Hlavní kanály Novy, Primy a Barrandova dnes před půlnocí ukončí DVB-T vysílání v Karlovarském kraji

3 komentáře 16.3.2020 / Jan Potůček

UVNITŘ MAPY A TABULKA – Zároveň skončí i vysílání Přechodové sítě 12 ve standardu DVB-T2, kterou od zítřejšího rána nahradí finální multiplex 22 na novém vysílacím kanálu 38.

!!! Dnešní vypínání multiplexu 2 a Přechodové sítě 12 a zítřejší start multiplexu 22 v Karlovarském kraji byly pozastaveny. Více informací zde. !!!

Třetí vlna přelaďování televizních přijímačů čeká zítra ráno diváky v Karlovarském kraji, kteří přijímají televizní signál z pozemních vysílačů na klasickou nebo společnou televizní anténu. Po České televizi a multiplexu 4 se dnes minutu před půlnoci odmlčí vysílání multiplexu 2 s programy televizí Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov ve standardu DVB-T na kanálu 35. Současně dojde i k vypnutí Přechodové sítě 12, která na kanálu 31 šíří ty samé programy a dále stanice z multiplexu 3 a Regionální sítě 8 ve standardu DVB-T2. Místo obou sítí odstartuje zítra nad ránem finální multiplex 22 ve standardu DVB-T2, který bude prostřednictvím vysílačů a dokrývačů Českých Radiokomunikací šířit stejné programy jako Přechodová síť 12.

Pokrytí vypínaných vysílačů a dokrývačů multiplexu 2 v Karlovarském kraji:

Společné antény je třeba upravit na příjem kanálu 38

Hlavní kanály Novy, Primy a Barrandova nově diváci naladí výhradně na kanálu 38 (přímo v Karlových Varech na kanálu 34) ve standardu DVB-T2. Pro ty, kteří již dříve přešli na pozemní příjem televizního vysílání nové generace, změna znamená jen jednoduché spuštění automatického vyhledávání programů, aby se jim do přijímače načetla nová programová nabídka. Pokud využíváte společnou televizní anténu, je nutné, aby byla upravena při příjem programů na kanálu 38 (resp. 34 v Karlových Varech). Tuto úpravu provede specializované servisní firma, již musí objednat majitel nebo správce domu. Diváci i tak potřebují pro příjem nového vysílání televizor nebo set-top box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Diváci, kteří dosud přechod na DVB-T2 neřešili, si musí včas zajistit set-top box nebo televizor DVB-T2/HEVC.

PŘEHLEDNĚ: Co se kdy vypíná v Karlovarském kraji

Vzhledem k vládním opatřením proti šíření koronaviru je pravděpodobné, že kupování televizního přijímačů v kamenných prodejnách nebude možné. Zbývá tedy jediná možnost: objednat si potřebný přijímač v některém z internetových obchodů, které fungují nadále bez přerušení. Pokud si divák objedná přijímač dnes, obchod mu jej doručí nejdříve zítra nebo pozítří. Je tedy potřeba počítat s možným krátkodobým výpadkem příjmu některých programů komerčních televizí. Nahradit je lze bezplatným internetovým příjmem. Živý stream programů skupiny Nova je k dispozici na adrese www.novaplus.nova.cz, vybrané pořady programů skupiny FTV Prima si lze přehrát na webu www.iprima.cz a u skupiny Barrandov na adrese www.barrandov.tv.

Pozor na správné nastavení antény

Kromě změny vysílacího kanálu DVB-T2 hlavních komerčních televizí se aktuálně nic dalšího nemění. Výraznější změna nastane až v dubnu, kdy se v karlovarském regionu bude vypínat multiplex 3 v DVB-T a odstartuje finální multiplex 23 v DVB-T2 s některými komerčními programy ve vysokém rozlišení obrazu (konkrétně TV Barrandov a Seznam TV). Tato změna bude pro diváky jednodušší, protože multiplex 23 využije kanál 31 po vypínané Přechodové síti 12, takže společné televizní antény už budou na jeho příjem připraveny. Zcela dokončený bude přechod na DVB-T2 v Karlovarském kraji 16. dubna, kdy zahájí multiplex 23 vysílání z jáchymovského Klínovce. Po tomto datu diváci v končícím standardu DVB-T naladí už jen Regionální sítě 7 a 8, které však budou vysílat pouze do 30. června.

Při příjmu nového typu pozemního digitálního televizního vysílání je třeba více než u DVB-T dbát na správné směrování antény na konkrétní vysílač. V případě, že se divák nachází v přibližně stejné vzdálenosti od dvou či více vysílačů, které šíří signál na stejném kanálu při podobném nebo stejném výkonu, by špatně směrovaná anténa mohla způsobit zarušení signálu, případně by se danou síť nepodařilo vůbec naladit. Jako nevhodné se jeví skoro všechny typy pokojových antén se zabudovaným zesilovačem, které většinou působí spíše jako „rušičky“, protože zesilovač signál natolik zesílí, že anténu „přebudí“. Spíše než domácí anténa se spíš hodí menší venkovní anténa připevněná za oknem nebo na balkonu. Podrobněji jsme se tomuto tématu věnovali ve speciálním článku.

Vstup do Diskuse

3 komentáře: “Hlavní kanály Novy, Primy a Barrandova dnes před půlnocí ukončí DVB-T vysílání v Karlovarském kraji”

  1. jslte napsal:

    To bude stres teď když 60+ jsou jen TV vypnout vše od 00-12 hod

  2. Stranik napsal:

    Ještě do červa pojede ta Mariánskolázeňská RS z hotelu Monty… I když já už jí odstavil nyní kvůli finál předělávce.

Napsat komentář