Přechod na DVB-T2? Skoro čtvrtina domácností už přijímá nové vysílání

UVNITŘ GALERIE – Přechodové sítě DVB-T2 pokrývají naprostou většinu diváků a podle Českých Radiokomunikací již 22 procent domácností vlastní přijímače pro nový standard.

Jak asi už dnes většina diváků tuší, přechod na DVB-T2 je na rozdíl od první digitalizace (přechod na DVB-T) nucený, a tudíž jednoduše proběhnout musí, pokud se má v nějaké rozumné formě pozemní vysílání zachovat (uvolnění pásma 700 MHz je evropským projektem). Podmínkám a termínům přechodu na DVB-T2 se věnoval dnešní workshop Českých Radiokomunikací (CRA) pořádaný v Praze pod žižkovským vysílačem.

Současné vysílání DVB-T bude fungovat do listopadu 2019, kdy bude zahájeno vypínání prvních vysílačů DVB-T – i o tom se hovořilo na dnešním pracovním setkání u CRA. A také o dalších praktických otázkách přechodu, tedy o přelaďování, aktuálním stavu přechodových sítí DVB-T2, spuštění finálních sítí, programové skladbě vysílacích multiplexů a stavu kompatibilních přijímačů v českých domácnostech. Za CRA na workshopu vystoupil generální ředitel Martin Gebauer a ředitel regulace Marcel Procházka, nechyběl však ani vedoucí Koordinační expertní skupiny při Ministerstvu průmyslu a obchodu Pavel Dvořák.

Ředitel regulace CRA Marcel Procházka a generální ředitel CRA Martin Gebauer na dnešním workshopu (Foto: Bohumil Herwig, Televizníweb.cz)

Jsme v půli cesty

Momentálně se v přechodu k DVB-T2 nacházíme asi v půli cesty ve fázi schválení a realizace Technického plánu přechodu, kterým se určí podmínky pro vypínání DVB-T a zapínání DVB-T2. Za ním pak bude následovat dopracování příslušné legislativy, státní informační kampaň (ta je ještě s otazníkem, protože stále neprobíhá) a konečnou fází bude výstavba finálních sítí pro vysílání ve standardu DVB-T2.

Souběh vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 začal letos v březnu a skončit by měl po kratší době, než se původně předpokládalo – za jeden až dva roky. Vypínání multiplexu 1 (Česká televize) a přepínání na DVB-T2 tak bude zahájeno v listopadu 2019 (Praha a střední Čechy) a potrvá do května 2020, kdy bude multiplex 1 zcela vypnut. V případě multiplexu 2 a 3 (komerční televize) bude vypínání DVB-T zahájeno v lednu 2020 a dokončeno má být v červnu 2020. Předání pásma 700 MHz tedy neproběhne dříve než v červnu 2020. Tedy pokud vše půjde podle plánu.

Výstavba dokrývačů začne v druhé polovině letošního roku

Přechodová síť CRA (multiplex 12) má momentálně pokrytí 97,9 procenta obyvatel a obsahuje 18 SD kanálů v rozlišení 960 x 540p. V případě České televize (multiplex 11) má přechodová síť DVB-T2 pokrytí 99,6 procenta, vysílá se v rozlišení Full HD, 1080p a obsahuje pět programových pozic pro televizní a osm pro rozhlasové vysílání.

V druhé polovině tohoto roku pak bude zahájena výstavba dokrývacích vysílačů Přechodových sítí 11 a 12 a na konci roku 2018 mají dosáhnout úrovně pokrytí multiplexů 1 a 2 (99,9 procenta obyvatel). Protože bude výstavba probíhat ve stejných lokalitách, kde již existují dokrývače DVB-T, nemusí se individuální antény přetáčet a pochopitelně se nemusí ani měnit (u společných antén jsou nutné nové kanálové vložky). Většina kmitočtů současných a přechodových zůstane na stávajících vysílacích lokalitách a k přepínání bude docházet postupně po jednotlivých vysílačích.

Roste počet domácností, které využívají vedle terestriky ještě další televizní platformu

Roste počet domácností s DVB-T a další příjmovou platformou

Na setkání také zaznělo několik zajímavých informací například o tom, že se v domácnostech zvyšuje souběžný příjem televizního signálu z DVB-T/T2 a další platformy (dnes prý jich je už 23 procent), že stát je opět připraven přispět na nákup přijímačů (televizory) v případech jako jsou sociální zařízení, domovy důchodců, atd. a že náklady na přechod na DVB-T2 jsou pro diváka minimální, protože základních set-top-boxů je už na trhu více než dost a ceny začínají na nějakých 700 Kč.

Brzo prý také můžeme očekávat (letos na podzim) více dostupnějších set-top-boxů s HbbTV a i zde se počet diváků kamarádících se s „červeným tlačítkem“ zvyšuje. Podle průzkumu CRA věnovanému HbbTV v březnu 2018 hybridní vysílání používalo 1,9 mil. diváků a meziroční nárůst dosáhl asi 50 procent. CRA také na workshopu oznámily, že od září budou připraveny testovat i přístroje s HbbTV 2.0 a v tomto smyslu také vyrozuměly i výrobce. Podotýkám, že momentálně je tato verze k dispozici pouze u jediné značky televizorů (Hisense), některé další však hlásí u modelů 2018 připravenost, resp. možnost pozdější aktualizace (LG, či Samsung).

Přechod na DVB-T2 podle CRA by Jan.Potucek on Scribd

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Přechod na DVB-T2? Skoro čtvrtina domácností už přijímá nové vysílání”

  1. dráťák napsal:

    Jak to bude ve skutečnosti s dokrývači? V minulosti se psalo, že ty nové ve standardu DVB-T2 nemusí kopírovat stanoviště, kde již DVB-T vysílá. Existuje už nějaký seznam?

Napsat komentář