Usnadnění přechodu na DVB-T2: Přechodová síť 12 a multiplex 22 budou mít na Bukové hoře 14 dní souběh

7 komentářů 30.6.2020 / Jan Potůček

České Radiokomunikace zajistí dvoutýdenní souběžné vysílání dvou sítí DVB-T2 z Bukové hory, aby bylo možné přeladit stovky společných televizních antén v Ústeckém kraji.

Nikoli 21. července, ale až 3. srpna vypnou České Radiokomunikace vysílání Přechodové sítě 12 pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 na hlavním severočeském vysílači Ústí nad Labem – Buková hora. Celoplošný multiplex 2 ve standardu DVB-T na stejném vysílači skončí již 21. července a hned druhý den nad ránem odstartuje finální multiplex 22 ve standardu DVB-T2. „Důvodem prodloužení vysílání Přechodové sítě 12 je usnadnění přeladění společných televizních antén (STA) v Ústí nad Labem a Děčíně, kde by anténáři nestihli během jednoho dne přeladit stovky STA. Bude to podobné řešení, které jsme v lednu uskutečnili v Praze,“ vysvětlil Marcel Procházka, ředitel regulace Českých Radiokomunikací (CRA).

Jedlová hora delší souběh nenabídne

Změna se nedotkne plánovaného vypínání multiplexu 2 a Přechodové sítě 12 na dalším severočeském vysílači Chomutov – Jedlová hora, který vysílá s Bukovou horou v jednofrekvenční síti. Multiplex 2 z této lokality přestane vysílat 21. července minutu před půlnocí a ve stejnou dobu skončí u vysílání Přechodové sítě 12, kterou nad ránem 22. července nahradí finální multiplex 22. Na Chomutovsku tak budou muset anténáři stihnout přeladit STA za nepoměrně kratší dobu než na Ústecku. Úprava termínu vypnutí Přechodové sítě 12 z Bukové hory pomůže i řadě anténářů v Praze a ve Středočeském kraji, protože Buková hora je tradičním zdrojem signálu pro severní část metropole. Ačkoli tedy Praha přešla na DVB-T2 již letos v lednu, severní část města ještě čekají řady úprav antén.

Podobný postup jako v Praze a Ústí nad Labem plánují CRA použít ještě v Brně, kde také zajistí mezi vypnutím Přechodové sítě 12 a spuštěním finálních multiplexů 22 a 23 dvoutýdenní souběh všech tří sítí DVB-T2 (mezi 1. a 15. září). Naopak v Ostravě k takovému souběhu nedojde, protože úpravy STA nebudou nutné – finální sítě DVB-T2 totiž využijí kanály po přechodových sítích nové generace, které už mají STA v regionu naladěny. Totéž se týká i Olomouce, Zlína, Jihlavy a Pardubic. Diváci v těchto regionech, kteří používají STA, tedy pouze přeladí své přijímače, aby se jim na dosavadních kanálech zobrazila nová programová nabídka. Stejná „operace“ čeká i diváky s individuálními venkovními i pokojovými anténami.

Přechod na DVB-T2 den po dni: kdy se bude co vypínat a zapínat po změně Technického plánu přechodu?

Na Ústecku bude hotovo 19. srpna

Ústecký kraj čeká už pouze vypínání celoplošných multiplexů 2 a 3 ve standardu DVB-T, Přechodové sítě 12 ve standardu DVB-T2 a zapínání dvou finálních sítí nové generace: multiplexů 22 a 23. Zatímco k přechodu multiplexu 2 na vysílání ve standardu DVB-T2 dojde mezi 21. červencem a 3. srpnem, multiplex 3 provede tutéž operaci mezi 18. a 19. srpnem. Zbývající dva celoplošné multiplexy DVB-T, veřejnoprávní síť České televize a multiplex 4 společnosti Digital Broadcasting, svoje vysílání v kraji ukončily v lednu a únoru letošního roku. Ústecký kraj byl jedním ze dvou regionů v České republice, kde ČT kromě vypínání DVB-T multiplexu 1 přelaďovala přechodovou síť DVB-T2 na jiný finální kanál (druhým regionem byl Jihočeský kraj).

Přechod na DVB-T2 potrvá v Česku do konce října, posledním vypínaným vysílačem DVB-T budou 28. října Ploštiny u Valašských Klobouků, konkrétně pak multiplex 3. Původně měl celý proces skončit již koncem června, ale pandemie koronaviru a s ní spojená vládní opatření přerušily v polovině března vypínání televizních vysílačů a přechod bude oficiálně obnoven 8. července vypínáním vysílačů multiplexu 2 v Karlovarském kraji. Celkově se pak všechny termíny přechodu na DVB-T2 původně plánované od poloviny března do konce června přesunou o čtyři měsíce, na červenec až říjen. Do přerušení druhé televizní digitalizace stačili operátoři vypnout třetinu velkých vysílačů a poloviny dokrývačů malého výkonu. Čechy jsou takřka kompletně přeladěny na DVB-T2, přechod na nový standard nyní čeká Morava.

Jaké jsou přesné termíny posunutého přechodu na DVB-T2? CRA zveřejnily nový harmonogram, začíná 8. července

Vstup do Diskuse

7 komentářů: “Usnadnění přechodu na DVB-T2: Přechodová síť 12 a multiplex 22 budou mít na Bukové hoře 14 dní souběh”

 1. notizia napsal:

  Pane Potůčku tady to „Podobný postup jako v Praze a Ústí nad Labem plánují CRA použít ještě v Brně, kde také zajistí mezi vypnutím Přechodové sítě 12 a spuštěním finálních multiplexů 22 a 23 dvoutýdenní souběh všech tří sítí DVB-T2 (mezi 1. a 15. září).“ co píšete v tomto článku je totální capina a nesmysl.

  V Brně nemůže být v žádném případě spuštěn Multiplex 23 dříve než 1. října (absolutně to před tímto datem není reálné) a tím pádem tam nemůže být dvoutýdenní souběh všech tří sítí DVB-T2 (mezi 1. a 15. září) ale pouze dvou sítí DVB-T2 a to konkrétně u Přechodové sítě 12 a nově spuštěného finálního Multiplexu 22.

  Nezlobte se na mě ale opět jste vy Češi z Čech dokázali to že většinou nevíte vůbec nic o Moravě ze Slezskem a zdejší realitu. Morava ze Slezskem vám je opravdu velmi vzdálená a rozhodně jsou vám bližší německé země o kterých většinou vždy víte více jak o té Moravě ze Slezskem.

 2. Stranik napsal:

  Ale no tááák … nechcej toho. O tom to vůbec není. Chybovat může kdokoliv odkudkoliv.

  • notizia napsal:

   Stranik @ :

   !Ale no tááák … “ Tato velká a závažná chyba ohledně Jihomoravského kraje versus Zlínský kraj není na tomto webu totiž poprvé ale většinou vždy a ta aj na jiných webech. Pokud provozuji odborný web tak jen tak nezkopíruji kdejakou capinu a hledím si ověřit realitu. A právě o tomto to je a ne že ne. Pokud se udělá tato chyba jednou tak to vem čert ale pokud je tato stejná chyba opakovaně objevuje tak to je už opravdu na pováženou.

   Tak to dopadá když tabulky přechodu dělal s odpuštěním nějaký „Hňup z Prahy“ který asi ani neví kde je ta Morava ze Slezskem protože to jinak ani není možné. Tento člověk nemá totiž ani šajnu o tom že Kojál je primárním a jediným kvalitním signálem aj pro samotný Zlín a to dokonce pro jeho jednu třetinu. Nyní se dá sice DVB-T ve Zlíně chytat Tlustá skoro v celém Zlíně a to pouze odrazem který se ale mění ročním obdobím, počasím a podobně. V současné době aj na vybraných místech dokonce aj velký problém s jednofrekvenční sítí ČT protože ať se natočí anténa jakýmkoliv směrem tak jna ní pořád jde odraz signálu z Tlisté a největší problé byl zejména v zimě a některé setoboxy to ani vůbec nezpracovaly. ČRa by měly setobozy testovat aj pro echo a to v oblastech kde místní vysílač jen samý odraz a potřebuji přijímat vzdálenější vysílač vez jakýhkoliv terénních překážek. Můj názor je takový že ČT měla pro svůj Mux používat kmitočty finálního Muxu 22 a ten měl mít kmitočty dnešního Muxu 21 (PS 11). Pokud mi nepojede komerční odpad tak to není až tak velký problém ale pokud mi nepojede ČT nebo se to bude podle počasí atd. často sekat a vypadávat tak je mi opravdu pozemák úplně k ničemu!!! V době analogu v samotném Zlíně v jeho větší části byl možný pouze příjem z Kojálu, nebo případně z Pradědu, Lysé hory a v případě Primy pouze z Radíkova. V době analogu signál z Tlusté ve většině Zlína pouze mazanice barev a jen podle zvuku se dalo identifikovat to jaká je to stanice s porovnáním z jiného vysílače. Prostě signál z Kolálu pokraje skoro celou Moravu a silně zasahuje aj do Čech zrovna tak jako daleko do vnitrozemí Slovenska. Stejný případ je aj s pokrytím z Pradědu který také velmi kotlí do Polska aj Čech. Pokud toho někdo z ČTÚ a ČRa neví tak nemám opravdu slov!!! Takový člověk by tam opravdu neměl co dělat a měl by okamžitě změnit povolání a firmu!!!

 3. Stranik napsal:

  Ano vím … žil jsem ve Zlíně 7 let na JS. Tady je problém, že se signál z Tlusté nedokáže prudce dolů zvohnout dolů do údolí a město je jak víme v údolí mezi 2 ma vpodstatě hřebeny – Mladcová, Jižní svahy a druhá strana hřeben s Tlustou horou. Tomu rozumím že potom ten signál lítá odrazy tam a zpět a mění se to v závislosti na počasí … no jasná věc. 🙂 Kojál pokud se nepletu dosahuje až do nejvýchodnější části Východních Čech. např. dokrývač pro Letohrad zrovna tuším že čerpal v T1 signál od Kojálu – ale nechci kecat pokud se pletu. Praděd sem má velmi mizerné pokrytí a při zeleni se zcela ztrácí… osobně jsem jednou testoval. Ve Zlíně jsem Tv příjem teda netestoval … už zde dávno nebydlím, ale dokáži si to cca představit. Ono obecně kopce a hluboká údolí jsou vůbec problém – a to všude. Se západočeským Krašovem je to podobné, ač ho mám za humny, tak signál v Mariánkách mám od něj totál nula – zkrátka stín a velmi špatný profil ku vysílači, proto musím chytat více vzdálené Domažlice s mnohem slabším výkonem od vysílače, ale výsledek je super. Zkrátka hlavně je to o těch profilech ku vysílači a pak samozřejmě anténách. Ale já nepoužívám nic spešl, naopak obyč LP2845 a husté plzeňské síto Vaten. A spokojenost 🙂

  PS: p. Potůček si to jistě zjistí a příp. opraví … Věřím že mu stále záleží na bezchybných informacích.

 4. Stranik napsal:

  Pro Zlín je vysílač Tlustá hora bohužel trošku nešt’astně umístěn … Kusy Zlína jsou v jeho stínu při úpatí. (Podhoří, Lazy, Lesní čtvrt‘) Naopak na Svazích to mastí do antén na plný kotel o 106 … tam naopak aby člověk spíš signál tlumil.

 5. Pevy napsal:

  Musím se pana Potůčka zastat. On opravdu není vysazený na Moravu. On totiž podobné „capiny“ píše často i o oblastech v českých krajích.

 6. Stranik napsal:

  přesně tak .. mohu potvrdit, opravdu není … 🙂

Napsat komentář