Set-top box Humax HD Nano T2: tak trochu jiná liga, navíc s HbbTV

Přístroj určený pro příjem českého DVB-T2/HEVC měl původně přijít na trh v říjnu. Do konce roku prý ale určitě dorazí. Pojďme se tedy podívat, jaká bude jeho prodejní verze.

Díky společnosti Impesat jsem dostal s předstihem zapůjčen set-top značky, která má českém trhu své místo už dlouho. A svou pověst potvrdila hned po vybalení. Už od pohledu kvalitní dálkový ovladač a ukázkové zpracování, včetně použitých materiálů, se v současné záplavě extra levných set-top boxů příliš často nevidí. Vezměme to ale popořadě…

Za 1990 Kč získáte kvalitní a také příjemně těžký set-top box, který se po propojení určitě samovolně po nábytku posouvat nebude. Tou nejdůležitější vlastností je však zmiňované „červené tlačítko“, tedy HbbTV, a samozřejmě tuner kompatibilní jak se současným DVB-T, tak s nastupujícím DVB-T2/HEVC. K internetu Nano T2 připojíte ethernetovým kabelem, podle dovozce však bude možné dokoupit i modul pro bezdrátové připojení přes Wi-Fi (cena pod 500 Kč; součástí zápůjčky nebyl). V tomto okamžiku s výhodou využijete dvou rozhraní USB.

Přístroj má zabudovánu mechaniku, resp. štěrbinu pro přístupovou kartu systému Irdeto, ale ta je určena jen pro německou službu Freenet. U nás je tak vypnuta a spolu s ní i služby, resp. aplikace, na tlačítku TV Portal. Mimo jiné tak nedostanete přístup na multimédia na domácí síti, a to je asi ta největší škoda.

K dispozici je mnohadenní programový průvodce EPG s pořady na nějakých sedm dnů, nahrávání společně s funkcí TimeShift, a také přehrávání multimédií.

K TÉMATU:

Solidně udělaný seznam naladěných kanálů nabíhá, včetně jména pořadu, velice rychle.

Výtečné provedení, výtečná instalace

Zpracování je naprosto ukázkové a že jsme ve zcela jiné lize je vidět už když přístroj otočíte a narazíte na důkladné odvětrávací otvory (jsou i po stranách), naprosto excelentně provedené nožičky a určitě si také všimnete kvalitních plastů i zpracování.

Instalace je nezvykle komplexní – nejen na set-top box –, takže si můžete zvolit nejen jazyk menu, včetně češtiny, či napájení antény, ale také poměr stran napojeného televizoru, upravit si výstupní rozlišení třeba na HDMI, nastavit si SCART RGB, nebo se připojit se na internet.

Naladěné stanice se ukládají od čísla jedna zvlášť pro rozhlasové a televizní kanály, přepínání se pak dělá přes seznam kanálů na tlačítku OK.

Naladěné televizní stanice bohužel nesetřídíte fyzicky, ale pouze podle názvu, čísla nebo frekvence, nebo k tomu můžete využít tzv. oblíbených položek. Zde ale musíte dávat pozor na to, v jakém pořadí stanice do seznamu (seznamů) ukládáte. Narazil jsem ale i na to, že v případě rozhlasových stanic třídění vůbec nepracuje a lze využít jen oblíbené položky, které lze také uložit do jednoho z pěti seznamů.

Výborné ovládání, výborné rozložení tlačítek i když…

Menu je podle mého gusta, tedy s kolováním v nabídkách, svižně reagující a výborně členěné. Pokud se podíváte na snímky výše, nastavení je opravdu pouze ve volbě nastavení. Zbytek představuje přístup na multimédia (mají i vlastní tlačítko), přístup na seznam naladěných stanic (dělá se i přes OK) a přístup na programovou nabídku EPG, zde navíc nešikovně přeloženou jako „TV nabídka“. Toto zdvojení ale souvisí s přístupem k Humaxu, který má na dálkovém ovladači zvýrazněno (a nejlépe umístěno) tlačítko Menu na což je zapotřebí si trochu zvyknout. OK a šipková tlačítka tak jsou jakoby nad osou ovladače.

Menu se řídí tradičním systémem šipkových kláves a OK a funkcí je tak akorát i když by´se hodilo více HbbTV. Tedy možnost vymazat mezipaměť či zakázat ho na vybraných kanálech, což asi brzy začne být aktuální.

Dálkový ovladač je tak akorát. Ani velký, ani malý za to s výborně čitelnými popisky a dobrým rozložením, byť s výše zmiňovaným u nás nezvyklým důrazem na umístění tlačítka Menu. Nicméně EPG (zde Guide) je lépe po ruce než u drtivé většiny konkurence stejně, jako například vyvolání multimédií (tlačítko Média) či HbbTV. Stranou jsou pak umístěna tlačítka kontextové nabídky OPT+, kterou ale příliš často nepotřebujete (pokud nechcete například operativně zapínat například DVB titulky), a také u nás nefunkční TV Portal určený pro německý trh.

Zmínit musím ještě zcela kompletní tlačítka pro multimédia, což se dnes bohužel moc často nevidí. V multimédiích pak OK vyvolá jen lištu přehrávání po které se můžete skokově pohybovat šipkou vlevo a vpravo. Jakékoli další ovládání už musí obstarat vyhrazená tlačítka.

Vynikající „nekonečné“ EPG, dobré „červené tlačítko“

Chytré funkce jsou, s výjimkou zmiňovaného HbbTV, nulové (škoda především síťových multimédií), a to díky vypnutí nabídky na tlačítku TV Portal. V podstatě nekonečné EPG (nabídka byla k dispozici na klasických sedm, osm dnů) je ovšem vynikající à la kvalitní televizor a tohle jen tak v set-top boxovém světě neuvidíte.

Fotografie výše, ukazuje klasickou programovou nabídku s malým obrazovým náhledem a pořady pro sedm stanic. Je tu i část podrobnějšího popisku a čas začátku a konce.

Po EPG, které nabíhá okamžitě (zvuk se nepřeruší), se můžete volně pohybovat, na kanál se přepnete opakovaným zmáčknutím OK na vybraném pořadu. První zmáčknutí pořad ukáže v malém náhledu, druhé EPG ukončí a obraz roztáhne na celou obrazovku.

Co více si přát!

Z EPG jde i nahrávat, což můžete to udělat i přímo atypicky označeným tlačítkem R. Zaznamenat šel vždy jeden kanál, seznam stanic na OK následně dával jakoby k dispozici všechny kanály, umožnil ale přepnutí jen na stanice stejného multiplexu. U ostatních se zeptal, zda si přeji ukončit nahrávání.

Záznamy se ukládají do adresářové struktury records/record a například „CT 1 HD T2_Kde domov můj__51“. Jak vidíte až sem jinak vcelku povedená lokalizace nedostala stejně, jako přímo k souboru, který zní například „Kde domov můj__00.ts“ a je volně přehratelný třeba v počítači.

HbbTV není třeba po instalaci povolovat a automaticky pracovalo na všech kanálech u kterých bylo k dispozici. V příslušné volbě v menu pak najdete pouze jeho zapnutí a vypnutí, pro jednotlivé kanály vypnout nejde.

V praxi „červené tlačítko“ fungovalo bez problémů, na FTV Prima poněkud pomaleji, ale to dnes dělá potíže i televizorům a kdo ví, kam to všechno povede. Snad mezitím přijde do praxe HbbTV 2.0 a Prima udělá svou aplikaci trochu svižnější. Nicméně pořady na této už poněkud nestandardně dělané aplikaci fungovaly, vnořené či úvodní reklamy správně navazovaly.

Aplikace HbbTV na Kinosvět, ČT či na Nově pracují rychleji, přehrávání nevykazovalo žádné potíže. Celkově vzato se HbbTV prakticky blíží tomu v televizorech, až na FTV Prima, ale tady si opravdu netroufám říci, že je problém v set-top boxu. Spíše bych se přikláněl k názoru, že není.

Omezená multimédia

Správce souborů jde v duchu menu nastavení a je jednoduchý, svižně se chovající a pokud jste v tuneru, běží obraz na pozadí. A na pozadí běží i při přehrávání fotografií, což funguje pouze v případě JPG. Pokud máte jména souborů delší a v češtině, uvidíte absenci rotování názvu a občasné výpadky znaků, což platí i o dalších druzích multimédií, včetně videa a nahrávek.

Jednoduchá kompatibilita vás čeká v muzice, kde se přehrálo pouze MP3, u videa jste na tom trochu lépe přehrán byl HEVC v rámci kontejneru MKV (bez externích titulků) a soubory MPEG-4, resp. některé s H.264. Nepracovalo mj. DivX a některé XviD. V tomto okamžiku set-top box rovnou ukazuje pouze soubory, které přehrát zvládá.

Nabídka na tlačítku OPT+ bohužel v tuneru postrádá vypnutí HbbTV na aktuálním kanálu, v multimédiích pak nabízí to samé, co v televizním tuneru. A i když se zde objeví volba Titulky, týká se bohužel jen titulků ve vysílání DVB.

Jednoduše výborný, škoda omezených funkcí

Tak takhle nějak má vypadat set-top box za patnáct set, dva tisíce. Na pohled kvalitní, po zapnutí (bohužel delším – kolem 32 s) rychlý a solidně vybavený i když tady má Humax HD Nano T2 v provedení pro Česko svá omezení. To souvisí především s vypnutím funkcí na tlačítku TV Portal, což se zřejmě dotklo i podpory síťových multimédií. Co se týče chybějící funkce HDMI (CEC) mohu se jen domnívat, zda to také souvisí, ale podle dovozce spíše nikoli. Humax tuto funkci tudíž asi postrádá i v originálním německém provedení, kde zřejmě nebyla vyžadována.

Jinak je na tom set-top box výtečně, až absenci externích titulků v multimédiích a třídění naladěných stanic. To je poněkud omezené a v tomto směru bych od značky očekával více.

Obrazově, a i zvukově, nelze mít námitek (výborně!), chování na českém DVB-T2 bylo vynikající, což se týká i resamplování z SD rozlišení v němž jsou dnes vysílány všechny kanály s výjimkou České televize.

Výhodou je rovněž všestranné nastavení, jehož valnou část si navíc odbudete v instalaci, kde jasně stanovíte veškeré důležité parametry.

Tak by to mělo vypadat!

Pokud hledáte přístroj pro HbbTV, který nebude stát tolik co Technisat a bude sofistikovanější než Alma iHD, tady možná budete doma. Zvláště když vám nebudou vadit omezená multimédia a pokud bude Impesat v brzké době nabízet i USB Wi-Fi adaptér nebo rovnou variantu set-top box + Wi-Fi.

Doufejme, že se do Vánoc tohoto výborného Humaxu dočkáme.

Hodnocení

 • PRO: excelentní provedení i zpracování, výtečný a dobře čitelný dálkový ovladač, výtečný obraz i zvuk, stejně jako ovládání a EPG, solidní HbbTV na všech kanálech, včetně FTV Prima
 • PROTI: pomalý start, omezená kompatibilita v multimédiích, někomu může vadit i absence HDMI (CEC) a přehrávání multimédií ze sítě

Vstup do Diskuse

16 komentářů: “Set-top box Humax HD Nano T2: tak trochu jiná liga, navíc s HbbTV”

 1. kusak napsal:

  Je možné pořízené nahrávky uložené na extérním médiu upravovat podobně jako např. u Technisatu Digipal T2 DVR , t.zn. vystřihovat reklamní bloky , kopírovat… a je i možnost rychlého převíjení vpřed i vzad ?

  Děkuji za odpověď.

 2. Bohumil Herwig napsal:

  Tato funkce tu neni. Technisat prece jen stoji dvakrat tolik.

 3. kusak napsal:

  Děkuji za odpověď a mám ještě tento dotaz.
  Po doplnění o wi fi adaptér bude možno přijímat YOU TUBE a další aplikace?
  Mám starší TV PHILIPS HD Ready a takto bych chtěl vyřešit příjem DVB T2 , popř. sledování aplikací.

 4. Bohumil Herwig napsal:

  To bohužel nejsem schopen říci, ale podle informací od dovozce bude s největší pravděpodobnosti určeno jen pro HbbTV

 5. bistricky@centrum.cz napsal:

  Dobrý den, mám to chápat tak, že titulky, které nejsou součástí videa, ale jsou ve zvláštním souboru, nejdou přehrát?

 6. Ireneus napsal:

  .Jaký Externí USB Hard disk -myšleno kapacitně ? Chci zakoupúit k tomuto set-top boxu Seagate Expansoin 3 TB.
  Informoval jsem se u prodejců na Heurece , který mají označení „KOUPIT NA HEURECE“ a dostal jsem nejednoznačné odpovědi jako že je to možné anebo doporučení velikosti 1 TB.

 7. Jan Miksa napsal:

  Lze nahrávky přehrát v PC pomocí VLC?

 8. kledra napsal:

  Dobrý den, včera jsem si pořídil a zapojil tento STB. Mám problém naladit některé stanice. Např. ČT1,2 a Sport mám jak v HD, tak ve standardu, ale ČT24 nebo ČT:D jen ve standardu, HD chybí. Před zapojením STB jsem tyhle kanály v HD na televizi měl.
  Automatické ladění našlo 46 televizních kanálů, ale jen 3 nebo 4 HD, někde na internetu jsem našel info, že v Praze by mělo být dostupných cca 90 kanálů. Zkoušel jsem manuální ladění, tedy snížit počáteční frekvenci na 314 MHz (nalezeno na internetu), ale bezvýsledně.
  Používám společnou anténu v paneláku, jestli byla nějak upravována netuším. V STB mám zapojenou anténu, LAN (HbbTv funguje, filmy z archivu je možné prohlížet), a televize je připojena přes HDMI.
  Mohl byste mi poradit, jestli dělám něco zjevně špatně, nebo co bych mohl zkusit pro přístup k dalším kanálům? Nebo je tento STB málo citlivý a měl bych si pořídit něco jiného?
  Děkuji.

 9. kapr napsal:

  Mám následující dotazy:

  Při opakovaném vyhledávání sbox nově vyhledané programy zařazuje alternativně na konec seznamu vzešlého z předchozího, (předchozích) vyhledávání, nebo je jedinou možností při aktivaci nového vyhledávání připustit jako jedinou možnost smazání předchozích uložených výsledků?

  Pokud sbox eliminuje vyhledání a uložení identických programů z jakéhokoliv slabšího vysílače nežli je ten nejsilnější, (ona funkce se občas skrývá pod zkratkou LCN,) dá se tato funkce (je li obsažena) také vypnout?

  Každý týden spouštím pravidelně vyhledávání znovu, a i s anténou občas zkouším vyhledávat novinky, a obě výše uvedené funkce by mi jakékoliv vlastní nastavení vždycky rozhodily.

  Děkuji!

 10. kapr napsal:

  Přístroj jsem již na začátku zavrhnul. Vzhledem k používaným televizorům, a při porovnání pořizovací ceny 1500 za Humax a 5000 za Techisat, jsem se pořídit si přesto Humax jako druhý nejlepší další ve střední cenové třídě. O Technisatu za 25 tis. jsem zvláště zpočátku vůbec neuvažoval.

  Přístroj /Humax/ mám doma. Zdaleka jsem ještě nevyzkoušel všechny jeho funkce. Uvítal jsem ale, že bídný přiložený návod lze doplnit stažením kompletního ze stránek conrad.de v němčině. /Ještě jsem jej nestudoval, zatím sbírám spíše praktické zkušenosti!/

  Ještě rada na samotný začátek: co nejdříve si nastavte průhlednost menu na takovou hodnotu, aby bylo možné texty na obrazovce, máte-li menší úhlopříčku, vůbec přečíst. Jinak co bych potřeboval černé je tmavošedé, a naopak, co bych potřeboval bílé, je světlešedé. Musím asi zajít na oční! K tomu podotýkám pro upřesnění, že používám t.č. připojení přes konektor SCART, což může kvalitu dále ovlivňovat, samozřejmě směrem k horšímu!

  Povšiml jsem si, že přístroj, už podle návodu, má nejméně dvě funkce zablokované. Má někdo z uživatelů k dispozici tento přístroj zakoupený v Německu, kde předpokládám nejméně jedna funkce, mám pocit, že jde mimo jiné o německý portál Humaxu, zablokována nebude. Jaké mají ti z vás, kdo si pořídili přístroj v Německu, s jeho použitím v Čechách praktické zkušenosti?

  Poslední srovnání nejlepších DVB-T2 set-top-boxů pro leden 2020 na vergleich.org uvádí následující pořadí:

  /Poslední tam uvedená aktualizace pochází dnes (t.j. 20/1) z 10.1.2020./

  (Přesná typová označení hodnocených přístrojů je možné vyhledat na těchto stránkách)

  Mimochodem, je tam vzájemně porovnáváno celkem devět těchto přístrojů, mnohdy dva rozdílné od téže značky!
  Uvádím zde jen celkové výsledky z porovnání těch pěti zřejmě nejlepších.

  Technisat, Schwaiger, Samsung, Humax, Skymaster jako výsledek testů v prosinci. Nejlepší hodnocení je 1,2 a nejhorší 1,8.

  Nejvýhodnější cena/výkon jim vyšel Schwaiger. Hodnocení těch co jej skutečně také zakoupili, jak píši níže, se dost liší. Tak nevím.

  (Pokud je mi známo, na vnitrostátním trhu je možné z nich pořídit jenom tři, Technisat, Humax a Samsung. Onen Samsung jen vzácně, zatím jsem nalezl jen jediného dodavatele, který nabízí přístroj jen s německým menu, tedy zřejmě nelokalizovaný!)

  Podle mínění těch co přístroj zakoupili je pořadí poněkud jiné:

  Technisat, Samsung, Humax, Skymaster, Schwaiger

  Nejlepší ****, nejhorší **.

  Přitom počty těch co svůj názor po zakoupení přístroje, a mají s ním přinejmenším krátkou zkušenost jsou dosti rozdílné:

  Samsung 612, Technisat 380, Skymaster 146, Humax 57, Schwaiger 28.

  Zdaleka ne všechny tyto přístroje umí všechno, ale to by bylo na delší povídání. Mně jde v tomto okamžiku o to zda vůbec a do jaké míry je možné na těchto přístrojích v případě jejich zakoupení v Německu / v Čechách využívat služby primárně určené pro německý trh podobně jako tomu je u portálu Humaxu. Používání služeb Freenet.tv je služba placená, o jejím využití přes satelitní kartu a internet uvažuji, ale v praxi tuto záležitost v současnosti odkládám a neřeším ji.

  V každém případě u přístrojů pořízených v zahraničí je nutné se zamyslet nad jejich kompatibilitou s českým DVB-T2, (HEVC!,) i nad problematikou zobrazování naší diakritiky na všech službách!

  O svých dalších zkušenostech s Humaxem, a časem určitě nejen s ním sem opět napíši, ale uvítal bych, kdyby se připojili i další majitelé, bez ohledu na to kde si svůj s-box pořídili, a pokud sem vloží názor, nebo nejlépe odkaz na článek opět po dlouhé době někdo z profesionálů, budu jedině šťastný.

  • libors napsal:

   Dobrý den, omlouvám se, můžete mi prosím poradit kde na Conrad.de najmu manuál k tomu Humaxu: Nebyl jsem úspěšný. Event pokud to je jednodušší ho poslat mailem na 0220@seznam.cz.

   Děkuji moc Libor

  • H77 napsal:

   Na německých stránkách je aktualizace DETIAA 1.00.25, kterou stejně nelze stáhnout.

   Já mám aktualizaci DETIAA 1.00.26, přístroj se často zasekává, musí se odpojit od elektriky. Zasekává se při při ovládání ovladačem, povely jsou za normálních okolnosti rychlé, ALE velmi často se stává, že Humax na povel neraguje. A v tom momentě buď počkáte (třeba až 10 s) a povel se vykoná / nebo ho v tomto momentě zaseknete, protože vy nevíte jestli jste měl v tu chvíli správně nasměrovaný ovladač nebo jste dostatečně zmáčkl tlačítko – povel tedy normálně opakujete – v tu chvíli běžíte Humax vypojovat od elektriky, protože se právě sasekl, opakovaný povel je problém. Není den, kdy bych nešel aspoň jednou odpojovat.

   Výrobce uvedl na trh a dal ruce pryč, firmware neposkytl – je to tedy těžko normálně použitelný set-top box.

   Jaká je ta poslední aktualizace z německého srovnání (z 10. ledna)?

 11. Vratislav napsal:

  Dobrý den, taky vlastnim tento Humax uz asi měsíc, zamrznul asi za celou dobu mozná asi tak 5krát, to je celkem v pohodě, co mi ale vadí tak je to ze se obraz někdy seká, kouše se. Vypozoroval jsem, ze v rychlych scénach to nedělá, ale v pomalých záběrech, kdy je třeba letecký pohled na krajinu, tak tam se to skoro pravidelně zasekáva. Nebo pokud sedí postavy v klidu a náhle otočí hlavou, tak skoro vždy se poyb hlavy pěkně trhá. Porovnával jsem to s jinym mnohem levnějším set_top boxem a tam při stejných scénach k ničemu takovému nedochazelo. Dalšî věc je ta, že obraz mi příjde jako nedoostřený, myslím treba drobný text v SD kanálech, vim že to není hd, ale zase když jsem porovnal s o více jak o polovinu levnějším přístrojem, tak tam byl malý text ostřejší i v SD obraze a celkově byl obraž ostřejší. Kromě super ovladače a jeho dosahu a dobrého prostředî Humaxu a Hbbtv je tento set top box po všech stránkách, a to hlavně co se kvality obrazu týče, a o to u televize hlavně jde, mnohem horší než ten levný. Doufám že se výrobce probudí a uvolní nám nějakou tu aktualizaci, abychom měli plně funkční přístroje odpovidajicí taky svoji ceně. Má někdo podobné postřehy jako ja? Kromě toho zamrznutí přístoje, kdy ho je třeba vyrvat ze zásuvky? Přeji pěkný den a pěkný obraz.

Napsat komentář