CRA chystají pro DVB-T2 vysílání v rozlišení 4K/UHD. Podrobnosti prozradí příští týden

9 komentářů 28.5.2020 / Jan Potůček

Na středeční tiskové konferenci České Radiokomunikace odhalí přesný časový harmonogram pokračování přechodu na DVB-T2.

Nejen programů v HD kvalitě, ale také obsahu ve 4K/UHD se dočkají diváci pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2. České Radiokomunikace v tomto směru připravují novinky, které chtějí představit příští týden na tiskové konferenci v Praze. Zároveň zveřejní přesný časový harmonogram přechodu na DVB-T2 po jeho přerušení kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru. Vláda v pondělí schválila novelu Technického plánu přechodu na DVB-T2, která však obsahuje pouze měsíce, v nichž má dojít k přechodu jednotlivých vysílacích sítí na konkrétních vysílačích. CRA nyní zveřejní přímo dny, kdy k těmto změnám dojde.

„Generální ředitel Vít Vážan a ředitel regulace Marcel Procházka představí nový harmonogram přechodu na DVB-T2 a také výsledky průzkumu o přechodu DVB-T2 z regionů, kde již proběhl,“ upřesnila PR zástupkyně CRA Michaela Bičíková. Přechod na DVB-T2 se má obnovit druhý červencový týden a dokončení celého procesu je naplánované do konce října. Původně se tak mělo stát 30. června. Společně s čtyřměsíčním posunem realizace Technického plánu přechodu na DVB-T2 se posouvá i uvolnění pásma 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů a jejich sítí 5G. Posouvá se i aukce kmitočtů v tomto pásmu.

Vstup do Diskuse

9 komentářů: “CRA chystají pro DVB-T2 vysílání v rozlišení 4K/UHD. Podrobnosti prozradí příští týden”

 1. Jan Miksa napsal:

  To bude dříve 4K/UHD na satelitu. Tam je vlastně už několik programů ve 4K už teď, třeba RMC Sport nebo NASA TV. Jenom čekám až bude nějaký takový kanál ze satelitu zadarmo a pokud to pustí do DVB-T třeba Francie nebo Itálie tak vznikne i distribuční trasa pro ten kanál kterou lze přijímat.

 2. Pevy napsal:

  Pořád mi vrtalo v hlavě, proč mají ČRa takový zájem co nejvíc zdržovat přechod na DVB-T2. A oni na něj nemají čas, musí připravovat 4K vysílání !! No tak už jsme doma.

 3. Bohumil Herwig napsal:

  4K by hlavně měla prosazovat Česká televize. Bohužel není ani BBC ani NHK.

  • Motylekpetr napsal:

   Tak BBC zrovna žádné 4K nemá. V Evropě to je pouze Rai která má celodenní 4k kanál.

   • Bohumil Herwig napsal:

    Asi jsem to napsal špatně. Šlo mi o přístup k moderním technologiím obecně. Viz například HLG. Bohužel u ČT není dnes (ani včera) nic. Pokud tedy nepočítám pokus o test HbbTV 2.0 v němž neprojdou ani certifikované přijímače.

    • Jk_venus napsal:

     Možná nejde ani o přístup ale o dostupnost např. pro důchodce ale i jiné sociálně slabší skupiny. A teď covidovou krizí zbídačená země- no jaksi 4k = utopie.

     • Bohumil Herwig napsal:

      Dobrá poznámka. Dostupnost pro všechny ale podle mého není důležitá. Beru to jako přídavek. Něco co nemusím mít, ale když opravdu chci…
      Nemluvě o tom, jak to nabudí trh a prodej.

     • Motylekpetr napsal:

      Toto je sporné. Vše začíná od nuly. Dokud nebude ČT schopna nabídnout obsah ve 4k FTA, tak málokdo bude mít chuť investovat do 4K a když už 4K Tv má, tak nebude platit stovky měsíčně jen kvůli NASA UHD nebo Love Nature 4K. Kdyby ČT sebrala odvahu a nebyla jen provinční televizi východního bloku, tak jsem přesvědčený, že se začnou diváci chytat a pomalu chytat slinu. Pak už by to byla klasická evoluce, tedy čím víc diváků y tím více obsahu apod. Ale dokud se nezačne, tak se to ani nerozjede.

Napsat komentář