Další vypínání DVB-T: Dnes končí třetina z 21 regionálních sítí, včetně multiplexů 7 a 8

14 komentářů 31.10.2020 / Jan Potůček

UVNITŘ TABULKA – Z pozemního vysílání zmizí Barrandov News, HD verze křesťanské TV Noe, či regionální TV Brno 1. Většina programů ale stačila přejít do nových celoplošných sítí DVB-T2.

Pouhé dva dny po dokončení přechodu na pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 dojde dnes v noci k dalšímu vypínání televizních vysílačů ve standardu DVB-T. Tentokrát se dotkne třetiny z 21 regionálních televizních sítí, včetně dvou největších: Regionální sítě 7 s pokrytím přes 85 procent obyvatel Česka, již provozuje společnost Progress Digital Radima Pařízka a Regionální sítě 8 provozované Českými Radiokomunikacemi (CRA). Ty dnes vypnou také menší Regionální síť 20 s vysílači rozprostřenými po Praze, jižních a severních Čechách a na jihu Moravy. Celkem má k dnešní půlnoci skončit sedm z 21 regionálních sítí DVB-T, pokud tedy provozovatelé všech ostatních stihli požádat o prodloužení platnosti individuálních oprávnění pro využívání kmitočtů.

Pokračovat může 13 regionálních multiplexů

Proč vlastně dochází k vypínání regionálních multiplexů? V řadě případů totiž využívají kmitočty v pásmu 700 MHz, které je třeba uvolnit pro budoucí mobilní sítě 5G. Ze stejného důvodu také přecházely celoplošné multiplexy DVB-T na nový standard DVB-T2. Podle aktualizovaného Plánu využití rádiového spektra, který letos v květnu vydal Český telekomunikační úřad (ČTÚ), mohou po dnešku pokračovat ve vysílání regionální sítě 1, 4, 5, 6, 12, 14, 15, 16, 17 a 18. Zároveň tyto sítě nemusí přecházet na nový standard DVB-T2, což by pro jejich operátory znamenalo významné náklady na výměnu vysílacích technologií. Někteří operátoři se tak ale rozhodli učinit dobrovolně: například společnost Prague Digital TV, která provozuje pražskou Regionální síť 4.

Někteří operátoři, jimž ČTÚ původně chtěl umožnit pokračování vysílání jen na některých vysílačích, zase stihli požádat o nové kmitočty, takže například jihočeská Regionální síť 1 již v pátek přeladila vysílač Včelná u Českých Budějovic z původního kanálu 57 (ve vypínaném pásmu 700 MHz) na nový kanál 46. Nadále pak pokračuje ve vysílání v Kamýku nad Vltavou na kanálu 30. Prakticky meze změn pokračuje pražská Regionální síť 12, kterou ze žižkovského vysílače na kanálu 47 provozují CRA. Nedávno se ale změnila její programová nabídka. Z původních televizních stanic v ní zůstala Prima +1 a nově přibyly hudební kanály Óčko Expres a Óčko Black (to však jen dočasně do konce letošního roku jako určitá ochutnávka, protože jde o program určený pro placené televizní služby).

Tabulka s pokračujícími regionálními sítěmi DVB-T:

Které programy končí společně s regionálními sítěmi?

Óčko Expres si zachová díky Regionální síti 12 pozemní vysílání alespoň v Praze. Do dneška jej přitom bylo možné naladit ve všech krajských městech díky Regionální síti 8, již rovněž provozují CRA. Tato síť s pokrytím 55 procent obyvatel Česka a 17 vysílači ale dnes svoje vysílání ukončí. „Regionální síť 8 bude vypnuta v sobotu 31.10. ve 23:59. Všechny programy z této sítě se nepodaří umístit do jiných multiplexů z důvodu, že CRA nemají regionalizovatelnou síť, která je pro některé televizní stanice důležitá,“ uvedl již dříve pro Televizniweb.cz Marcel Procházka, ředitel sekce regulace CRA. Z éteru tak zmizí programy Barrandov News, HD verze křesťanské TV Noe (ve standardním rozlišení vysílá ve standardu DVB-T2 v celoplošném multiplexu 23), stanice Nalaďte se na DVB-T2 a brněnská TV Brno 1.

Na dnešní půlnoc je naplánované rovněž vypnutí největší Regionální sítě 7, která se s takřka 30 vysílači mohla poměřovat s celoplošnými multiplexy DVB-T. „Regionální síť vypneme v nejzazším možném termínu, tedy o půlnoci ze soboty na neděli,“ potvrdil serveru Televizní web.cz Martin Roztočil, ředitel vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting, jejíž sesterská firma Progress Digital je provozovatelem tohoto mulitplexu. Všechny televizní programy z Regionální sítě 7 lze již nyní naladit v celoplošném multiplexu 24, který vysílá ve standardu DVB-T2. Jde o stanice ABC TV, CS Mystery, Galerie, Klenot TV, LTV Plus, Sport 5 a Šlágr TV. Končí tak pouze dočasný program Televize přes anténu, který podobně jako infokanál Nalaďte se na DVB-T2 v Regionální síti 8 informoval diváky o přechodu na DVB-T2. Bez náhrady ale v pozemní digitální televizní síti končí rádia Čas a Čas Rock.

Vstup do Diskuse

14 komentářů: “Další vypínání DVB-T: Dnes končí třetina z 21 regionálních sítí, včetně multiplexů 7 a 8”

 1. VITEK2442 napsal:

  Doplním tabulku:
  RS 1 Strašice k21
  RS 5 Litomyšl k35
  RS 9 Most-Hněvín k47, Teplice Nová ves k37 (po schválení)
  RS 11 Jihlava-Hosov k36,Kladno k29
  RS 14 Dačice a Jin.Hradec K47 (po schválení)
  RS 21 Mar.Lázně k27

  Není známo pro koho!
  Zkoordinováno:
  Broumov-Ruprechtice k45 840/35 1 kW H/D
  V koordinaci:
  Buchov k44 681/35 20 kW H/D
  Velemín-Milešovka k44 800/15 7,9 kW H/D

  • Geofyzik napsal:

   „V koordinaci:
   Buchov k44 681/35 20 kW H/D
   Velemín-Milešovka k44 800/15 7,9 kW H/D“

   To je asi nějaká legrace, vždyť na K44 valí Pařízkův MUX 24 z lokalit Kozmice a Louštín. (40/63 kW ERP.)!

  • Pevy napsal:

   @VITEK2442: v Litomyšli žádná síť na K35 nevysílá a pevně doufám, že nikdy vysílat nebude. Síť PS13 se zde v červnu kvapně přelaďovala z K24, na kterém odstartoval polský multiplex 3 z vysílače Sněžné jámy, ale že se z téhož vysílače už mnoho let vysílá i na K35 evidentně nikomu. nevadí.

   Vysílání CMS (vysílané ve Svitavách na tomto kanálu) je zde šířeno formou „pozemní DVB-S“ (zjednodušeně řečeno), neboť jde o kmitočet spadající do pásma cca 11-12 GHz a pro příjem se skutečně používají satelitní parabolické antény (směrování a elevace takových antén často budí úsměv). Nevím který „expert“ posvětil takové vysílání, ale totéž platí o K35. Je jasné, že místní vysílání přímo ve městě by Poláky „překrylo“, ale zbytečně snížený možný dosah sítě mimo město je jistý a zcela zbytečný, navíc tím pádem to má k „čistému řešení“ na míle daleko.

   K tebou uváděným kmitočtům: Jsem přesvědčen, že K45 (Broumov, 1kW) je určený k „dokrytí“ Broumovského výběžku multiplexem 24.

  • Stranik napsal:

   Na 27.k nic nemám (RS21?) … i když anténa míří jinam. To by se snad něco mohlo protlačit přes 28.k ve vertikál polarizaci, ne? No nevadí, prdím na to …

 2. VITEK2442 napsal:

  Geofyziku,jestli to je nějaká legrace nevím, ale BNA tyto kóty má v seznamu jako A4.

 3. HYPERMAN napsal:

  VITEK, S tim pridelenim K47 pro RS9 to bude asi taky problém s prijmem pokud se dostane signal RS12 K47 z Prahy z Zizkova. I kdyt to jede jen 5kW vykonem a ve vertikalu, tak muze nastat ruseni v nekterych mistech a zejména při inverzni oblacnosti. Nemá tam byt nahodou kanal 37, který by měli pridelit Teplicim? Bylo by to rozumejsi. Pokud si dobře vzpominam, tak vysilac Most a Teplice RS9 měli stejny kanal 54.

 4. VITEK2442 napsal:

  Požadavek na koordinaci pro Most a Teplice je z 2.10.2020
  Teplice k37 10W H/ND
  Most k47 10W H/ND
  a Buchov a Velemín od 8.10.2020

 5. VITEK2442 napsal:

  Most a Teplice s novýmy kanály jsou v databázi ČTÚ.

 6. VITEK2442 napsal:

  Sorry ještě nejsou.Spletl sem se.

 7. notizia napsal:

  Nezlobte se na mě ale čím méně Muxů bude v České republice tím méně bude nesledovatelných ch.jov.n. Vždyť kromě České televize se z celého českého nesledovatelného komerčního odpadu dají sledovat pouze dvě stanice stanice Prima Max s Prima ZOOM a ještě ty místní regionálky jako TV Slovácko, TV Polar a podobně.

 8. zdenula napsal:

  Prosím, mám STB Sencor a Teslu, ale i po automatickém naladění mám pořád jen 35 programů, z toho polovina polských, druhá čt a Prima. Co dělám špatně? Musím volat technika?

Napsat komentář