220 dní do vypínání DVB-T vysílání České televize v Praze. Základní otázky a odpovědi pro diváky

10 komentářů 18.4.2019 / Jan Potůček

27. listopadu vypne Česká televize vysílání veřejnoprávního multiplexu 1 na kanálu 53 z hlavního pražského vysílače na Žižkově a z Cukráku. Z Mezivrat bude pokračovat do ledna 2020.

Sedm měsíců zbývá do vypínání prvního vysílače pro pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T v České republice. Proces přechodu na nové vysílání DVB-T2 odstartuje veřejnoprávní multiplex 1 České televize na jednom ze dvou hlavních vysílačů v Praze. 27. listopadu ukončí vysílání ze žižkovského vysílače, kde jej lze naladit na kanálu 53, a rovněž z Cukráku. Na stejném kanálu jej ale bude možné do konce ledna naladit ještě ze středočeského vysílače Mezivrata. Řadu Pražanů ale vypnutí žižkovského vysílače donutí k přechodu na nové vysílání ve standardu DVB-T2, které Česká televize v Praze provozuje ze Žižkova i Cukráku na kanálu 26 již delší dobu. Všechny její programy lze naladit v HD kvalitě v tzv. Přechodové síti 11. Na co všechno se mají pražští diváci připravit?

Jaký přijímač potřebuji pro sledování televizního vysílání ve standardu DVB-T2?

Nové vysílání lze naladit prostřednictvím televizoru nebo set-top boxu s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC/H.265. Vyvarujte se nákupu přijímače, který je vybaven kodekem MPEG-4, jeho prostřednictvím byste naladili pouze zvuk televizních programů, nikoli obraz. Při výběru vhodného přijímače vám může pomoci zlatá pečeť „DVB-T2 ověřeno“, kterou jsou označeny přístroje, jež prošly certifikací Českých Radiokomunikací. Ceny set-top boxů pro příjem DVB-T2 začínají na 600 korunách, televizory DVB-T2/HEVC lze pořídit již od tří až pěti tisíc korun.

Musím měnit anténu?

Nikoli, individuální venkovní nebo pokojové antény, které používáte nyní, jsou vhodné i pro příjem DVB-T2. Pokud můžete, používejte spíše venkovní antény. Pokojové antény mohou být rušeny dalšími přijímači a zařízeními ve vaší domácnosti. Pokud přijímáte televizní signál prostřednictvím společné televizní antény (STA), zjistěte si u správce domu nebo bytového družstva, zda již byla upravena pro příjem vysílacích kanálů, které využívají sítě DVB-T2. Bez této úpravy nebude možné přes STA nové vysílání naladit. Úpravy STA provádí specializované servisní anténářské firmy a je třeba je objednat dostatečně dopředu, protože s blížícím se termínem vypínání DVB-T vysílání České televize v Praze bude přibývat zájemců a budou vznikat pořadníky.

Mám nový přijímač. Jak naladím nové vysílání?

Na novém televizoru nebo set-top boxu spusťte automatické vyhledávání programů. Přijímač načte veškeré dostupné televizní sítě ve vašem dosahu a jejich programy. Poté si můžete jednotlivé televizní stanice seřadit podle vašich priorit. Vedle programů v novém standardu DVB-T2 se vám načtou i programy v dosavadních sítích DVB-T. Přijímače pro DVB-T2 totiž dokáží zpracovat i signál vypínaného vysílání DVB-T.

Jaké programy naladím v DVB-T2?

Kromě České televize, která v DVB -T2 šíří všech šest programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) můžete v DVB-T2 naladit i všechny hlavní programy komerčních televizí. Dva multiplexy DVB-T2 vysílají pro Prahu z vysílačů Žižkov a Cukrák (Přechodová síť 11 na kanálu 26 a Přechodová síť 12 na kanálu 31), jeden z vysílačů Ládví, Olšanská a Novodvorská (Přechodová síť 13 na kanálu 24). Celkem lze prostřednictvím DVB-T2 v Praze sledovat 34 televizních programů, z toho osm v HD kvalitě. Vedle toho na přijímači DVB-T2 naladíte i sítě DVB-T, včetně regionálních multiplexů, v nichž vysílají i programy, které v DVB-T2 naladíte. Jde například o Regionální sítě 4, 7, 8 a 12.

Musím za příjem programů v DVB-T2 platit?

Nikoli, příjem programů ze sítí DVB-T2 je na rozdíl od kabelové, satelitní či IP televize zdarma. Jde o jediný způsob bezplatného příjmu televizního vysílání u nás. Každá domácnost s televizním přijímačem ale musí platit koncesionářský poplatek České televizi.

DVB-T2 již přijímám. Čekají mě ještě nějaké změny?

Ano. Přechodové sítě DVB-T2 se budou v příštím roce přelaďovat na finální kanály. Místo tří přechodových multiplexů tak budou čtyři finální sítě nové generace. Některé sítě vysílací kanál měnit nebudou (například Česká televize zůstane na kanálu 26), jiné se však přestěhují. Kvůli tomu budou muset diváci na svých přijímačích znovu spustit automatické ladění programů a opětovně si načíst programovou nabídku. Bytové domy se společnými televizními anténami (STA) si musí nechat upravit STA pro příjem vysílání na nových kanálech. V Praze a středních Čechách bude provedeno vypnutí DVB-T sítě ČT 27. listopadu 2019. Další změny v sítích, které vysílají soukromé televizní stanice, proběhnou v období od 8. do 16. ledna 2020. Od 17 ledna 2020 už bude Praha a okolí pokryta finálními DVB-T sítěmi.

Kolik programů bude vysílat v DVB-T2 po vypnutí DVB-T?

Přesný počet se nyní nedá odhadnout, ale může jich více než v DVB-T. Řádově půjde o desítky televizních stanic zdarma a řada z nich budou dostupné v HD kvalitě. Rozhodnutí, zda budou vysílat ve standardním nebo vysokém rozlišení obrazu, závisí čistě na samotných televizních stanicích. Dá se však předpokládat, že hlavní programy komerčních televizí budou v DVB-T2 dostupné ve vysoké kvalitě.

Jak dlouho vydrží vysílání DVB-T2, nečeká nás v dohledné době nějaký další přechod?

Vysílání DVB-T2 má garantované kmitočty nejméně do roku 2030. O dalších případných změnách po roce 2030 by se mělo jednat v roce 2025. V současné době se nechystá žádný další nový vysílací standard pro pozemní digitální televizní vysílání a televizní diváci, kteří si zakoupí DVB-T2 televizor nebudou muset v následujících letech nic měnit.

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “220 dní do vypínání DVB-T vysílání České televize v Praze. Základní otázky a odpovědi pro diváky”

 1. Šeryf napsal:

  Z pohledu multiplexů Českých Radiokomunikací nastává v Praze kritická situace pro uživatele STA s kanálovými vložkami. Ani jeden z multiplexů DVB-T ( Mux2 a Mux3) nepokračuje na stejném kanále v DVB-T2 (FS22 a FS23), kanál přechodové sítě PS12 také v Praze nepokračuje (jeho kanál bude použit v prstenci západní – severní a východní Čechy). Tam, kde šetřili a prozatím nechali osadit vložku pouze pro PS11 s ČT_HD budou týden živořit na Cukráku a poté o příjem přijdou, pokud nedorazí anténář. Tam, kde investovali i do vložky pro PS12, budou mít možná na anténáře více času. Reálně bohužel víme jen dny, kdy se vypíná DVB-T, ale nikde se nepíše o tom, jak dlouho poběží přechodová síť. V Praze se myslím přímo nabízí, aby u sítí ČRa vznikl několikatýdenní souběh vysílání přechodové sítě PS12 a finální sítě FS22 se stejným obsahem (předpokládám, že dva T2 vysílače budou na Žižkově a Cukráku připraveny tak jako tak k použití), aby ti dříve připravení dostali šanci získat volný slot u správce STA a ani na minutu nepřišli o příjem muxů…

 2. VITEK2442 napsal:

  V Praze se, jak známo, vypíná MUX 1 27.11.2019 ve 23.59 h. Stávající PS 11 se v lednu 2020 jen přejmenuje na FS 21 takže souběh bude. MUX 2 se vypne na Žižkově 8.1.2020 a na Cukráku 15.1.2020 vždy ve 23.59 a FS 22 a 23 se zapnou po několika minutách nebo hodinách 9.1 a 16.1 2020. Na tomto webo je plno tabulek s termíny vypnutí a zapnutí, Třeba v článku ze 17.1.2019.
  „Přechodovým sítím DVB-T2 zbývá poslední rok existence. Co se s nimi stane potom?“

 3. Šeryf napsal:

  Děkuji za doplnění, zmíněný článek jsem přehlédl. Můj výše uvedený příspěvek budiž námětem k zamyšlení, aby desetitisíce STA závislých lidí v Praze na několik dní nepřišly od příjem ČRa muxů a aby kolegům starajícím se o STA neutrhali ruce … :o)

 4. Pevy napsal:

  O vypínání DVB-T a jejich termínech se zde mele totéž stále dokola a nikdo už na tom nic zásadního nevymyslí. O změnách mezi kmitočty (a obsahem) DVB-T2 sítí PS12 a finálních sítí 22 a 23 se nepíše vůbec nic a přitom to bude nejzásadnější věc celého přechodu. Nebo si někdo myslí, že např. po vypnutí muxu2 na Černé hoře (únor 20) bude na K28 odtud vysílat nějaká síť 22 ? Když na stejném kmitočtu dál pojede ještě „na dohled“ PS 12 (z Krásného, Pradědu..). Ano, můžou zde oživit K31 pro síť 23, ale co s tím, když opět „na dohled“ na něm ještě pojede taktéž PS12 (Ještěd…). Obávám se, že to celé bude holá improvizace, ale rád bych se mýlil.

 5. mirasat napsal:

  Nedávno jsem objevil zásadní problém mezi vysílači Mezivrata, Kleť a Mařský vrch a to jsem na tu tabulku zíral už milionkrát.
  Takže objevit se dá :)) Tři zelené obdélníčky:
  https://dvbt2.webnode.cz/_files/200000209-896078a5e8/PrechodJC.png

 6. Pevy napsal:

  Zrovna Kleť nebude případ, který jsem měl na mysli, protože tam bude řešen zároveň mux 22 i 23 a budou použity vesměs unikátní (z hlediska ČR) kmitočty. Jinde je ale rozdíl ve vypnutí muxu 2 a 3 (a tzv. spuštění muxu 22 a 23) i několik týdnů. Pokud někde bude „spuštěn“ mux 22 dřív, než mux 23, bude nutně obsahově totožný s PS 12. Proto jsem zvědav, jaké čáry se budou dělat při překlápění prozatimních DVB-T2 sítí na finální sítě.

 7. mirasat napsal:

  Ano, to jsou dvě roviny problému. Přeladění na vícektrát a kmitočtové kolize. Nicméně mi věřte, že vysílat z Mezivrat na K22 v T2 a současně na témže kanále z Kletě a Máří v T je velkej problém.

 8. Pevy napsal:

  Je mi jasné, že to je nesmysl, to snad ve skutečnosti nebude možné….

 9. mirasat napsal:

  Možná jde o překlep a Votice budou K23, uvidíme. Každopádně těch nesrovnalostí bude po státě povícero….

 10. Pevy napsal:

  To překlep určitě nebude, ten kanál je správně. Podle mne se ale do vypnutí Kleti (DVB-T) nejspíš nebude z Votic DVB-T2 (na stejném kmitočtu) spouštět.

Napsat komentář