Jaký dopad má pandemie koronaviru na televizní vysílání? Dotčen není pouze přechod na DVB-T2

Dopad koronavirové krize na mediální a zejména televizní průmysl už není nezanedbatelný a až pandemie skončí, je nepravděpodobné, že mediální krajina v Evropě a ve světě bude stejná jako před ní. Podívejme se na některé již probíhající změny u nás a v Evropě.

Regulatorní opatření

Přechod na DVB-T2 byl u nás vládní novelou až do odvolání přerušen. Další podrobnosti jsme uvedli již minulý týden v tomto článku. Nejsme však sami: španělská vláda, kde je situace mnohem vážnější než u nás, oznámila provozovatelům sítí, že druhá dividenda musí být odložena v důsledku krize COVID-19. Španělská aukce 5G na udělení nových licencí, naplánovaná na první čtvrtletí, bude také z tohoto důvodu opožděna. Tato opatření mají za cíl, aby služba terestrického vysílání zůstala jako základní informační platforma zachována a tak se zabránilo nepříjemnostem v příjmu televizního vysílání. Časový posun v uvolnění 700 MHz pásma, který je celoevropsky stanoven na 30. června, oznámilo také Portugalsko, kde byl tento proces zahájen až letos v únoru. V sousedním Německu již aukce na kmitočty proběhla, obdobně také v Rakousku, kde se v uvolněném spektru testuje televizní vysílání ve standardu FeMBMS. Polsko bude opouštět 700 MHz pásmo v roce 2022.

Vládní opatření k omezení fyzických kontaktů osob znamenají zvýšený objem online výuky a práce na dálku, čímž se zvýšila poptávka po internetové kapacitě. V této souvislosti Evropská komise a BEREC (Orgán evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací), jehož součástí je i Český telekomunikační úřad (ČTÚ), vyzvaly poskytovatele obsahu a aplikací, aby zvážili dočasné přizpůsobení datové propustnosti při streamování videa. Současně apelovaly na uživatele, aby k hladkému fungování internetu v tomto kritickém období přispěli svým odpovědným přístupem a používali nastavení, která snižují spotřebu dat. O vlivu karantény na spolehlivost internetového spojení a zejména mobilních sítí jsme psali v článku:

Karanténa výrazně zvyšuje provoz internetu a mobilních sítí. Bez výpadků funguje pouze televize a rozhlas

Unikátní počin České televize

Terestrická televize má v této kritické době možnosti rozšiřovat své vysílání. Toho využila ČT s novým programem ČT 3, který je zaměřen na starší diváky, jednu z nejzranitelnějších skupin během krize.

Již od víkendu bylo možno zachytit na přijímačích, které mají automatické vyhledávání nových programů a přijímají signál DVB-T2, informaci o programu ČT 3 HD T2 (Foto: Václav Udatný)

V éteru je od 23. března od 9 hodin do 17:25 a nabídne tři oblasti obsahu – praktické rady, zprávy a klasické televizní programy – a bude distribuován prostřednictvím DVB-T2. Další podrobnosti jsme přinesli již v neděli. Samozřejmě nic nebrání jej zařadit jako převzaté vysílání také prostřednictvím kabelu a satelitu. Výukový program pro školáky, kteří jsou doma, ČT spustila již před týdnem.

Technické parametry programu ČT 3 (Foto: Václav Udatný)

Reakce na pandemii v jiných zemích

Televizní průmysl v Evropě reaguje na pandemii koronaviru pozitivně, i když ne tak nápaditým způsobem jako ČT. Na Slovensku jsme začátkem minulého týdne zaznamenali spuštění nového tematického kanálu věnovaného výhradně informování veřejnosti o COVID-19. Je šířen po dobu 24 hodin denně pod názvem Corona Virus Info TV a provozován společností Antik Telecom v jejich IPTV síti a jako mobilní aplikace.

Někteří operátoři zpřístupňují alespoň část svého obsahu širšímu publiku. V Polsku platforma DTH Platforma Canal + vytváří otevřené okno, které umožňuje svým předplatitelům, bez ohledu na předplacený balíček, do konce tohoto měsíce volný přístup k vyšším balíčkům a k filmové knihovně Kino Swiat. Rovněž v Polsku je po dobu trvání koronavirové krize bezplatně k dispozici nový obchodní kanál (Biznes24), který byl spuštěn 20. března pro kabelové operátory.

Francouzská společnost Canal+, v jejímž portfoliu je i tuzemská satelitní služba Skylink, 19. března oznámila, že její placené kanály (Canal+, Canal+ Sport, Canal+ Cinéma, Canal+ Séries and Canal+ Family) budou k dispozici na všech francouzských set-top boxech volně mimo pozemní vysílání. To však vydrželo pouze jeden den, neboť již 20. března nařídil francouzský mediální výbor (CSA), aby Canal+ obnovil kryptování zmíněných programů, protože komerční stanice TF1 a M6 si stěžovaly na neférovou konkurenci.

Standardní rozlišení SD je dostatečné

Na výzvu Evropské komise a BERECu reagovaly velké streamovací společnosti dočasným snížení šířky pásma využívané jejich službami v Evropě. Netflix začal snižovat bitové rychlosti ve všech svých proudech v Evropě po dobu 30 dnů, což naznačuje, že tato iniciativa sníží provoz Netflixu v evropských sítích přibližně o 25 procent při zachování přístupu k internetu pro všechny. Tam, kde není potřeba HD, přešel na standardní rozlišení SD. YouTube také souhlasil s omezením svého videa v Evropě z HD na SD. Obdobně firma Amazon Prime Video bude spolupracovat s poskytovateli internetového připojení, aby se zmírnilo přetížení sítí a zahájila úsilí o omezení datových toků při současném udržování kvalitních služeb pro zákazníky. I britská BBC na to reagovala tím, že uvažuje o podobné akci pro jejich službu iPlayer.

Ekonomické dopady i na mediální služby a další otazníky

Je zřejmé, že se jedná o bezprecedentní období, kdy mnoho zemí ukládá obyvatelstvu izolaci. Vládní opatření k omezení fyzických kontaktů osob vedou k rušení, případně přerušení, kulturních a sportovních akcí, které jsou, často za drahé poplatky za práva, hlavním nebo i nejsledovanějším artiklem mnohých televizních společností. Již dnes například britské kluby Premier League mohou být v boji s Sky Sports a BT Sport, se kterými uzavřely smlouvy o vysílacích právech za definovaných podmínek, při jejichž nesplnění mohou nastoupit nemalé sankce, pokud zápasy nebudou odehrány do konce dubna.

To se však zdá v současné situaci při stoupajícím počtu infikovaných málo pravděpodobné. Sportovní kanály už nemohou nabízet lidem hry v době, kdy jde o chleba, a stávají se tak nadbytečnými. Po odsunu evropského fotbalového mistrovství na příští rok se odsouvají i červencové olympijské hry a předolympijský turnaj Intel World Open v esportu (Rocket League a Street Fighter), které se měli konat od 22. července v Tokiu. Mezinárodní olympijský výbor zařadil tyto esporty jako demo s tím, že by v budoucnu mohly být součástí OH. Ale pro sportovní kanály by to mohla být příležitost, jak nahradit stávající výpadky živých přenosů, avšak je otázkou, jak by tyto esporty zatížily internetovou síť.

Vstup do Diskuse

Napsat komentář