IFA 2019: Kodek HEVC má svého nástupce, univerzální video kódování VVC/H.266

VVC/H.266 je předpokládaný nástupce HEVC/H.265, v současnosti nejmodernějšího a nejefektivnějšího standardu pro kódování videa. Kromě nasazení v DVB-T2 se používá i v chytrých telefonech pro nahrávání a přehrávání videa a streamování videa s vysokým rozlišením.

I když letošní veletr IFA v Berlíně byl hlavně o využití nových technologií v chytrých domech, o změnách chování televizních diváků, o rozvoji OTT služeb, příchodu ROKU TV na evropský trh (zatím britský), tak na stánku 203a v hale 26 výstavy IFA NEXT byla, jako pohled do nejbližší budoucnosti komprese videa, demonstrace tzv. „Univerzálního Video Kódování“ VVC, při kterém na testování prototypů v laboratoři spolupracují německá veřejnoprávní TV stanice WDR (součást ARD) a Fraunhofer Heinrich Hertz Institut.

VVC/H.266 je předpokládaný nástupce HEVC/H.265, v současnosti nejmodernějšího a nejefektivnějšího standardu pro kódování videa. Kromě nasazení v DVB-T2 se používá i v chytrých telefonech pro nahrávání a přehrávání videa a streamování videa s vysokým rozlišením.

Fraunhofer HHI se významně podílel na vývoji HEVC/H.265 a jeho předchůdce AVC/H.264 a je opět klíčovým přispěvatelem k vývoji nástupnického standardu VVC/H.266. WDR očekává, že tato spolupráce přinese především divákům výhody, pokud jde o kvalitu videa i náklady na přenos dat.

Ve srovnání s HEVC/H.265 by VVC/H.266 mělo podle německého výzkumného ústavu umožnit úsporu datové rychlosti v souladu s McKannonovým pravidlem až o 50 %. Účinnější datový přenos je tedy možný v pevné a zejména v mobilní síti, kde je datová kapacita omezená. Například 90minutové video Ultra HD kódované pomocí HEVC/H.265 v současné době vyžaduje kolem 10 GB dat, zatímco u VVC/H.266 to bude pouze kolem 5 GB. Kromě aktuální verze referenčního kodeku byl na veletrhu v Berlíně představen i prototyp softwarově řízeného live dekodéru VVC.

(snímek z www.hhi.fraunhofer.de)

Podle ITU by VVC mělo pomoci k rozšíření kvalitnějších video služeb a nově vznikajících aplikací jako 360 ° pohlcujících multimédií a videa s vysokým dynamickým rozsahem (HDR). Na zmíněném stánku veletrhu IFA byly také představeny právě zkušenosti s inovativními 360° multimedii přes HbbTV, tentokrát ve spolupráci německou ZDF.

Očekává se, že nový standard VVC/H.266 bude oficiálně uveden na trh v létě 2020. V průběhu roku 2021 se očekává, že první výrobky založené na nové normě budou komerčně uvedeny na trh. Obdobnou expozici plánuje institut Frauenhofer také na letošní IBC v Amsterdamu, která je více zaměřena na profesionální televizní techniku.

Vstup do Diskuse

Napsat komentář