Přechod na DVB-T2 by mohl pokračovat od 16. července, navrhují CRA. Skončil by v říjnu

8 komentářů 26.4.2020 / Jan Potůček

O nových termínech Technického plánu přechodu na DVB-T2 by měla do měsíce rozhodnout vláda. České Radiokomunikace chtějí zachovat původní intervaly mezi vypínáním vysílačů.

O čtyři měsíce oproti původním termínům by se měla kvůli opatřením proti šíření nového typu koronaviru COVID-19 posunout realizace Technického plánu přechodu na DVB-T2. Navrhují to České Radiokomunikace (CRA) s tím, že vypínání vysílačů DVB-T, přechodových sítí DVB-T2 a zapínání finálních sítí DVB-T2 by mělo pokračovat od 16. července. Českému rozhlasu Radiožurnál to řekl Marcel Procházka, ředitel sekce regulace CRA. Firma nyní o návrhu jedná s Českým telekomunikačním úřadem a ministerstvem průmyslu a obchodu. Do diskuse se zapojí i Česká televize a společnost Digital Broadcasting, které rovněž provozují vlastní sítě DVB-T a DVB-T2.

Pokud by vláda přistoupila na návrh CRA a přechod na DVB-T2 by znovu pokračoval od 16. července, k jeho dokončení by podle Procházky došlo v říjnu. CRA totiž trvají na zachování původních intervalů mezi vypínáním jednotlivých vysílačů. Jejich zkrácení není podle Procházky možné z technických důvodů a také kvůli tomu, aby diváci měli dostatek času na nákup nových přijímačů a úpravy společných televizních antén. „Nemůžeme přechod zahájit hned druhý den, co se otevřou prodejny. Musíme lidem nechat čas, aby mohli jít do obchodů a nakupit si, protože řada lidí teď řeší úplně jiné problémy než přechod na DVB-T2,“ řekl Procházka v rozhovoru pro Radiožurnál.

S čtyřměsíčním odkladem realizace Technického plánu přechodu na DVB-T2 souhlasí i společnost Digital Broadcasting, která je provozovatelem celoplošného multiplexu 4, Přechodové sítě 13 a finálního multiplexu 24 pro standard DVB-T2. Definitivní slovo však bude mít vláda, která se podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Petra Očka bude návrhem zabývat v následujících třech až čtyřech týdnech. Ministři musí odsouhlasit další novelu Technického plánu přechodu na DVB-T2. Čtyřměsíční odklad by zároveň znamenal, že Česká republika nedodrží termín uvolnění pásma 700 MHz (30. červen) pro potřeby mobilních operátorů, k němuž se zavázala Evropské komisi.

Vstup do Diskuse

8 komentářů: “Přechod na DVB-T2 by mohl pokračovat od 16. července, navrhují CRA. Skončil by v říjnu”

 1. peti napsal:

  Pochybuji, že termín 30. červen ostatní státy dodrží.

 2. mirasat napsal:

  Já myslel, že se jednalo o návrh ČTÚ, protože čtyř měsíční odklad sedí.

 3. Pevy napsal:

  To je návrh pana Procházky, potažmo ČRa, kterým evidentně delší souběh náramně vyhovuje.

 4. dirigento napsal:

  Řešení je velmi prosté, ať se přechod posune o dobu o kterou byl pozastaven, což činí así měsíc a půl, maximálně dva měsíce. Pro lidi, kteří všechno odkládaj na poslední chvíli je zbytečné něco řešit, oni tobudou řešit až se tak stane! Slováci, Maďaři a pláci jedou podle svého vir/nevir, to jen u nás se zase musí „dbát o obecné blaho“. Pan Procházka zřejmě vše řeší naprosto odtržený od reality. Společné antény jsem upravoval i v průběhu minulých týdnů, protože pokud bych činnost přerušil, nestihlo by se to pak vůbec, od podzimu je už nasmlouvaná jiná práce, protože přechod měl být už v celé ČR dávno dokončen. A to počítám, že se ještě spousta bytových domů ozve až po faktickém vypnutí DVB-T. To jsou právě ti opozdilci, kteří vzniklé situace řeší až nastane tma. :((

 5. dirigento napsal:

  Řešení je velmi prosté, ať se přechod posune o dobu o kterou byl pozastaven, což činí así měsíc a půl, maximálně dva měsíce. Pro lidi, kteří všechno odkládaj na poslední chvíli je zbytečné něco řešit, oni to budou řešit až se tak stane! Slováci, Maďaři a Poláci jedou podle svého vir/nevir, to jen u nás se zase musí „dbát o obecné blaho“. Pan Procházka zřejmě vše řeší naprosto odtržený od reality. Společné antény jsem upravoval i v průběhu minulých týdnů, protože pokud bych činnost přerušil, nestihlo by se to pak vůbec, od podzimu je už nasmlouvaná jiná práce, protože přechod měl být už v celé ČR dávno dokončen. A to počítám, že se ještě spousta bytových domů ozve až po faktickém vypnutí DVB-T. To jsou právě ti opozdilci, kteří vzniklé situace řeší až nastane tma. :((

  • Josef Zavrel napsal:

   Všechny zdravím.
   Pro lidi, kteří všechno odkládají na poslední chvíli je zbytečné něco řešit, oni to budou řešit až se tak stane! Slováci, Maďaři a Poláci jedou podle svého vir/nevir, to jen u nás se zase musí „dbát o obecné blaho“.Cituji z předešlého a souhlasím.Kdyby nebyla pandemie,stejně tito lidé by to řešili na poslední chvíli,až bude tma.Na nikoho bych v tomhle nebral ohledy. J.Z.

 6. Djo napsal:

  Hlavne jaky je problem s vypnutim Muxu CT, stejne uz vsude bezi finalni MUX. Tak at to sjednoti s vypnutim komercniho Muxu a muzou se STA udelat pri jednom zasahu. Chteji vypinat v dobe prazdnin a dovolenych… To bude problem!!!

 7. dirigento napsal:

  Tento rok asi moc lidí na dovolených nebude, v tom bych problém neviděl, zavřené hranice a kupa nezaměstnaných k tomu.

Napsat komentář