Přehledné tabulky: Kdy kraje vypnou DVB-T, přechodové sítě DVB-T2 a zapnou finální kanály DVB-T2?

15 komentářů 17.6.2020 / Jan Potůček

V Karlovarském kraji bude hotovo v červenci, v Jihomoravském kraji se přechod všech čtyř celoplošných televizních sítí DVB-T2 natáhne na červenec až říjen.

Ani posun harmonogramu přechodu na pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 nevedl k většímu sjednocení termínů vypínání celoplošných sítí DVB-T, přechodových sítí DVB-T2 a zapínání finálních sítí DVB-T2 v jednotlivých krajích. Přesné termíny přechodu základních vysílačů zatím zveřejnily pouze České Radiokomunikace, které samy provozují nebo technicky zajišťují vysílání multiplexů 1, 2, 3, Přechodových sítí 11 a 12 a finálních multiplexů 21, 22 a 23. Konkurenční společnost Digital Broadcasting, která provozuje multiplex 4, Přechodovou síť 13 a finální multiplex 24, sice zatím nové termíny přechodu na DVB-T2 nezveřejnila, již dříve ale deklarovala zachování původních dnů, pouze o čtyři měsíce posunutých dopředu. Jak to tedy bude vypadat ve všech krajích?

Vypínání celoplošných sítí DVB-T

Jako první obnoví vypínání celoplošných sítí DVB-T společnost Digital Broadcasting ve východních Čechách. Již příští úterý 23. června předčasně ukončí vysílání multiplexu 4 v Královéhradeckém kraji. Následovat bude 8. července multiplex 2 v Karlovarském kraji a 14. července multiplex 3 v Jihočeském kraji (tam je to poslední celoplošná síť DVB-T, která je zatím ještě v provozu). Nejrychleji dokončí přechod na DVB-T2 Pardubický kraj, který to zvládne za pouhý měsíc: 27. srpna vypne multiplex 1, 29. srpna multiplex 4 a 22. září souběžně multiplex 2 a 3. Naopak nejdéle potrvá vypínání celoplošných sítí DVB-T na jižní Moravě, kde začne 29. července a skončí 30. září. Až na výjimky se v žádném kraji nebudoi vypínat ve stejný den dva a více multiplexů najednou.

Tou výjimkou, jak se můžete přesvědčit v tabulce níže, je pouze zmiňovaný Pardubický kraj (souběžné vypnutí multiplexů 2 a 3). Ten také vypne multiplex 2 ve stejný den jako kraj Vysočina (22. září). Česká televize ukončí DVB-T vysílání svého multiplexu 1 koncem srpna v jediný den hned ve čtyřech krajích: 28. srpna se odmlčí v Pardubickém kraji, na Vysočině, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji (ve stejný den skončí i multiplex 2 v Libereckém kraji). Také to vypadá, že první celoplošnou sítí, která zcela ukončí DVB-T vysílání v České republice, nebude veřejnoprávní multiplex 1 České televize, nýbrž multiplex 4 společnosti Digital Broadcasting. Všechny termíny se vztahují pouze na základní vysílače velkého výkonu.

Vypínání přechodových sítí DVB-T2

Co se týká přechodových sítí DVB-T2, ty budou vypínat už pouze provozovatelé multiplexů určených pro komerční televize. Česká televize totiž svoji Přechodovou síť 11, která vysílala na většině území na kanálu 26, již celoplošně přetransformovala na finální multiplex 21, kterému zůstane zachován 26. kanál. Jedinou výjimkou byl Jihočeský a Ústecký kraj, kde již k vypnutí Přechodové sítě 11 došlo a ČT zde již provozuje finální multiplex 21 na definitivních kmitočtech. Přechodová síť 12, která je určena pro programy z celoplošných multiplexů 2, 3 a Regionální sítě 8, obnoví vypínání vysílačů začátkem července v Karlovarském kraji. Poté bude pokračovat až v září a říjnu. Poslední vysílač vypne 21. října ve Zlínském kraji.

To Přechodová síť 13 společnosti Digital Broadcasting vměstná vypínání zbylých vysílačů do jediného měsíce (pokud nepočítáme výjimečnou situaci v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, kde se tak stane již 22. a 23. června). Na Vysočině a ve všech moravských krajích tato síť skončí během září a jako poslední přijde na řadu 28. září Zlínský kraj. Digital Broadcasting ukončil vysílání Přechodové sítě 13 již v sedmi krajích, České Radiokomunikace stihly před pandemií koronaviru vypnout svoji Přechodovou síť 12 v pěti krajích ze čtrnácti. Na termíny vypínání přechodových multiplexů DVB-T2 budou navázané úpravy společných televizních antén, které je třeba přeladit na kmitočty finálních sítí nové generace.

Zapínání finálních sítí DVB-T2

Jak již bylo řečeno výše, Česká televize už má zapnutou finální síť 22 v celé republice a nic se na jejím vysílání ve standardu DVB-T2 už nebude měnit. Jinak to je u finálních multiplexů DVB-T2 pro komerční televize. Multiplex 22 provozovaný Českými Radiokomunikacemi, který ve finále bude sloužit programům Primy a Óčka (nyní obsahově kopíruje Přechodovou síť 12), nyní vysílá v pěti krajích, multiplex 23, jehož součástí je nyní i jediný Ultra HD program v českém DVB-T2 – NASA UHD – dokonce jen ve třech a multiplex 24 v sedmi krajích. Se zapínáním těchto sítí v nových krajích se začne postupně. Již příští týden odstartuje multiplex 24 v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, začátkem července multiplex 22 v Karlovarském kraji. Multiplex 23 obnoví své rozšiřování začátkem srpna v Plzeňském kraji.

Multiplexu 22 bude dokrytí České republiky trvat dva a půl měsíce, multiplexu 23 téměř tři měsíce a multiplexu 24 pouhý měsíc (s výjimkou zmíněných východních Čech spustí vysílání na Vysočině a celé Moravě během září). Jakmile dosáhnou všechny finální celoplošné sítě DVB-T2 plného pokrytí, dojde ještě k úpravě programové nabídky multiplexu 22, který přestane šířit 19 programů Přechodové sítě 12 a místo nich si ponechá stanice skupiny Nova, Barrandov, Šlágr TV, TV Seznam a několik dalších tematických kanálů. Posledním vysílačem DVB-T2, který bude v rámci druhé televizní digitalizace zprovozněn, budou 29. října Ploštiny u Valašských Klobouků (multiplex 23).

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “Přehledné tabulky: Kdy kraje vypnou DVB-T, přechodové sítě DVB-T2 a zapnou finální kanály DVB-T2?”

 1. jaxx napsal:

  Zajímalo by mě, jestli bude Mikulov po finálním přechodu na DVB-T2 vysílat i multiplex 24. Když multiplex 4 z nepochopitelných důvodů nevysílá a nikdy nevysílal…

  • Stranik napsal:

   jaxx: Mux 24 bude vysílat tam, kde dnes vysílá Mux4 a dočasná 13 … jedná se všude vždy o stejná stanoviště – pouze se prohodí standard. Jinak z pochopitelných důvodů bohužel z Mikulova nevysílá a vysílat nebude – jedná se totiž o konkurenci Českým Radiokomunikacím. Už chápete? To je jako čekat v mladoboleslavské Škodovce na to, že z ní někdy vyjede možná Hyundai … :o))) Do You Understand?

   • jaxx napsal:

    Děkuji za vysvětlení… jako že vysílač patří Českým radiokomunikacím, tak proto nebude vysílat konkurenční multiplex 4? Co je mi po tom! Tady se už několik let chlácholí o celorepublikovém pokrytí, a když to lze chytnout jinde, tak nechápu, proč by to nemělo jít i z Mikulova. Ať si to do prčic vyřeší mezi sebou náležití lidé (společnosti) a neodnáší to spotřebitel…

    • Stranik napsal:

     Nebudou se domlouvat … Mají své a Mux4 má své vysílače, věže i svojí vysílací techniku. Divák se může (pokud to chce chytat) tomu přizpůsobit svojí přijímací anténou. Mobilní operátoři rovněž mají své vysílače … a nemají spolu domluveno vysílání z jedné BTS. Zkrátka konkurence. Čra by klidně pustila konkurenci na svůj vysílač, jenže cena by byla tak vysoká, že by to stejně konkurence nevzala – je to provoz mnohem levnější s levnější nevalnou technikou. 🙂 Vy máte problém si přidat další anténu na jiný další směr? Pokud tomu nerozumíte, tak si na instalaci někoho zavolejte. Jinak konkurence nikde nevysílá z vysílačů ČRa … nechápu kde ste došel na ten blábol, že má být Mikulov výjimka??? Já taky chytám muxy 21-22 ( bude i 23) z vysílače Vraní vrch u Domažlic a mux24 beru z vysílače Dyleň u ML = antény naprosto v jiném směru a musí být 2 kvůli příliž veliké rozdílnosti směru příjmu. Takže si taky zařid’te anténu se směrem na mux4 (24) a nedržkujte nad věcmi které prostě jinak už z principu NEBUDOU. (někdy bývá sice konkurence na stejném kopci či stejném směru příjmu na jiném kopci, ale to už je spíš náhoda a velký bonus)

     • jaxx napsal:

      Žádný další směr není. Brněnské vysíláče jsou v naší oblasti totálně zastíněny židlochovickým kopcem. Prostě jde chytnout jen to, co jde z Mikulova. Proto mě to tak štve, že nedokážou najít nějaký způsob, jak tu oblast signálem pokrýt. A to držkování jste si mohl odpustit…

     • Stranik napsal:

      Vaše rozhořčení chápu nad Mikulovem kde to nebude, leč nedá se s tím nic dělat … Takže tam máte nejlepší signál od Hodonína – Kapansko nebo Znojmo – Deblínek? Nebo vlastně z kama … To je vidím z opačných směrů nežli Brno, to by šlo použít, nebo ne?

     • zajo3 napsal:

      Veď im napíš do Digital Broadcasting, aby dali silnejší výkon na vysielači Hodonín alebo nech vybudujú nový vysielač MUX 4 a DVB-T2 pre Mikulov.

     • RayX napsal:

      No mobilní sítě někdy lokace BTS sdílej 🙂

      Ad Digital Broadcasting s.r.o. – MUX4, PS13 a MUX24, to je banda kašparů, jejich pokrytí je výsměch, podle vyhlášky na oko super, realita někde jinde …
      https://digi.ctu.cz/dtv/
      Nejsou schopni ani uvádět správné informace na svém webu, viz např. výkon na Svatoboru apod. … https://www.multiplex24.cz/odborne-informace

     • jaxx napsal:

      Mikulov – Děvín je 13 km, výška 550 m, 25 kW (mux1,2,11,12), 5 kW (RS8), v cestě kopec 300 m, takže signál OK; Znojmo – Deblínek je 43 km, výška 354 m, 10 kW, v cestě několik kopců, nejvyšší 270 m, ale zde asi snižuje signál velká vzdálenost a nízký výkon mux4; Hodonín – Kapánsko je 27 km, výška 280 m, 10 kW, v cestě několik kopců, nejvyšší 350 m, takže odstíněn jako Brno; Brno – Barvičova je 24 km, výška 323 m, 10 kW, v cestě kopec 350 m, signál odstíněn; Brno – Jihlavská je 22 km, výška 281 m, 10 kW, v cestě kopec 350 m, signál odstíněn; Přijímací stanoviště je ve výšce 180 m, takže v dolině, obklopené kopci, a to je ten celý problém. Prostě vyřešilo by to umístění vysílače mux4 na Děvín, ale jak říkáte, to se nestane.

 2. Stranik napsal:

  Co to je probůh za tu 1. zmatenou tabulku? Jak Mux2 v Plzeňském vypnuto? Jak vypnut mux2,3? 😀

 3. Papagay napsal:

  Píšete: …Multiplex 22 provozovaný Českými Radiokomunikacemi, který ve finále bude sloužit programům Primy a Óčka…
  Na jiném místě píšete: …dojde ještě k úpravě programové nabídky multiplexu 22, který přestane šířit 19 programů Přechodové sítě 12 a místo nich si ponechá stanice skupiny Nova, Barrandov, Šlágr TV, TV Seznam a několik dalších tematických kanálů.

  Tak jak to vlastně má být? Ve finální síti 22 budou programy Primy a Óčka, nebo Novy, Barrandova atd?

  Jinak – ani se nedivím, že se v tom zmatku autor textu spletl, protože takový svinčík s přechodem na T2 je možné vymyslet skutečně jen v ČR. Příšerné!!! Běžný divák se v těch termínech a přesunech programů sem a tam úplně ztratí. Fakt děsný! Kdyby alespoň se ten který vysílač řešil se všemi multiplexy najednou, jako třeba na Slovensku či v Polsku, no tak dobrá, ovšem tohle…
  Ti, co ze sebe vypotili tuhletu hrůzu, by zasloužili tak akorát nakopat do …… a sebrat na půl roku prémie či osobní hodnocení!

 4. Pevy napsal:

  Jenomže autor by měl vnášet jasno do těchto informací (pro neinformované), avšak jak vidno, nějak se mu to nedaří.

Napsat komentář