Multiplex 2 s Novou, Novou Cinema, Primou, Primou Cool a TV Barrandov dnes ukončí DVB-T vysílání v Jihočeském kraji

5 komentářů 13.2.2020 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKA A MAPY – Diváci musí kvůli příjmu hlavních programů Novy, Primy a Barrandova přejít na pozemní digitální vysílání nové generace DVB-T2.

Minutu před dnešní půlnocí skončí pozemní digitální televizní vysílání programů Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov ve standardu DVB-T ze všech hlavních vysílačů a dokrývačů v Jihočeském kraji. Multiplex 2, který tyto programy v DVB-T šíří, ukončí vysílání na kanálu 39 z vysílačů České Budějovice – Kleť, Vimperk – Mařský vrch a dokrývačů Loučovice – Krásná pole, Týn nad Vltavou – Semenec, Volary a Zdíkov – Novotného vršek. Již koncem ledna tato síť ukončila vysílání i na dokrývačích Husinec – Na Vrážích a Tábor – Čelkovice, které přebírají primární signál ze středočeského vysílače Votice – Mezivrata. Pro jihočeské diváky, kteří dosud nepřešli na příjem DVB-T2, to znamená pořídit si televizor nebo set-top box DVB-T2 a spustit na nich automatické vyhledávání programů.

PŘEHLEDNĚ: Co se kdy vypíná v Jihočeském kraji

Domácnosti, které již přešly na příjem pozemního digitálního televizního vysílání nové generace DVB-T2, nemusí nic řešit. Programy, které dnes ukončují vysílání ve standardu DVB-T pro Jihočeský kraj, totiž mohou sledovat prostřednictvím Přechodové sítě 12 na kanálu 27. Tato síť se v noci na zítřek změní na finální multiplex 22, ale ani vysílací kanál, ani její obsah se měnit nebudou, a tak nebude třeba znovu přelaďovat přijímače. Jihočeši tak budou mít na týden klid, ale již 19. února čeká přelaďování všechny tamní diváky pozemní televize, protože veřejnoprávní Česká televize bude měnit vysílací kanál svojí sítě DVB-T2. Přesune se z kanálu 50 na kanál 39, který dnes uvolní multiplex 2. Kvůli této ani dnešní změně tak nebude nutné znovu upravovat společné televizní antény.

Pokrytí vysílačů multiplexu 2 vypínaných v Jihočeském kraji:

Zbylé komerční televize vypnou DVB-T příští týden

Příští týden přijdou jižní Čechy o DVB-T signál zbylých komerčních televizí, protože 19. února zde přestane vysílat multiplex 3 a hned 20. února multiplex 4. Česká televize si na vypnutí DVB-T vysílání počká ještě celý měsíc do 13. března. K zajímavé situaci ale dojde mezi jihočeskými vysílači multiplexu 24, což bude finální síť DVB-T2 po vypnutém multiplexu 4, a hlavním jihlavským vysílačem multiplexu 3 na Javořici. Obě sítě totiž budou vysílat na kanálu 30, přičemž jejich pokrytí se na pomezí Jihočeského kraje a Kraje Vysočina překrývá. Někteří diváci tak mohou mít problém mezi 20. únorem, kdy odstartuje multiplex 24 na kanálu 30 v jižních Čechách, a 25. květnem, kdy dojde k vypnutí multiplexu 3 na stejném kanálu 30 z jihlavské Javořice, naladit programy obou sítí. Poté by měl tento problém zmizet.

Diváci, kteří po dnešní půlnoci nebudou moci naladit vysílání hlavních programů Novy, Primy a Barrandova, by se měli ujistit, zda mají přijímač DVB-T2/HEVC, případně pokud využívají společnou televizní anténu, zda byla upravena pro příjem vysílání komerčních televizní ve standardu DVB-T2 na kanálu 27. Určitá potíž by mohla nastat u některých diváků, kteří mají přijímače špatně reagující na echo a pre-echo, tedy odražené signály při velkých jednofrekvenčních sítích. Konkrétně v Jihočeském kraji by se to mohlo týkat některých diváků, kteří jsou v dotahu signálu jak z vysílače Kleť, tak Mařský vrch. Obvykle ale tento problém nastává především u vysílačů, které se nachází poměrně blízko sebe, vysílají na stejném kanálu a stejným nebo velmi podobným výkonem.

Jak na problémy s příjmem DVB-T2?

„V naprosté většině případů jsou komplikace řešitelné kvalitnější přijímací anténou nebo úpravou jejího nasměrování. Je třeba kontaktovat odbornou firmu, která se instalacemi antén zabývá, aby signál v místě proměřila a buď rovnou anténu upravila, anebo navrhla řešení. Proškolené servisní firmy jsou uvedeny na webu www.dvbt2overeno.cz. Zásadní je využívat vždy kvalitní venkovní antény renomovaných značek, nevyužívat různé aktivní antény s vestavěným zesilovačem a podobně. Vhodnou anténu nejlépe doporučí odborník na základě měření v místě,“ upozorňuje Marcel Procházka, ředitel regulace Českých Radiokomunikací. „V citlivosti televizních přijímačů a set-top-boxů a jejich schopnosti zpravovat signál mohou být rozdíly a dle zkušeností servisních techniků mají některé televize a set-top-boxy problémy s příjmem slabého nebo odraženého signálu,“ dodává.

Ve výjimečných případech se tak může stát, že i když odborník s měřicím přístrojem upraví anténu tak, aby byl signál co nejlepší a dle naměřených parametrů by s příjmem neměl být problém, některé televizní tunery nebo set-top-boxy si se signálem nemusí neporadit, zatímco jiná televize nebo set-top-box za stejných podmínek funguje bez problémů. „Tento problém se bohužel týká i některých renomovaných značek televizních přijímačů. Při koupi televize nebo set-top-boxu lze proto doporučit, aby se divák informoval i o zkušenostech s kvalitou příjmu na daný přístroj/značku,“ říká Procházka.

Termíny přechodu na DVB-T2 … by Jan.Potucek on Scribd

Vstup do Diskuse

5 komentářů: “Multiplex 2 s Novou, Novou Cinema, Primou, Primou Cool a TV Barrandov dnes ukončí DVB-T vysílání v Jihočeském kraji”

 1. Saxon napsal:

  Problémy na jihu:

  1/K30: O kolik dB musí být silnější signál silnější, aby hrál a slabší ho nerušil? Podle zkušeností alespoň o 20dB, což je naprosté minimum a navíc, zde nejsou zohledněny vlivy počasí – Velký průšvih.
  2/K27: Problémy SFN mezi Kletí a Máří jsem nikdy nezaznamenal ani neslyšel od svých kolegů v oboru.
  3/K22: Největší průser bude avizovaná SFN Kleť-Votice na kanále K22. V případech, kdy se bude realizovat instalace v místě, kde nelze použít Klet a budeme dělat Votice, tak odrazy Kletě od budějovické kotliny spolehlivě přímý signál z Votic zaruší. Ani 20dB rozdíl zde nedosáhneme. To lze vidět už nyní na spektru, když děláme Votice a vidím na spektru signál z Votic(26) a vedle odraz Kletě(22). Nějaké odsměrování antény na K22 je bez šance na úspěch (nízký kanál – malá směrovost, nepříznivý CSV).

  • mirasat napsal:

   Reaguji na Saxonův komentář:
   1) Neuvěřitelná story 🙁 Přitom na Kleti budou od 20.2. k mání dva volné kanály 25 a 32, které jsou vyvložkované a vyfiltrované všude a navíc se jedná o zkoordinované T2 kanály pro budoucí rozvojové sítě. Na kanál 25 měla být přeladěna RS7 a síť 24 měla zůstat na svém kanálu 32 až do 30.6. 1.7 měla být síť 24 přeladěna na kanál 30 a RS7 vypnuta. Situaci v Dačicích zmapovanou nemám, ale s dokrývači Vimperk a Volary by nebyl problém.
   2) Zkušenosti ze SFN Kleť – Mařský vrch jsou dobré (na všech kanálech 27,39,49). V rámci kanálů 27 a 39 nebudou tedy v ohledu přïjmu signálu žádné změny. Všechny ev. problémy půjdou v tomto případě za výrobci set top boxů nebo TV a kupující by měl v kontextu článku od Jakuba Melína odstoupit od smlouvy z důvodu rozporu s kupní smlouvou. Dokupování set top boxu k nové TV není řešení, je potřeba si na výrobce došlápnout.
   3) Bohužel v případě kanálu 22 (finální sítě 23) problémy očekávám (Votice vs. Kleť) Do poslední chvíle jsem věřil, že bude použit stejný kanál, jako na Cukráku. Bohužel. Zde se navíc ev. přítomnost signálu z Mařského vrchu, jako třetího přímého impulsu, projeví znatelněji (negativně). Kanál je to extrémně nízký 22. kanál a směrovost antén pro kanály 22 až 40 na něm budou prachbídné. Zde bude hrát velkou roli kvalita přijímačů.

 2. vontum napsal:

  Chaos je i v tom neustálém přelaďování. Když lidem oznámím, že se bude přelaďovat úplně zbytečně dvakrát, tak nadávají a já se jim nedivím.
  To opravdu nešlo vymyslet vypínání Multiplexu 2 a 3 současně a tudíž rozjíždět sítě 22 a 23 už i s finálním složením programů?

 3. Saxon napsal:

  Dvakrát??:)) Podle mých počtů v mém regionu tak jen kvůli Kleti třikrát, pak je tu ještě městský vysílač Včelná a pak ještě zákazníci s Javořicí. Kterým mimochodem budu dávat Votice, protože Javořice bude pro nás anténáře na jihu bude něco jako oprátka na šibenici…No nic, zadarmo to nedělám:)

  • vontum napsal:

   U nás „pouze“ dvakrát. Jinak zadarmo jistě ne, nicméně radost z toho určitě nemáš. Opravdu netuším kdo vymyslel, že se na většině vysílačů vypíná jako první MUX 1, po něm za pár týdnů MUX 2 a po něm za dalších pár týdnů zase MUX 3. Že je tam nějaký časový rozdíl mezi veřejnoprávním a komerčními multiplexy bych ještě pochopil, ale proč proboha po vypnutí té dvojky funguje určitý čas ještě ta trojka? To vysílá pro koho?

Napsat komentář