Televizi Seznam a Primu Krimi už naladíte i v DVB-T2, vysílají v Přechodové síti 12

11 komentářů 1.6.2018 / Jan Potůček

Dvěma novým programům uvolnily místo televize Déčko, ČT art a Óčko Expres. První dvě lze v DVB-T2 naladit v Přechodové síti 11, hudební kanál v terestrice zůstává pouze v DVB-T.

Programovou proměnou dnes prochází Přechodová síť 12 určená pro souběžné vysílání televizních stanic z celoplošných multiplexů 2 a 3 v novém standardu DVB-T2. Včera tento multiplex opustily tři televize, které zabíraly dvě programové pozice – Óčko Expres, Déčko a ČT art – aby uvolnily místo programům Prima Krimi a televize Seznam. Přechodová síť Českých Radiokomunikací tak nadále šíří 18 programových pozic, aktuálně však obsahuje výhradně komerční televizní stanice. Déčko a ČT art tímto krokem ukončily dublované vysílání v přechodových sítích DVB-T2, které trvalo od letošního 29. března, kdy Česká televize zahájila vysílání svojí Přechodové sítě 11. V té době již Déčko s ČT art vysílaly i v Přechodové síti 12, souběžně s vysíláním těchto stanic v multiplexu 3.

Po dvou měsících, kdy se v DVB-T2 vyskytovaly SD i HD verze obou veřejnoprávních programů, tak v přechodových sítích nové generace zůstává Déčko s Artem „pouze“ ve Full HD rozlišení ve vlastní síti České televize. Óčko Expres včera DVB-T2 opustilo bez náhrady. Přechodová síť 12 je totiž primárně určena pro programy z celoplošných multiplexů 2 a 3 (z Regionální sítě 8 v ní zůstávají programy Barrandov Family, TV Noe a Šlágr 2). Óčko Expres má nyní přibližně rok na to, aby vyřešilo svoji budoucnost v terestrice, protože ke konci června 2019 ukončí provoz všechny regionální sítě DVB-T a celoplošné multiplexy v tomto standardu jsou plné.

Kde všude lze naladit televizi Seznam a Primu Krimi v DVB-T2? Jižní Čechy se dočkají na přelomu roku. (Zdroj: CRA)

Nyní v qHD rozlišení, ve finální síti Full HD

Televize Seznam využije vstupu do přechodové sítě DVB-T2 k vylepšení kvality svého obrazu. Podle mluvčí Seznamu Anety Kapuciánové dokonce plánuje vysílání v rozlišení qHD 960 x 540 bodů a později ve finální síti DVB-T2 dokonce v HD rozlišení 1440 x 1080 bodů v progresivním módu. „Televize Seznam využije v přechodové síti místo uvolněné stanicemi ČT Déčko, ČT Art a Óčko Expres. Abychom naše diváky s celým procesem přechodu do DVB-T2 seznámili, nachystali jsme si pro ně na sobotu 2. června víkendový speciál, který se bude digitalizaci věnovat,“ slíbil Jakub Unger, ředitel divize Zpravodajství a TV ve společnosti Seznam.cz.

Novou televizi od internetové společnosti Seznam.cz dosud bylo možné naladit v celoplošném pozemním multiplexu 3, kde však z kapacitních důvodů vysílá s nízkým rozlišením obrazu. Program odstartoval letos 12. ledna a České Radiokomunikace kvůli němu musely upravit parametry sítě, aby do multiplexu 3 mohly zařadit desátý televizní program. Stanice kombinuje produkci redakce videoserveru Seznam Zprávy s pořady internetové televize Stream.cz. Nabízí také vlastní hybridní aplikaci HbbTV, jejímž prostřednictvím si Seznam v minulosti vyzkoušel vysílání přes DVB-T v celoplošném multiplexu 4. Z něj však později, po spuštění plnohodnotného lineárního vysílání televize Seznam, odešel do konkurenčního multiplexu 3 Českých Radiokomunikací, který má vyšší pokrytí.

Dva nové programy v Přechodové síti 12 Českých Radiokomunikací

Od roku 2020 bude Seznam ve finální síti 23

Seznam počítá s tím, že po vypnutí multiplexu 3, k němuž dojde v první polovině roku 2020, bude pokračovat v celoplošné finální síti DVB-T2 označované jako Síť 23. „Finální sítí DVB-T2, která vznikne z přechodové sítě 12, bude síť 23. Ta bude plnohodnotnou náhradou za celoplošný multiplex 3 vysílající ve standardu DVB-T, jehož fungování bude ukončené v roce 2021. To té doby musí na DVB-T2 přejít všechny televizní stanice,“ uvedl Seznam doslova ve své oficiální tiskové zprávě. Z Přechodové sítě 12 však vzniknou dva finální multiplexy DVB-T2: sítě 22 a 23. První bude pokračovatelkou dnešního multiplexu 2 a druhá nahradí multiplex 3. Rok 2021 jako termín ukončení vysílání ve standardu DVB-T sice obsahuje loni schválená diginovela zákona o elektronických komunikacích, návrh Technického plánu přechodu na DVB-T2 ale počítá s dokončením druhé televizní digitalizace do 30. června 2020, a to hlavně kvůli mezinárodní kmitočtové koordinaci.

Harmonogram přechodu na DVB-T2 nyní prochází meziresortním připomínkovým řízením a do konce června by jej měla schválit vláda. Dokument garantuje operátorům všech čtyř celoplošných multiplexů DVB-T pokračování ve standardu DVB-T2. Nad rámec těchto čtyř sítí DVB-T2 mají vzniknout ještě dva rozvojové multiplexy nové generace, které však bude možné složit až po dokončení druhé televizní digitalizace. Celkem by tak v České republice mohlo existovat šest celoplošných nebo téměř celoplošných sítí DVB-T2 a několik regionálních či lokálních multiplexů v závislosti na počtu dostupných a mezinárodně zkoordinovaných kmitočtů.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “Televizi Seznam a Primu Krimi už naladíte i v DVB-T2, vysílají v Přechodové síti 12”

 1. Jarek napsal:

  Avizované programy ještě nevysílají v tuto dobu (7.36 hod v Brně) v DVB-T2, jedná se o Prima Krimi a Seznam TV.

 2. Jack Brody napsal:

  Ano, úvodní věta, že Óčko express a Déčko uvolnily místo, je pravdivá, to mi před hodinou nahlásil set-top-box. 🙂

  Ale Seznam TV a Prima Krimi asi začnou vysílat na T2 až někdy během dne…

 3. O.K. napsal:

  Tak nějak jsem si zvykl, že u Radiokomunikací dochází ke změnám většinou v deset hodin, tak nechápu co se čílíte kvůli drobné chybičce redaktora, jako by šlo o život.

 4. Michael napsal:

  Prima KRIMI a Seznam.cz TV vysílají od 10:00 na přechodové síti 12 DVB-T2.

 5. Olda napsal:

  Až na to že T2 HD z Klínovce je nekoukatelné(rozpady obrazu) je to dobrý počin-mám další reklamní brakový kanál.

Napsat komentář