Hlavní kanály Novy, Primy a Barrandova před půlnocí ukončí vysílání DVB-T na jižní Moravě. Od zítřka jen v DVB-T2

10 komentářů 1.9.2020 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKA A MAPY POKRYTÍ – Po České televizi vypínají DVB-T vysílání v Jihomoravském kraji i nejsledovanější komerční televize. Diváky čeká přelaďování přijímačů a úpravy společných antén.

Jihomoravský kraj dnes čeká vypínání druhé ze čtyř celoplošných sítí pozemní digitální televize ve standardu DVB-T. Minutu před půlnocí ukončí v celém kraji vysílání multiplex 2, který šíří programy Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov. Změna se dotkne hlavních vysílačů Brno – Kojál, Brno – Hády, Brno – Barvičova a Mikulov – Děvín, odkud multiplex vysílá na kanálu 40, a celkem osmi dokrývačů ve čtyřech krajích – kromě Jihomoravského i na Vysočině, v Pardubickém a Zlínském kraji (jedná se o dokrývače, které přebírají signál ze silného vysílače Kojál). Oproti jiným regionům ale souběžně s multiplexem 2 nedojde k vypnutí Přechodové sítě 12, která šíří stejné programy v novém standardu DVB-T2. Toto vysílání bude vypnuto o dva týdny později, až 15. září.

Přelaďovat budou všichni, někteří ale až za dva týdny

Důvodem posunutí termínu vypínání Přechodové sítě 12 je fakt, že pokud by se tak stalo okamžitě, někteří diváci by na čas přišli o možnost sledovat hlavní programy komerčních televizí. Zítra dopoledne sice na Jižní Moravě odstartuje finální multiplex 22, který bude ve standardu DVB-T2 nabízet stejné programy jako Přechodová síť 12, ale pokud si domácnosti, které již přijímají vysílání v novém standardu, nepřeladí své přijímače, nenačetly by se jim programy do nabídky a vypnutím Přechodové sítě 12 by o ně přišly. Takto získají určitý čas navíc. Společné televizní antény (STA) nebude nutné kvůli startu finálního multiplexu 22 upravovat, protože tento využije kanál 40 po vypnutém multiplexu 2. Po dobu dvou týdnů tak budou na jižní Moravě vysílat dvě sítě DVB-T2 s totožným obsahem: Přechodová síť 12 na kanálu 28 a multiplex 22 na kanálu 40.

Nejpozději 15. září však budou muset všechny domácnosti v Jihomoravském kraji, které dosud přijímaly hlavní programy Novy, Primy a Barrandova pozemní cestou v DVB-T2 přechodové síti 12, přeladit na „staronový“ kanál 40. V případě dokrývačů může jít i o jiné kanály, a zároveň i o lokality mimo Jihomoravský kraj. Ostatně, takových lokat bude hned šest a částečně kopírují situaci České televize, která vypínala DVB-T vysílání na jižní Moravě před více než měsícem. Pojďme tedy vzít kraj po kraji, kde se bude co vypínat:

Jihomoravský kraj – končí čtyři vysílače a dva dokrývače

V Jihomoravském kraji ukončí multiplex 2 minutu před dnešní půlnocí vysílání na zmiňovaných vysílačích Brno – Kojál, Brno – Hády, Brno – Barvičova a Mikulov – Děvín (všude kanál 40). Odmlčí se ale také dokrývače Blansko – Olešná (kanál 39) a Boskovice – Čížovky (kanál 40). Zítra nad ránem na všech těchto lokalitách odstartuje finální multiplex 22 na kanálu 40 (pouze v Blansku na kanálu 38). 15. září pak na těchto vysílačích a dokrývačích dojde k vypnutí Přechodové sítě 12 na kanálu 28 (s výjimkou Blanska, kde dojde již zítra k přepnutí Přechodové sítě 12 na multiplex 22 na kanálu 38).

Pokrytí vysílačů a dokrývačů multiplexu 2, které dnes ukončí vysílání v Jihomoravském kraji:

Kraj Vysočina – končí tři dokrývače

Na Vysočině se dnešní vypínání dotkne tří dokrývačů, které odebírají primární signál multiplexu 22 z vysílače Brno – Kojál. Jde o lokality Náměšť nad Oslavou – Zborovská ulice (kanál 40), Třebíč – Strážný vrch (kanál 35) a Žďár nad Sázavou – Harusův kopec (kanál 40). V následujících dnech z těchto lokalit začne vysílat finální multiplex 22 ve standardu DVB-T2 na kanálech 28 (Třebíč, Žďár nad Sázavou) a 40 (Náměšť nad Oslavou). Přechodová síť 12 bude pokračovat do 15. září pouze v Náměšti, na zbývajících dvou dokrývačích dojde k jejímu přepnutí na finální multiplex 22 dříve, protože tento využije stejný kmitočet jako přechodový multiplex.

Pokrytí dokrývačů multiplexu 2, které dnes ukončí vysílání na Vysočině:

Pardubický kraj – končí jeden dokrývač

V Pardubickém kraji dnes před půlnocí skončí jediný dokrývač multiplexu 2 v Jablonném nad Orlicí – Strážnici (kanál 37). Zároveň na něm ale skončí i Přechodová síť 12 na kanálu 27, protože stejný kmitočet začne využívat finální multiplex 22, který tuto síť nahradí. Hlavní vysílač a dokrývače multiplexu 2 v Pardubickém kraji ukončí vysílání až 22. září, některé ale skončily již v únoru (Letohrad a Žamberk, které byly navázané na hlavní vysílač Královéhradeckého kraje na krkonošské Černé hoře).

Pokrytí dokrývačů multiplexu 2, které dnes ukončí vysílání v Pardubickém kraji:

Zlínský kraj – končí dva dokrývače

Ve Zlínském kraji se minutu před půlnocí odmlčí dva dokrývače multiplexu 2 navázané na hlavní vysílač Brno – Kojál. Jde o lokality Huslenky – U Sivků (kanál 40) a Nový Hrozenkov – Humenec (kanál 49). V Huslenkách v následujících dnech odstartuje na kanálu 22 finální multiplex 22, zatímco Přechodová síť 12 zde bude pokračovat ve vysílání na kanálu 28 až do 15. září. V Novém Hrozenkově dojde k přepnutí Přechodové sítě 12 na finální multiplex 22 na kanálu 40 v několika nejbližších dnech.

Pokrytí dokrývačů multiplexu 2, které dnes ukončí vysílání ve Zlínském kraji:

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Hlavní kanály Novy, Primy a Barrandova před půlnocí ukončí vysílání DVB-T na jižní Moravě. Od zítřka jen v DVB-T2”

 1. Pevy napsal:

  Jo Česká televize vypínala DVB-T na jihu Moravy před týdnem? Bravo !!

  • notizia napsal:

   Pevy :

   A čemu se vůbec divíte? Takto je většinou dopadá vždy když Čecháčci a to hlavně ti z Prahy píšou něco o tom co se týká Moravy ze Slezskem. Další důkaz toho že Češi z Čech mají opravdu blíže k Němcům a německým spolkovým zemím (mimochodem jedno z nejspravedlivějších uspořádání státu oproti unitárnímu) a to hlavně Bavorsku, Sasku a podobně.

 2. vontum napsal:

  Není to samozřejmě jen jižní Morava,Kojál se chytá prakticky i na celé střední Moravě, ale je v tom úplně zbytečný chaos.
  Nyní poběží úplně zbytečně ještě další měsíc Mux 3 (pro koho?) a tudíž se bude zase měsíc čekat na zprovoznění Muxu 23 na K33 a na závěr v listopadu zase úplně zbytečné šachy z přehazováním programů mezi oběma multiplexy navzájem.
  Proč se nevypínají Muxy 2 a 3 a tudíž nezapínají Muxy 22 a 23 už z finální skladbou programů v jeden termín, je pro mě záhadou.

 3. notizia napsal:

  @ vontum :

  „Proč se nevypínají Muxy 2 a 3 a tudíž nezapínají Muxy 22 a 23 už z finální skladbou programů v jeden termín, je pro mě záhadou.“ + „Nyní poběží úplně zbytečně ještě další měsíc Mux 3 (pro koho?) a tudíž se bude zase měsíc čekat na zprovoznění Muxu 23 na K33 a na závěr v listopadu zase úplně zbytečné šachy z přehazováním programů mezi oběma multiplexy navzájem.“

  Na toto vaše musím reagovat jedině takto:

  Jde vidět že tomu opravdu nerozumíte, absolutně neznáte realitu když je to vás záhada. Nejspíše budete někde z Čech a teprve dnes jste zjistil že vůbec existuje nějaká Morava ze Slezskem.

  Dále kde jste došel k tomu že z Kojálu, Hádů, Barvičky a Děvína pojede Mux 3 úplně zbytečně tím že vypne až měsíc po vypnutí Muxu 2?
  Pokud by jste opravdu znal situaci DVB-T zejména na jižní, jihovýchodní a střední Moravě tak nikdy nemůžete napsat takovou totální capinu. Za současné situace podle technického plánu DVB-T nemůže byt opravdu zapnut MUX 23 na kanále 33 dříve než 1. října 2020 a tím se vypíná se Mux 3 o měsíc později. Mux 3 na kanále 59 by se mohl vypnout současně s Muxem 2 na kanále 40 ale proč by to dělali když nemůže byt ještě zapnut Mux 23 na kanále 33.

  Ještě jednou a naposledy zopakuji to že Mux 22 kanál 40 s Muxem 23 kanál 33 nemohou být v žádném případě zapnuty současně protože Mux 23 na kanále 33 z Kojálu, Barvičky, Hádů a Děvína se může nejdříve zapnout opravdu až od 1. 10. 2020 a v žádném případě dříve!!!

  PS. Jinak Kojál se nechytá jen na jižní a střední Moravě jak píšete aj to aj včetně vašeho „prakticky“.
  Kojál se totiž chytá aj na východní Moravě a dokonce aj daleko ve vnitrozemí Slovenska od moravskoslezsko-slovenské hranice!!!

  • vontum napsal:

   „Nejspíše budete někde z Čech …“

   No tak jestli podobné nesmysly hádáte takhle na dálku od klávesnice stále, tak potěš koště.
   Takže jen krátce. Fakt mě nezajímají kecy o tom proč to či ono dle TPP v „žádném případě nejde“. Já se ptám, proč nešel TPP vymyslet daleko jednodušeji, aby těch zmatků s neustálým přelaďováním bylo co nejméně.
   A další zajímavost kromě Kojálu tu u nás máme ohledně Pařízka. Pokud jsem pochopil dobře, tak přechod z PS 13 na Mux 24 (z K24 na též staronový K44) má proběhnout až dnes po půlnoci, ale vysílač v Olomouci-Slavoníně je mrtvý už od dnešního rána.

   • vontum napsal:

    Tak toho Pařízka dle informace z tohoto webu:“ Ten zahájí vysílání v této lokalitě v prvních minutách 1. září 2020 …“ beru zpět. Nikoli od půlnoci, nicméně v prvních minutách to už určitě nebude.

   • notizia napsal:

    @ vontum :

    Opět musím reagovat na vaše: „„Nejspíše budete někde z Čech …“
    No tak jestli podobné nesmysly hádáte takhle na dálku od klávesnice stále, tak potěš koště.“

    Byt vámi tak se v žádném případě nečertím a jsem raději zticha když vidím že jste někde z okolí Olomouce, Přerova nebo maximálně od Jeseníku a v dosahu vysílačů z těchto oblastí.

    Pokud jste z Olomoucka nebo Přerovska tak tak tam chytnete signál z Kojálu a z Tlusté hory pomalu na smeták.
    Pokud by jste logicky uvažoval tak vás musí hned napadnout že k Kojálu nemůže byt k 2. 9. 2020 Mux 23 na kanále 33 když tento kanál stále používá Mux 1 z Tlusté hory který se ale vypíná až 30. 9. 2020 ve 23:59 hodin. Mux 1 z Tlusté hory pěkně pěkně kotlí na Olomoucko. V Olomouci jde bez jakéhokoliv problému přijímat Tlustá hora aj s Kojálem. V tomto případě by sem tam pěkně rušil Mux 23 s Muxem 1. Na Radíkově se v době analogu používal pouze jediný kanál 33 kanál pro analogovou stanici ČST 2 a to jen z toho důvodu že Olomouc patřil do Severomoravského kraje, z Kojálu se na ČST 2 šířil Jihomoravský večerník z ČST Brno a potřebovali do Olomouce dostat Severomoravský večerník z ČST Ostrava. Až po revoluci byl na Radíkově ještě zapnut kanál 60 pro analogovou Primu TV a po přechodu analogu se z Radíkova šíří pouze Český rozhlas Olomouc.
    Ke stejnému problému by došlo k rušeni aj na Zlínsku a v samotném Zlíně. Dokonce skoro polovina Zlína je odkázaná pouze na signál z Kojálu a v době analogu absolutně nepoužitelné protože v těchto oblastech to byla pouze mazanice barev a jen podle zvuku se dalo poznat o jakou se jedná stanici.

    Dále když vás nezajímají kecy o tom proč to či ono dle TPP v „žádném případě nejde“ a ptáte se proč nešel TPP vymyslet daleko jednodušeji, aby těch zmatků s neustálým přelaďováním bylo co nejméně, tak napište toto římo na ČTÚ do Prahy aby vám to vysvětlili. Já za to nemožuže v Praze na ČTÚ a na ČRa sedí totální s odpuštěním magoři kteří nikdy neuvědomila to že Mux 23 k Kojálu atd. nemůže byt spuštěn současně s Muxem 22 pokud se před tímto datem nevypne Tlustá hora s Muxem 1 kanál 33. Toto někdo z ČTÚ nebo z ČRa zjistil a někdy později a tak zapnutí toho Muxu 23 bylo v TPP dodatečně upraveno s tím že bude spuštěn až o měsíc později oproti původnímu plánu TPP.

    Osobně jsem kvůli tomu několikrát bombardoval ČTU s ČRa hlavně telefonicky a aj pak písemně jestli vůbec ví to že nemůže byt na Kojále atd. byt spuštěn Mux 23 měsíc před tím než se vypne Mux 1 z Tlusté hory. Na toto by nikdo nikdy jasně neodpověděl aj mohli takový zásadní kiks udělat v TPP. Tak to dopadá když TPP dělal někdo z Prahy který ani neví kde Jihomoravský, Zlínský a Olomoucký kraj!!! Prostě cap tam dělá zahradníka a takový by tam neměl vůbec co dělat když o tom nemá ani šajnu!!!

    • vontum napsal:

     Že na Tlusté Hoře zatím dosud vysílá Mux 1 na K33 a tudíž zatím není možno spustit K33 na Kojále je mi samozřejmě už x let známo. Proto také ta připomínka k TPP. Nešlo v něm termínově skloubit zapnutí Muxu 23 z Kojálu zároveň z vypnutím Muxu 1 na Tlusté Hoře? To opravdu musí být obyvatelé na Zlínsku v každé digitalizaci poslední?
     A jinak. Na Radíkově, na který skoro vidím z okna, se dlouhá léta vysílal v analogu program ČT 1, Prima na K60 se přidala až někdy po revoluci, tuším koncem roku 1994. V současnosti RS8 na K52.

     • notizia napsal:

      @ vontum :

      „A jinak. Na Radíkově, na který skoro vidím z okna, se dlouhá léta vysílal v analogu program ČT 1, Prima na K60 se přidala až někdy po revoluci, tuším koncem roku 1994. V současnosti RS8 na K52“

      Nezlobte se na mě ale už mě opravdu začínáte totálně vytáčet tím že mě budete jen vnucovat vaši pravdu a že se kuře snaží orla létat. To že ta Prima na kanále 60 byla přidána až dávno po revoluci (nemohla být hned po revoluci protože původně to byla myslí Premiéra TV nebo tak nějak podobně) jsem jasně psal pokud by jste pořádně četl co jsem napsal. Jinak na tu RS8 z Radíkova jsem jen nedopatřením zapomněl.

      Na tom Radíkově nebyla v analogu dlouhá léta ČT1 ale opravdu nejdelší dobu jen druhý program ČST. Ta ČT1 tam byla až od začátku roku 1994 po tom co se ze stanice F1 (která vznikla z prvního programu ČST) po rozdělení Československa stala stanice ČT2 z které se ale 4. února nakonec stala stanice Nova TV. Ze stanice ČTV po bývalém druhém programu ČST se stala stanice ČT1. Ta ČT1 na tom Radíkově tam teda byla po zaniklém druhém programu ČST a pozdější ČTV která existovala od roku 1993 co vznikla již Česká televize ještě za Československa. Od začátku roku 1994 se ze stanice ČTV stala ČT1, ze stanice F1 byla ČT2 z které se ale již za měsíc stala Nova TV. Dále ze stanice OK3 po bývalé sovětské televizi z dob socialistického Československa byla ČT3 (nemyslím ti současnou) a od roku 1994 z ní byla ČT2. Například na Kojále byla ČT2 spuštěna až za deset měsíců nebo aj později protože na něm nikdy nebyla ta sovětská televize.

      Závěr je takový že evidentně máte asi špatnou paměť a nebo jste v té době ještě tahal kačera, případně na vás ještě nebylo ani zaděláno.

      Laskavě mě prosím nepoučujte co se v minulosti vysílalo z Radíkova a co se z něho současně šíří.

      Z Radíkova jsem totiž přijímal TV Prima ke Kojálu na kterém ta Prima v analogu nikdy ani nebyla. Dále bych z něj přijímal aj nově spuštěnou RS8 pokud by pro něj nějaký totální m.gor z ČTÚ nepřidělil kanál 52 který používal do konce dubna tohoto roku řádně mezinárodně zkoordinovaný vysílač Krížava s vysokou kótou na úrovni Pradědu a ještě s vysokým výkonem v blízkosti moravskoslezsko- slovenského pomezí. Krížava se běžně přijímala aj přímo v Olomouci včetně STA a po spuštění RS8 z Radíkova byla nutnost kvůli slovenskému Muxu 2 přetočit antény na Javorinu. Pokud by nějaký totální hňup z ČTU nezvolil pro Radíkov tento kanál tak bych z něj mohl přijímat RS8 když ji nemohu přijímat z Tlusté aj když ji mám jen asi necelý km od baráku. Ta RS8 z Radíkova nabourala Mux 2 z Krížavy tak že za deště začala vypadávat a nebo přestal jít úplně. Opačně zase Krížava pěkně rušila tu RS8 z Radíkova a když jsem to řešil aj telefonicky s ČTÚ tak tam jedna s odpuštěním kráva na měla vyjela s tím jak si vůbec dovolím ve Zlíně přijímat RS z Radíkova když pro Zlín a jeho okolí je určena Tlustá hora.

      Jinak to že obyvatelé na Zlínsku musí byt v každé digitalizaci poslední je asi tím že je to už úplný východ České republiky. Za Zlínem jen pár dědin mezi lesy, kotáry jako Bílé Karpaty, Beskydy a pak už jen Slovensko. Pro Pražáky a Čechy je tato část ČR už asi prd.l světa a z vlastní zkušenosti moc dobře vím že tuto oblast běžně označují za Asii nebo za Ukrajinu a v nejlepším už za Slovensko

     • vontum napsal:

      notizia
      Jen doplním, „se dlouhá léta vysílal v analogu program ČT1 na K33. “

      „Například na Kojále byla ČT2 spuštěna až za deset měsíců…“
      Byla. A to na K46.

      Zbytek raději komentovat nebudu, poněvadž pokud někoho v diskuzích vytáčí jiný názor, tak v těch diskuzích nemá co dělat. Diskutující, hrající si na Kinga, mě fakt neberou, spíše naopak.

Napsat komentář