Co nás čeká v set-top boxech v roce 2020? Přijímače s HbbTV 2.0, pokles cen a více HDMI (CEC)

Začátek Nového roku sebou snad vždy nese nějaká očekávání a také jisté změny. Ty jsou letos v příjmu pozemního televizního vysílání jasně určené započatým odchodem od DVB-T. A také poměrně dramatickou situací kolem přístrojů.

Teď ale nechme nabídku a prodej stranou a podívejme se, jak vidí rok 2020 „set-top boxoví“ profesionálové. Stejně jako minulý rok i letos jsme oslovili velké prodejce a výrobce set-top boxů (STB) pro DVB-T2/HEVC s dotazy týkající se jejich očekávaného dalšího rozvoje a budoucích vlastností. Loňskou třetí otázku zaměřenou na zdražení nebo zlevnění STB, která nyní postrádá v souvislosti se situací na trhu smysl, jsme pro změnu zaměřili na HbbTV, což je u set-top boxů v poslední době dosti častý dotaz. Uvidíme, zda se dočkáme přijímačů s klíčovým standardem HbbTV 2.0 (zatím jen Technisat a u jediného set-top boxu) a zda bude více přístrojů s HDMI (CEC), tedy s tzv. společným ovládáním. To dovoluje například zapnout a vypnout set-top box společně s televizorem.

Pojďme na to!

ČTĚTE TAKÉ:

 

Emos: cena licence za HbbTV je hodně vysoká

Na otázky za čistě českou společnost založenou v roce 1991 v Přerově, odpovídá produktový manager Petr Veselý.

Můžete nastínit, co nového letos očekáváte v set-top boxech pro příjem českého DVB-T2?

Osobně nepředpokládám příliš velké inovace v sortimentu set-top boxů nižší cenové relace. Po odeznění hlavní vlny prodejů, přijde pravděpodobně zklidnění situace na trhu a jeho očištění o různé exotické značky, které se na něm objevily v poslední době. Mít v portfoliu více typů přijímačů s různými čipovými sadami s sebou přináší zvýšené nároky na vývoj softwaru, zákaznickou poprodejní podporu, atd. Myslím, že se také ve větší míře začnou objevovat multimediální zařízení postavená na platformě Android TV, které mohou zákazníkovi poskytnout více možností, než pouhé sledování lineárního terestriálního vysílání.

Která vlastnost bude u nových výrobků v roce 2020 pro zákazníka, podle vás, tou nejdůležitější?

Podle mého názoru bude ze strany zákazníků stále větší tlak na kvalitu přístrojů, vyšší stabilitu softwaru a kvalitní technickou podporu. Dokončením přechodu na DVB-T2 a především spuštěním finálních SFN sítí z hlavních vysílacích antén u vysílačů vysokého výkonu se v některým místech České republiky z doby předzesilovačové stane doba bez-předzesilovačová. Již nyní vnímáme problémy s příjmem signálu DVB-T2 v některých místech vlivem odrazů a následného echa. Po spuštění finálních sítí tedy spíše očekávám zvýšenou poptávku po kvalitních směrových, pasivních anténách, případně po regulovatelných zesilovačích.

Častým dotazem je u set-top boxů „červené tlačítko“. Domníváte se, že se už letos objeví čipová sada, která zajistí rychlé a levné HbbTV kompatibilní s vysokými nároky aplikací typicky u FTV Prima?

Použití HbbTV podléhá především nutnosti dodržení licenčních podmínek vlastníků patentu a podle mých informací je použití této funkce zpoplatněno částkou rovnající se kompletní nákupní ceně drtivé většiny set-top boxů v nižší cenové kategorii. Další finance, nutné pro zavedení této funkce jdou samozřejmě na vývoj a technickou podporu. Nemalé náklady by při zavedení HbbTV bylo nutné vynaložit také na poprodejní zákaznickou podporu například s nastavením síťového připojení přijímačů k internetu, bez kterého „červené tlačítko“ samozřejmě není funkční.

Je sice příjemné sledovat, jak je Česká republika technologickým leaderem a zavádí moderní standard HbbTV 2.0, ale díky tomu vyvstává hlavní problém, a to technicko-obchodního charakteru. Funkce HbbTV je navíc velmi oblíbená pouze v České republice, což je trh v celosvětovém měřítku příliš malý na to, aby byla její implementace zajímavá pro výrobce levných čipových sad použitých v set-top boxech. Můžete se na popularitu HbbTV zeptat například u našich východních, nebo severních sousedů a zjistíte, že většina zákazníků o ní ani neví. Drtivá většina si navíc přechod na vysílání DVB-T2 vyřešila nákupem levného set-top boxu v této vlně přechodu a nepředpokládám, že by se našlo velké množství zákazníků ochotných investovat do nákupu dalšího zařízení jen kvůli HbbTV. Větší rozšíření této funkce tedy očekávám až v rámci generační obměny stávajících dosluhujících televizorů, jejichž životnost jsme uměle prodloužili právě doplněním o set-top boxy.

 

Evolveo: nové modely, jeden s Youtube a Wi-Fi

Za značku vzniklou v roce 2005, a momentálně působící ve více než deseti zemích, na otázky odpovídá produktový manager Zbyněk Váňa.

Můžete nastínit, co nového letos očekáváte v set-top boxech pro příjem českého DVB-T2?

Pro tento rok jsme pro zákazníky připravili dva nové modely set-top boxů pro DVB-T2. První model je v nižší cenové hladině a myslím, že bude vyhovovat většině zákazníků jak cenou, tak výbavou. Druhý je vybaven konektorem LAN a adaptérem Wi-Fi pro možnost připojení k YouTube, které je součástí SW výbavy. Je tak určen pro zákazníky, kteří chtějí něco navíc. Oba produkty jsme navíc doplnili o nový dálkový ovladač, který je schopen učení. Je tedy možno tento ovladač naučit zapínat a vypínat televizor, ovládat hlasitost a vstupy a tím zjednodušit ovládání televizoru a set-top boxu. Nové modely lze v případě potřeby doplnit o dálkový ovladač s velkými klávesami ve zjednodušeném provedení, určený primárně pro seniory či pro děti. Tento ovladač a další volitelné příslušenství lze dokoupit samostatně.

Která vlastnost bude u nových výrobků v roce 2020 pro zákazníka, podle vás, tou nejdůležitější?

Jak jsem již předeslal v předchozí odpovědi, myslíme si, že jednou z požadovaných vlastností bude jednoduché ovládání. To jsme zajistili vyladěným uživatelským prostředím, jazykovou podporou a už zmíněným snadnějším ovládáním pomocí chytrého dálkového ovladače. Další vlastností může být podpora multimédií, proto jsou naše produkty schopny přehrát většinu multimediálních souborů, nahrávat vysílání v digitální kvalitě na externí disk nebo přehrávat videa z YouTube.

Častým dotazem je u set-top boxů „červené tlačítko“. Domníváte se, že se už letos objeví čipová sada, která zajistí rychlé a levné HbbTV kompatibilní s vysokými nároky aplikací typicky u FTV Prima?

V tuto chvíli to nedokáži odhadnout. Nějaké náznaky už máme, ale zatím je to ve stádiu, kdy nejsem schopen odhadnout, zda set-top box s novou čipovou sadou uvedeme na trh nebo ne.

 

Impesat KT: očekávejte zdvojené tunery a set-top box s HbbTV

Na otázky odpovídá Petr Bedrníček z velkoobchodu nejen se satelitní technikou.

Můžete nastínit, co nového letos očekáváte v set-top boxech pro příjem českého DVB-T2?

Díky spuštění přechodu na nový standard DVB-T2, masivní kampani a samozřejmě vysoké poptávce po STB s DVB-T2/HEVC byl pro naši společnost rok 2019 úspěšný. Předpokládám, že i v tomto roce bude pokračovat zvýšený zájem zákazníků a k tomu máme připraveny osvědčené modely STB, které jsou již obchodním partnerům dobře známé z loňského roku. Budeme dodávat jak levné přístroje do cca 600 Kč, tak i model se dvěma tunery a set-top box s HbbTV.

Která vlastnost bude u nových výrobků v roce 2020 pro zákazníka, podle vás, tou nejdůležitější?

Všeobecně se dá říci, že největší zájem českých zákazníků je o výrobky v cenách od 600 do 700 Kč. Nové přístroje s tunerem DVB-T2/HEVC, které by mohly nabídnout univerzálnější využití jsou většinou vybaveny o. s. Android. Má-li výrobce těchto boxů zajištěnu oficiální podporu společnosti Google, pak uživatel takového boxu má vše potřebné v jednom zařízení a nemusí se obávat, že přístroj rychle ztratí technologickou vyspělost. Samozřejmostí by měla být podpora pro obsah IPTV ve 4K, HDR pro vysílání v DVB-T2/HEVC a 10bitová barevná hloubka.

Častým dotazem je u set-top boxů „červené tlačítko“. Domníváte se, že se už letos objeví čipová sada, která zajistí rychlé a levné HbbTV kompatibilní s vysokými nároky aplikací typicky u FTV Prima?

Výrobce, který má zájem vyrábět přístroj s „červeným tlačítkem“, musí nejprve vypořádat licence majitelům patentů, vybrat čipovou sadu (dnes již pro verzi HbbTV 2.0) a prostředí se kterým box bude pracovat. To vše s vědomím, že náklady na vývoj a výrobu ponese sám, protože nástroje pro HbbTV jsou dodávané zákaznicky a svým způsobem nejsou univerzální. Samozřejmě musí mít připraven model pro otestování kompatibility s používanými službami v TV vysílání. Pokud vím o jakou cenovou hladinu DVB-T2 boxů je největší zájem, tedy 600 – 700 Kč, a náš box Humax Nano T2 je s verzí HbbTV 1.5 v koncové ceně cca 1450 Kč, pak nový model takového STB bude začínat na ceně cca 2500 Kč, což nebude pro zákazníky tak zajímavé. Jen pro srovnání, nové televizory s úhlopříčkou 32“ a s HbbTV začínají na ceně cca 3900 Kč.

 

Inter-sat očekává pokles cen

Za obchodní společnost založenou v roce 1996 na otázky odpovídá produktový manager Marek Bezoušek.

Můžete nastínit, co nového letos očekáváte v set-top boxech pro příjem českého DVB-T2?

Předpokládám, že po skokovém zdražení z konce roku nás od února čeká pokles cen. Doufám v brzkou implementaci HbbTV 2.0, protože na trhu citelně chybí boxy s HbbTV za přijatelnou cenu s certifikací „DVB-T2 ověřeno“. Jediný certifikovaný je zatím sám voják v poli Zircon Air T2.

Která vlastnost bude u nových výrobků v roce 2020 pro zákazníka, podle vás, tou nejdůležitější?

Určitě HDMI (CEC) pro levnější boxy, pro ty dražší HbbTV nebo chytré boxy s Androidem. Pro HDMI (CEC) je už vyvinuta čipová sada a implementaci do prvních modelů plánujeme již v tomto čtvrtletí. Určitou náhradou může být programovatelný ovladač pro ovládání TV, ale s takovými výrobky máme spíše negativní zkušenosti. Zákazníci nechtějí dva ovladače a také se nechtějí zbavovat relativně zánovních Smart TV, zakoupených v letech 2011-2017, kde chybí podpora HEVC.

Častým dotazem je u set-top boxů „červené tlačítko“. Domníváte se, že se už letos objeví čipová sada, která zajistí rychlé a levné HbbTV kompatibilní s vysokými nároky aplikací typicky u FTV Prima?

Čipová sada je na světě, horší je to s implementací. V podstatě nikdo z vývojových týmů nemá zkušenosti s implementací aplikace HbbTV, a proto nepředpokládám, že funkční výrobek bude na trhu v prvním čtvrtletí tohoto roku. Spíše až ke konci druhého.

 

Sapro: mohl by se objevit přístupný a výkonný model s HbbTV

Společnost fungující jako distributor a dovozce satelitní a anténní techniky byla založena roku 1993. Na naše otázky odpovídá její ředitel, Lubomír Proboszcz.

Můžete nastínit, co nového letos očekáváte v set-top boxech pro příjem českého DVB-T2?

Pravděpodobně se objeví více modelů mimo hlavní proud tzn. twin tunery, se zabudovaným pevným diskem, apod.

Která vlastnost bude u nových výrobků v roce 2020 pro zákazníka, podle vás, tou nejdůležitější?

Nejdůležitější vlastnosti jsou asi pokryté, spíše se z toho množství zákazníků tvoří skupiny, kteří chtějí například skrýt set top box za TV, apod.

Častým dotazem je u set-top boxů „červené tlačítko“. Domníváte se, že se už letos objeví čipová sada, která zajistí rychlé a levné HbbTV kompatibilní s vysokými nároky aplikací typicky u FTV Prima?

Předpokládám, že by se letos mohl objevit cenově přístupný model s HbbTV a dostatečně výkonným procesorem i pamětí. Nejspíše v druhé polovině roku.

 

Sencor: neočekáváme nic převratného, nejdůležitější bude dostupnost přístrojů

Značka patří pod společnost Fast ČR, která byla založena roku 1992. Na otázky odpovídá produktový manažer Sencoru, Martin Štancl.

Můžete nastínit, co nového letos očekáváte v set-top boxech pro příjem českého DVB-T2?

V letošním roce žádné převratné novinky v set-top boxech neočekáváme, naše aktuální modely z druhé poloviny roku 2019 se dají prohlásit za osvědčené a velmi stabilní, takže budou v prodeji v celém průběhu přechodu na DVB-T2.

Která vlastnost bude u nových výrobků v roce 2020 pro zákazníka, podle vás, tou nejdůležitější?

Stejně jako v závěru loňského roku bude letos pro zákazníka nejdůležitější dostupnost set-top boxů na trhu. Co se vlastností týká, tak tam bude z uživatelského pohledu nejdůležitější rychlost při zapínání přístroje a při přepínání televizních stanic.

Častým dotazem je u set-top boxů „červené tlačítko“. Domníváte se, že se už letos objeví čipová sada, která zajistí rychlé a levné HbbTV kompatibilní s vysokými nároky aplikací typicky u FTV Prima?

Bohužel to v současné době moc optimisticky nevypadá, na obzoru není žádné levné, rychlé a stabilní řešení, které by při příjmu HbbTV zákazníky potěšilo. Náročnější zákazník využívající všech možností HbbTV bude i tento rok odkázán na koupi nového chytrého televizoru s podporou DVB-T2.

 

Technisat má první set-top box s HbbTV 2.0

Za německou značku na otázky odpovídá obchodní zástupce firmy pro Česko a Slovensko, Lukáš Štěpánek.

Můžete nastínit, co nového letos očekáváte v set-top boxech pro příjem českého DVB-T2?

Nemyslím si, že by se měly v roce 2020 objevit v oblasti set-top boxů nějaké zásadní novinky. Set-top boxy, které v současnosti prodáváme nabízejí vše, co divák potřebuje. Je to například automaticky aktualizované EPG, propracovaný systém nahrávání, důmyslná rodičovská kontrola nebo HbbTV u vyšších modelů. U HbbTV by mohlo dojít k zavádění HbbTV 2.0, které letos poprvé nabízíme u nového satelitního přijímače TechniBox UHD S. Stále se také spekuluje o placené pozemní televizi, ale nechtěl bych diváky strašit. Žádný takový přijímač v současnosti nepřipravujeme…

Která vlastnost bude u nových výrobků v roce 2020 pro zákazníka, podle vás, tou nejdůležitější?

Každý zákazník má trochu jiné představy a požadavky. Někdo přechodu využije a pořídí si přijímač, který mu umožní využívat HbbTV, síťová propojení a kvalitní záznam, pro jiného nemají tyto funkce žádný význam a zcela mu postačí, když hraje a přepíná programy. Obecně zákazníci od set-top boxů hlavně očekávají, že budou dlouho a bezproblémově sloužit. Své naděje vkládají spíše do samotného přechodu a očekávají zlepšení kvality obrazu, tedy HD programy.

Častým dotazem je u set-top boxů „červené tlačítko“. Domníváte se, že se už letos objeví čipová sada, která zajistí rychlé a levné HbbTV kompatibilní s vysokými nároky aplikací typicky u FTV Prima?

Je známo, že FTV Prima využívá HbbTV na hranici možností. Jsem proto rád, že si naše přijímače, které podporují HbbTV 1.5 dokážou s tímto poradit bez větších problémů.

Vstup do Diskuse

22 komentářů: “Co nás čeká v set-top boxech v roce 2020? Přijímače s HbbTV 2.0, pokles cen a více HDMI (CEC)”

 1. RayX napsal:

  To jsou paradoxy, přechod na DVB-T2 v ČR není ještě ani na konci první třetiny procesu (myšleno poslední fáze vypínání DVB-T a spouštění finální DVB-T2), a už se tu spekuluje o tom, jaké že to novinky přinese letošní rok v koncových přístrojích. Věřím, že přechod na DVB-T2 bude znamenat v řádu let snížení využívání HbbTV funkce a tedy dat a síťového provozu poskytovatů díky tomu, že většina přecházejících využije k přechodu levných settopboxů nebo televizorů bez této funkce. K tomu se přidává technologický pokrok, dnes si koupíš zařízení a pokud nebude od výrobce zájem ho podporovat a vydávat opravný firmware, stejně ho budeš muset velmi brzy vyměnit za novější, pokud na tu hru s HbbTV přistoupíš. Opakovaně se tu mluví o tom, jak ty robustní SFN sítě v DVB-T2 odolné echu a vzájemné rušení asi zase až tak odolné nebudou, špatné pokrytí budoucího finálního MUX23 se musí suplovat souběžným vysíláním stejného obsahu ve finálním MUX22 minimálně do konce přechodu a kdoví jak to pak bude dál. No to nám ten 2020 s DVB-T2 začal všelijak …

 2. Petr napsal:

  Marek Bezoušek je pro mě pohádkář, který jen stále lže. Nasliboval už hory doly a proto bych mu nevěřil ani pozdrav. Ostatně, ta firma, co tu zastupuje, má pro jistotu sídlo v Kyperské republice, tak si zkuste představit nějakou odpovědnost a reklamace.

  • Jirka1944 napsal:

   Naprostý souhlas. Motal se i okolo Alma IHD. Docela dobrý setobox s červeným tlačítkem. Prodej ukončen, takže Firmware nebude. V posledním Firmware přidali nějaký Slovenský Filmový archiv. V ČR nepoužitelné. Kdyby místo toho by byla možnost YouTube, byl bych s Almou spokojený.

 3. ostplus napsal:

  Po celodennim testování nejsem nadšen.
  Řazení a rychlost přepínání programů O.K.
  Přehrávání filmů z USB flešky O.K.
  HbbTv pomalé načítání a časté zamrznutí při snaze přehrát pořad.Při tak nízké ceně se to dalo předpokládat ale jsem hračička a chtěl jsem zase něco vyzkoušet pro případný zájem ze strany mých známých.
  Nejlépe HbbTv běží na TV s přímou podporou.Sám ale dlouhodobě používám Set Top Boxy Dreambox. Momentálně dm920 který zvládá HbbTv perfekně.

  • Bohumil Herwig napsal:

   Pardon a čehjo sye to týká? Zmiňovaného Samsungu? Mimochodem máme potvrzeno, ze se nebude do ČR dodávat.

   • ostplus napsal:

    Omlouvám se že jsem to nenapsal hned v úvodu.
    Ano – jedná se o ten Samsung GX-MB540TL.

    • Bohumil Herwig napsal:

     diky za zpravu. Já, jak jsem se zmiňoval, jsem mezitím mluvil se Samsungem. S dovozem STB pro DVB-T2 vůbec nepočítají. Nicméně jejich satelitní set-top box pro Skylink už funguje velice dobře.

     • goliash napsal:

      Nedalo mi to a výše uvedený Samsung jsem také zakoupil. On ho totiž má MediaMarkt v Německu za 25 Euro. Tak jsem vzal raději rovnou dva (kuchyně a moje trucovna). Jak je uvedeno výše, TV signál, nalazení, seřazení kanálů a kvalita obrazu OK. Jejich ovladač jsem nastavil na svou TV Philips a nyní už bych mohl používat pouze ten jejich. Při zapnutí se automaticky zapne i set top box. Start ze stand-by je poměrně rychlý. Přepínání programů skvěle svižné. Když si to přepočítám na naše,tak za ty peníze se tu dnes prodávají mnohem větší hrůzy. Balení dokonce obsahuje i přechodku z HDMI na SCART. Přístroj není lokalizován do češtiny, což je to poslední,co by mi vadilo. Nastavil jsem angličtinu a provedl veškerá nastavení. Vzhledem k tomu, že anglicky moc neumím a dokázal jsem to, tak je jasné, že to zvládne každý v elektronice trochu znalý člověk . Problém je se znakovou sadou a tak v EPG jsou háčky a čárky zkomolené-naprosto v klidu s tím mohu žít. Červené tlačítko:ČT, Nova-bez problému, Prima občas kolaps,ale ne takový, že bych to musel vyškubnout ze zdi. Prostě z toho jen vycouvám nebo přes channel list přepnu jinam. Seznam.cz-zde sice tlačítko jde spustit,ale žádný vybraný pořad se mi nespustil. Jo a hořící krb na RETRO TV jsem spustil 🙂 Internet jsem kvůli zkoušení připojil kabelem, abych eliminoval třeba špatný signál netu, ale do budoucna počítám s dokoupením USB wifi adaptéru za bratru 200Kč, abych nemusel tahat drát. Závěr. Jako stroj k hlavní TV v obýváku nebo důchodci, který hodně využívá červené tlačítko (archivy), bych to asi nekoupil. Můj účel to splnilo: ještě ne tak starou LCD TV Philips,jsem za pár korun vrátil do hry (sama o sobě byla hloupá,ale má krásný obraz). Jako bonus je zde červené tlačítko minimálně u dvou hlavních programů. Nesetkal jsem se ještě s žádným u nás dostupným set-top-boxem, který by červené tlačítko uměl perfektně. Tohle alespoň stojí pár korun.

     • Bohumil Herwig napsal:

      tak koukam parada… 🙂

 4. RayX napsal:

  @goliash: Díky za test 😉
  Česká diakritika v HbbTV se zobrazuje korektně? Nevím, kolik jich skupina Mediamarkt/Saturn odebrala, že je nyní nabízej za takový minimální peníz, ale jistě na tom netratí a nedotuje zákazníky. Tak jak to potom je s těmi licenčními poplatky za HbbTV v boxu a jaký dopad to má na koncovou cenu boxu … Je mi jasný, že ČRA maj starostí nad hlavu, ale kdyby se dohodli zrovna třeba s tím Samsungem a nabídli ve spolupráci takový přístroj s českým OSD pro „bezplatnou“ DVB-T2 pozemní televizi (s možným výhledem na placenou v budoucnu díky Irdeto), tak si ČRA jistě pojistili nesnižující podíl na distribuci tv vysílání a tím dobrou pozici před prodejem novému majiteli, dodavatel set top boxu odběr a řešení co s neprodanými boxi na jiném trhu, no a ti kterých se to týká nejvíce, tedy poskytovatelé obsahu, ti by měli možnost tržit za reklamy odsledované přes HbbTV … Takhle si to holt každý řeší sám a po svém a „trh“ to nějak srovná … 🙂
  https://www.mediamarkt.de/de/product/_samsung-gx-mb-540-tl-zg-media-box-lite-freenet-tv-connect-wi-fi-adapter-unterst%C3%BCtzung-2198249.html

  • goliash napsal:

   Česká diakritika v HbbTV? To jsou myšleny třeba popisky v menu ČT? Tam je to bez problémů. Jak se na tu cenu dostanou, to nevím. Jestli to je třeba dotované tím Freenetem? V balení je ještě nějaký kód na 3 měsíce přístupu zdarma, ale nevím, zda to ještě platí neb jsem tam někde zahlédl rok 2017. Zkoušet to nebudu. Tohle fakt nepotřebuju.

   • RayX napsal:

    Díky, ano myslel jsem znaky ve spuštěné aplikaci HbbTV, předpokládal jsem, že tam to bude v pořádku a taky tedy je. Takže jediný zádrhel je to EPG, Netuším a myslím, že by bylo asi bez efektu, ale třeba by změna jazyka v menu, ze současné angličtiny na němčinu, polštinu či turečtinu mohla ukazovat české znaky v EPG trochu lépe, muselo by se vyzkoušet.

    Freenet.tv ho sám nabízí s 3měsíčním abo za 70€, no asi opravdu moc neprodávaj, tak se přístroje dostanou na trh i za lepší cenu …
    https://www.freenet.tv/shop/100178-samsung-media-box-lite

    Jen pro info, jakou verzi firmware přístroj má? Samsung má poslední uvedenou 220 z 20.12.2018

    https://www.samsung.com/de/set-top-box/set-top-box-gx-mb540tl/
    https://www.samsung.com/de/support/model/GX-MB540TL/ZG/

    • goliash napsal:

     Zkusil jsem všechny jazyky a všude je EPG zmršené. Fakt to ale není takový problém. Dnes jsem dokonce připojil doporučovaný wifi adaptér od TP linku a i v kuchyni,kde je slabší signál, to jede normálně. Přístroj se po připojení upgradoval na verzi 220, takže nic novějšího už asi nebude

     • Bohumil Herwig napsal:

      Ještě jsem to prověřoval, ale s dovozem do Ceska nepocitaji.

     • jaxx napsal:

      Samsung GX-MB540TL/ZG se totiž pravděpodobně již nevyrábí. V prodejní síti jsou dříve vyrobené přístroje pro německý trh (podle data výroby na přístrojích 2016, 2017). Ono ani nevadí, že jej Samsung nehodlá dovážet oficiální distribuční síti do Česka, protože jej lze koupit už nějakou dobu na některých e-shopech i u nás. Jen by Samsung mohl v rámci nějaké nové aktualizace firmwaru doplnit českou mutaci. Nebo alespoň nějaký mutační hybrid, který by u českých textů v EPG a INFO jednoduše vypustil diakritiku, což by bylo bez problémů čitelné. Tím, že přístroj češtinu neumí, zobrazuje české znaky sice bez diakritiky, ale vždy s předsazeným dalším nesmyslným znakem (Ï, Ä apod.), čímž se text stává hůře čitelným. Ale přečíst se to dá (jak píše goliash) – a možná je to lepší varianta, než kdyby tyto nesmyslné znaky písmena s diakritikou přímo nahrazovaly. Já jsem s tímto STB taky spokojený, chybí jen ta čeština a hlavně možnost načasování budoucího pořadu v EPG (program watch timer) – který televize Samsung z roku 2010, ke které jsem STB pořídil, měla (a o to víc mě absence timeru štve). Jinak doplňuji, že tento STB není PVR, takže neumí přes USB nahrávat, a nemá Timeshift. USB vstup slouží pouze pro přehrávání a aktualizaci firmware. Ale tohle mi nevadí.

 5. kapr napsal:

  Cituji:
  Uvidíme, zda se dočkáme přijímačů s klíčovým standardem HbbTV 2.0 (zatím jen Technisat a u jediného set-top boxu.)

  Můžete prosím specifikovat co HbbTV 2.0 nabízí nového, a konkrétně které settopboxy v jakých cenových relacích jsou k mání v naší republice, případně v sousedních státech?

  (Na dvb-t jsem provozoval Technisat. Na dvb-t2 jsem pořídil Humax a nejsem s ním spokojen mimo jiné především pro jeho šílené reakční doby na jakýkoliv pokyn zadaný z dálkového ovládání, které vedou často k nutnosti restartu – odborně vytažení ze zásuvky!)

 6. Bohumil Herwig napsal:

  Jinak Humax u mě na testu chodil prekvapive slusne, ale od te doby se ceske HbbTV opet promenilo a nekdy mam potize i s televizory.

  Ohledne dvojky vas odkáži rovnou na članek
  https://www.televizniweb.cz/2018/06/prichazi-hbbtv-2-0-pripomenme-si-co-vlastne-nabizi-a-v-jakych-televizorech-ho-uz-najdete/

Napsat komentář