka, jak k někomu jede řešit problémy s příjmem signálu. Celé se to odehraje v rovině doporučení na nejbližší servisní firmu, jejichž veškeré náklady zacvaká zákazník do posledního haléře. ČTÚ může max. zasáhnout při nějakém rušení, což je ale zdaleka nejméně pravděpodobná příčina špatného nebo žádného T2 signálu.

   Celkově článek připomíná poslední křeč pozemního vysílání, kde je již hlavním aktérům jasné, že jim ujel vlak neboli, že je SAT, kabel a IPTV drtí na celé čáře, protože vystačit si pouze s neustálým papouškováním o údajné „bezplatnosti“ prostě a jasně nelze. Divák vyžaduje kvalitu (čemuž se nelze divit, když všechny aktuálně vyráběné televizory jsou v UHD a minimum pro takový panel je HD signál, rozhodně ne SD mazanice) a větší programová nabídka je také bonus. Tímto směrem se má T2 ubírat a ne neustále fňukat, jak jsou všichni zlí a mít panickou hrůzu z roku 2020, kdy vyschne státní penězovod a T2 (resp. jeho operátoři) najednou zjistí, že je naprosto neživotaschopné.

   • Jan. Novák, napsal:

    Pane Shitlere, tak úplně pravdu nemáte. Jste zřejmě příznivec a uživatel kabelového, satelitního atd. příjmu TV signálu. Nemáte pravdu se set top boxy, pokud je kvalitní anténa set top box stačí a naprosto vyhovuje, já jej také používám a mám velmi kvalitní příjem. Trochu jiné to je v bytových domech kde je využívána STA, /společná televizní anténa./. Tam je nutná úprava a sice nainstalovat vložky pro příslušné kanály, jinak rovněž bez větších problémů. Otázkou je zda nebo co případně zpoplatní komerční televize. Nevěřím, ale, že zpoplatní všecko, jak je správně uvedeno v článku, komerční TV jsou závislé na reklamě a pokud své vysílání zpoplatní, výrazně jim klesnou příjmy. Budou zřejmě hodně uvažovat než něco zpoplatní. Mimochodem Česká TV na PS. 11. vysílá v HD. atd. Jistě je možné, že někde je špatný příjem nebo něco nejde naladit, ale všechno je zatím ve vývoji, ukáže se až se začne vysílat finálně. Zatím bych nepředbýhal.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Jsem příznivcem KVALITNÍHO signálu, tj. HD a všechno ostatní (placení apod.) je druhořadé.

     Se set-top-boxy, tj. jestli dostačují samy o sobě nebo ne, samozřejmě pravdu MÁM, protože kromě toho, že žádná „kvalitní“ anténa neexistuje (existuje pouze vhodný anténní systém pro dané frekvence, jejichž příjem uživatel požaduje), tak u DVB-T2 se vesměs používají jiné kmitočty, než se v dané lokalitě používaly pro DVB-T. Neboli spousta uživatelů si bude muset nechat takový anténní systém upravit (nově laděné slučovače, předzesilovače, výměna kanálových antén atd.).
     Samozřejmě část uživatelů může mít to štěstí, že jim jejich stávající anténní systém vyhoví i pro DVB-T2, ale rozhodně nelze apriori tvrdit, že to tak bude vždy a všude.

     Údajný pokles sledovanosti po zpoplatnění u komerčních stanic je jeden z největších nesmyslů, co se kde objevuje, protože praxe jasně ukázala, že když se např. zpoplatnil SAT příjem, tak to na sledovanost nemělo naprosto žádný vliv. Takže při zpoplatnění pozemáku by se také nestalo vůbec nic tragického a divák by alespoň získal kvalitnější obraz místo současných SD mazanic.

     Česká televize pak není nijak rozhodující, sledovanost má u ní akorát „retro“ program ČT1 (a i ten je za Novou a Primou) + jednou za rok u MS v hokeji ČT4 (než vypadneme). Zbytek jejich stanic je kdesi v zadních řadách.
     Ovšem jeden pozitivní efekt přece jenom ČT HD má – když si někdo koupí nový televizor, doma ho připojí na pozemní T2 signál a nechá naladit, tak s hrůzou zjistí, jak diametrální rozdíl v kvalitě je u ČT a u zbytku stanic. A logicky se začne pídit po možnosti, aby stejně kvalitní signál jako u ČT získal i u toho zbytku. Což má pak za následek rychlý úprk od pozemáku k jiným distribučním platformám (SAT, kabel, IPTV) 🙂

 4. spyko napsal:

  Kde je Shitler a jeho nebetyčné výhody spoplatněné DVB-T2 HD,případně satelitu?,je nevýhodou ,že lidi opravdu nemají pojem o dvb-t2 a přechodu,jako ryzí amater a byvalý sat.nadšenec se bojím,že jim na ty nekalé praktiky skočí hlavně mnoho důchodců,šířím kolem sebe osvětu-jenže je to jak hrách na stěnu!

  • Jan napsal:

   Ale prt, tady přece nejde o důchodce, sateliťáky a nebo kabelovky. Tady jde o to, že v třetí dekádě nového tisíciletí hrozí, že se bude vysílat v té nové qHD – čti SD kvalitě a nové přijímače, kde už dnes se vyrábí obrazovky v rozlišení UHD, bude televizor muset sám přepočítat rozlišení přes dvě generace. Musel jsem se jenom smát recenzi na Philipse, kde nebylo ani slovo o kvalitě TV obrazu příjmaného v komerčních Muxech v DVB-T2. Ba co dím, byla tam spíše kritika na kvalitu ČT vysílané v HD. Jak potom musí vypadat obraz při přepočtu z SD na UHD obrazovky u úhlopříček nad 110 cm ? Zatím jsem na NETu nečetl ani jednu jedinou recenzi na TV a nebo set-top box, která by se zabývala tímto problémem. Vždycky se píše max. o funkcích Smart TV, které ovšem využijí majitelé pevné kabelové internetové přípojky. Jinak je to ku gov-nu. A kdo má kabelovku může si pořídit HD rovnou a nemusí se otravovat s DVB-T2 s kvalitou SD. Pokud se ale budeme bavit o TV pro důchodce s úhlopříčkou 32″ – 82 cm, tak tam je to skoro jedno. Obraz bude stejně máznutý, protože u malých úhlopříček žádný výrobce nedá do TV pořádný procesor na přepočet – to by pak TV stála 20000,-Kč a více a to by nikdo nekoupil. A dekomprimace z HEVC je 2 x náročnější na výpočetní výkon než z H-264 AVC . A důchodci to bude stejně jedno, protože už stejně špatně vidí. Mladí co si koupí velkou uhlopříčku budou ovšem jenom zírat. My zíráme vy zíráte V.izir . Pamatujete ? To si nikdo nepamatujete na přechod z analogu do DVB-T? Všude na prodejnách měli puštěnej HD z videa a když po nich někdo chtěl ať tam pustí normální signál z pozemní antény tak se kroutili, že tam co je prodejna není dobrý signál. Prostě v dnešní době je SD totální úlet. A přechod na DVB-T2 absolutně tímto zpackanej.

  • Adolf.Shitler napsal:

   Výhoda zpoplatněného příjmu je hlavně v HD signálu. A velmi často i v tom, že za peníze dostává zákazník komplet servis, tj. dodávku signálu až pod nos a bez práce. Žádné lození po střechách a motání antén sem a tam, než se něco chytne. Žádné úpravy anténního systému, když se zrovna někde spustí nějaký další mux. Žádné rušení vším možným, od CDMA po LTE. A tak by se dalo pokračovat dál, což by si místní kolenovrti měli uvědomit především.
   A důchodce si ty trumpeto neber do úst. Sice část z nich je na hranici svéprávnosti, což nezřídka předvádíš ty sám, ale jinak má každý důchodce svoji hlavu a informace si najde také sám. Nebo mu v tom pomůže rodina, přátelé, kamarádi. Je hodně trapná „móda“ se neustále těmi důchodci ohánět a dělat z nich paka. Naopak spousta důchodců (a nejenom jich) je ráda, že po připojení na kabel nebo satelit budou svoje programy přijímat i nadále jak jsou zvyklí a bez nějakých otravných „krabic“ v podobě šuntoidních set-top-boxů, přičemž pár desetikorun měsíčně (což je cena cca 1 krabičky cigaret) rozhodně nikoho nepoloží. To jenom pozemní fanatici blábolí neustále dokola o jakémsi placení a vůbec jim nedochází, že v každé společnosti je zcela běžné, že se za služby platí a naopak je dost atypické, když se platit nemusí (ovšem u T2 to momentálně platí celé stát, tj. každý daňový poplatník, což v článku také jaksi nezaznělo – jistě čistě náhodou 😀 ).

   • Karel napsal:

    Ty splnujes vsechny znamky trollingu. I proto te uz nikdo nebere vazne.

    • Adolf.Shitler napsal:

     Naštěstí 2 milióny PROKÁZANÝCH domácností, jenž využívají satelitní, kabelový a IPTV příjem to vážně berou, takže se ti to nemusí líbit, můžeš se vztekat, ale to je tak max. co můžeš 😀

     • Karel napsal:

      Ty dva miliony ti neberu, stejne tak ale 5 milionu ma T. A nic na tom ani nemeni, ze proste trollujes. Tady i jinde.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Až na to, že těch tvých 5 miliónů je zcela vycucaných z prstu, zatímco ty mnou uvedené 2 milióny jsou plně doložitelné díky tomu, že se z nich odvádí poplatky. Takže máš, opět, smůlu 😀
      Mimochodem nepoužívej cizí slova (viz trolling), když neznáš jejich význam, děláš ze sebe ještě většího hlupáka 😛

     • O.K. napsal:

      K těm pěti milionům domácností pozemáku bych přidal 1,5milionu jiných uživatelů, kteří mají placenou platfomu na jediné hlavní televizi a zatímco se máma v domácnosti dívá na Růžovku v HD, tak tatík kouká na fotbal z pozemáku. To všechno proto, že lidi dnes mají televizi v ložnici, obýváku, v kuchyni a na chalupě – čtyři předplacené služby pro každý televizor opravdu nepoužívají ;-D

     • Adolf.Shitler napsal:

      U kabelovky lze mít 4 CA moduly nebo 4 set-top-boxy v pohodě, u satelitu je hlavní karta a k ní 3 nebo 4 karty podružné, takže žádný problém 🙂

 5. Tomas napsal:

  Ja sem satelit zrusil prujmam dvb-t a super bourka nevadi u satelitu nikdy nesel a ted sem preladil uz jen dvb-t2 chitam jak 11 . 12 . 13 . Vse jede na 100% vysilac zlin vzdalen 30km harnate uzemi valasska. Takze dvb-t2 doporucuji vsem

 6. J.Bubla napsal:

  To jsou problémy! Koupit si krabičku za 500 – 700 Kč, zapojit tři kabely, které jinak nejdou, zapnout vypínač, v nabídce co se objeví zvolit řeč a čas, potvrdit hledat stanice a po chvilce žasnout, že mám nejméně třicet programů z nichž mnohé jsou na pohled stejné. Nemělo by se pro to zřídit ministerstvo se stamilionovou dotací?

 7. digiman napsal:

  Tentokrát poměrně slabé až místy komické. Třeba, že v částce 89 Kč není započítán koncesionářský poplatek ČT 135 Kč …….

 8. Michal Kubeček napsal:

  Do schránky ani ne, to snad jednou nebo dvakrát, ale volají každou chvíli. Zrovna dneska mi nějaká slečna nabízela „nahrávaný rozhovor o zkvalitnění mého televizního příjmu“.

 9. notizia napsal:

  „…. , u satelitu je hlavní karta a k ní 3 nebo 4 karty podružné, takže žádný problém “

  Hitlerovský Poldo nejaké tvé další nepodložené žvásty by nebyly? Perlíš tady aj na Parabole to třeba s dětskými HD stanicemi které podle tebe údajně neexistují!

  Takže podle tebe mohu mít u Skylinku k hlavní kartě ještě další tři Next karty a teda celkově čtyři?!

  A co tak ještě tu o Karkulce nebo ty esesáku o tom že ani koncentráky nebyly.

  • risposta napsal:

   Freesat by UPCD ti dá celkem 4 karty, Digi taky. Oba jsou to satelitní operátoři.

   Jinak prosím redakci, aby tady promazávala tvůj extrémismus, protože je to slušná diskuze a svého fuhrera si můžeš opěvovat někde na stránkách DSSS apod.
   Také odkazy na jiné weby jsou irelevantní, protože i kdyby byl někdo na jiném webu pod jiným jménem, tak na co to má tady vliv? Leda na ego těch, co si myslí, jak někoho odhalili, i když ve skutečnosti je to úplně nepodstatné. Na jiném webu ať si to řeší jejich admini.

 10. Karel napsal:

  Co tento pán předvádí jak tady tak i na Parabole je k neuvěření. Uráží kohokoliv kdo mu protiargumentuje, kdo s ním nesouhalsí a kdo je nedejbože proti argumentu. Ale ten jeden týpek na Parabole mu to pěkně dal… 🙂

 11. Marti Hejhal napsal:

  Prechod je zpackany – je hrozne pomaly, melo to byt behem jednoho roku komunikovane (2017) a na konci 2018 vse prevedeno. Logisticky by se to zvladnout dalo. Kvalita obrazu je veci provozovatelu jednotlivych kanalu, to stat vubec nemusi zajimat. A jestli nekdo prebira signal z DVB a prevadi to do nejakych streamu, tak je to taky jen jeho problem.

 12. Antena.cz napsal:

  Pravda o mýtech zde uvedených
  1. Toto je web ČRA, což je akciová společnost, která hájí svoje ekonomické zájmy. Jejím zájmem je vysílat na pro co nejvíce lidí. Aby lidi chtěli DVB-T2 musí tam být i HD programy Nova a Prima zdarma.
  2. Nova i Prima se shodují, že HD programy jsou prémiovou službou, za kterou se platí. Platí kabelovky, satelitní operátoři a nově budou zpoplatněny i v DVB-T2. Pokud ne, tak tam prostě nebudou. Nevěříte? Najděte si jak to bude v zahraničí.
  3. Pokud je mi známo, tak není nutné vypínat DVB-T. Je nutné opustit některé frekvence, ale měnit normu vysílání není nutné. DVB-T2 je dobrou volbou, pokud by všechny SD programy chtěli přejít na HD verzi. Jenže jak víme z bodu č. 2, to není pravda.
  4. Kodek H.265/HEVC není nutný, H.264 by stačil. Ano, asi by při 30 HD programech nebyl datový tok perfektní, ale lidi by ušetřili miliardy. A 30 HD programů je jen zbožné přání ČRA.

  Martin Malý, http://www.antena.cz

Napsat komentář