Slovensko začne v červenci měnit kmitočty pro televizní vysílání, aby uvolnilo pásmo 700 MHz

15 komentářů 2.5.2019 / Jan Potůček

UVNITŘ VIDEO – Dva ze čtyř celoplošných multiplexů budou vysílat v novém standardu DVB-T2, dva zůstanou v DVB-T. Většina programů zůstává zakódovaná v placené službě Plustelka.

Velké přelaďování čeká od letošního července ty televizní diváky na Slovensku, kteří využívají pozemní příjem televizního vysílání. Tamní provozovatel celoplošných sítí pro televizní vysílání, společnost Towercom, oznámil změnu kmitočtů u všech čtyř provozovaných multiplexů. Operátor musí opustit pásmo 700 MHz, které bude od poloviny příštího roku vyčleněno pro potřeby mobilních datových sítí nové generace 5G. Připravil proto informační kampaň a speciální internetové stránky, na kterých si může každý divák podle svého bydliště zjistit, kdy dojde k přelaďování vysílače, z něhož přijímá televizní signál. První změny mají proběhnout 3. července a celkově se dotknou ani ne pětiny domácností, které na Slovensku přijímají televizi terestricky.

„Plánovanou změnou televizní diváci nepřijdou o programy, na které jsou zvyklí,“ ujistil generální ředitel Towercomu Ivan Peschl. Domácnosti, které přijímají bezplatné programy, navíc nebudou muset pořizovat nové přijímače DVB-T2, protože většina volně šířených televizních stanic na Slovensku vysílá v celoplošných multiplexech 2 a 3, jež zůstanou i nadále ve standardu DVB-T. „Jediné, co tedy uživatele čeká, je to, že v určitou chvíli budou muset přeladit, resp. znovu naladit televizní stanice na svých televizorech nebo set-top boxech,“ upřesnil Peschl. Přelaďování vysílačů bude podle technického ředitele Towercomu Zsolta Nagyho probíhat od července letošního roku do konce června 2020.

Jako první přeladí vysílač ve Štúrovu

Jako první přijde letos 3. července na řadu vysílač Modrý vrch u Štúrova na jižním Slovensku. Následovat bude 9. července Zobor v Nitře na západním Slovensku, 17. července Snina na východním Slovensku a 24. července Brezno na středním Slovensku a Dubník u Prešova na východě země. „Vysílací standard a technické parametry (u multiplexů 2 a 3, pozn. red.) se měnit nebudou, změna neovlivní pokrytí ani kvalitu příjmu,“ ujišťuje technický ředitel Towercomu. Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 naopak čeká multiplex 1, takže diváci, kteří si budou chtít zachovat příjem programů z této sítě, si budou muset pořídit televizor nebo set-top box DVB-T2/HEVC.

Multiplex 1 na Slovensku aktuálně šíří programy Joj Cinema HD, TV Lux, Sport 1, Sport 2 HD, ČT 1 a ČT 2. Volně z nich vysílá pouze křesťanská TV Lux, zbytek je součástí placené služby Plustelka. Multiplex 2 obsahuje volně šířené komerční televize Joj, Plus, Wau TV a TA3, všechny ve standardním rozlišení obrazu. Multiplex 3 je veřejnoprávní a na čtyřech programových pozicích v něm vysílají dva programy RTVS: Jednotka a Dvojka ve standardním a také ve vysokém rozlišení obrazu. Multiplex 4 již vysílá v novém standardu DVB-T2 a obsahuje programy placené služby Plustelka: Markíza HD, TV Doma, Dajto, Prima Plus, Film+, Eurosport 1 a 2, VH1, Viasat History, Viasat Nature, Viasat Explorer, RiK, Minimax, Discovery a Eroxxx.

36 programů v terestrice, ale jen sedm volně

Prostřednictvím regionálních terestrických sítí placená služba Plustelka nabízí ještě programy Československo, Epic Drama HD, Ben2Can, Fight Box HD, Filmbox Premium HD, Filmbox, Travel Channel, TV Paprika a Senzi TV. Terestricky tak na Slovensku vysílá prostřednictvím sítí Towercomu celkem 36 televizních stanic, z toho však jen sedm volně, tedy bez nutnosti za jejich příjem platit extra poplatky a pořizování dekódovací karty. Šest programů zůstane i nadále ve standardu DVB-T, jeden (křesťanská TV Lux) přejde na DVB-T2. Na změny v pozemním televizním vysílání má diváky upozornit multimediální informační kampaň, v níž Towercom využil herce Jozefa Vajdu. Ten vystupuje na webu a v informačních spotech jako „agent Anténa“.

„Kampaň má dvě části. Po první všeobecně-informační nastoupí cílená regionální kampaň zaměřená už na samotný termín a nutnost znovu naladit televizní programy,“ říká marketingová ředitelka Towercomu Miroslava Letková. O změně, důvodech, harmonogramu i potřebných krocích bude firma informovat i prostřednictvím speciální internetové stránky www.cezantenu.sk. Towercom také nabízí informační linku na čísle 0800 611 211, která bude k dispozici v pracovních dnech od 8 do 21 hodin. Otázky mohou diváci zasílat také e-mailem na adresu info@cezantenu.sk.

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “Slovensko začne v červenci měnit kmitočty pro televizní vysílání, aby uvolnilo pásmo 700 MHz”

 1. Motylekpetr napsal:

  Na Slovensku je dvb-t v podstatě mrtvé. Slováci si to ale udělali sami tím že dali přednost placenému satelitnímu vysílání. Asi i z důvodu příjmu českých kanálů. Ještě že ČR jde po vzoru vyspělých zemí jako Francie, Anglie, Itálie kde je bezplatný příjem. I když tam i na satelitu, ale to je na jiné téma.

  • kokun napsal:

   Ano.
   Nemyslím si, že by tolik Slováků „opustilo pozemák“ a přešlo k satelitnímu příjmu – tehdy SlovakLink-u (po ukončení analogu – tedy v r. 2011), kdyby bývali tušili, že jeho „nástupce SkyLink“ zavede (už za rok – tedy v r. 2012) nejen „poser poplatek“ (SERPO), ale že časem dojde i ke geoblokaci (k té sice došlo nejen u SL, ale napříč všemi operátory), čili o řadu českých programů zase přijdou 😮
   V době kdy ke SL přecházeli, je to nic dalšího (kromě investic do zařízení a karty „příjem navždy zdarma“) nestálo.
   A když už tedy u SL byli, tak i po zavedení SERPO tam „ze setrvačnosti“ (z lenosti něco měnit) zůstali. S pozdějším neustálým navyšováním SERPO to ale mnozí mnohokrát „obanovali“, jak se lze dočíst na všemožných diskuzích na NETu.
   A i dnes (po letech) je možno zaznamenat markantní odliv abonentů (především SL) k jiným poskytovatelům – buďto k jiným sat-providerům (Digi, Magio, …), anebo i k IPTV providerům, či kabelovkám. A Markíza je v tom jedině „utvrdila“ 🙁
   Pozemák využívají především ti, kdo mají možnost přeshraničního příjmu (nejen od nás z ČR, ale třeba i HU, PL a na východě třeba UA).

  • johny_pal napsal:

   Chcel som reagovat na to co tu pisete: „Na Slovensku je dvb-t v podstatě mrtvé. Slováci si to ale udělali sami tím že dali přednost placenému satelitnímu vysílání. Asi i z důvodu příjmu českých kanálů. Ještě že ČR jde po vzoru vyspělých zemí jako Francie, Anglie, Itálie kde je bezplatný příjem. I když tam i na satelitu, ale to je na jiné téma.“
   V podstate by som aj s Vami suhlasil, na Slovensku je malo volne pozeratelnych programov a v CR a tiez Polsku su kvalitnejsie – taktiez cez antenu prijimam. Skupina Markiza chce ryzovat na prijme, ako v CR Nova, Prima a mozno i Barrandov.
   Avsak k tejto vete: „Ještě že ČR jde po vzoru vyspělých zemí jako Francie, Anglie, Itálie kde je bezplatný příjem.“
   Ano zatial to vyzera byt tak, aj mna by sklamalo keby sa aj vysielanie cez antenu stalo kodovane a platene – najma z CR. No dovolim si upozornit, ze uz v niektorom clanku som tu niekde na internete (uz stranku neviem, ale urcite by ste to nasli) vyjadrenie nejakeho manazera skupiny PRIMA, ze po prechode na DVB-T2 by im vyhovoval pre programy v HD model podobny ako je v Rakusku Simpli TV (ktoto pozna alebo cital o tom vie) a SD+ programy maju byt volne siritelne. To iste funguje na satelite Astra 19,2 – HD kodovane za peniaze pre obyvatelov toho statu, SD zatial volne.
   Tak ako som uz napisal, bodaj by ste mal pravdu ze ostane vsetko volne siritelne, no ja mam obavu, ze ked jedna sukromna spolocnost zacne s takouto myslienkou pridaju sa aj ine, aby si zarobili aj na prijme cez antenu. A ze bude vysielanie SD+ naveky tomu neverim, zvlast ked kazdy poskytovatel SD formaty vypina a zvycajne len platene HD ponechava. Aby to nedopadlo ako v Rakusku i ked pri prijme cez satelit to uz je – mysleny ostnaty drot okolo krajiny. Tolko za mna.

 2. vontum napsal:

  A to se nadává na způsob přechodu u nás. Tahle slovenská cesta, tak to je fakt přímo dílo hodné Nobelovy ceny.

 3. vontum napsal:

  A abych nezapomněl, pro naše diváky je nejpodstatnější kdy přeladí Krížava, Javorina a Kamzík. Nějakou tabulku by to chtělo.

 4. VITEK2442 napsal:

  Krížava
  MUX 1 z K35 na K47
  MUX 2 z K52 na K35
  MUX 3 zůstavá K32
  MUX 4 z K39 na K30
  V Javorina
  MUX 1 z K55 na K21
  MUX 2 z K56 na K27
  MUX 3 z K57 na K32/45
  MUX 4 z K23 na K39
  Kamzík
  MUX 1 z K44 na K39
  MUX 2 z K56 na K37
  MUX 3 z K27 na K44
  MUX 4 z K39 na K 27

 5. VITEK2442 napsal:

  Oprava V Javorina
  MUX 1 z K55 na K39
  MUX 2 z K56 na K21
  MUX 3 z K57 na K23
  MUX 4 z K23 na K27

Napsat komentář