Nova by ráda dostala Novu Sport do DVB-T2, Český rozhlas pokryje dálnici D1 signálem DAB+

64 komentářů 7.6.2018 / Jan Potůček

UVNITŘ GALERIE – Po včerejší konferenci DIGIMEDIA 2018 je opět trochu jasněji v druhé televizní a první rozhlasové digitalizaci. A také okolo aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz.

Doslova nabitý informacemi byl středeční 13. ročník konference DIGIMEDIA 2018, který v Kongresovém sálu České televize v Praze na Kavčích horách pořádala Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace (AČRA MK). Letos se konference vedle digitální televize a rozhlasu poprvé věnovala i mobilním sítím nové generace 5G a chystaným aukcím kmitočtů, z nichž by mohl vzejít čtvrtý mobilní operátor. Celkem ve třech programových blocích vystoupily více než dvě desítky hostů, které sledovali nejen účastníci přímo v Kongresovém sále ČT, ale prostřednictvím živého online vysílání České televize a Českého rozhlasu také zájemci prakticky odkudkoli.

Budou v DVB-T2 placené kanály?

Tradičně nejatraktivnější úvodní blok konference se zaměřil na druhou televizní digitalizaci, tedy přechod na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2. Celou panelovou diskusí rezonovalo téma zpoplatňování obsahu v nových vysílacích sítích. Generální ředitel FTV Primy Marek Singer a technický ředitel Novy Josef Uher zopakovali, že by rádi využili možnosti šířit v DVB-T2 placené kanály, pokud je s touto nabídkou osloví operátor, který pro terestriku vytvoří novou placenou platformu. „Otevírá se tu určitý prostor pro větší počet kanálů a tím pádem i pro operátory placených služeb. Vidíme v okolních zemích, že placené platformy v terestrice fungují. Pokud dostaneme nějakou výhodnou nabídku, zvážíme ji,“ uvedl Singer.

VIDEO: Přehrajte si záznam celé konference DIGIMEDIA 2018

Navýšení programové nabídky v DVB-T2 spatřuje šéf FTV Primy zejména v placené službě. Společně s Josefem Uhrem z Novy vyloučil, že by do DVB-T2 vstoupily HD verze kanálů Novy a Primy v režimu FTA, tedy zcela volně a zadarmo. „Stále nám chybí finální obchodní model pro DVB-T2. Chtěli bychom kódovat HD obsah a rádi bychom do terestriky dostali Novu Sport 1 a 2, pokud by to bylo možné,“ nastínil Uher plány největší české komerční televize. „Německo nalezlo kombinovaný model placených a bezplatných kanálů v DVB-T2 a díky němu zájem o terestriku stoupl,“ dodal technický ředitel Novy. Pro vznik placení služby v rámci finálních sítí DVB-T2 se vyslovila i jednatelka společnosti Atmedia Czech Michaela Vasilová.

Zástupci televizí uvedli, že sami nehodlají placenou televizi v terestrickém vysílání zavádět. Tuto činnost by měl zastřešit nějaký operátor – agregátor obsahu. Většina diskutujících se však shodla, že na trhu nyní neexistuje žádný takový operátor, který by na sebe vzal riziko zavedení nových obchodních modelů v terestrickém vysílání a zajistil prodej těchto služeb na maloobchodním trhu. Z diskuzí vyplynulo, že je zájem o zahájení vysílání některých placených kanálů, které jsou dnes šířeny v kabelových a IPTV sítích a případně HD verzí některých komerčních televizních kanálů. Na druhou stranu Seznam.cz před několika dny uvedl, že má zájem o bezplatné HD vysílání ve finální síti DVB-T2.

Zástupci Novy a Primy na konferenci zopakovali, že HD verze jejich programů nebudou v DVB-T2 k dispozici zdarma (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Terestrika má být bezplatná, míní šéf CRA

„Přála bych si, aby vznikla placená platforma v terestrice. Bylo by to rozšíření distribučního mixu,“ vysvětlila šéfka Atmedia. Podle Vasilové by ale bylo dobré, kdyby v souvislosti s přechodem na DVB-T2 klesly náklady na terestrické šíření televizního signálu, které je zatím nejdražším způsobem televizního vysílání. Proti placené televizi v DVB-T2 se vyslovil generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer. Argumentoval poklesem zájmu o přenosy české první fotbalové ligy poté, co přešla na placené kanály. „Vedlo to ke snížení sledovanosti na desetinu původních hodnot. My naopak v souvislosti s DVB-T2 zaznamenáváme zvýšený zájem nových českých i zahraničních skupin o vysílání v terestrice v režimu FTA. Dokonce i od provozovatelů placených kanálů,“ upozornil Gebauer.

Podle šéfa CRA je otázka, který operátor by si na sebe vzal riziko zavedení placené televize v terestrice a rozhodování, které kanály by byly dostupné volně a které ne. „Přes 50 procent obyvatel České republiky nechce za televizi platit. Naopak spousta diváků zvažuje, že se prostřednictvím společné televizní antény vrátí k příjmu terestrické televize,“ namítl Martin Gebauer, který během konference čelil otázkám sekretáře České asociace satelitních operátorů (ČASO) Patrika Broma, za co CRA požadují miliardu korun formou státní kompenzace provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2. Podle Gebauera jde o dezinformaci. „CRA budou žádat náhrady za provoz přechodové sítě ve výši několika desítek milionů korun ročně. Souběh bude trvat rok a půl, náš požadavek nebude ani 100 milionů korun,“ dodal.

Televizní blok konference DIGIMEDIA 2018 byl tradičně nejvíce obsazený (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

MPO vypořádá připomínky k Technickému plánu přechodu

Luděk Schneider z ministerstva průmyslu a obchodu přiblížil, jak bude pokračovat schvalovací proces u návrhu Technického plánu přechodu (TPP) na DVB-T2. „Minulý týden mělo skončit připomínkové řízení, včera došly poslední připomínky od jedné asociace,“ uvedl. Podle informací serveru Televizníweb.cz mělo jít o připomínky ČASO, které již minulý týden zveřejnil server DigiZone.cz. Příští týden by mělo ministerstvo veškeré připomínky vypořádat a návrh TPP předat Legislativní radě vlády, aby jej následně ještě do konce června mohl projednat kabinet. Mezi provozovateli televizního vysílání nejsou proti návrhu TPP zásadní připomínky, ale například Nově se nelíbí, že by ČT měla vypínat vysílání v DVB-T výrazně dříve než komerční televize.

„Bereme TPP jako nutnost, chápeme ho. Myslíme si ale, že měsíc rozdílu vypínání mezi multiplexy 1 a 2 je zbytečně dlouhý. Chtěli bychom spíše jeden týden nebo deset dní,“ uvedl technický šéf Novy Josef Uher. S uvolněním pásma 700 MHz, kvůli němuž dochází k druhé televizní digitalizaci, je Nova smířena. „K informační kampani si myslíme, že by bylo dobré se zaměřit na STA, kde bude ten dopad velký. Měly by být co nejdříve zveřejněny finální kanály pro vysílání v DVB-T2,“ dodal Uher. Státní informační kampaň, kterou má zajistit ministerstvo průmyslu a obchodu, citelně postrádá i generální ředitel CRA Martin Gebauer. „Nyní ji supluje Česká televize. My jsme zahájili certifikaci DVB-T2 HEVC televizních přijímačů, začali vydávat nálepky pro kompatibilní přijímače a neustále pracujeme na tom, abychom šířili osvětu,“ uvedl.

Připomínky k Technickému plánu přechodu na DVB-T2 budou vypořádány během příštího týdne, slíbil Luděk Schneider z ministerstva průmyslu a obchodu (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Česká televize se obává novely zákona o DPH

Výrazné komplikace při přechodu na DVB-T2 může České televizi způsobit připravovaná novela zákona o daních z pera ministerstva financí, upozornil na DIGIMEDII 2018 generální ředitel ČT Petr Dvořák. Od letošního roku může ČT uplatňovat tzv. vratky DPH, z nichž financuje přechod na DVB-T2. O tyto vratky by ji ale nová novela měla připravit. „V roce 2016 stát nastínil, že pro ČT připraví legislativní a finanční podmínky pro druhou televizní digitalizaci. Zavázali jsme se, že výnosy z vratek DPH budeme investovat do DVB-T2. Teď ale slyšíme od ministerstva financí, že je na stole změna zákona o DPH,“ postěžoval si Dvořák. „Je to tak trochu odplata za to, že jsme si dovolili přesvědčit poslance, že by bylo dobré udělat změnu zákona o DPH,“ míní.

Kavčí hory ale boj o vratky DPH nevzdávají, podle šéfa ČT už iniciovaly debatu na úrovni premiéra. „Přechod na DVB-T2 požaduje stát, takže by měl vytvořit podmínky pro to, aby jej bylo možno financovat,“ dodal Petr Dvořák. Stejného názoru je i ředitel odboru elektronických komunikací ministerstva průmyslu a obchodu Luděk Schneider. „Právní úprava zákona o DPH by se neměla měnit po jediném roce, vznesli jsme proto připomínku. Zřejmě se to bude řešit přímo na jednání vlády,“ uvedl. Podle Schneidera je třeba České televizi zajistit v tak citlivé době přechodu na DVB-T2 finanční stabilitu. Bez vratek DPH by ČT například nemohla uvažovat o druhém multiplexu DVB-T2 pro regionální vysílání, protože by na jeho provoz neměla peníze.

Pohled do hlediště konference DIGIMEDIA 2018 v Kongresovém sálu České televize (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Kmitočty pro 5G odevzdají televize do poloviny roku 2020

Druhá televizní digitalizace je podmínkou pro vznik mobilních sítí nové generace a případně i čtvrtého mobilního operátora na českém trhu, upozornil na úvod druhého bloku DIGIMEDIE 2018 předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. Telekomunikační úřad minulý týden zveřejnil návrh principů aukce kmitočtů v pásmech 3,5 GHz a 700 MHz, přičemž druhé jmenované nyní využívají televizní sítě DVB-T. Nyní k návrhu probíhá veřejná konzultace, kterou chce ČTÚ dokončit během letních prázdnin. Finální principy aukce pak v srpnu předloží vládě. Na samotných podmínkách aukce bude úřad pracovat do poloviny příštího roku a v druhém pololetí 2019 by k ní mělo dojít.

„Výsledkem nemusí být čtvrtý operátor, chceme poskytnout všem stejné podmínky pro vstup na trh,“ konstatoval šéf Rady ČTÚ. Podle výkonného ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) Jiřího Grunda není jisté, že aukce povede ke zlevnění mobilních služeb v Česku. „Záviset to bude na ceně dražených bloků. Pokud bude vysoká, operátoři ji pak budou muset promítnout do ceny služeb, aby se jim investice vrátila,“ upozornil. APMS zastupuje tři velké mobilní operátory (T-Mobile, O2 a Vodafone) a také Nordic Telecom, který usiluje být čtyřkou na trhu. Asociace proto podle Grunda zaujímá k otázce vzniku čtvrtého mobilního operátora neutrální stanovisko. „Máme členy, kteří si ho nepřejí, a také členy, kteří by chtěli, aby vznikl,“ vysvětlil.

Každý blok konference otevírala prezentace s daty od agentury STEM/MARK (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Nordic Telecom uvažuje o aukci 700 MHz, ESET chrání televize

Předběžný zájem o vstup do aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz na konferenci potvrdil generální ředitel Nordic Telecomu Libor Dočkálek. „Bude však záležet na podmínkách tendru,“ upozornil a zároveň vyjmenoval, za jakých podmínek by se Nordic Telecom aukce zúčastnil: noví hráči by podle něj neměli soutěžit s velkými operátory, protože ti disponují většími prostředky a mohli by vznik čtvrtého operátora zablokovat. Nordic Telecom by si také přál možnost využití tzv. národního roamingu v sítích 2G, 3G a LTE po dobu výstavby nové sítě v pásmu 700 MHz, tedy aby mohl dočasně působit jako virtuální operátor v sítích konkurenčních tří velkých mobilních operátorů. „Připadám si jako Ježíšek, kterému píší děti, co by si přály pod stromeček,“ reagoval na požadavek předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Vůbec poprvé se letos DIGIMEDIE zúčastnil zástupce některé z antivirových společností. Technický ředitel české pobočky společnosti ESET Miroslav Dvořák varoval před internetovými hrozbami u chytrých televizorů. „Když se dnes podíváme na televizi, bez nadsázky můžeme říci, že je to převlečený počítač. Jenom má trochu jiné periferie. Má hardwarové a softwarové komponenty, systém na jednom čipu, většinu dnešních chytrých televizí pohání Linux,“ vysvětlil. „Nikoho dnes nepřekvapí, že pokud máte doma počítač, provádíte u něj aktualizace a staráte se o něj. Postupně tato starost přechází i na chytrá mobilní zařízení, a to samé se nyní týká i chytrých televizorů.“ ESET podle Dvořáka již zaznamenal první útoky na chytré televizory.

„Viděli jsme případ útoku ransomware, který zamknul televizi a požadoval výkupné, nebo případ aplikace, která stáhla do televizoru program na skrytou těžbu kryptoměn na pozadí. Divák to nezaznamenal, ale ten program výrazně zatěžoval jeho televizor, takže pořádně „topil“ a to dokonce i v době, kdy byl vypnutý, takže útočníci takovou televizi nenávratně poškodili,“ uvedl Miroslav Dvořák. ESET proto letos přišel s bezpečnostním řešením pro chytré televizory s operačním systémem Android TV. Jeho aplikaci ESET Smart TV Security je možné zdarma stáhnout v obchodě Google Play, za příplatek jsou k dispozici ještě prémiové funkce. Na operačním systému Android TV fungují chytré televizory značek Sony, Philips, Thomson a dalších. Jde o jeden ze tří nejčastěji používaných operačních systémů u chytrých televizorů.

Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací doplnil, že právě s ohledem na rizika související s kybernetickými útoky na internetové sítě a připojené chytré televize, vyvinuli specializovanou technologickou platformu pro doručování multimediálního obsahu prostřednictvím HbbTV a OTT, které využívá většina komerčních televizních stanic.

Technický ředitel české pobočky společnosti ESET Miroslav Dvořák a generální ředitel Nordic Telecomu Libor Dočkálek (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Český rozhlas pokryje dálnici D1 signálem DAB+

Ačkoli rozhlasová digitalizace poněkud pokulhává za tou televizní, čeká ji v blízké době další milník v podobě rozšiřování DAB sítě Českého rozhlasu. Generální ředitel ČRo René Zavoral na konferenci oznámil, že ještě letos multiplex ČRo DAB+ pokryje dálnici D 1. „Spustíme nový vysílač v Jihlavě a několik dokrývačů tak, aby bylo možné signál přijímat po celé délce dálnice D1 mezi Prahou a Brnem,“ přiblížil Zavoral. Na příští rok pak veřejnoprávní rozhlas plánuje spuštění dalších přinejmenším dvou vysílačů a pokrytí dálnic D7 a D11. Ještě letos v létě pak zahájí informační kampaň na propagaci DAB+, při níž využije upravené logo DAB+. Pro celkový rozvoj digitálního rozhlasového vysílání v Česku je ale podle Zavorala potřeba koordinace aktivit s komerčními rádii, s nimiž generální ředitel ČRo plánuje schůzku na konec června.

Rozhlas si chce na tomto jednání také vyjasnit postoje Asociace provozovatelů soukromého vysílání (APSV), která si u Evropské komise a Úřadu na ochranu hospodářské soutěže stěžovala na údajnou nepovolenou podporu ČRo při přidělování kmitočtů pro digitální vysílání. ČTÚ totiž přidělil ČRo kmitočty pro vysílání jeho sítě ČRo DAB+, a to na základě schválené vládní Strategie rozvoje digitálního rozhlasu, zatímco plánované tendry na sítě DAB ve III. pásmu pro komerční rádia stále odkládá. Podle ředitele odboru regulace ČTÚ Marka Eberta to je však z důvodu nejasného a spíše negativního postoje komerčních rádií k digitálnímu vysílání. „Musíme mít jistotu, že by tyto sítě byly využity,“ vysvětlil Ebert.

Komerční rádia zpochybňují, že by DAB měl časem nahradit analogové vysílání v FM pásmu a stal se jedinou nástupnickou vysílací platformou. V této souvislosti často zmiňují možnost vysílání přes internet. Zajímavou prezentaci ohledně digitálního rozhlasu přednesl Pavel Šimoník z agentury STEM/MARKY, ze které vyplynulo, že poslechovost FM rádií na internetu je velmi nízká a posluchači spíše preferují poslech obsahu z YouTube či Spotify. Sázka na internet ze strany rozhlasových stanic by tak mohla být značně riziková.

Spíkři rozhlasového bloku konference DIGIMEDIA 2018 (Foto: Václav Udatný, Televizníweb.cz)

Vstup do Diskuse

64 komentářů: “Nova by ráda dostala Novu Sport do DVB-T2, Český rozhlas pokryje dálnici D1 signálem DAB+”

 1. dráťák napsal:

  A o dokrývačích nepadlo ani slovo, přestože v programu byly.

 2. mirasat napsal:

  Pokud chce být NT čtvrtým operátorem, tak proč nevyužije úsek v pásmu 400 MHz, které drží ?
  Tím nutně nemusí být přímé využití toho pásma k šíření signálu NT.

 3. Adolf.Shitler napsal:

  Pan Gebauer sklouzl k laciným průpovídkám typu, že „Přes 50 procent obyvatel České republiky nechce za televizi platit.“ nebo „Naopak spousta diváků zvažuje, že se prostřednictvím společné televizní antény vrátí k příjmu terestrické televize“, což se hodí tak do PR oddělení, ale ne na odbornou konferenci, kde proti němu stojí lidé z oboru, které neopije rohlíkem. A hlavně z jeho úst nezaznělo, jak to chce realizovat v případě, že samotné TV stanice nebudou ochotny za šíření platit. Což je to hlavní. Tedy samozřejmě pokud se nechystá to celé sponzorovat on sám, pak by ty jeho slovy dávaly smysl. Jinak ne.

  • janek napsal:

   Adolfe meleš pořád dokola to stejné jak kolovrátek: ….jak to chce realizovat v případě, že samotné TV stanice nebudou ochotny za šíření platit. Což je to hlavní. …. Takže je snad jasné, že pokud někdo nebude chtít platit, tak v DVB-T2 nemá co dělat a může odejít, nikdo nikoho nedrží. Nebyla by to ale sebevražda, když více jak 50% diváků je přes anténu ? Za druhé v souvislosti s DVB-T2 zaznamenáváme zvýšený zájem nových českých i zahraničních skupin o vysílání v terestrice v režimu FTA. Dokonce i od provozovatelů placených kanálů,“ upozornil Gebauer.,.. To znamená, že ať klidně Nova i Prima jdou do zadní části těla a nechají prostor jiným, zákazníci prý jsou. Za třetí může překvapit BarrandovTV, která zatím mlčí a třeba v HD bude a vytře Nově a Primě zrak… 😀

   • Adolf.Shitler napsal:

    Tvrzení o 50% je výcuc z prstu bez jakéhokoliv reálného základu a uvěří tomu fakt akorát janek 😀 Stejně jako nesmyslům o nějakých údajných nových českých a zahraničních skupinách, protože ať se to někomu líbí nebo ne, tak tady dominuje Nova a Prima, pak Barrandov a tím to končí (ČT ze zákona je něco jiného). Takže žádné nové záhadné skupiny se prostě nekonají neboli pokud by Nova a Prima odešly z pozemáku, tak ten se může s klidem zabalit, poslední zhasne 🙂

    • Karel napsal:

     Tak jasne ze dominuje Nova a Prima kdyz zadna jina velka konkurence neexistuje… Ale kdyby existovala…. Kdo vi… Adolfe. Treba by to nebylo posledni zhasne, ale prvni rozsviti… Vis, jakej je u tebe problem? Zaujatost. Takze tve nazory bereme vsichni s velkou rezervou.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Kdyby jsou chyby 😀 A já žádný problém nemám, to ho máš spíš ty, že dost těžko akceptuješ názor druhých 😛

     • janek napsal:

      Adofle, když pan Gebauer tvrdí, že má zákazníky z Česka i ze zahraničí, tak tomu věř. Když zahraniční skupina Viacom tady spustila Comedy Central , tak jsi málem spadl z višně, tak abys nespadl podruhé… Už si slyšel, že CC vysílá v DVB-T2 v HD ? Ne ? Tak snad se z toho probereš a neklepne tě Pepka… 😀

     • Adolf.Shitler napsal:

      Ty jsi opravdu janek, protože Prima Comedy Central není vůbec u Gebauera 😀 Navíc sledovanost této stanice je nula, nula, nic. Takže i kdyby byla v UHD a zadarmo, tak je to úplně jedno, resp. je to tak na úrovni regionálky Polar a o to se v T2 vůbec nehraje, rozhodující jsou Nova a Prima a snad Barrandov.
      A nějaký Viacom bude aktuální až v momentě, kdy se programy reálně objeví v muxech ČRa nebo DB a ne ve stádiu fantazií. Ovšem pokud sem Viacom skutečně přijde a muxy zaplácne hudební produkcí, kterou má, tak to bude nepochybně terno a skalní fandové pozemáku si přijdou na své, když budou tančit a zpívat 😀 😀 😀

     • janek napsal:

      Viacom nemá jen hudební kanály MTV, VH1 atd. , ale i např. Nickelodeon, NickJr. , Paramounth a další. Nicméně jsem nemyslel zrovna Viacom, ale jiné zahraniční skupiny co by se tu mohli objevit. A vím, že CC není u ČRA, však to bylo myšleno jako DVB-T2 obecně.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Už jsem to psal jinde – pozemní šíření je nejdražší ze všech a trh v CZ je trpaslík, takže se neobjeví žádný záhadný sponzor, co tady bude utápět stamilióny jenom proto, že si pár kolenovrtích naivků myslí, jak má být všechno zadarmo. I velcí hráči typu Kellner při spuštění TV jdou automaticky do placené nabídky, natož někdo ze zahraničí. Ten – pokud ho trh v CZ vůbec zajímá – těch svých pár programů nacpe kabelovkám, IPTV a SAT operátorům, něco na tom vydělá a vymalováno.
      I když ANO – ještě by to mohl rozjet Soukup. Třeba stanice Eman 1-9 nebo Bureš 1-9, to by byla nabídka jako hrom, ostatně už se na to i kdosi těší, jak bude Soukup lízat smetanu 😀

     • O.K. napsal:

      Shitler si v jednom příspěvku dokáže krásně odporovat, nezapomene zmínit, že pozemák je provozně nejdražší a zároveň zmíní subjekty, kterým evidentně cena za šíření nevadí, cena za šíření pozemáku je totiž proti ziskům z reklamy a vzhledem k využití platformy směšná, kdyby tomu tak nebylo neexistovaly by dva Šlágry, tři Óčka. Jak tu někdo psal nechme TV stanice vydusit a ony na to přijdou, že bude výhodnější blokovat prostor proti konkurenci využitím HD a vysíláním klonů – situace se bude opakovat úplně stejně jako to bylo v DVB-T. Shitler taky evidentně nepochopil, že pro satelit není pozemák konkurencí, skutečnou konkurencí pro satelit je IPTV se všemi jeho výhodami a kdo chce platit už platí dávno, kdo je notorický sledovač ordinací ten je zvyklý mít televizi i v kuchyni a pět skylink karet pro každý televizor nekoupí a na těch svých 82cm úhlopříčkách HD ani nevyužije, takže se mu svět nezboří, ani když bude Nova s Primou trucovat a pustí si do rybníku další konkurenci a budou jen v SD 😀

     • Adolf.Shitler napsal:

      O.K. je pouze další blábola, co sní o tom, jak někdo nechá vydusit jakési stanice, když v reálu naprostá většina diváků nic takového neřeší a sleduje svoje oblíbené pořady na Nově a Primě 😀 A ještě do toho začne motat nějaké tvshop stanice typu Šĺágr, které jsou volně i na satelitu a budou i nadále, protože jejich výdělek je v prodeji zboží a není důvod je kódovat. Stejně jako tomuto snílkovi nedochází, že Nova s Primou dostávají zaplaceno od satelitních, kabelových a IPTV operátorů (kteří je navíc šíří na svoje náklady), takže je vyloučeno, aby nějaké HD dávaly zadarmo do pozemáku a ještě platily za jeho šíření. Prostě další fantasta, co se vznáší v oblacích a zcela mu uniká realita světa 😀

     • risposta napsal:

      hele okay, můžeš napsat, kdo je tak finančně silný, že by dokázal nahradit novu a primu v terestrice? nějaký óčko nebo šlágr s pár klonama asi sotva, takže kdo? ona to fakt není sranda tady provozovat bezplatný vysílání.

     • O.K. napsal:

      Otázka nezní kdo je nahradí, ale kdo jim ukrojí z reklamního koláče a odpověď zní kdokoliv, pokud ho do omezeného vysílacího prostoru Nova s Primou pustí. Příležitost je tu pro každého, komu budou stačit miliony zisku oproti stovkám milionů nebo miliardám, které požadují akcionáři Novy a Primy.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Ty si představuješ televizní vysílání jako koupě housky na krámu. K tomu, aby někdo ukrojil z reklamního koláče, musí investovat miliardy do celého televizního řetězce, nákupu pořadů, platů zaměstnanců a hlavně roky čekat, než ho diváci začnou brát, tj. stoupne sledovanost a reklama začne aspoň splácet investice do celého cirkusu. Což je ve zdejších podmínkách už prakticky nemožné a pár dobrodruhů typu Z1, TV3, 24cz apod. to také jasně prokázalo. A miliardářů jako Bureš (Óčko) nebo Soukup (Barrandov) je zatraceně málo, resp. buď je TV sféra vůbec nezajímá, anebo jdou cestou placené verze (Kellner). Přistaň nohama na zemi a přestaň se vznášet kdesi v oblacích 😀

     • O.K. napsal:

      Ale TV vysílání jsou housky v krámě a bohužel Nova s Primou zajely do kolejí obrovského byznysu, ze kterého se lze těžko vymanit. Provoz televize nemusí znamenat nákup obrovského soustrojí, televizní stanice nutně nemusí dělat zpravodajství a publicistiku, což jsou nejdražší provozní náklady, přesto vznikl Seznam, provozuje ho i Barrandov. Stále je tu prostor pro pořady typu Zoom, Spektrum a další bez nutnosti investice do studií a placení hvězd typu Klíma, Pohlreich. Taková televize nepotřebuje jedinou kameru a nakupuje akvizice. Srovnávání úchylných televizí, které chtěly žít z pouštění videa z youtube je trochu extrém, lze to dělat i jinak.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Praxe jasně prokazuje, že úspěšnou TV lze dělat pouze s miliardami v zádech a nikoliv jako nízkorozpočtovou věc. Všechno s nízkými náklady končí někde v kabelovkách nebo na satelitu a IPTV, ale ne v celoplošném a ještě pro diváka neplaceném vysílání (v tom max. v regionálních sítích).
      Co se týká Seznamu, tak to je roky budované impérium a jasně lze vidět, kolik času a peněz to všechno stálo (všechny ty výroby pořadů za léta). Barrandov pak už na trhu je a jeho postavení 3 hlavní + 1 lokální stanice je tak max., co z toho lze vyždímat. Kdyby měl Soukup ambice větší, tak se dávno do něčeho pustil.
      A Spektrum a spol.? To jsou přesně ty stanice, které míří jenom do kabelu, IPTV a na SAT. Volným vysíláním by jednak skočil finanční příjem od PayTV operátorů a za druhé je zcela nereálné se uživit jenom s jednou úzce zaměřenou stanicí v režimu FTA. To si může dovolit Prima, že udělá stanici navíc (ZOOM) a pak čeká, jestli to vyjde nebo ne, protože nemá co ztratit. Tento trh je neúprosný a rozhodují jenom peníze, ne sny.

  • BIDLO napsal:

   „“Jak to chce realizovat v případě, že samotné TV stanice nebudou ochotny za šíření platit.“

   Co je tohle za nesmyslnou otázku? No když nebudou chtít platit, tak si spakují svých pět švestek a z DVB-T2 vypadnou. A bude od nich konečně klid.
   Co se týče placeného obsahu, tak proti placené Nově Sport určitě nebude nikdo nic namítat ale ta jejich naivita že si někdo bude v pozemáku předplácet Ordinaci nebo Ohnivé kuře v HD, je k smíchu. Možná snad tak max. zaměstnanci těch TV.

   • Adolf.Shitler napsal:

    Ano, vypadnou. A pak to tady bude vypadat jako na Slovensku, kde bylo pozemní vysílání prakticky před krachem (a paradoxně ho podrželo nad vodou akorát zpoplatnění).

    • Karel napsal:

     Ale na Slovensku je pozemni vysilani minoritni zalezitost. Stejne tak treba Nemecko. Je rozdil 10% a 50%. To je prave ta tva zaujatost a neobjektivnost. Za kazdou cenu hajit satelit.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Nevšiml jsem si, že bych tady psal něco o satelitu. Buď máš vidiny, anebo to psal někdo jiný, za což odpovědnost nenesu. Z mé strany je řeč pouze o tom, kdo bude financovat pozemní vysílání v momentě, kdy skončí státní podpora. A na to nepřinesla odpověď ani ona více než 4 hodinová konference.

     • lance napsal:

      Kdo bude financovat pozemní vysílání v momentě, kdy skončí státní podpora?
      Budou to financovat TV které budou mít zájem obsadit free pozemní platformu v ČR. A jelikož se jedná o platformu, která bude mít v daný moment 50-60% penetraci obyvatel v ČR !! tak z tohoto důvodu bude takovýchto zájemců mezi TV dost a bude mezi nimi i ta tvoje nova a prima v SD 🙂

     • Adolf.Shitler napsal:

      A teď zase tu o Červené Karkulce 😀

 4. lance napsal:

  Bylo vidět, že Nova i Prima jsou s placenou T2 tak „sebevědomé“, že proto asi žadoní aby s modelem placené TV přišel někdo jiný a toho černého Petra nenesli právě oni 🙂 A nejradši by samozřejmě byli, kdyby stát uzákonil placenou platformu v T2 zákonem. Evidentně mají dost velké bobáky suverénně tvrdit, že budou v T2 jen za prachy, páč si dobře uvědomují, že by je mohly lehce nahradit jakékoli jiné komerční grátis srágory, o které asi nebude nouze vzhledem k vysoké penetraci terestriálu v ČR (dnes je v T1 úplně plno!) Srovnání se Slovenskem je naprosto mimo mísu. Nikde není totiž napsáno, že Nova a Prima musejí být komerčními jedničkami v ČR nafurt!! a to si moc dobře uvědomují, takže škemrají kde se dá, i u Gebauera, aby samy ČRa přišly s placenou platformou. Aby prostě to placené T2 někdo jiný zařídil. Samotné TV zjevně vůbec nehýří takovým sebevědomím jako zdejší chronický mudrlant Shitler, který si myslí, že Nova s Primou mohou z free T2 úplně v pohodě odejít a free T2 by se kvůli tomu položilo. V prvé řadě by ony TV ohrozily samy sebe. Takže není pochyb, že min. v SD budou tyto komerční srágory v T2 smrdět i nadále zadáčo, pokud to „zadáčo T2“ nezařízne buď stát (to se nestane) nebo samotní operátoři (ČRa, Pařez). A Gebauer není bezduchý hňup, aby si z nyní prosperujícího Free udělal nějaký živořící pay business. Nebude to tak snadné, časy jsou zlé, Kamile 🙂

  • Adolf.Shitler napsal:

   Zřejmě ti poldo nedošlo, že samotné stanice nejenom nemají oprávnění k provozování vysílání (takže vždycky musí být nějaký operátor, který to bude šířit), ale není ani obvyklé, aby se TV stanice tomuto věnovaly. Stanice se starají o obsah a ne o formu dopravy signálu k divákům.
   A klidně si tady můžeš dál blábolit ty svoje pitomosti cosi o tom, jak by Nova s Primou utrpěly, kdyby odešly z pozemáku.
   Pokud jde o Gebauera, tak ten může na koni jenom do doby, dokud mu za šíření platí stát nebo samotné stanice. Až ani jedno z toho nebude, tak skončí i to jeho prosperující free a nejspíš i on sám 😀

   • Václav napsal:

    Samozřejmě, že by utrpěly. Přišly by tím o značný počet diváků a tím i o značnou sumu z reklamy. Navíc kvalitu jejich pořadů nezvýší kvalita obrazu.
    Mám pocit, že jsi za tu agitaci pro satelit placený nebo ideologicky zanícený, v každém případě jsi fanatik, co mele pořád tu svou.
    Skupina lidí s pozemním vysíláním je násobně vyšší než ta se satelitním. Především kvůli ceně. Takže můžeš si s komerčními stanicemi snít svůj sen o placeném vysílání, ale pochybuji, že se ho společně dožijete, Adolfe.

   • lance napsal:

    Gebauer může být v pohodě furt, protože je to hlavně on jako operátor který drží trumfy. Když bude mít operátor životaschopný obchodní free model a naplní ho free komerčkama které mu budou platit tak je mu úplně šumák jestli tam vysílá 20 věšteckých stanic nebo nějaký „hlavní“ nováckoprimácký blivajs a nova s primou se můžou tak akorát buď chtě-nechtě přidat do free nebo jít do riti… Pokud se všechny komerčky kartelově dohodnou bojkotovat free model tak ČRa spustí pay a Gebauer je zas v pohodě, truhlíku. Jenže u nás při tak velké penetraci dvb-t a konkurenci komerček takový všeobjímající kartel komerček nikdy nevznikne a bude furt dost komerček se zájmem o free… a to je ten tvůj problém, Ádo 🙂 🙂 🙂 Proto free platforma bude v ČR nepochybně nesrovnatlně silnější, než někde v okolním Rakousku, Slovensku, Německu atd… Což neznamená, že paralelně nevznikne i Pay platforma. Ale podmínkou je, že se musí najít operátor-hazardér, který ji spustí, páč NOva, Prima… chtějí jen tuto platformu využít, ne se na ní podílet vč. rizika že prodělají gatě když to nepojede jak si namalovali. Páč ochota k placení mezi lidem u nás je dost ve hvězdách a vedle free může ten pay narazit na menší zájem než si novaprima malujou. Sejde z očí, sejde z mysli 🙂 a to může lehce platit i pro nějaké Ordinace, Ulice atd… je to jen otázka zvyku. Nově a primě se propadnou koláče sledovanosti a na výnosech z reklam lehce přijdou o násobky toho co vyberou na pay… takže to není tak easy, doba je zlá, Kamile 🙂

   • lance napsal:

    A hlavně, Kamile, ta pay platforma pokud má být životaschopná, musí být atraktivnější než nějaké HD verze novaprima reklamních srágor a to Gebauer moc dobře ví, že by na tom prodělal gatě. A do jednoho T2 HEVC muxu se toho zas tolik nevejde, takže pro pay platformu bude muset každý operátor dobře zvažovat skladbu programů. Nevím, kolik abonentů by si získal kvůli nějakým trapným novasportům… 🙂
    Také tu ještě máme hráče na kterého se dost zapomíná – Hradní Soukup Agrof… TV, která hraje úplně jinou svoji hru a business má založený na něčem úplne jiném než provozování komerčního TV vysílání… ten rozhodně nebude proti když získá na úkor novyprimy vyšší podíl ve free platformě, takže ten s těma dvěma hrát na jedné straně rozhodně nebude, Kamile 🙂

   • Adolf.Shitler napsal:

    Gebauer právě nedrží trumf ani jeden, protože celé jeho tvrzení stojí a padá s tím, kdo bude ochoten za šíření platit. Od Novy a Primy už dostal jasný signál, že ochota k placení za šíření HD je nula. A žádná jiná skupina, která by byla tak silná, že dokáže ufinancovat pozemní šíření a dávat ho divákům bezplatně, tady prostě není a nebude. Nově a Primě trvalo skoro 20 let, než se dostaly do pozice jasných leaderů na trhu, takže nikdo jiný na tento náš piditrh nepůjde a nebude tady vyhazovat peníze do kanálu.
    ČRa místo těch nesmyslů z tiskovek už měly dávno chystat placený model s HD stanicemi a na finále by to přineslo užitek hlavně divákům samotným, kteří by si už nemuseli nadále kazit zrak sledováním SD mazanic a pro ostatní operátory by to byla i potřebná konkurence, aby si nemohli tak vyskakovat. A diváka nějaká stovka měsíčně nezabije, to je krabička cigaret na den nebo 3 piva od čepu, tj. marginální věc 🙂

  • Karel napsal:

   Presne, popsal jsi celou vec objektivne a pravdive.

  • patin napsal:

   Ano, pochopil, Radiokomunikace platbu zajistí…

  • BIDLO napsal:

   „Bylo vidět, že Nova i Prima jsou s placenou T2 tak „sebevědomé“, že proto asi žadoní aby s modelem placené TV přišel někdo jiný…“

   Přesně tak. A proto je potřeba aby si časem nabily ústa, což se také stane a ta jejich sebevědomost a fantasmagorie s placenými Ordinacemi půjde časem rychle do kytek.

 5. son napsal:

  To si fakt myslíte,že se nova vzdá reklam z dvbt?

  Základní ukazatele hospodaření TV Nova (tis. Kč),
  2 016

  tržby z prodeje výrobků a služeb 4 654 849
  provozní výsledek hospodaření 1 044 414
  výsledek hospodaření za účetní období 296 947

  Struktura výnosů TV Nova (tis. Kč), 2016

  výnosy z vysílání reklamy na programech šířených pozemními vysílači 3 745 564

  ostatní tržby z prodeje obchodních sdělení v televizi 497 657
  prodej reklamního prostoru na internetu 144 356
  předplatné – kabelové televize 206 473
  ostatní služby 60 799

  Zdroj: Výroční zpráva TV Nova 2016

  • lance napsal:

   🙂 Těmto číslům Shitler stejně nebude rozumět, ale pro ty ostatní je to jasná zpráva o tom kdo koho má v hrsti v případě českého DVB-T2 (operátor vs. komerčky).
   Zatímco např. Markiza mohla na Slovensku „hrdinně“ odejít z free dvb-T (protože hrála vabank pouze se slabými 10% svojí sledovanosti), tak v ČR by pro Primu a Novu takovýto hrdinný odchod z free dvb-T2 znamenal těžké KO !! Jinými slovy, to co by Gebauer přežil, by Novu a Primu dostalo těžce do kolen. Takže je zcela jasné kdo z nich si může/nemůže víc vyskakovat a tudíž kdo koho drží pod krkem 🙂 J
   Bohužel, tato matematika ZŠ už přesahuje Ádovu mentální kapacitu 🙂

  • Adolf.Shitler napsal:

   Těmto číslům opravdu lance alias polda vůbec nerozumí, protože si ve své hloupoučké naivitě nedokáže dopočítat, že u satelitních, kabelových a IPTV operátorů je to v první řadě úspora nákladů na šíření ze strany samotných stanic, co rozhoduje. A jelikož tito operátoři pokrývají kolem 2 miliónů domácností, tak pro samotné stanice je to sakra dobrý business. Ale co také čekat o trollíka lance-poldíka, že 😀 😀 😀

  • Adolf.Shitler napsal:

   „výnosy z vysílání reklamy na programech šířených pozemními vysílači 3 745 564“

   Lepší vtip jsem dlouho nečetl, protože reklama je stejná při šíření všemi platformami, takže pokud se nejedná o nechtěný překlep, pak to jednoznačně aspiruje na blábol roku 😀

 6. son napsal:

  Ještě poznámku,je zajímavé,že se nemluví více o Barrandovu.Dá se předpokládat,že v případě odchodu novy a primy do placené dvbt /nevěřím,že se v dvbt2 budou paralelně šířit sd a hd/,barandov zůstane a slízne smetanu z reklam,což by mohlo mít multiplikační efekt,více penět a postupné zlepšování obsahu a dramatické oslabení novy a primy což jistě v těchto televizích velmi dobře vědí.

  • Karel napsal:

   Ja taky neverim, ze bude SD a HD. Bud jedno nebo druhy. A vzhledem k tomu, ze HD je budoucnoust, tak se chte nechte budou muset Nova s Primou prizpusobit. Ono, ja osobne beru slova Novy a Primy trochu s rezervou. Hlavne Nova vzdycky hrala psychologickou valku, protoze si uvedomuje, ze lidi na ni slysi. Vzpomenme na zacatek Nova Cinema. Asi rok byla Cinema placenym kanalem. Pak sla do dvbt. Pak prisel Fanda, taky napred satelit, pak sel do dvbt. Az se Smichovem a Telkou sli rovnou do pozemaku, protoze uz pchopili, ze nema cenu si na neco hrat. Chteli-li mit sledovanost a konkurovat, tak holt museli vytahnout kacaky a zacit platit… To byla vzdycky taktika Novy. Prima uz byla mirnejsi, ale to vis, kdo chodi s kulhavym, zacne kulhat taky. Ja jsem presvedcenej, ze bude i Nova i Prima ve T2 v HD, jak jsem psal asi ne uplne vsechny kanaly, protoze kapacitne by to neslo, ale hlavni tam budou. To stejne si myslim i o Barrandovu. Svoji roli samozrejme taky sehraji radiokomunikace a Parizek, je to taky v jejich zajmu. Co se tyce odchodu Novy a Primy z T2 tak to nehrozi vubec. Prijit o 50% divaku si nelajznou. Navic, konkurence by nevahala a okamzite by po nich vzala misto. A to moc dobre vedi. I proto, zacali tak rychle naplnovat kapacity dvbt, aby se prave do ni nevesla konkurence a sezrali vetsinu kolace… Chce to myslet takticky. Lance to napsal uplne presne.

 7. Martin napsal:

  Ja byt reditelem novy/primy, tak se zamerim na obsah vysilani reklamy vs. porad/film atd. A bud budu pokracovat v tom ze reklam bude vic a vic a pak hura do FREE pozemaku v HD nebo hold budu zkracovat dobu reklam a pustim se do placene DVB-T2. Kdyz vememe ze za tv se plati na vsech platformach SAT/IPTV/kabelovka a stejnak nejvetsi hraci porad navysuji cas reklam hlavne v PRIME TIME kde to je uz skoro cca 50/50 tak je to neunosne a ja osobne, jestli bych mel dat napr. 100kc mesicne za to ze mi deti k vuli sledovani poradu, ktery zacne v nedeli v 20hod a konci z duvodu reklamam tesne pred 24hod tak tech 100kc ozelim jen, aby porad skoncil treba v 22hod.
  Cele mi to pripada z toho vyzdimat za kazdou cenu co nejvice a v konecnem dusledku na to dojede koncovy zakaznik, ktery bud prijde o terestriku nebo za ni bude platit a na programovem obsahu novaprima atd. se stejnak nic nezmeni. Takze opet zklopime usi a dopadne to stejne jako u satelitu kdy ze slibovaneho neplaceneho jsme museli zacit platit a co na to nova/prima? Navysil cas reklam jako odmenu. Takze v celem tom kolecku vsichni dostali co chteli a my to vesele zaplatili. Nejsem odpurcem alternativnich zdroju TV signalu, ale kdyz uz platit, tak at tomu odpovida i programovy obsah komercnich tv. Model CT je uplne v pohode a nikdo si nestezuje.

 8. janek napsal:

  Comedy Central HD…. : HD verze bez kódování, a ještě k tomu na běžnou anténu, to je specifikum českého trhu.

  „To že k tomuto kroku dojde, jsme předpokládali už od prosince 2015, kdy jsme zahajovali vysílání Prima Comedy Central. Našim divákům chceme přinášet co nejvyšší kvalitu vysílaných pořadů jak po obsahové, tak po vizuální stránce,“ řekl Zoltán Kabai, regionální programový ředitel Comedy Central. ,,,,,,,,,,, Tady je stejná situace jak u trojky mobilních operátorů, taky tu máme 3 silné televizní skupiny, kterým nejde tak o diváka, ale hlavně o prachy. CC moc nesleduji, ale oceňuji, že se aspoň někdo snaží a myslí i na diváky ne jak ta nenažraná trojka co by se měla těma reklamama udávit. Doufám, že přijde nový operátor i nová TV, která trh trochu rozhýbe.

 9. Miki Mouse napsal:

  Neznášam tie cirkusy so spoplatnením HD. Pri prechode z ČB na farebný signál sa nič nespoplatňovalo, detto z analógu na DVB-T. A teraz sa robia cirkusy so spoplatnením HD pri prechode na DVB-T2. Pritom HD je dávno bežný štandard, dokonca už je v pasé, už je tu UHD 4K, 8K, testuje sa 16K…

  • janek napsal:

   No právě, všichni to ví, HD kamery se snad začaly prodávat před 20 lety , na VHS mini kazety se snad již nějaký pátek netočí, ale televize by rády zůstaly u té VHS a nebo DVD kvality, je teprve rok 2018 a Česko nesmí jít s dobou, vraťme se rovnou do komunismu a vraťte nám na trh černobílé televize, na té pojede SD vysílání luxusně 😀

   • Adolf.Shitler napsal:

    Jestli ti to nedochází, tak největší zdejší komerční televizní stanice dávno přešly na HD, takže je totální pitomost co tvrdíš, že by zůstaly u VHS nebo DVD. Ona nekvalita SD je daná jen a pouze tím, že to takto šíří komerční vysílatelé, tj. ČRa a DB. Mají ovšem možnost nabírat HD a takto ho i odvysílat, stejně jako to dělá např. Skylink nebo kabelovky.
    A příměr o barevném a černobílém signálu je úplně mimo mísu, protože se v ČSSR jednalo o 70 léta, kdy tady byly 2 státní programy, takže kdo měl co zpoplatňovat? 😛

    • janek napsal:

     ….pouze tím, že to takto šíří komerční vysílatelé, tj. ČRa a DB. No jasně, a proč tedy oznámili Nova a Prima, že v rámci DVB-T2 budou vysílat v SD nikoliv HD, ikdyž mají možnost v rámci ČRA i DB vysílat ve FullHD jako ČT. Takže to nezáleží jen na ČRA, ale právě na Nově a Primě jakou kvalitu šíření si koupí, Jinak si myslím, že ČRA by v nabídce mít nějaké qHD mít neměli, ale kdyby nebylo, tak by nemohli mít nyní tolik TV v jednom muxu.

     • Adolf.Shitler napsal:

      Nova ani Prima nikdy nic vysílat nebudou, vždycky to bude vysílat nějaký operátor, který má licenci na šíření pozemního (satelitního, kabelového) signálu.

     • janek napsal:

      A na co tedy mají ty studia ze kterých vysílají i živě ? Proto se tomu říká televizní vysílání. To své vysílání co produkují posílají dál k operátorům, kteří tohle vysílání rozšíří např. po celé ČR. Když moderátorka ohlásí: Vysíláme pro Vás živě z bla bla bla… Co na tom furt nechápeš? 😀

     • Adolf.Shitler napsal:

      Nevím co kdo říká o vysílání, ale jediným veřejným terestriálním televizním vysílatelem v ČR jsou ČRa a DB.
      A jestli se ti jedná o nějaký live přenos mezi přenosovým vozem a studiem, co si TV mohou zajišťovat samy, tak to není veřejné a tudíž je zbytečné to zde rozebírat.

Napsat komentář