Česká televize dnes začíná vypínat multiplex 1. Které vysílače o půlnoci skončí?

17 komentářů 27.11.2019 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ – Změna se dotkne nejen diváků v Praze, ale také ve Středočeském a částečně i Plzeňském kraji. Od půlnoci zde programy ČT naladíte pozemní cestou pouze ve standardu DVB-T2.

Minutu před dnešní půlnocí zahájí Česká televize jako první vysílatel v České republice přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Divákům v Praze a části středních Čech vypne vysílání veřejnoprávního multiplexu 1 ve standardu DVB-T z obou hlavních pražských vysílačů Žižkov a Cukrák. Domácnosti, které si dosud nepořídily nový televizor nebo set-top box DVB-T2/HEVC, tak na kanálu 53 již programy České televize nenaladí. Naopak ti diváků, kteří již před časem přeladili na nové vysílání na kanálu 26 a přijímají již všechny programy ČT ve Full HD kvalitě, se dnešní vypínání nijak nedotkne. Takzvaná přechodová síť DVB-T2 České televize se mění ve finální multiplex 21 beze změny vysílacího kanálu. A jaké všechny vysílače DVB-T dnes ČT vypíná?

Praha – Žižkov, kanál 53

Hlavní vysílač pro českou metropoli, který vysílá v jednofrekvenční síti s dalším pražským vysílačem Cukrák a středočeskými Voticemi – Mezivraty. Cukrák se vypíná ve stejnou dobu jako žižkovský vysílač, Votice budou šířit signál multiplexu 1 ve standardu DVB-T až do začátku ledna příštího roku. Česká televize z vysílače Žižkov vysílá v novém standardu DVB-T2 na kanálu 26 již od března loňského roku.

Praha – Cukrák, kanál 53

Hlavní vysílač pro Středočeský kraj a druhý z pražských vysílačů DVB-T ukončí vysílání veřejnoprávního multiplexu ve stejnou dobu jako žižkovský vysílač. Na rozdíl od něj ale Cukrák dodává signál České televize i několika dokrývačům ve Středočeském a Plzeňském kraji, kde tedy vysílání multiplexu 1 skončí rovněž. Nové vysílání DVB-T2 šíří Česká televize z Cukráku na kanálu 26 již od března loňského roku.

Beroun – vrch Děd, kanál 53

Berounský dokrývač přebírá signál z hlavního vysílače Cukrák a šíří ho jako opakovač do Berouna a okolí. Programy České televize ve standardu DVB-T zde ukončí vysílání ve stejnou dobu jako v Praze. Nové vysílání ve standardu DVB-T2 lze již delší dobu ze stejného dokrývače naladit na kanálu 26, na čemž se dnešním dnem nebude nic měnit.

Holoubkov – dům č.p. 4, kanál 33

Jedna z dvou lokalit v Plzeňském kraji, jíž se dotklo vypínání pražských vysílačů DVB-T České televize. V Holoubkově však ČT přechod na DVB-T2 uspíšila, protože zde neměla volný kanál pro souběžné vysílání v novém standardu DVB-T2. Fakticky zde tedy přestala vysílat ve starém standardu již 4. listopadu a ve stejný den na stejném kanálu 33, kde ukončila vysílání multiplexu 1 ve standardu DVB-T, zahájila vysílání multiplexu 21 ve standardu DVB-T2 se všemi programy ve Full HD rozlišení.

Chocerady – Komorní Hrádek, kanál 53

Další z opakovačů pražského vysílače Cukrák se nachází ve středočeských Choceradech a ukončí vysílání ČT ve standardu DVB-T ve stejnou dobu jako Cukrák, tedy dnes minutu před půlnocí. Nové vysílání ve standardu DVB-T2 však mohou diváci ze stejného dokrývače naladit již delší dobu na kanálu 37 a na tom se nebude vypínáním multiplexu 1 nic měnit.

Jince – Nad hřbitovem, kanál 32

Rovněž dokrývač ve středočeských Jincích přebírá signál multiplexu 1 z vysílače Praha – Cukrák, a tak ukončí vysílání České televize ve standardu DVB-T dnes minutu před půlnocí. Programy ČT tak už nebude možné naladit na kanálu 32, ale v novém standardu DVB-T2 a vysokém rozlišení obrazu Full HD jsou dostupné již nyní na kanálu 29, kde zůstanou i nadále.

Kamýk nad Vltavou, kanál 53

Středočeský Kamýk nad Vltavou je další lokalitou, která dnes před půlnocí přijde o signál veřejnoprávního multiplexu 1 s programy ČT ve standardu DVB-T. Končící vysílání využívá kanál 53 – stejný jako vysílač Cukrák, od jehož kamýcký dokrývač přebírá primární signál. Nové vysílání ČT ve standardu DVB-T2 lze už delší dobu v Kamýku naladit na kanálu 33.

Příbram – kopec Praha a Březové hory, kanál 29

U Příbrami se budou dnes před půlnocí vypínat hned dva dokrývače České televize. Silnější na kopci Praha a slabší v lokalitě Březové hory. Oba vysílají na kanálu 29 v jednofrekvenční síti. Nové vysílání ČT ve standardu DVB-T2 lze naladit již nyní z obou dokrývačů, ale na rozdílných kanálech. Kopec Praha ho šíří na kanálu 37, Březové hory na kanálu 33. Tyto frekvence se už nebudou měnit.

Strašice – obecní úřad, kanál 33

Druhá lokalita v Plzeňském kraji, které se dotkne vypínání pražských vysílačů České televize ve standardu DVB-T. Podobně jako v Holoubkově zde ČT přechod na nové vysílání DVB-T2 uspíšila, takže nyní zde lze naladit pouze programy ČT v novém standardu. Staré vysílání DVB-T na kanálu 33 ukončila ČT již 5. listopadu a ve stejný den na stejném kanálu spustila vysílání DVB-T2.

Zbiroh – škola, kanál 53

Ve středočeském Zbirohu bude Česká televize přecházet na DVB-T2 „střihem“. To znamená, že dnes minutu před půlnocí nejprve vypne vysílání DVB-T na kanálu 29, aby přesně o půlnoci zapnula nové vysílání ve standardu DVB-T2 na kanálu 26. Diváci tak nebudou mít zajištěn souběh vysílání v obou standardech, což je problém zejména u úprav společných televizních antén (STA). Všichni diváci ve Zbirohu navíc budou muset zítra přelaďovat televizory.

Komárov – vodojem Kleštěnice, kanál 29

Rovněž v středočeském Komárově chystá Česká televize přechod na nové vysílání „střihem“. Nejprve minutu před dnešní půlnocí ukončí vysílání multiplexu 1 ve standardu DVB-T na kanálu 29, aby posléze spustila vysílání multiplexu 21 ve standardu DVB-T2 na kanálu 26. Diváci tak nemůžou na nové vysílání přeladit s předstihem, ale až po samotném vypnutí DVB-T, což bude znamenat horečné čtvrteční přelaďování přijímačů ve všech komárovských domácnostech, které přijímají televizi terestricky.

Vstup do Diskuse

17 komentářů: “Česká televize dnes začíná vypínat multiplex 1. Které vysílače o půlnoci skončí?”

 1. ivovi napsal:

  Na televizniweb.cz ani televizezadarmo.cz (ani http://www.dvbt2overeno.cz) neni uveden zadny celkovy prehled datumu vypinani DVB-T v CR. Uvadet terminy podle oblasti je fajn, ale celkovy prubeh se z toho navstevnik nedozvi.

  Takovy prehled zrejme bude jeste vice potrebny po zitrejsim predcasnem spusteni piktogramu na CT v cele CR. Hledat ty tabulky nekde v historii clanku z prezentaci CRa a jeste pres Scribd jaksi neni ono. Napr pro novinare, prodejce atd. Navic nektere terminy uvedene v prvnich prezentacich se upravovaly (sladeni prechodu v SFN).

  Primlouval bych se proto za doplneni teto tabulky.

  Aspon ze takova zjednodusena tabulka je na uvodni strane ww.digistranky.cz.
  A pak CT ma pekny nazorny prehled: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10000000381-preladte-s-nami-na-dvb-t2/219254002160001/12358-harmonogram-vypinani/
  Ale kdo ze zajemcu o prehled to tam najde?

 2. Petr Svoboda napsal:

  mě by připadly vhodné obrázky nikoli POKRYTÍ vypínaných vysílačů, ale NEPOKRYTÍ určitých území. Všechny současné prezentace (opravte mě někdo, pokud to je jinak) zobrazují logikou „vypínáme vysílač s tímto pokrytím“. Ale žádný z mnoha a mnoha dotazů, které denně dostávám, takto nezní. Dotazy naopak zní: „budu od zítřka v nepokrytém území?“

  Takže mapy pro běžného diváka by měly vypadat takto:
  – dneska: celá republika zažlucená
  – zítra: na celé „žluté“ republice je uprostřed bílé místo, kde nejen není už příjem z Cukráku/Žižkova, ale není ani „rozumný“ příjem z Krašova, Votic, Ještědu, Bukové hory,…
  – atp. pro následně vypínaná území
  – a nakonec červencová mapa 2020, kde je celá republika bílá od DVB-T

  Viděli jste někdo takové mapky?

  • ivovi napsal:

   Mozna se pletu, ale nevidim v tom moc smysl, protoze takova mapka „bez pokryti“ by byla urcena tem, co jsou schopni naladit TV na alternativni vysilac ktery jeste jede nebo dokonce „tocit s antenou“. Mapka pokryti vypinanych vysilacu ukazuje na prvni moznost, ze divaka vypinani nejak postihne – to mi prijde smysluplnejsi.

   • Petr Svoboda napsal:

    ten důvod je prostý. Mnoha divákům na pomezí dvou velkých vysílačů (malých se tato úvaha netýká) nastavil anténář příjem z vysílače jiného kraje. Ti se ocitnou v oblasti „zítra mi to nepojede“, kterou získají nejen masívním strašením ve všech médiích, ale i podle mapky sestavené logikou „co přibývá příspěvkem určitého vysílače“. A přitom mají, aniž by znali podrobnosti, odborníkem už dříve nastaven příjem odjinud. Nepsal bych tento názor, kdybych s tím nebyl denně konfrontován.
    Prostě sice celá republika žije tím, že obyvatelé vnitřní Prahy mohou mít zítra těžkosti s příjmem ČT, ale zdaleka to neplatí pro všechny, např. středočechy (ověřeno). A neadresný piktogram na obrazovce nastalou paniku jen prohloubí. Počkejme, co vypukne, jestli neupraví ČT záměr (prezentovaný v Clarionu) s piktogramem před Vánocemi. Trochu se toho obávám.

    • ivovi napsal:

     To chapu, ale ty co maji v oblasti pokryte z vice vysilacu „otoceno“ na ten vypinany vysilac takova mapka „bez pokryti“ rekne, ze se nic nedeje. To mi prijde jako horsi varianta.

     • Petr Svoboda napsal:

      úplně stejné jako doteď. Když jsem v pokrytém území a nepřijímám, asi mám blbě anténu. Buď to umím otočit sám nebo na to někoho pozvu. Ale současné mapy vypínaných vysílačů říkají laikovi, že v nakresleném území nic nepůjde, což není pravda.

     • ivovi napsal:

      „blbě anténu“? „..nebo na to někoho pozvu.“ Pozvat si nekoho na otoceni anteny kvuli par mesicum? Asi se opet neshodneme. 😉

     • Petr Svoboda napsal:

      jakým pár měsícům? Copak to se týká jen DVB-T? Nebo víte něco o tom, že by se vypínalo i T2 a po těch pár měsících musel každý k Sat/IPTV?
      Vždyť to se týká jakéhokoliv standardu: když jsem v POKRYTÉM území a nepřijímám, musím něco s anténou udělat. Já tu celou dobu žádám (a marně) o mapku, která ukazuje nikoli pokrytí vypínaných vysílačů, ale naopak území, které bylo pokryto VÝHRADNĚ vypínaným vysílačem. Což vůbec není stejné.

     • ivovi napsal:

      Bohuzel vam fakt nerozumim. Pokud do toho pridate T2, pak nepokryte uzemi temer neexistuje.

      Tak to zkusim jeste jednou. Dejme tomu jsem v oblasti pokryte dvema DVB-T vysilaci. Mam antenu natocenou (a pripadne mam taky selektivni prvky v rozvodu) zrovna na vysilac, ktery se vypne jako prvni. Ten se prave vypnul. Bez otoceni anteny (nebo upravy selektivnich prvku) mi druhy vysilac nejede. Zavolam si tedy antenare aby mi upravil antenu na dobu nez vypne i ten druhy DVB-T vysilac?

     • ivovi napsal:

      Aspon ze se shodneme na tom, ze plosny neadresny piktogram CT nadela vice skody nez uzitku. Ve Zline bude svitit pul roku. Protoze neni asi dnes divak, co by o vypinani nevedel. Bude ale dost tech co presne nevi z ktereho vysilace maji signal. A tem tento piktogram nepomuze vubec.

     • Petr Svoboda napsal:

      Ano, hluboko uvnitř území pokrytého vypínaným vysílačem je nutnost nové TV jasná. Ale situace, o které mluvím, je o poměrně širokém styčném území mezi vypínaným a nevypínaným vysílačem. Není to žádná tenká hraniční čára. Na něm se nachází jak diváci, kteří mají naladěn vypínaný vysílač, tak i ti, kteří mají naladěn nevypínaný vysílač. Kdysi jsem si myslel, že to je zanedbatelné (a všichni komentátoři vypínání si to myslí dosud), ale každodenní praxe je bohužel jiná (nezbývá než doufat, že až to přijde k nám, bude už zkušenost z Phy, možná trpká). Nejsem zastánce masírky, která teď probíhá, že (nejlépe všichni) mají utíkat do obchodu (nejlépe okamžitě). V předvánočním shonu mi to přijde dokonce nevkusné, spolu s tím, jak si každý přemoudřelý LAICKÝ komentátor neodpustí připomenout, jak jsou všichni blbí a nechávají to na poslední chvíli. Jsem zastánce důstojného vztahu k divákovi a k němu patří dostatek PLATNÝCH informací. Místo něho všude vidím jen strašení a vyhrožování. Co se nestihlo v těch letech přípravy, za poslední dva týdny se nedožene (a že těch zmeškaných termínů, posunů a odložení bylo nadbytek).

 3. Pevy napsal:

  Nepřeceňoval bych pokrytí dle výpočtu (mapy). Mnoho lidí (kteří nevědí, odkud mají signál) chytá vše možné a často skoro nemožné. S tím souvisí to, že řada lidí kouká (byť sice bez větších potíží) na vzdálenější vysílač teoreticky mimo oblast pokrytí.

 4. Pevy napsal:

  Jenom bych měl otázku na tvůrce webu „televizezadarmo“ (harmonogram vypínání): Neměli by na úvodní mapce už teď „svítit“ další vypínané kraje (mimo Střední Čechy a Královéhradecký kraj) ? Ve vysvětlivkách k barvám je uvedeno „vypínání začne za méně, než tři měsíce“ a dnes je 27. listopadu.

 5. Pevy napsal:

  No hezké, ale ať počítám, jak počítám, tak těch oblastí se začátkem vypínáním „za méně než tři měsíce“ by tam mělo být poněkud více…..

Napsat komentář