Přechodovým sítím DVB-T2 zbývá poslední rok existence. Co se s nimi stane potom?

12 komentářů 17.1.2019 / Jan Potůček

Místo tří přechodových multiplexů DVB-T2 vzniknou čtyři finální sítě. Jak se mezi ně rozdělí televizní programy a jak se využijí zbývající kmitočty pro televizní vysílání?

Provozovatelé přechodových sítí pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 ještě nezprovoznili všechny vysílače a dokrývače a už se mohou pomalu připravovat na jejich vypínání. Na přelomu letošního a příštího roku se totiž přechodové multiplexy DVB-T2 začnou transformovat na finální sítě nové generace. V praxi to bude znamenat, že vysílání DVB-T2 na řadě míst změní kanály, na kterých ho lze zachytit. Ze tří přechodových sítí se navíc stanou čtyři definitivní multiplexy, protože Přechodová síť 12 provozovaná Českými Radiokomunikacemi (CRA) se rozdělí na finální sítě 22 a 23. Skončí tím přechodné období, po které je možné vedle sebe naladit televizní vysílání v končícím standardu DVB-T a nástupnickém DVB-T2.

Přechodová síť 11

Veřejnoprávní Přechodové sítě 11 provozované Českou televizí (technicky zajišťované CRA) se transformace na finální síť 21 příliš nedotkne. Na většině území totiž ČT v novém standardu vysílá již dnes na finálním kanálu 26, výjimečně pak na kanálu 39 (jáchymovský Klínovec). Existují pouze dva regiony, kde bude ČT přechodem do finální sítě 21 měnit vysílací kanály: severní a jižní Čechy. Zatímco v Ústecké kraji nyní ČT šíří svoje vysílání DVB-T2 na kanálu 50, od února 2020 přejde na kanál 33. Ten nyní na Ústecku a Chomutovsku využívá ČT pro vysílání svého multiplexu 1 ve standardu DVB-T. Toto vysílání ČT na dvou hlavních vysílačích Ústí nad Labem – Buková hora a Chomutov – Jedlová hora ukončí k 30. lednu 2020. Následně 5. února 2020 na těchto vysílačích vypne Přechodovou síť 11 na kanálu 50 a od 6. února 2020 začne na kanálu 33 šířit svoji finální síť 21.

Dalším regionem, který projde změnou vysílacího kanálu ČT pro DVB-T2, bude Jihočeský kraj. Přechodová síť 11 tam nyní využívá vysílací kanál 50, navíc se sníženým výkonem (na Kleti 10 kW, na Mařském vrchu 5 kW). Od letošního března se výkony těchto vysílačů zvýší na maximum povolené Českým telekomunikačním úřadem (u Kleti na 100 kW, u Mařského vrchu na 20 kW). V únoru 2020 pak dojde u vysílání DVB-T2 ke změně kanálu ze současného 50 na finální 39. Společně s tím zanikne Přechodová síť 11 a ČT plynule přejde k vysílání finální sítě 21. Stane se to v noci 19. na 20. února 2020. Teprve poté, 19. března 2020, ukončí Česká televize na Kleti a Mařském vrchu vysíláním multiplexu 1 ve standardu DVB-T. Obsah veřejnoprávní sítě DVB-T2 se přechodem na finální kmitočet nezmění, bude ho tvořit šest programů ČT ve Full HD kvalitě a osm stanic Českého rozhlasu.

Přechodová síť 12

Největší změny čekají Přechodovou síť 12 provozovanou CRA. Tato síť umožňuje souběžné vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 pro programy z celoplošných multiplexů 2 a 3 a některé stanice z Regionální sítě 8. Po vypnutí multiplexů 2 a 3 se Přechodová síť 12 rozdělí na finální sítě 22 a 23, přičemž síť 22 nahradí multiplex 2 a síť 23 zase multiplex 3. Přechodová síť 12 se bude na jednotlivých vysílačích vypínat ve stejný den jako multiplexy 2 a 3. O půlnoci pak místo nich naběhne vysílání finálních sítí 22 a 23 ve standardu DVB-T2.

Pro diváky to bude znamenat opětovné spuštění automatického vyhledávání programů na jejich televizorech a načtení programové nabídky. Finální sítě 22 a 23 v některých regionech využijí dosavadních kmitočtů Přechodové sítě 12, multiplexu 2 a 3, jinde budou vysílat na zcela nových kanálech. Programy by měly být mezi dvě nové finální sítě DVB-T2 rozděleny jako v DVB-T. Programy z multiplexu 2 by měly být součástí finální sítě 22 a programy z multiplexu 3 finální sítě 23. Ve finále ale bude záležet na nových smlouvách mezi provozovateli vysílání a CRA, jakou síť jednotlivé televize zvolí a v jakém rozlišení v nich budou vysílat. Rozdělením Přechodové sítě 12 na dva finální multiplexy vznikne prostor pro to, aby i komerční televize mohly v DVB-T2 vysílat ve vysokém rozlišení obrazu.

Přechodová síť 13

Také Přechodovou síť 13, již provozuje společnost Digital Broadcasting, čeká proměna na finální síť 24. Ta po vypnutí pozemního televizního vysílání ve standardu DVB-T nahradí celoplošný multiplex 4. V řadě míst dokonce převezme jeho vysílací kanály a na rozdíl od Přechodové sítě 13 bude regionálně členěná tak, že bude moci nabídnout regionální odpojování vysílání pro všech 14 krajů České republiky. Existuje však jeden region, v němž multiplex 4 přejde na vysílání DVB-T2 „střihem“, tedy bez souběhu s Přechodovou sítí 13. Jde o Jáchymovsko. Přechodová síť 13 má pro tamní vysílač Klínovec stanoven vysílací kanál 38, ten však využívá Regionální síť 7, již provozuje stejný majitel jako mutliplex 4 a Přechodovou síť 13. A ten nechce vysílací kanál 38 uvolnit.

Regionální síť 7 ve standardu DVB-T by tak měla ve vysílání na Klínovci pokračovat až do doby, kdy jí vyprší individuální oprávnění pro využívání kmitočtů. Stát se tak má 30. června letošního roku, ale ČTÚ nyní navrhuje možnost prodloužení individuálních oprávnění pro všechny regionální sítě DVB-T až do 5. ledna 2020. Vzhledem k tomu, že finální síť 24 ve standardu DVB-T2 má na Klínovci startovat v únoru 2020 na kanálu 45 (který dnes využívá multiplex 4), nemá smysl, aby zde na jediný měsíc vysílala Přechodová síť 13 na kanálu 38. A jaké programy nabídne finální síť 24 v DVB-T2? Půjde o televize z celoplošného multiplexu 4 a Regionálních sítí 7 a 13, včetně některých programů v HD kvalitě. Jako jediná také nabídne v DVB-T2 regionální (krajské) vysílání.

A co další sítě?

Transformací přechodových sítí DVB-T2 na finální multiplexy budování nových vysílacích sítí neskončí. Jakmile skončí přechod na nový standard, rozhodne ČTÚ o přidělení dalších dvou celoplošných rozvojových sítí DVB-T2. Způsob jejich přidělení má řešit připravovaná druhá „diginovela“ zákona o elektronických komunikacích. Zbylé kmitočty pak ČTÚ použije na případné regionální sítě DVB-T2. Jenom pro Prahu je jich mezinárodně zkoordinováno hned několik.

Vstup do Diskuse

12 komentářů: “Přechodovým sítím DVB-T2 zbývá poslední rok existence. Co se s nimi stane potom?”

 1. OnderCZ napsal:

  Dobrý den, jen malá oprava – PS 13, vysílač Jihlava-Jeníkov nevysílá na kanálu 47, ale na 24. Na kanálu 47 je RS7.

 2. mirasat napsal:

  Pane Potůčku.
  1. PS11 Vimperk Mařský Vrch K50 vysílá již dávno výkonem 20 kW, jen Vy to pořád nechcete akceptovat.
  2. Mezivrata MUX23 bude kanál 22, Cukrák a Žižkov kanál 23. To tvrdí ČRa už hodně dlouhou dobu. Prosím o vyjádření Marcela Procházku, jak to bude DOOPRAVDY !!! Děkuji.
  3. PS13/MUX24 – Kanál 32 na Kleti se NEMŮŽE změnit na kanál 30 do 28.2.2020, protože kanál 30 bude v Jižních Čechách volný až od 26.5.2020.
  4. Vysílač Jeníkov šíří PS13 na K24, nikoliv 47.

  Odfláknutá práce.

  Je sice hezké, že článek pojednává o osudu přechodových sítí, jenže bez současného uvedení konce původních sítí jsou to informace k ničemu. Já jsem si udělal svou tabulku pro Jižní Čechy a budu rád, když DB konečně zveřejní, jak bude přecházet a kdy, abych si mohl tabulku doplnit.
  http://cms.dvbt2.webnode.cz/l/terminy-vypinani-dvbt-a-zapinani-dvbt2/
  Docela rádi bychom věděli, jak to bude s MUXem23 Votice, Jáchymov a Cheb, dále pak, co se stalo s mlíkařem ?

 3. Pevy napsal:

  Takže jako obvykle. Jo a co se teda stalo s tím mlíkařem ? 🙂

 4. vontum napsal:

  Já zase nechápu tu úplně zbytečnou komedii DB na Klínovci ala PS13/RS7. A pokud to tam namísto rozjetí PS13 v červenci ČTÚ prodlouží, tak nechápu i je.
  To je ta umírající RS7 kvůli pár programům pro všechny tak důležitá?

 5. notizia napsal:

  Nevím co je to za logiku že v přechodovém Muxu PS 12 od ČRa jsou z RS8 je stanice Noe, Šlágr 2 s Barrandov News a nejsou tam i zbývající stanice Sport 5, Regionální televize cz, TUTY, OCKO EXPRES, POWER a Retro Music TV.
  Takto stejně divák musí mít aj DVB-T k DVB-T2 kvůli RS8. Z tohoto důvodů není žádná motivace k zakoupení zařízení pro DVB-T2 HEVC a hlavně že v České republice bude někde souběh DVB-T2 s DVB-T až tři roky a stát to platí z daní všech občanů ČR.

  Další totální ujetina je prodlužovat platnost síti RS7 kde jsou po odchodu ČT jen stanice Kino Svet a Rebel 2 Slusnej kanál. Kino Svet má Pařízek i v přechodové síti PS 13 a to by se tam nevešel i ten Rebel 2 Slušnej kanál.

  Další zarážejicí věc je absolutní neschopnost a nezájem ze strany České televize v PS 11 a vlastně již finální síti ČT spustit virtuální pozice ČT 1 JM HD s ČT 1 SM HD s regionálním vysíláním z Brna a Ostravy pro diváky z Moravy a Slezska. Kvůli tomuto nešvaru a totální ignoraci Moraváků a Slezanů musí diváci z Moravy a Slezska opět ladit k ČT 1 HD i ČT 1 SM nebo ČT 1 JM.

  • Jirka napsal:

   Zminene TV se do PS 12 nevejdou, ale predpokladam, ze po spusteni se presunou do FS 22, kdyz cast prejde do FS 23. Mne (a myslim, ze nejenom) vadi spise dost mizerne pokryti MUX 4, resp. PS 13 (ktere ani nahodou nekoresponduje s deklarovanym), kdy bohuzel ani po spusteni FS 24 nelze v tomto smeru ocekavat zmenu k lepsimu.

   • notizia napsal:

    Jirka :

    „Zminene TV se do PS 12 nevejdou,“

    Nesouhlasím s tímto protože v PS 12 je nyní 18 stanic jen SD a v PS 13 je 11 stanic a z toho jsou 3 v HD.

    Než se spouštělo DVB-T2 HEVC tak se všude psalo o tom že v tomto jednom Muxu DVB-T2 HEVC může být až 30 stanic v SD.

    Dokonce i v původním DVB-T při Mpeg-2 je v Muxu 3 nyní 10 TV stanic! Místo jedné stanice v Mpeg-2 se dají bez problému při Mpeg-4 šířit až dvě stanice místo Jedné.
    PS má navíc ještě šetrnější kodek HEVC než to Mpeg-4 a ještě je tam navip QAM 256.

    I ČRa píše:
    „Úspora energie a ochrana životního prostředí
    Nový standard DVB-T2 nám umožňuje výrazně efektivněji využívat frekvenční spektrum, protože jsme schopni vám jediným multiplexem (v rámci jednoho TV kanálu) přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě. Jedná se o zelenou technologii, která šetří životní prostředí úsporou energie i kmitočtů.“

    Podle tohoto je tam ještě volno minimálně na 2 stanice určitě by se tam ještě vešlo všech 6 chybějících stanic od CRa.

    Regionální televize nechce jít do přechodových sítí a tak zbývá jen 5 chybějících stanic a to Sport 5, TUTY, OCKO EXPRES, POWER s Retro Music TV. Stačilo by tam přidat jen 4 stanice Sport 5, TUTY, POWER s Retro Music TV bez Ocko Expres s Regionalní televize a hned je velká motivace aby si všichni diváci co nejdříve přešli na DVB-T2 HEVC.

    A ten Rebel 2 by se také bez problému vešel do té PS 13 a tím pádem by Pařízek mohl hned vypnout jeho RS7 a ostatní jeho regionální sítě v kterých má nyní pouze Kino svet s Rebel 2.

    Já osobně nemám ani jedno zařízení na DVB-T2 a to z důvodu že není zatím žádná motivace. Bývám přímo v krajském městě kde více jak polovina města nemůže přijímat RS 8 a jen kvůli TV Noe není zatím důvod pořizovat zařízení pro DVB-T2 HEVC dokud jede stávající DVB-T.
    Navíc jsem z Moravy a nemíním sledovat regionální vysílání pro Prahu a Čechy z Prahy místo toho pro jižní Moravu a severní Moravu ze Slezskem z Brna a z Ostravy!!!

 6. Jirka napsal:

  V zadnem odbornem clanku ci diskusi jsem nezaznamenal, ze by PS 12 mela volnou kapacitu. Proc jinak by tam ty programy CRa nezaradily, kdyz navic je vysilani v PS zdarma. Nezbyva tedy jina moznost nez se se svym dotazem obratit primo na provozovatele PS 12, tedy CRa.

 7. mirasat napsal:

  Co se týká přechodových sítí. PS12 opravdu přinesla další programy do míst, kde má mux3 díry v pokrytí. Část programů RS8 berte jako bonus, nemají v PS12 co pohledávat.

  Obecně v přechodovém období (síť PS 12) se mohlo použít FEC 3/4, které by umožnilo ještě 3 programy přidat. Nicméně toto není posláním přechodové sítě 12.

  Dále bych upozornil, že nikdo z nás nezná obsazení finálních sítí 22 až 24. Aby pak zas nebylo nějaké rozčilování.

Napsat komentář