Vrchlabí a Špindlerův Mlýn budou mít dva nové dokrývače DVB-T2 nejen pro ČT, ale i pro multiplexy 22 a 23

13 komentářů 4.3.2020 / Jan Potůček

České Radiokomunikace již vyjednávají s Českým telekomunikačním úřadem o konkrétních kmitočtech, záleží však na výsledku mezinárodní koordinace se sousedním Polskem.

Nejen Česká televize, ale i programy komerčních stanic šířené Českými Radiokomunikacemi (CRA) se dočkají nových dokrývačů pro pozemní digitální vysílání ve standardu DVB-T2 v Krkonoších. CRA je plánují zprovoznit konkrétně ve Vrchlabí a Špindlerově Mlýně, aby vyřešily problém s odrazy signálu z velkých vysílačů, které komplikují příjem DVB-T2 vysílání zejména u veřejnoprávního multiplexu 21 České televize. Multiplexy s komerčními programy sice tak velký problém nemají, protože nevysílají v tak velkých jednofrekvenčních sítích jako ČT, CRA však oba nové dokrývače použijí i pro multiplex 22 a 23, aby předešly komplikovaným úpravám antén diváků pro příjem signálu z různých směrů.

Kdy odstartují? Nejdříve v dubnu

Záměr již posvětil i Český telekomunikační úřad (ČTÚ), s nímž nyní CRA vyjednávají o konkrétních kmitočtech a maximálním povoleném výkonu dokrývačů. I když již existuje představa, na jakých kanálech by mohla trojice multiplexů DVB-T2 vysílat, ČTÚ musí nejprve provést mezinárodní koordinaci kmitočtů se sousedním Polskem, než vydá k těmto kmitočtům oprávnění. Podle odhadu CRA by nové dokrývače mohly začít vysílat nejdříve v dubnu. Diváci z Vrchlabí a Špindlerova Mlýna pak budou moci přijímat signál na jiných vysílacích kanálech, než používají základní vysílače velkého výkonu těchto tří multiplexů, aniž by museli řešit úpravu příjmových antén.

Právě úpravou antén, respektive jejich lepším směrováním na konkrétní vysílač, by se podle CRA dal vyřešit současný problematický příjem signálu České televize u drtivé většiny domácností. Diváci z dotčených lokalit ale většinou nechtějí s anténami hýbat a spoléhají na to, že když v éře DVB-T přijímali signál bez problémů, bude tomu tak i po přechodu na DVB-T2. Vysílání v novém standardu se ale chová trochu jinak než DVB-T a hlavním faktorem, který ovlivňuje kvalitu příjmu signálu, jsou velké jednofrekvenční sítě používané pro vysílání DVB-T2. Hlavní vysílací výhoda DVB-T2, tedy efektivnější využití kmitočtového spektra a možnost vysílat na výrazně menším počtu kanálů, se tak zároveň stává i nevýhodou, pokud diváci nejsou ochotni přizpůsobit novému vysílání příjmovou anténu.

Problém může být i na vašem přijímači

Na vině ovšem nemusí být pouze antény. Problematické jsou i citlivější tunery DVB-T2 u některých televizorů, které mají rovněž problém s odrazy signálů na shodném kanálu, tzv. echem a pre-echem. V laboratorních podmínkách není možné takovou komplikaci odhalit, protože v nich nelze nasimulovat jednofrekvenční síť se všemi možnými typy odrazů signálu, takže tyto přijímače většinou mají pečeť „DVB-T2 ověřeno“ od CRA, i když v reálném provozu mohou mít problém zejména s příjmem signálu velké jednofrekvenční sítě České televize. Děje se to především v místech, kde se příjmová anténa nachází zhruba stejně daleko od dvou podobně silných vysílačů vysílajících na stejném kanálu, takže například i v Praze nebo Brně a Ostravě.

Někteří výrobci přijímačů už na tuto potíž reagují a například společnost Samsung plánuje během března vydat aktualizaci firmwaru pro své televizory, která by měla problém s citlivějšími tunery řešit (pozn. red.: autor článku je externím PR manažerem společnosti Samsung Electronics Czech and Slovak). Diváci by měli ale zároveň prověřit, zda mají správně směrovanou anténu a co možná nejvíce zabránit kolizi příjmu signálu z více vysílačů najednou. Problematické jsou často i kabely vedoucí od antény k televiznímu přijímači. Přechod na DVB-T2 si zkrátka často vyžaduje technickou revizi na příjmové straně, neboť antény a anténní svody jsou často zastaralé a již za svým zenitem. To, co vyhovovalo v době analogového vysílání a přechodu na DVB-T, tak nemusí vyhovovat v éře pozemní digitální televize druhé generace DVB-T2.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “Vrchlabí a Špindlerův Mlýn budou mít dva nové dokrývače DVB-T2 nejen pro ČT, ale i pro multiplexy 22 a 23”

 1. mirasat napsal:

  A co jste milí Samsungové a jiní dělali celou dobu ? Proč jste nespolupravovali s odborníky v terénu ? Proč jste opakovali chyby jiných z doby začátku první digitalizace ? Proč jste si nejprve trochu nepočetli v normách ? Proč jste nevyužily existence přechodové sítě 11, která je v chodu od 10.5.2018 ? Proč jste distribuovali výrobky, které byly po technické stránce v rozporu s kupními smlouvami ?

  Kdo určil, že kanál 26 bude pro rozsáhlou SFN tím nejvhodnějším ? Viděl někdy ten člověk, jak vypadají impusní odezvy na nižších kanálech oproti situacím na vyšších kanálech ?

  • Jan Potůček napsal:

   Obávám se, že pláčete na nesprávném hrobě…

   • David Kříž napsal:

    Honzo, všechny hroby jsou dobré, když tam je aspoň někdo, kdo se na tom podílel. Vidím chyby na všech stranách.
    Korejcovi je jedno, jak u nás je co vymyšleno s SFN, ale má to mít odolnější.
    MegaSFN je nesmysl a kdo to vymyslel z kanclu (vyzkoušet to nikdy nemohl), je blázen. A to jak ČTÚ jako regulátor, ČT jako provozovatel administrativní a ČRa jako technický. Všichni mají máslo na hlavě. Když už za to přímo někdo nemohl (třeba ČRa chápu jako na chvostu), tak na to ale MĚLI UPOZORNIT! A pokud tam jsou skuteční odborníci, tak to museli tušit. Ano, hrajeme si na generály po bitvě, ale jak píše Míra, od čeho byly přechodové sítě? Jen aby si lidi kupovali televize? Dost drahá sranda…
    Je to jak v leteckých nehodách, vždy je to souhra více činitelů. V tomto případě větší náročnost na kvalitu tunerů v SFN T2 na čístotu signálu a menší odolnost na více zpožděných signálů, nesmysl megaSFN a odfláknuté tunery Samsungu a dalších. A bojují s tím ti, co nemohli ovlivnit vůbec nic, když ne zákazníci, tak anténáři. Jenže toto se nikdo na plnou hubu neřekne, vše je ovládáno zainteresovanými, kteří to když už ne záměrně, tak laksností, způsobili.

    • vedro napsal:

     1. myslim, ze rozsiahla SFN ako taka nie je problem pokial sa dodrzia parametre siete (interval, vzdialenost vysielacov…). Toto riesenie suvisi s buducnostou DVBT, kde sa bude z dovodu nedostatku miesta a subehom viacerych vysielacich sieti roznych statov na malom uzemi, pristupovat k unifikacii sieti (jeden vysielaci kanal), co umoznia dalsie vylepsene modulacne prenosove schemy.
     2. myslim si, ze CRA aj CT sa ozyvali ale CTU su uradnici za zelenym stolom, ktori na odbornost moc nedaju. Toto je viac menej rovnake aj v okolitych statoch. Vidime to od dob prechodu z analogu na digital a teraz T->T2.
     3. co sa tyka „zlych“ tunerov v TV. Je to masovka, riesi sa len ci to splna normu a par specifikacii a specificke pripady sa obcas riesia za pochodu ak to je technicky mozne a nestoji to vela penazi. CR-SR su male krajiny, kde sa to riesit ex-post nebude. Skor v novych modeloch. Zaraza ma, ze sa v tom nezacalo vrtat uz v roku 2018-19. Dosledok toho bude prechod ludi na platene formy a pokles percent pre DVBT2.
     4. Bohuzial dnes sa vsetko pretlaca silou a narychlo a nie rozumom a odbornostou. Ak chceme zmenu (k lepsiemu) musime sa o to pricinit my obcania, pretoze „odbornici“ na uradoch, ktori beru za tuto pracu plat nepomozu. Bohuzial inak ako zalozit nejake zdruzenie a mat za sebou masu nespokojnych obcanov sa nepodari vynutit si zmenu. Samotni obcania divaci neurobia nic, zanadavaju si a vyberu si iny typ prijmu – je to pre nich najjednoduchsie nez sa angazovat a pozadovat napravu.

     • jano62 napsal:

      Ono se v tom vrtalo, ale ČRa, ČT ani ČTÚ když jsem je upozorňoval na toto nereflektovali (přece se nebudou bavit s nějakým amatérem,když jsou sami profesionálové).Tady se zhoršíla chybovost(K26) na jaře 2019 i když se začalo vysílat v květnu 2018 a vše v pohodě. Všichni svorně tvrdili,že by to dobrý přijímač a pořádná anténa měla dát do pořádku-že nejde o rušení(i když vzdálený umpulz-odraz přichází ze skoro stejného směru jako hlavní a mění intenzitu podle počasí) a nikdo mi nebyl schopen vysvětlit,proč se to změnilo až na jaře 2019! Napadlo mne, že za to může vysílač Javořice,protože stejný problém je i s K35-PolskéTV a to hlavně při inverzním počasí a to je tu dost často.Mám sám odskoušeno ještě za analogu v lokalitě Dolní Dvůr – Javořice jako jediné šli přijímat. A ve Špindlu dle zdělení mého kamaráda TV opraváře lze úspěšně na určitých místech přijímat K23-Cukrák!Takže nahoře za inverze to může být velice zajímavé- pro DX dálkaře.Jsem velice rád,že se tu ve Vrchlabí povedlo zajistit dokrývač MUX21+22+23.Ještě kdyby byla rozumná řeč s Digital Brodcasting ohledně MUX 4 , PS13 (který mimochodem nevysílá z ulice Školní 1399 ale Nerudova 1273 a má úplně jiný diagram pokrytí než je uváděno na tomto webu a dle jejich vyjádření bude ze stejné pozice vysílat i MUX 24 ) a přemístili vysílač alespoň do přibližně stejné pozice jako MUX 21+22+23 a to z důvodu jednoduchosti(jedna anténa) a zlepšení příjmu K45 v celém Vrchlabí a jeho okolí. Kontaktoval jsem i MÚ a ČTÚ kteří shodně konstatovali, že by to bylo z hlediska diváka skvělé ale zároveň uvedli, že to asi nebude možné z důvodu konkurence ČRa a Digital Brodcsting, takže to ve finále vypadá, že o diváka ani tak moc nejde!!!! Co na to ministerstvo průmyslu a obchodu – a jejich proklamaci výhod přechodu ? Všichni mají máslo na hlavě jak už tu někdo naznačil.A nízký kmitočet K26 -malá směrovost antén a značné rozdíly v přijímačích – to už napsal Míra. Vrchlabí a Špindl zde v Krkonoších není jedinou lokalitou kde jsou takové problémy(Kunčice n/L.,Prosečné a další- ony ty počítačové mapy nějak nesedí) Tož tak.

 2. RayX napsal:

  Hodně dělá nastavení vysílačů, však ČRA o tom ví své. On 22k MUX23 na jihu bylo a jistě ještě bude pro někoho také překvapení, když se to sejde dohromady.
  Samsung to má možnost řešit updatem, co ale ti různí dovozci pro ně brandovaných noname settop boxů, které sice taky dostaly pečetě, ale každý typ se chová na identickém vstupním signálu jinak, ti si u číňana update asi neobjednají …

 3. Djo napsal:

  Tunery citlivejsi jsou, aspon tedy u LG, ale s ochrannym intervalem si hlavu nelamou. Ja jsem bohuzel prijem ve Spindlu resil a ted jsem velmi rad, ze po dopisovani s CRA se situace zlepsi, bohuzel servisni podpora LG od toho dala ruce pryc s vyjadrenim, ze maji DVB-T2 overeno!!!
  Nicmene 26.kanal bezel, ale 28.kanal byl uplna katastrofa. Takze opacna zkusenost nez je popisovana v clanku.

  • ivovi napsal:

   Tam se ta, verim neumyslna, polopravda opakuje zase „(Samsung)… mají obecně citlivější tunery DVB-T2“.

   Citlivejsi ma z technickeho hlediska opacny vyznam nez je to tam pouzito. Tady tim pan Potucek patrne mysli citlivejsi=vybiravejsi, choulostivejsi=nezvladajici urcite signaly s ozvenami.

 4. RayX napsal:

  Nemáte někdo odzkoušeno, jak se s tímto problémem SFN na k26 a dalších nízkých pere set-top box od Antex, Orion T2? ČRA ho několikrát použili ve svých materiálech jako nejlevnější alternativu přechodu na T2, což by šlo chápat jako určité doporučení a ejhle vidím, že má přesně ten samý problém jak klucí u Samsungu a dalších … Tam kde na identickém signálu jede jiný přijímač stabilně (jak síla tak kvalita signálu), tak Orion má sice maximální a stabilní sílu signálu, ale kvalita signálu si dělá co chce …

Napsat komentář