Nova v DVB-T2 zamíří do finální sítě 23, ale před jejím kompletním spuštěním bude dočasně dostupná i v multiplexu 22

11 komentářů 17.10.2019 / Jan Potůček

Programům Nova a Nova Cinema by jinak hrozilo, že by po vypnutí multiplexu 2 a Přechodové sítě 12 v některých regionech na několik týdnů zmizely z pozemního vysílání.

O jedno přelaďování televizních přijímačů navíc čeká v souvislosti s přechodem na pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 diváky hlavního programu televize Nova a filmového kanálu Nova Cinema. Skupina Nova se totiž rozhodla z finálních multiplexů DVB-T2 zvolit síť 23, která bude pokračovatelkou dnešního multiplexu 3 a jež bude spouštěná ve většině regionů později než sesterská finální síť 22, která naváže na vypínaný multiplex 2 (v něm nyní Nova a Nova Cinema vysílají ve standardu DVB-T). Aby dva nejsledovanější programy Novy, stejně jako hlavní kanál Barrandova, divákům pozemní digitální televize nezmizely z obrazovky, budou je České Radiokomunikace šířit dočasně ve finální síti 22, kterou jinak obsadí programy konkurenční skupiny Prima a také hudebního kanálu Óčko.

V praxi to bude vypadat tak, že finální multiplex 22 bude od svého startu až do vypnutí posledního DVB-T vysílače, tedy do 30. června příštího roku, šířit všechny programy, které nyní obsahuje Přechodová síť 12. Místo osmi deklarovaných televizních stanic (Prima, Prima Cool, Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Óčko a Óčko Star) a Rádia Proglas tedy půjde o 18 televizí ve standardním rozlišení obrazu a zmiňované Rádio Proglas. De facto tak bude pokračovat přechodová síť CRA, ale na nových, definitivních kmitočtech. Teprve po 30. červnu 2020 většina programů z multiplexu 22 zmizí a zůstanou pouze Prima, Prima Cool, Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Óčko a Óčko Star.

Výhradně v multiplexu 23 až od 1. července 2020

Nova a Nova Cinema zahájí vysílání v rozlišení 960 x 540p ve finální síti 23 od 9. ledna, kdy bude spuštěn první vysílač této sítě Praha – Žižkov. Výstavba sítě 23 bude dokončena 30.6.2020. To znamená, že Nova a Nova Cinema bude po celou dobu (leden až červen 2020) přepínání z DVB-T na DVB-T2 šířena paralelně v celoplošné v přechodové síti 12 respektive finální sítí 22 a v nově stavěné finální síti 23. Ve finální síti 23 bude vysílat v rozlišení 960 x 540p také Barrandov Kino, Barrandov Plus, TV Noe, TV Šlágr a Šlágr TV. Další programy, konkrétně hlavní kanál TV Barrandov a Seznam TV, budou v této síti dostupné v rozlišení 1 440 x 1 080p. „V žádném okamžiku přechodu na DVB-T2 se tak nestane, že by některý program nebyl divákům dostupný. Vždy jej naladí buď v DVB-T nebo v DVB-T2,“ ujišťuje Marcel Procházka, ředitel regulace Českých Radiokomunikací.

Například v Královéhradeckém kraji se bude multiplex 2 a Přechodová síť 12 vypínat 12. února 2020, ale finální síť 23 zde odstartuje až 29. dubna 2020, zatímco finální síť 22 již 13. února 2020. V Ústeckém kraji skončí multiplex 2 a Přechodová síť 12 k 23. březnu 2020, ale finální síť 23 odstartuje až 21. dubna 2020. Obdobně to vypadá i ve většině dalších krajů. „Pokud bychom nezvolili cestu přechodových sítí, znamenalo by to velký problém pro diváky, protože by na několik týdnů přišli o možnost bezplatného pozemního příjmu televizního vysílání“ zdůraznil na středečním 23. podzimním setkání provozovatelů elektronických komunikací, které v Nymburce pořádala společnost Lica, Marcel Procházka.

Multiplex 23 požádá o kmitočty pro Klínovec a Zelenou horu

Nova si odchodem do finální sítě 23, tedy pokračovatele multiplexu 3, nepohorší v pokrytí. Multiplex 3 v posledních dvou letech získal kmitočty pro většinu z 13 základních vysílačů velkého výkonu, z nichž původně nevysílal. Nyní není dostupný pouze z jáchymovského Klínovce a chebské Zelené hory. I na těchto vysílačích se ale finální síť 23 objeví, slíbil Procházka na nymburské konferenci. Podle Jiřího Duchače, ředitele odboru správy kmitočtového spektra Českého telekomunikačního úřadu sice Technický plán přechodu na DVB-T2 s vysílači Klínovec a Zelené hora pro multiplex 23 nepočítají, to ale odpovídá aktuálnímu stavu kmitočtů přidělených multiplexu 3. „Na síť 23 se mohou převést pouze ty vysílače, z nichž nyní vysílá multiplex 3. To však neznamená, že provozovatel sítě 23 nemůže zažádat o kmitočty pro nové lokality,“ uvedl.

Síť 23 bude podle Marcela Procházky vznikat jako zcela nová a její pokrytí bude takřka totožné se sítí 22, která má vedle 26 základních vysílačů také okolo 50 dokrývačů po celé republice. Multiplexu 1 využívá přes 90 dokrývačů. Ne všechny je ale Česká televize využije i pro vysílání DVB-T2 sítě 21. Některé lokality nepokryla ani Přechodovou sítí 11. Důvodem může být nižší vysílací kmitočet (26 k.), který se lépe šíří a nebude tak potřeba využít všechny stávající dokrývače pro zajištění obdobného pokrytí televizním signálem. Jisté je, že pokrytí dvou hlavních kanálů skupiny Nova v terestrice se oproti DVB-T v sítích nové generace nesníží. Nova pouze bude muset vymyslet, jak diváky upozornit na potřebu přeladění televizorů, až zmizí z finální sítě 22 a zůstane v multiplexu 23.

Vstup do Diskuse

11 komentářů: “Nova v DVB-T2 zamíří do finální sítě 23, ale před jejím kompletním spuštěním bude dočasně dostupná i v multiplexu 22”

 1. RayX napsal:

  Tak to je dobrá zpráva, doufejme, že ČRa budou mít takto dost času na to, aby mohly fnální MUX23 dostat v pokrytí a kvalitě na stejnou úroveň jako finální MUX22.

  Nevím, kdo má aktuální data, podle ČTU má současný MUX2 celkem 78 vysílačů a dokrývačů, MUX3 pak jen 27 vysílačů a dokrývačů, což je propastný rozdíl …

  https://digi.ctu.cz/dtv/

 2. Pevy napsal:

  Avizovaný termín „vypnutí“ PS12 a zapnutí sítě 22 je velice srandovní v konkrétních případech stejného použitého kmitočtu (a nebude jich málo).
  „Například v Královéhradeckém kraji se bude multiplex 2 a Přechodová síť 12 vypínat 12. února 2020, ale finální síť 23 zde odstartuje až 29. dubna 2020, zatímco finální síť 22 již 13. února 2020.“
  Tvrzení, že se na Černé hoře 12.února vypne PS12 a 13. února odstartuje síť 22 je úsměvné, protože fyzicky se nestane vůbec nic, jak z hlediska kmitočtu, tak z hlediska náplně multiplexu.

  No a v souvislosti s naším „digitálním“ lídrem nemám slov. Po Novém roce bude Nova + Nova Cinema vysílat:
  1) Přechodová síť PS13 (Pařízek)
  2) Přechodová síť PS12, potažmo po přejmenování síť 22 (do 30.6.)
  3) Od spuštění sítě 23 na jednotlivých stanovištích také zde (někde již od 8.1.)
  4) Před definitivním vypnutím samozřejmě také v DVB-T (multiplex 2)
  Všude samozřejmě v klasickém SD, jak jinak.

  • Motylekpetr napsal:

   TV Nova byla vždy ostudou českého mediálního trhu. Vzpomínám si na začátky dvb-t kdy televize Nova nechtěla vůbec slyšet o vstupu do DVBT. Samozřejmě poté, co zjistila, že to prostě dává ekonomický smysl, tak do toho teda šla (nic jiného ji nezbylo, pokud chtěla dál konkurovat). Když spustila kanál Nova Cinema, tak si určitě vzpomínáte, že napřed byl kanál placený, po čase, kdy opět pochopila, že je lepší reklama, než drobné od diváků, pustila kanál do dvb-t. Když spustila svůj třetí kanál – Fandu, tak si taky určitě vzpomínáte, že jej spustila napřed na satelitu. Opět, když po čase pochopila, že i pro Fandu jsou lepší miliardy z reklam (a tudíž sledovanost) než drobné od diváků, tak pustila Fandu do muxu 4. Se Smíchovem a Telkou to už raději ani neriskovala, protože se dvb-t začalo hodně rychle zaplňovat, hlavně díky Primě a rovnou kanály pustila i do dvb-t.
   No a nyní se historie opakuje. Nova opět remcá, kecá, vykládá… Pokud uvidí, že Prima a Barrandov spustí své kanály skutečně do HD (bezplatně) tak časem nezbyde Nově nic jiného, než udělat to samé. Tak, jak to bylo s dvb-t.

 3. ivovi napsal:

  Jen doplnim, ze existence „prechodoveho obsahu“ ve finalni siti 12 je znama jiz od prezentace CRa v dubnu, tedy nic noveho.

  https://www.televizniweb.cz/2019/04/prima-bude-nasledovat-ct-vsechny-jeji-programy-v-dvb-t2-naladite-zdarma-v-hd-kvalite/

  A ze se spustenim finalni site 12 na stejnem kmitoctu jako prechodova sit 12 vlastne „nestane vubec nic“ neni tak jasne. Zalezi na tom, jestli se budou menit identifikatory site.

 4. Pevy napsal:

  No hlavně aby každý divák věděl, že dnes sleduje přechodovou síť 12 a zítra to už bude definitivní síť 22 (byť bez definitivního obsahu).

 5. Jan Miksa napsal:

  A co NOVA a Nova Cinema v PS13? Je to takový klon s horším signálem ale stejným rozlišením. To budou tyto dva kanály i ve finální sítí 24?

  • Jan Potůček napsal:

   Tak Nova a Nova Cinema hlavně nemají v PS13 co dělat, když nevysílají v muxu 4 nebo RS7. Protože PS13 slouží pro souběžné vysílání programů ze sítí Digital Broadcasting/Progress Digital, a tam Nova a Nova Cinema nevysílají.

   • notizia napsal:

    Dobrý den pane Potůčku,
    na to vaše „Tak Nova a Nova Cinema hlavně nemají v PS13 co dělat, když nevysílají v muxu 4 nebo RS7. Protože PS13 slouží pro souběžné vysílání programů ze sítí Digital ….“ následně.

    A hlavně že jsou stanice Noe TV, Barrandov, a Šlágr 2 RS8 v PS12 i když tam správně nemají co dělat je na druhé straně dle vás už naprosto v pořádku? PS12 je primárně určena na stanice z celoplošných Muxů 2 + 3 a ne z regionální sítě ČRa.

  • vontum napsal:

   Hodně dobrá otázka. A poté co PS13 potichu zrušila HD vysílání dvou svých stanic z důvodu nedostatku kapacity, byť tam zcela nesmyslně šíří tyto dva programy, obzvlášť.

Napsat komentář