Přechodová síť 13 pokračuje ve vysílání z Kleti a Dačic, multiplex 24 má totiž kolizi s multiplexem 3

16 komentářů 20.2.2020 / Jan Potůček

Společnost Digital Broadcasting nevypnula Přechodovou síť 13 ze dvou jihočeských vysílačů, aby zajistila bezproblémový příjem programů multiplexu 4 po jeho vypnutí ve standardu DVB-T.

Nepříjemnou kolizi musí řešit České Radiokomunikace a společnost Digital Broadcasting poté, co v noci na dnešek skončilo vysílání multiplexu 4 v Jihočeském kraji a místo něj odstartoval multiplex 24 ve standardu DVB-T2. Tato nová síť totiž vysílá na kanálu 30, stejně jako multiplex 3 z hlavního vysílače na sousední Vysočině – jihlavské Javořice. Okamžitě po spuštění multiplexu 24 tak začalo docházet k inteferencím v místech překryvu vysílačů České Budějovice – Kleť (multiplex 24), Dačice – Urbanecký vrch (multiplex 24) a Jihlava – Javořice (multiplex 3). Digital Broadcasting proto ponechal na obou svých jihočeských vysílačích v provozu i Přechodovou síť 13, která měla ukončit vysílání v noci na dnešek.

Pokrytí multiplexů 3 a 24 z vysílačů, které se vzájemně ruší na kanálu 30:

Diváci tak sice mohou v Jihočeském kraji nadále přijímat programy, které do včerejška šířil multiplex 4, ve standardu DVB-T, v Přechodové síti 13 i ve finálním multiplexu 24, ale pro diváky z pomezí jižních Čech a Vysočiny nastal problém s příjmem multiplexu 3 z jihlavské Javořice. České Radiokomunikace na základě stížností diváků provedly měření v oblastech, kde se daly čekat problémy. Podle neformálních informací skutečně dochází k rušení multiplexu 3 a ČRA již nyní řeší tuto záležitost s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ). Podle dosavadních zvyků by měl nový vysílatel, který spustil vysílání jako druhý a způsobil rušení, svoje vysílání ukončit nebo převést na jiný kmitočet.

Problém je v tom, že Technický plán přechodu na DVB-T2 schválený vládou přikazuje společnosti Digital Broadcasting, aby spustila vysílání multiplexu 24 na kanálu 30 v Jihočeském kraji v průběhu února 2020. Multiplex 3 z jihlavské Javořice má ukončit vysílání v květnu, České Radiokomunikace stanovily termín na 25. května. Prodloužení provozu Přechodové sítě 13 z jihočeských vysílačů nic nebrání, individuální oprávnění pro využívání kmitočtů přechodových sítí DVB-T2 platí bez ohledu na termíny jejich vypínání do 30. června. Situaci nyní musí vyřešit ČTÚ jako regulátor.

Vstup do Diskuse

16 komentářů: “Přechodová síť 13 pokračuje ve vysílání z Kleti a Dačic, multiplex 24 má totiž kolizi s multiplexem 3”

 1. vontum napsal:

  A to je takový problém tu Javořici vypnout dříve?

 2. Jan Kunes napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda ten kanál 30 vůbec z Kleti vysílá, protože odtud přijímám všechny kanály (i 25 a 32), (Strakonice), ale tento prostě nenaladím. Všechno ostatní proběhlo tak, jak bylo avizováno.

 3. Jan Kunes napsal:

  Ještě dodatek, bydlím v RD, takže mám individuální antenu na střeše.

 4. mirasat napsal:

  Ano, Kleť vysílá kompletně: 22,27,30,32,39,49,53.
  Pokud chytáte kanály 30,33,35 , nebo z nich máte alespoň náznaky signálu, pak je to rušení z Javořice. Koukám na mapu pokrytí a Javořice ve Strakonicích podle ní hraje slušně.

 5. bendikpav41 napsal:

  Dobrý den jsem z Písku a zde kanál 30 nejede, a přechodovej kanál 13 nenaladí mě také takže všechny programy jako Nova2, Nova Gold, PRIMA COMEDY, Nova Action prostě nenaladí tě, vše ostatní funguje normálně… Ví někdo jak to u nás řešit? Zkousel sem ladit i ručně ale prostě zde nenaladí mě.
  Pavel

 6. Jan Kunes napsal:

  Díky za info. Zkoušel jsem na tv proladit i další kanály z Javořice (33 a 35), ale ani ťuk. Jinak mám směrovou anténu namířenou přímo na Kleť a všechny ostatní kanály odtud bez problému přijímám. Jestli je to tedy tou Javořicí, tak je kanál 30 vyluxován naprosto dokonale. Uvidíme, co s stím čtú provede. Myslím si, vzhledem k tomu že kanál 32 je stejně určen pro další síť dvb t2 na Jihu Čech, mohl by mux 24 dočasně vysílat na tomto kanále místo přechodného muxu 13.

  • mirasat napsal:

   Vemte si, že problémy jsou i přímo v Českých Budějovicích, kde je signál z rozhledny Kleť kanálu 30 poměrně silný. U vás už Kleť rozhledna není žádná hitparáda a v určitých částech Strakonic je Javořice stejně silná. Samozřejmě úhel je cca 40 – 50° odhadem. Pokud vám jde 32 i 53, tak se jedná nejspíše o rušení Javořicí. Ještě má oprávnění na kanál 30, ale pouze 300W, vysílač Klatovy Doubrava RS7. Netuším teď od klávesnice, jestli ještě vysílá a jestli by mohl nějak rušit ve Strakonicích.

 7. Jihocech39 napsal:

  Dobrý den, v Dolním Dvořišti mi set top box říká, že naladil:
  Položka 22, 482 MHZ, Televize 9x, rádio 0x,
  pol. 27, 522 MHZ, tel. 19x, r. 1x,
  pol. 39, 618 MHZ, tel. 7x, r. 8x,
  pol. 49, 698 MHZ tel. 5x, r.8x.
  Neví někdo, jestli tady bude možnost naladit ještě něco jiného?

 8. Jan Kunes napsal:

  Ano, jdou mi i kánaly 32 a 53 (bez nejmenších problémů). Z těch Klatov je to tady nechytatelné. U nás skutečně Pařízek není žádná hitparáda, protože v Sušici vysílá mizerným výkonem a z Kleti slabším než čra a na nižším vysílači, a přitom by teoreticky mohl i 100 kw (jenže ne na rozhledně).Tak uvidíme jak to vyřeší. Na kanálu 32 by stačilo přepnout přechodnou síť dočasně na finální a bylo by do května vyřešeno (vím, musel by to schválit čtú).

 9. Jan Kunes napsal:

  Bydlím v severozápadní části města (Habeš), která je oproti centrální části města (v dolíku a vůči Kleti za kopcem) na takové „náhorní plošině“, proto je zde příjem z Kletě (i Pařízkových muxů) zcela bezproblémový.

Napsat komentář