Antex plus Orion T2 nabízí pohodové DVB-T2 doslova za hubičku

Zřejmě nejlevnější přijímač nového zemského standardu přichází s jednoduchým provedením, dobrými multimédii a s kompresí H.265/HEVC nejen na DVB-T2, ale i na USB.

Malý, velmi levný (550 Kč) a také u CRA certifikovaný set-top box pro příjem českého DVB-T2/HEVC na první pohled vyniká nejen konektorem SCART, ale také interním zdrojem s pevně připojenou šňůrou. Odvětrávání plastové krabičky je pak umístěno na všech třech stranách, spodní strana je jako obvykle kovová s naznačenými nožičkami, kterým však v mém případě chyběla jakákoli guma. Jinak se přístroj provedením a zpracováním nejnižší cenové relaci nijak nevymyká.

Je určen pro příjem volně dostupných kanálů z DVB-T a DVB-T2, a to až do rozlišení Full HD. Jediné USB 2.0 zabudované na čelní straně pak poslouží buď pro nahrávání a TimeShift, nebo pro multimédia. Zvládne ale také obojí najednou, protože médium nemusí být nijak speciálně formátováno a stačí mu obyčejný souborový systém FAT32.

Společnost Antex plus navíc k set-top boxu nabízí i možnost instalace k čemuž říká: „Zejména našim starším spoluobčanům je určena služba dovozu a nastavení set-top-boxu naším technikem přímo v domácnosti.“

Fyzické setřídění stanic je jednoduché – stačí použít OK a šipková tlačítka.

Dobrá instalace, jednoduché třídění kanálů

Při instalaci, která se skládá ze dvou obrazovek (na druhé mj. nastavujete napájení antény), hned vidíte přednastavenou češtinu a Česko. Tunery ukládají stanice vždy od čísla jedna a do dvou seznamů – jednoho pro televizní kanály a druhého pro kanály rozhlasové.

V případě jednoduchého televizoru Hyundai s rozlišením HD Ready se kterým sem Orion T2 zkoušel se na HDMI nastavil video výstup na 720p, 50 sn/s., což odpovídalo. Volba automatického režimu videovýstupu sice chybí, jeho případná úprava je však snadná.

Třídění naladěných kanálů provedete v menu nastavení v části Kanál. Vybrat si zde můžete mezi oblíbenými položkami nebo fyzickým seřazením stanic ve volbě Správce kanálů. Přesunutí stanice na novou pozici bylo velmi snadné a stačilo ji vybrat OK, šipkovými tlačítky ji umístit a vše opět OK potvrdit.

Dálkový ovladač je kompaktní, někdy s trochu speciálním rozložením tlačítek. Jejich popis je sice viditelný, ale používá hodně drobné písmo.

Kolování v nabídkách, ale také specifické rozložení

Set-top box ve vypnutém stavu zobrazuje poměrně výrazné „hodiny“, které není problém na tři, čtyři metry přečíst. Vedle displeje jsou tři tlačítka určená pro přepínání stanic a tlačítko pro zapnutí a vypnutí. Klasický kolébkový přepínač pro úplné odpojení od elektrické sítě Orion T2 nemá.

V ceně dostanete kompaktní ovladač se specifickým rozložením (hledat asi budete EPG či Info), propojovací kabel k televizoru si musíte obstarat sami. OK v tuneru vyvolá seznam stanic (v multimédiích funkci nemá) a k ovládání hlasitosti a postupnému přepínání kanálů slouží pouze šipková tlačítka.

V menu nastavení se dá kolovat, což urychluje zejména vstup do multimédií (ikona zcela vpravo).

Menu nastavení, jak vidíte z fotografie výše, je na první úrovni ikonové, do druhé textové se dostanete buď šipkou nahoru nebo OK. Nazpět na první úroveň to šlo jen prostřednictvím Exit, tlačítko Menu práci ukončilo. V nabídkách jde kolovat a na styl si myslím rychle zvyknete. Ostatně přes menu nastavení musíte i do multimédií. Jinak se vyvolat nedají.

Co se týče záběru infrapaprsku dálkového ovladače, ten je na takto levnou věcičku solidní a nemusíte ho tudíž na set-top box zaměřovat nijak přesně.

Trojí náhled EPG, slušné nahrávání

Programovou nabídku zobrazíte ve třech podobách. Klasické, kterou znáte typicky z televizoru, jako výpis pořadů pro jednu stanici a ve stylu „právě vysílají a příště“ tedy v dvousloupečném výpisu pro sedm kanálů.

Po EPG se nemůžete volně pohybovat, přejetí na novou stanici zároveň znamená i její přepnutí. Česká lokalizace se zdála být v pořádku s jedinou výjimkou, totiž zprávy, která se objeví na kanálu, pro něhož ještě nebyla nabídka pořadů stažena. Jak vidíte z fotogalerie výše, je to ale jen drobnost.

Přehrávání živého televizního vysílání (TimeShift) bylo bez potíží, stejně jako nahrávání třeba i z HD kanálu na DVB-T2. V tomto okamžiku se můžete přepnout na sledování jiné stanice v rámci daného multiplexu. Ty povolené se vám zobrazí v seznamu na tlačítku OK.

Pro nahrávání (přímé, či přes EPG) využijete vcelku libovolnou USB flash paměť, jen by měla být jako obvykle co nejrychlejší. Žádné speciální formátování nebylo třeba a záznamy jsou volně přehratelné například VLC Playerem. Na médium se ukládají například v podobě „CT 24 HD T2-Zprávy(10102018_171802).TSV“, a to do adresáře PVR a dalšího podadresáře. Že je pořad nahráván, zobrazovalo drobné „R“ bohužel nikoli v rohu obrazovky, ale umístěné u pravé strany asi v polovině výšky.

Správce souborů se ovládá tradičně a vedle výpisu fotografií, videa a hudby nabízí mj. i nahrávky a zbytečné e-knihy.

Velice dobrá multimédia, ale bez lokalizovaných titulků ve videu

Správce souborů je ovladatelný vcelku pohodlně a je rozdělen na obvyklé části mj. pro foto a video. A protože OK spouští přehrávání, jde tak říkajíc o ovládací klasiku. Od multimédií si však při pohledu na udávanou kompatibilitu nemůžete mnoho slibovat, ale opak je pravdou. Někdy se dokonce přehrávaly i externí (či interní) titulky ve videu i když s vypadávajícími, nebo chybnými českými znaky.

Bez potíží fungovalo vše udávané (viz tabulka), tj. MPEG-4 v kontejnerech AVI a MKV, set-top box zvládl i muziku v MP3 a fotografie v JPG. Nepočítejte tak zejména s přehráváním DivX i když například XviD, či AVCHD přehrát zvládl. A zvládl i H.265/HEVC o němž taktéž nehovoří. Testovací soubory byly přehrány jak v rozlišení HD Ready, tak ve Full HD.

Výrobce je rovněž přehnaně skromný i u fotografií (PNG, TIFF, BMP či GIF) a také u muziky, kde prošlo WAV i WMA a neobstál tak pouze před FLAC. Připravte se však na to, že v části Hudba a Foto nepracuje ovládání hlasitosti.

Alespoň v mém případě tak tomu bylo.

Tlačítko Info zobrazuje řadu užitečných informací.

Výborná nabídka

Signál veřejnoprávní přechodové sítě DVB-T2 byl po většinu času kupodivu bezproblémový a Antex plus většinou ukazoval vše na maximu, nebo blízko u něj (výjimku vidíte výše), což se u mě až tak často nestává. Za 550 korun tak jde určitě o výbornou nabídku, jen si dejte pozor abyste přečetli popisky dálkového ovladače. Ten je kompaktní a popisky miniaturní. Pro někoho kdo hůře vidí, tenhle set-top box určitě nebude. Největší námitkou je ale úroveň české příručky, která by potřebovala dopracovat. Chybí v ní nejen parametry set-top boxu či obvyklé otázky a odpovědi v případě závady, ale zejména podstatně lépe viditelné obrázky a někde i podrobnější popis.

Třeba u třídění kanálů.

I přesto Antex plus Orion T2 nabízí parádní poměr cena/výkon pro ty, kteří shánějí co nejlevnější set-top box (nebo dva). I když je vskutku za hubičku, má co nabídnout (třeba 27 časovačů…) a snese srovnání i s přístroji o více než polovinu dražšími. Obrazově se sice své třídě příliš nevymyká i když ukazuje na úrovni spíše levnějšího televizoru, než toho nejlevnějšího. V každém případě je Orion T2 příjemným překvapením a také příjemným zpestřením českého trhu.

Hodnocení

PRO: výtečný poměr cena/výkon, překvapivé EPG (!), subjektivně vzato citlivý na signál, výborná multimédia

PROTI: horší příručka, ovladač s miniaturními popiskami

Vstup do Diskuse

17 komentářů: “Antex plus Orion T2 nabízí pohodové DVB-T2 doslova za hubičku”

 1. smahoun napsal:

  Jak za hubičku? 550 Kč je hubička? a co stát s tím spackaným přechodem, co on nám zaplatí? Mě už ten vás poslaneckých odborníku přechod z SD přes MPG4 na T2 stál- 2x stb HD aj pro dceru 1400 Kč, teď pro mne 1x STB s HBBtv 1500 Kč- a to ty tv i některé stb nemají hlavní vypínač a musím to vytahovet ze zásuvky jako Pako. Stát mi dluží mimo jiné minimálně 1400 kč (stb) + 20000 Kč za tv, která neumí MG4…….

 2. smahoun napsal:

  Asi máš pravdu, ale mohl vynechat MPG2 a jít rovnou do MPG4-které je už na nic…

 3. Petr Svoboda napsal:

  obdobně, nesouhlasím. Kromě tehdejšího nedostatku přijímačů by to znamenalo i obrovské, mnohaleté zpoždění rozvoje. Jen díky včasnému zavedení mpeg-2 (srovnávám okolní země), zde máme sdostatek odborníků i „odborníků“ na pozemák a taky je zde vysoké procento příjmu DVB-T. Možná ovšem, při pozdějším rozšíření MPEG-4, by to v lidech tak palčivě vězelo, že by se nezavedl/přeskočil HEVC, a nástup T2 by mohl být klidnější a mnohem rychlejší. Později (vlastně skoro nyní) by se přešlo na H.266 i s tlakem na vyšší rozlišení. Bohužel nyní máme trh naprosto zaplaven 4K přijímači (=moderními), ale jen hevcovými (=zastaralými), není žádný tlak na 4K vysílání (to co je na satu považuji za ubohé). Silně nerovnoměrný vývoj, jehož negativa překoná snad jen nešťastný výkřik s 3D.

  • Petr Svoboda napsal:

   špatně zařazeno, odpovídám na příspěvek Bohumila Herwiga.

   • Bohumil Herwig napsal:

    To je OK. Ja to pochopil,. Nicméně tehdejší situaci vidím jinak. Ale přece se nemusíme shodnout na všem 🙂

    • Petr Svoboda napsal:

     Ano, argumenty vím pro i proti, a to u obou cest. Jde o to, kterým přikládáme větší význam. Jasně lepší nebyla žádná cesta. A jak se ukazuje, ani po těch letech nelze žádnou vyzdvihnout jen na úkor té druhé.
     Podobně si to teď zakoušíme s HEVCem, a teprve za delší dobu bude zřejmé, zda to byla cesta první nebo druhá. Mě se zatím zdá, že druhá, tedy pomalejší zavádění systému, který se stane standardem na dlouho (a za dlouho). Ale mě by se opět líbila cesta první, tedy rychlé („okamžité“) zavedení T2 s h.264, a později a plynule přejít na h.265. Tedy pokud nebude něco standardního novější 😉

     • vontum napsal:

      „Ale mě by se opět líbila cesta první, tedy rychlé („okamžité“) zavedení T2 s h.264, a později a plynule přejít na h.265. “

      Tak to by už u nás nejspíš byla defenestrace.

     • Bohumil Herwig napsal:

      Predpokladam ze vite, ze je H.265 horsi pro soucasne SD/HD nez H.264…
      Tedy pro kvalitu obrazu, zpracovani atd.

      ad vontum – defenestraci bychom potrebovali casteji 🙂

 4. Petr Svoboda napsal:

  jak horší, v čem horší?

  K té defenestraci. Ale ono k ní, obrazně řečeno, došlo. Na začátku T2. Vzpomínáte, k čemu v r. 2012 došlo a jaké zpoždění to způsobilo?

 5. RayX napsal:

  Jestlipak se někomu tento přístroj Orion T2 od Antex (stejný typ jak DI-WAY T2 ONE a další jako GoGen atd.) pere se signálem na nižších kanálech v místech, kde to asi bere odrazy dalších vysílačů, např. ten známý k26 MUX21? Nebo že by nastavení/synchronizace vysílačů u ČRA někde nebyla OK??? On i pan Herwig při testu viděl a dal nám sem obrázek, jak ČT1 HD na k26 (514MHz) v jeho testovací lokalitě ukázal 100% sílu, ovšem kvalita byla jen 50% a pouze on ví, jak to bylo stabilní. Smutné je, že ČRA (její pracovníci) zrovna tento set-top box uváděla jako tu nejlevnější variantu ve svých prezentacích a tím ho v podstatě doporučovala. Jak jste na tom čtenáři televizního webu?

  • Bohumil Herwig napsal:

   Stabilni bylo – vetsinou. Ale jsem v mistech s horsim signalem a nekdy tu zlobi jak TV tak STB a netroufam si je v tomto ohledu vubec hodnotit. Dospel jsem jen k tomu, ze podle me nejsou na vine tunery, tedy vyrobci, ale zpusob jakym je to u nas delano. Drive jste potrebovali co nejcitlivejsi tuner. Dnes je spise nevyhodou, protoze se vam na jednofrekvencni siti pere signal z vysilacu a u TV/STB neni – na rozdil od radii – moznost navolit jen prijem z nejsilnejsich vysilacu. Co vim, a co slysim od dvou antenaru z okoli, chce to co nejsmerovejsi antenu, nekdy signal i umele utlumuji.

   • RayX napsal:

    Díky za reakci. Nejsem si jist, zatím jsem nenechal signál přeměřit měřákem, jak moc by se tam objevovalo echo/preecho, ale projevuje se to i při příjmu na „kus drátu“, tedy bez vlivu anténího systému a nějakého zesílení, na vysílač vidím. ČRA to řešili, měli skutečně sami nějaký problém na vysílači po instalaci finálních sítí, no po opravě vidím, jak jsou přijímače každý kvalitativně jiný na stejném zdroji signálu. Strong SRT8211 jede od té doby ten problémový kanál naprosto bez chyb, kvalita 100% a nekolísá, síla kolem 90% a to předtím nebylo. A tenhle Antex se bohužel chová podobně jako před zásahem ČRA na vysílači, tedy síla 100%, ale kvalita nestabilní, stále lítá kolem 50% … Je tedy pravda, že Antex od „opravy“ vysílače CRA jede výrazně stabilněji co se týká samotného přehrávání, ale výpadky se stále občas projevují a jeho ukazatel kvality to jen potvrzuje. Vím, jsou to jen poměrové nepřesné %, ale nějakou informaci to dá. Jde o 22k MUX23. Je mi divné, že 27k MUX22 je bez problémů u obou, ten 22k je ale jako zakletý … No on už mirasat zmiňoval, že instalace 1kW „rušítka“ 22k MUX3 na Mařský Vrch nebyla asi uplně korektní, bylo by zajímavé zjistit, jestli ČRA pro instalaci finálního MUX23 udělali na Máří nějaké změny anebo se to může pro okolí chovat stále stejně …
    https://dvbt2.webnode.cz/l/mux-3-posledni-vlastovky-vypusteny/
    viz jeho citace „Na dalších obrázcích vidíme přijímané parametry MUX3 pro stanoviště č.3. Přestože na impulsní odezvě vidíme dostatečnou separaci od Kletě 21 dB a celková přijímaná úroveň signálu je vysoká, nejsou parametry zrovna optimální. Upřímně vysvětlení mám jen takové, že je něco špatně už na vysílací straně vysílače Mařský Vrch (K22 MUX3).“
    tak a pak řešte, jestli je problém jen v přijímači nebo také v signálu …

 6. Bohumil Herwig napsal:

  Díky za zprávu. Tohle jsou věci, které našinec při recenzi nezjistí.

Napsat komentář