Multiplexy 2 a 3 dnes ukončí vysílání DVB-T v Pardubickém kraji, multiplexy 2 a 4 na Vysočině

4 komentáře 22.9.2020 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKA A MAPY POKRYTÍ – Hlavní programy komerčních televizí v obou krajích naladí diváci pozemní cestou už jen v DVB-T2 ve finálních multiplexech 22 a 23.

Pardubický kraj a Vysočina ukončí v noci na zítřek přechod na pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2. V Pardubickém kraji minutu před půlnocí ukončí vysílání celoplošné multiplexy 2 a 3 ve standardu DVB-T2. Zítra nad ránem je nahradí finální multiplexy 22 a 23 ve standardu DVB-T2. Na Vysočině skončí před dnešní půlnocí vysílání multiplexu 2 ve standardu DVB-T a Přechodová síť 12 ve standardu DVB-T2 na vysílačích Pardubice – Krásné a Jihlava – Javořice bude formálně změněna na finální DVB-T2 síť 22, vysílací parametry včetně použitého vysílacího kanálu se však nemění. Zítra nad ránem dojde k vypnutí multiplexu 4 ve standardu DVB-T a Přechodové sítě 13 ve standardu DVB-T2. Zároveň na Vysočině odstartují finální multiplexy 22, 23 a 24 ve standardu DVB-T2. Jde o poslední regiony v Čechách, které dosud neměly dokončený přechod na DVB-T2. Pojďme se na aktuální vypínání podívat podrobněji.

Vypínání multiplexu 2 v Pardubickém kraji

Multiplex 2 s programy Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov ukončí minutu před půlnocí vysílání na hlavním pardubickém vysílači Krásné (kanál 39) a na dokrývačích Svitavy – Kamenná Horka (kanál 39) a Ústí nad Orlicí – Kubincův kopec (kanál 49), které pokrývají nejen Pardubický kraj, ale jejich signál přijímají i někteří diváci v Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Zároveň se odmlčí i Přechodová síť 12, která šíří programy multiplexů 2 a 3 ve standardu DVB-T2 ze všech zmíněných lokalit na kanálu 28 (resp. v Ústí nad Orlicí na kanálu 27). Všechny tyto sítě od zítřejšího rána nahradí finální multiplex 22 ve standardu DVB-T2, který bude na kanálu 28 (v Ústí nad Orlicí na kanálu 27) šířit stejné programy jako vypnutá Přechodová síť 12 (ale pouze do listopadu, poté v multiplexu 22 zůstanou pouze programy Primy a Óčka).

Pokrytí vypínaných vysílačů multiplexu 2 v Pardubickém kraji:

Vypínání multiplexu 3 v Pardubickém kraji

Současně s multiplexem 2 se v Pardubickém kraji minutu před dnešní půlnocí bude vypínat i multiplex 3, a to na vysílači Pardubice – Krásné (kanál 34) a dokrývači Svitavy – Kamenná Horka (kanál 60). Tato síť šíří programy Prima love, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Óčko, Óčko Star, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, Seznam TV a Rádio Proglas. Zároveň se odmlčí i Přechodová síť 12, která šíří programy multiplexů 2 a 3 ve standardu DVB-T2 z vysílače Krásné (kanál 28) a dokrývačů Svitavy – Kamenná Horka (kanál 28) a Ústí nad Orlicí – Kubincův kopec (kanál 27). Od zítřejšího rána začne místo multiplexu 3 vysílat finální multiplex 23 ve standardu DVB-T2. Diváci ho naladí z vysílače Pardubice – Krásné (kanál 34) a dokrývačů Svitavy – Kamenná Horka (kanál 34) a Ústí nad Orlicí – Kubincův kopec (kanál 23). Síť bude obsahovat programy Nova, Nova Cinema, TV Barrandov HD, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, TV Noe, TV Seznam HD a NASA UHD.

Pokrytí vypínaných vysílačů multiplexu 3 v Pardubickém kraji:

Vypínání multiplexu 2 v kraji Vysočina

Poslední celoplošnou sítí DVB-T, která dnes v noci ukončí vysílání v kraji Vysočina, bude multiplex 2 s programy Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov. Vypínání se dotkne hlavního vysílače Jihlava – Javořice (kanál 35) a dokrývačů Havlíčkův Brod – Údolní ulice (kanál 39) a Velké Meziříčí – Fajtův vrch (kanál 38). Zároveň v těchto lokalitách ukončí vysílání i Přechodová síť 12 ve standardu DVB-T2, která šíří programy multiplexů 2 a 3, a to na kanálech 28 (Jihlava – Javořice, Havlíčkův Brod – Údolní ulice) a 37 (Velké Meziřící – Fajtův vrch). Od zítřejšího rána tyto sítě nahradí finální multiplex 22 ve standardu DVB-T2, který bude možné naladit z vysílače Jihlava – Javořice (kanál 28) a dokrývačů Havlíčkův Brod – Údolí ulice (kanál 28) a Velké Meziříčí – Fajtův vrch (kanál 41). Z dalších dokrývačů na Vysočině již tato síť, která šíří stejné programy jako Přechodová síť 12, odstartovala dříve.

Pokrytí vypínaných vysílačů multiplexu 2 v kraji Vysočina:

Zapínání multiplexu 23 v kraji Vysočina

Zatímco multiplex 3 ukončil vysílání DVB-T pro Vysočinu již 25. května, jeho nástupce, finální multiplex 23 ve standardu DVB-T2, zde odstartuje až zítra nad ránem a nabídne programy Nova, Nova Cinema, TV Barrandov HD, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, TV Noe, TV Seznam HD a NASA UHD v novém vysílacím standardu. Naladit ho bude možné z hlavního vysílače Jihlava – Javořice (kanál 35) a dokrývačů Velké Meziříčí – Fajtův vrch (kanál 41) a Havlíčkův Brod – Údolní ulice (kanál 34). Později budou spuštěny i další dokrývače, které přebírají primární signál z jihomoravského Kojálu.

Vypínání multiplexu 4 v kraji Vysočina

Zítra nad ránem se na Vysočině odmlčí také celoplošný multiplex 4 vysílající ve standardu DVB-T, který obsahuje programy Nova, Nova Action, Nova Gold, Nova 2, Prima Comedy Central, Joj Family, TV Relax, TV Rebel, Rebel 2 Slušnej kanál a Šlágr TV. Vypínání se dotkne dvou vysílačů a dvou dokrývačů, konkrétně pak vysílačů Jihlava – Jeníkov (kanál 42), Třebíč – Vartemberk (kanál 42) a dokrývačů Pelhřimov – Hodějovice (kanál 42) a Žďár nad Sázavou (kanál 42). Zároveň v těchto lokalitách skončí i Přechodová síť 13 ve standardu DVB-T2, která vysílá na kanálu 24 (s výjimkou Třebíče, kde jde o kanál 42). Obě sítě pak nahradí finální multiplex 24 ve standardu DVB-T2, který bude ze všech vysílačů a dokrývačů na Vysočině dostupný na kanálu 42, tedy stejném kmitočtu, který dosud využíval vypínaný multiplex 4.

Pokrytí vypínaných vysílačů multiplexu 4 v kraji Vysočina:

Vstup do Diskuse

4 komentáře: “Multiplexy 2 a 3 dnes ukončí vysílání DVB-T v Pardubickém kraji, multiplexy 2 a 4 na Vysočině”

 1. vontum napsal:

  No prosím. A pak že na hlavních vysílačích nejde vymyslet v TPP vypínání Muxů 2 a 3 a zapínání finálních 22 a 23 ve stejný termín.
  Samozřejmě že jde, bohužel tato snaha byla jen někde.

  • Stranik napsal:

   Jaké konkrétní úkony jsou vlastně třeba udělat, aby se prohodilo T1 na T2 a přeladilo na jiný kanál? Kolik času to tak cca fakticky zabere? (nemám představu)

   • vontum napsal:

    Jak vidíš v článku, jak kde. Někde to vymysleli vcelku solidně, někde je to spíš tragikomedie. U nás konkrétně bych to ale spíše nazval přelaďovací telenovelou na pokračování.
    Nejdřive se vypne Mux1, takže opozdilcům kteří si honem shánějí nové boxy ladíš T2 poprvé. Za další měsíc se zase vypne Mux2, až 14 dní potom bůhvíproč PS12, takže ladíš znovu. Za další měsíc se zase vypíná Mux3 a spouští Mux 23, takže buď ihned po tomto termínu anebo až po 3.11. kdy dojde k finálnímu stavu mezi 22 a 23, to můžeš jít dělat zase znovu.
    Jinými slovy, lidi si už díky tomuto chaosu ťukají na čelo a ty lítáš stále dokola jak šašek.

    • Stranik napsal:

     Jj, to je mi jasný … a lituju. Na druhou stranu kdo si to doma neumí naladit sám, tak máš mini-kšeft.

     Ted‘ nás čeká všechny to listopadové přelad’ování do finálních skladeb muxů. 🙂 To se taky najdou řváči kteří budou řvát že jim to přestalo najednou hrát a nevědí proč – kor když mají novou techniku za fůru peněz a vše naštelováno na T2. 😀 To bude zase složitého vysvětlováního jejda …

Napsat komentář