Diváci DVB-T2 v Královéhradeckém kraji mohou mít od zítřka problémy s příjmem tematických kanálů Novy

13 komentářů 2.6.2020 / Jan Potůček

Polský veřejnoprávní multiplex 3 na vysílači Jelenia Góra přeladí na nový kanál 24, který ve východních Čechách používá Přechodová síť 13 společnosti Digital Broadcasting.

Pozdržení přechodu na pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2 kvůli vládním opatřením proti šíření nového typu koronaviru může zítra způsobit problémy divákům v Královéhradeckém kraji. Sousední Polsko totiž v noci na středu přeladí veřejnoprávní multiplex 3 na vysílači Jelenia Góra z původního kanálu 49 na nový kanál 24. Ten však ve východních Čechách využívá společnost Digital Broadcasting pro svoji Přechodovou síť 13, v níž šíří programy celoplošného multiplexu 4 a Regionální sítě 7 ve standardu DVB-T2. Přeshraniční překryv by tak mohl narušit signál této sítě z vysílače Hradec Králové – Chlum.

Operátor: Polsko má omezit výkon směrem do Česka

Pokud by nedošlo k přerušení realizace Technického plánu přechodu na DVB-T2, Přechodová síť 13 by již od konce dubna na východu Čech nevysílala a nahradil by ji finální multiplex 24 na kanálu 45, kterého by případné rušení netýkalo. Takto divákům, kteří již přešli na DVB-T2 a začne jim ve středu ráno vypadávat signál tematických kanálů Novy nebo Joj family či Prima Comedy Central, nezbude nic jiného, než dočasně znovu naladit multiplex 4 ve standardu DVB-T (přijímače DVB-T2 jsou zpětně kompatibilní, takže na nich lze přijímat jak programy ve standardu DVB-T2, tak i v DVB-T). Podle Martina Roztočila, ředitele vnějších vztahů ve společnosti Digital Broadcasting, by to však nemuselo být nutné.

„Jednáme o tom s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a s našimi experty. Podle informací, které mám, by polský operátor měl mít omezení výkonu vysílače směrem k nám. Předpokládáme, že ho dodrží,“ dodal Roztočil. „Pokud ne, budeme to řešit s ČTÚ,“ dodal rozhodně. Digital Broadcasting měl původně 29. dubna v Královéhradeckém kraji vypnout nejen Přechodovou síť 13, ale také celoplošný multiplex 4, který vysílá ve standardu DVB-T. Jeho klienti měli od tohoto dne vysílat ve finální síti 24 v novém standardu DVB-T2. K této změně ale dojde až o čtyři měsíce později, na konci letošního srpna. Vyplývá to z vládou schválené novely Technického plánu přechodu na DVB-T2.

DOKUMENT: Vládou schválená novela Technického plánu přechodu na DVB-T2

Dokončení přechodu na DVB-T2 východní Čechy ještě čeká

Přesný termín přechodu sítí Digital Broadcasting na standard DVB-T2 v Královéhradeckém kraji si musí určit sám operátor. Firma se chystá přizpůsobit harmonogramu, který ve středu na tiskové konferenci v Praze zveřejní České Radiokomunikace pro svoje celoplošné sítě. Operátoři by tak sladili termíny, aby k přechodu na nový vysílací standard docházelo v jednotlivých krajích pokud možnou souběžně. Výjimku bude tvořit síť České televize, která na DVB-T2 v jednotlivých krajích přechází dříve než sítě určené pro komerční televize. Jednotný termín pro ukončení vysílání DVB-T budou mít regionální multiplexy, které by rozhodnutím ČTÚ měly skončit jednotně k 31. říjnu letošního roku. Deset regionálních sítí ale bude moci pokračovat ve vysílání DVB-T i poté, pokud o to jejich operátoři požádají.

Přechodová síť 13 společnosti Digital Broadcasting šíří ve standardu DVB-T2 televizní programy Nova, Nova Cinema Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Prima Comedy Central HD, Joj family HD, Relax, Rebel, Klenot TV, ABC TV, Galerie, CS Mystery a východočeskou televizi TV1. Z televizních kanálů skupiny Nova mohou diváci v DVB-T2 naladit programy Nova a Nova Cinema také v Přechodové síti 12 provozované Českými Radiokomunikacemi (v některých regionech již vysílá jako finální multiplex 22). Filmový kanál Nova Cinema bude ve finálních sítích DVB-T2 vysílat pouze v multiplexu Českých Radiokomunikací.

Vstup do Diskuse

13 komentářů: “Diváci DVB-T2 v Královéhradeckém kraji mohou mít od zítřka problémy s příjmem tematických kanálů Novy”

 1. dirigento napsal:

  „Podle informací, které mám, by polský operátor měl mít omezení výkonu vysílače směrem k nám. Předpokládáme, že ho dodrží,“ dodal Roztočil. „Pokud ne, budeme to řešit s ČTÚ…“

  Max ERP na tomto polském vysílači směrem na jih (do ČR) by měl dosahovat hodnoty 23dBW, což při jeho nadmořské výšce 1490m (srovnatelné s naším Pradědem) už představuje poměrně slušnou „rušičku“. A spoléhat se ze strany Ing Roztočila na to, že polská strana bude kvůli rušení mimo své území (navíc na dočasném kanálu pro PS13) něco upravovat je hodně úsměvné. Zřejmě nikdy nebyl s polskou stranou v kontaktu ohledně koordinací. Pokud by u nás nedošlo k naprosto neopodstatněnému přerušení přechodu a jeho následnému posunu o čtyři měsíce, žádná kolize by zítra nenastala. Ať se tedy kompetentní osoby v ČR, které o tomto pozastavení rozhodly, raději chytí pořádně za nos a nevymýšlejí si problémy ze strany polska, které jede v souladu se svým plánem přechodu!

 2. Pevy napsal:

  „Jednáme o tom s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a s našimi experty. Podle informací, které mám, by polský operátor měl mít omezení výkonu vysílače směrem k nám. Předpokládáme, že ho dodrží,“ dodal Roztočil. „Pokud ne, budeme to řešit s ČTÚ,“ dodal rozhodně.
  Opravdu řešení, hodné českých „odborníků“

 3. Stranik napsal:

  😀 +1 Je nám všem asi jasné jak to velké jednání dopadne …

 4. notizia napsal:

  Podle je to obyčejná banda mag.rů když chtějí v Královéhradeckém kraji vypnout vysílače Přechodové sítě 13 v lokalitách Hradec Králové – Chlum, Náchod – Dobrošov a Vrchlabí u všech s kanálem 24 až na konci srpna místo původního 29. dubna. Úplně to postrádá logiku když v celém Královéhradeckém kraji byl Mux 1 vypnut úplně u všech jeho vysílačů už 07. 01. 2020 a Mux 2 také u všech jeho vysílačů o něco později a to 12. 02. 2020. Z vysílačů ČRa je v původní normě DVB-T šířen už jedině Mux3 a to pouze z jednoho vysílače Trutnov – Černá hora kanál 60.

  Mux 4 je dokonce už vypnut u vysílače Trutnov – Šibeniční vrch s kanálem 45 od 26. 02. 2020 na stejném kanále od stejného data byl na tomto kanále střihem změněn Mux 4 DVB-T na Mux 24 DVB-T2.
  Závěr je takový že v Královéhradeckém kraji se má v normě DVB-T vypínat už jediný jeden vysílač pro Mux 3 a pro Mux 4 tři vysílače Hradec Králové – Chlum kanál 45, Náchod – Dobrošov kanál 44 a Vrchlabí kanál 45 všechny budou střihem změněny z DVB-T na DVB-T2 bez změny kanálu.

  Velmi pochybuju o tom že v Královéhradeckém kraji ještě nikdo není vybaven zařízením pro příjem DVB-T2 HEVC 265 když v DVT-T není možnost příjmu Muxu 1 se stanicemi České televize zrovna tak jako není v tomto kraji už možnost příjmu Muxu 2 přes DVB-T.
  Absolutně nechápu to komedii s posunutím vypnutím muxů 2 až 4 v DVB-T které se nestihly odpojit asi před 20. 3. 2020 o další čtyři měsíce v lokalitách kde již dávno začátku března nebo i dříve vypnut Mux 1 DVB-T. Velmi pochybuji o tom že někdo bude bez možnosti příjmu ČT a je pro něho primární jen příjem komerčního odpadu z Muxů 2 až 4,
  Můj názor je takový že v lokalitách kde byl Mux 1 vypnut do začátku března a další Muxy se nestihnuly do konce března vypnout se měli definitivně vypnout do jednoho měsíce od skončení krize s omezení atd. a od otevření obchodů s elektronikou.
  Posun vypnutí o čtyři měsíce měl byt realizován jen u těch krajů kde vůbec nebyl Mux 1 eálně vypnut k 31. 3. 2020 z důvodu přerušení vypínání DVB-T asi po druhé polovině března z důvodu zavření prodeje s elektronikou a omezení pohybu které mělo vliv na montážní firmy.

 5. zajo3 napsal:

  Jeden průšvih tu už bol:

  Vzájemné rušení na kanálu 30 mezi vysílači Javořice a Kleť.

  a teraz ďalší…

  Vyvodia z toho dôsledky resp. už vyvodili ? !

 6. Johny napsal:

  Tak ať to vysílač Hradec Králové CHlum přepne hned, stejně není na co čekat. Zbytečně se to posunuje, všichni mělo dost času se na to připravit. Pokud je někdo lajdák a čeká do poslední chvíle, je to jeho chyba.

  • jano62 napsal:

   Ono nejde jen o H.K.Chlum,ale také o PS13-K24 Vrchlabí.Kanál je ode dneška (po spuštění PL) mrtvý a stávající MUX4 na K45 vysílající ze stejného místa,ale menším výkonem u mne nepříjímatelný i když jsem vzdušnou čarou vzdálen jen cca 460m!Je to paradox když někdo umístí vysílač pod kopec a navíc neinstaluje anténní systém na vrchol stožáru,ale do dvou třetin!Jinak mimochodem vysílač není umístěn v ulici Školní(jak je uváděno na tomto webu i na mapě na úvodní straně Digital Bbroadkasting),ale Družstevní,což je asi o výškově 30 metrů níže.Na tuto skutečnost jsem společnost D.B. telefonicky i písemně upozornil,ale bez odezvy.Navíc mi bylo zděleno,že ze stejného místa poběží i finální MUX24.Kontaktoval jsem i místní zastupitelstvo,zda by nebylo možné tento vysílač přemístit do přibližně stejného místa kde bude instalován zdejší převaděč ČRA – MUXŮ 21-22-23. aby to bylo výhodné pro diváka(z důvodu jedné antény-z jednoho směru),a bylo mi zděleno, že ČRA z důvodu konkurece nepřipouští D.B. na svoje stanoviště-takže ve výsledku asi o diváka ani tak moc nejde.Co na to Ministerstvo obchodu a průmyslu?Jinak souhlas,že vše mělo už být přenuté v původním termínu!!!!

   • Stranik napsal:

    To je skoro všude že je Pařízek se s vým muxem4 jinde … problém to trošku je, ale né velký. Kdo chce, tak si koupí antény 2 a sloučí si to. Na Poláky taky máte přeci další anténu namířenou na Poláka … nebo ne?

    • jano62 napsal:

     Určitě.Dokonce dvě.Kdo chce, tak si poradí.O toto mi ale ani tak moc nešlo.Vadí mi polovičatost a to mne u odborníků překvapuje(anténní systém na půl žerdi-nevhodné umístění mezi domy,které jsou vyšší než vysílací anténní systém, koordinace výkonů zdánlivě vzdálených vysílačů SFN sítí atd.).Proč dělat něco jednoduše,když to jde složitě-že.

   • Stranik napsal:

    Tak co … Jak to vypadá s tím rušením? Kde to šlo Pařízkovi totál do kytek? :-/

    Jinak já mím jiné řešení: At‘ to Pařízek vypne pokud nehodlá honem přejít, at‘ mají diváci alespoň ty Poláky – nyní nemají ani jedno. A lépe mít něco nežli nic … 😀 (ladit to honem dočasně na nějakej jinej kanál smysl nemá)

 7. Stranik napsal:

  Já mám příjem na 5 antén, před přechodem na T2 dokonce bylo 6 antén – laděné prvky, sloučené … a paráda vše je v kabelu s max možnou kvalitou příjmu. Co vysílač, to tam nasměrovaná anténa na max příjem. 🙂 Jedinej mi nehraje Čerchov … je nějakej rapidní úbytek síly signálu v mém místě příjmu oproti když bylo vše v T1. Ale to je duplikát … možná že se na něj vykašlu. Dnes nemá Čerchov pro mne význam.

Napsat komentář