Maďarsko přerušilo vysílání digitálního rozhlasu DAB+, prý o něj není zájem mezi rádii ani posluchači

6 komentářů 7.9.2020 / Jan Potůček

V noci ze soboty na neděli vypršelo oprávnění společnosti Antenna Hungária pro dlouhodobé pilotní vysílání DAB+ v Maďarsku, které platilo od roku 2008.

Po dvanácti letech v Maďarsku skončilo pilotní vysílání pozemního digitálního rozhlasu DAB+, které provozovala společnost Antenna Hungária coby dominantní vlastník televizních a rozhlasových vysílačů v zemi. Podle serveru Radiosite.hu toto vysílání skončilo o půlnoci ze soboty na neděli, přesně v době, kdy operátorovi vypršela platnost kmitočtových přídělů pro síť DAB+. Šlo o jediné pozemní digitální rozhlasové vysílání v zemi. Národní úřad pro média a komunikaci přitom dosud nevypsal nové výběrové řízení na provoz této sítě. „Digitální rozhlasové přijímače v Maďarsku se tak mohou na delší dobu odmlčet,“ varoval web. Úřad, který vydává kmitočty, totiž jinému webu Digitrendi.hu odpověděl, že nový tendr nevypsal na základě minimální zpětné vazby na vysílání DAB+.

Plánovaná celoplošná síť zůstala jen v okolí Budapešti

„Za posledních 12 let neexistovala skutečná poptávka pro digitálním rozhlasovém vysílání ani na trhu, ani ze strany posluchačů,“ uvedl úřad. Čemuž se ale nelze příliš divit, protože pilotní vysílání bylo možné od roku 2009 naladit pouze v Budapešti a okolí, celkově pokrývalo zhruba 30 procent populace Maďarska, ale nabízelo stejné programy, které je možné naladit v analogovém FM pásmu. Posluchači tedy neměli žádnou motivaci ke koupi digitálních rozhlasových přijímačů. Na kanálu 11D bylo možné naladit sedm rozhlasových stanic – Kossuth Radio, Petőfi Radio, Bartók Radio, Dankó Radio, Hungarian Catholic Radio, Klubrádió a Inforádió. Síť využívala tři vysílače: Széchenyi-hegy, Száva utca a Hármashatár-hegy. Programová nabídka se ale postupem času snižovala a ani pokrytí sítě se neměnilo.

Antenna Hungária původně měla vybudovat celoplošnou síť DAB+. Tak ostatně znělo i výběrové řízení, v němž firma získala kmitočty. Šlo o dva tendry, které probíhaly souběžně, přičemž jeden se týkal pěti sítí pro pozemní digitální televizi DVB-T a jeden jediné celoplošné sítě pro DAB+. Její rozvoz se ale zastavil hned v úvodní fázi a nezdá se, že by po vypnutí této pilotní sítě měl digitální rozhlas v Maďarsku v dohledné době na růžích ustláno. „Úřad neustále sleduje vývoj na trhu a aktuální technologické trendy a pokud jde o potřebu digitálního rozhlasového vysílání, je připraven kdykoli vyhlásit výběrové řízení na provozování sítě pro DAB+. Na základě dosavadních zkušeností se ale domnívá, že digitální platforma není v současné době atraktivnější než analogová – ani pro poskytovatele obsahu, ani pro posluchače,“ napsal správce kmitočtového spektra webu Digitrendi.hu.

Maďaři nenabídli žádné extra digitální programy

Zájmu o digitální rozhlas nepomohly ani počáteční vysoké ceny přijímačů na maďarském trhu, které se pohybovaly v desítkách tisíc forintů. Později sice cena klesla pod deset tisíc forintů, ale posluchače to DAB+ nepřineslo. Nenaplnila se tak maďarská Strategie rádiového spektra pro roky 2016 až 2020, v níž se píše, že rozhlasové vysílání bude v budoucnu pokračovat buď v technologii DAB+ nebo DRM+. Dokument uvádí, že DAB+ bude v Maďarsku životaschopný teprve ve chvíli, kdy bude dostupný celoplošně. To se však nestalo ani 12 let po přidělení kmitočtů pro první celoplošnou digitální rozhlasovou síť. Telekomunikační úřad věřil, že průlom může nastat spuštěním veřejnoprávní sítě DAB+, která by obsahovala všechny čtyři stanice Maďarského rozhlasu.

Veřejnoprávní síť měla mít prostor i pro další, nově vzniklé stanice, které by byly šířené pouze digitálně. To mělo podle úřadu zatraktivnit DAB+ v očích posluchačů, ale Maďarský rozhlas je nikdy – na rozdíl od svého českého protějšku – nespustil. Přitom to byl právě veřejnoprávní rozhlas, který v Maďarsku začal jako první v roce 1995 experimentovat s digitálním vysíláním DAB. Tehdy u příležitosti 70. výroční zahájení vysílání odstartoval testovací multiplex DAB v Budapešti, který kromě veřejnoprávních stanic obsahoval i komerční rádia Kossuth, Petőfi, Bartók a Classic + zaměřené na klasickou hudbu a jazz.

Digitální rozhlas na rozcestí: co se stane v roce 2025, kdy končí současné FM licence?

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Maďarsko přerušilo vysílání digitálního rozhlasu DAB+, prý o něj není zájem mezi rádii ani posluchači”

 1. Stranik napsal:

  Co čekali s 1 vysílačem a žádným přínosem radiostanic navíc … 😀

 2. zajo3 napsal:

  DAB+ sa nikdy neudomácni, tak ako sa nikdy neudomácnilo VKV I. Odsúdené na neúspech…

  • Geofyzik napsal:

   Srovnání s VKV I (OIRT) je přinejmenším zavádějící.
   Na jeho příjem v té době byly k dispozici převážně jen stolní přijímače s nutností připojení venkovní antény (široká yagina jak pro I. Tv pásmo). Na zastrčenou drátovou náhražkovou anténu byl příjem možný jen v blízkosti vysílače, převážně ve městech.
   A navíc tam hrála jen jediná stanice pro „náročného“ posluchače – Vltava, na Slovensku Děvín. Takže není divu, že se toto vysílání masově „neudomácnilo“, když použiju váš výraz.
   Ve městech, kde bylo zejména součástí bytových STA, to bylo ještě celkem používané, kdežto mimo ně lidi poslouchali těch pár ostatních stanic převážně na přenosných AM přijímačích a málokdo chtěl mít na střeše anténu jak „letadlo“ pro příjem Vltavy (Děvína).
   Kdežto nyní v DABu je nabídka stanic v Muxu přeci jen bohatší, pokrytí se postupně rozšiřuje, jsou k mání naopak převážně přenosné přijímače, západní státy DAB jednoznačně podporují a i nová autorádia jsou jím automaticky již vybavena.
   Takže nevím, proč by to mělo být odsouzeno k zániku. Ale uvidíme, co ukáže čas…

   • notizia napsal:

    @ Geofyzik :

    Maďarsko není jediná země v Evropě kde DAB pohřbili a rozhodli o tom že budou provozovat pouze VKV 87,5 – 108,00 MHZ.

    Naposledy to bylo tuším Irsko so si matně pamatuji.

    DAB není v žádném případě pro regionální stanice jako Rádio Jih, Rádio Contakt Liberec, Rádio Kroměříž a podobn. DAB je vhodný pouze pro celoplošky a to včetně těch soukromých.
    Nikdo není zvědavý na paskvily Pbaník, Hej rádio, Hit rádia a podobně co likvidují malé regionálky.

    Proč se český Blaník roztahuje zrovna tak jako Kiss na Moravě a ve Slezsku. Nikoho tu nezajímá kdo si prdne v Praze nebo v Čechách ale to co se děje v blízkém regionu a nebo na Moravě a ve Slezsku. Když budu chtít poslouchat hudbu co je na Blaníku tak si jednoznačně pustím jedině moravskoslezské Rádio Čas kde je stejný hudební žánr a hlavně se tu dozvím se děje v mém okolí. oproti otřesnému neposlouchatelnému Blaníku v české nesrozumitelné hatlapatině z Čech a Prahy (např, vokno, mladej, zatažíno atd.).
    Česká republika potřebuje jazykový zákon na ochranu spisovné češtiny aby se v TV a rozhlasu včetně těch veřejnoprávních mluvilo konečně česky a ne v současné hatlanině.

 3. notizia napsal:

  Dobře udělali, celé DAB je jen na dvě věci!!!
  VKV pásmo 87,5 – 108,0 MHz se nemusí opouštět pro jinou službu a tak nevím proč posluchačům vnucovat DAB v mizerné kvalitě horší než na Netu a navíc ještě s totálním mizerným pokrytím oproti VKV.

  PS: Jinak kdyby na ČTÚ nepřidělovali kmitočty tupci tak je ve VKV místa dost. Když například roztahovačný Blaník atd. pohltí menši regionálky tak jim má ČTÚ ve spolupráci s Radou pro TV a R vysílání (která toto vždy bez jakýchkoliv problému vždy automaticky posvětí) odejmout určité kmitočty.

  Např. po sloučení odnoží Hit rádia Orion jako bylo Hit radio Orion Morava opět pouze jen pod jedno Hit radio Orion tuto stanici chytím 10x na různých kmitočtech a to aj v autě při jízdě!!!

  Po jakémkoliv sloučení stanic okamžitě odebrat zbytečné kmitočty!!!

 4. Tz4 napsal:

  V dnešní digitální době, kdy už jsou neomezená data začínají být bohužel rádia zbytečná.. Vidím to u mladých a u sebe zaplatím si Spotify.. Muziku si dám jaká se mi líbí.. A rádio nepotřebuji… Stejně tak televize tu už nahrazuje Netflix.. Skylink mám zrušený a na klasické anténě nic není… Až odejde TV další kupovat už nebudu… Ted ji mám jen na prach.

Napsat komentář