Inverze zhoršuje příjem pozemní digitální televize, včetně nového vysílání DVB-T2

15 komentářů 10.11.2020 / Jan Potůček

Podzimní rozmary počasí umožňují příjem i velmi vzdálených signálů, které ruší místní vysílače. Umocňuje se také problém s echem a pre-echem u velkých jednofrekvenčních sítí.

Závěr roku a s ním spojené časté inverzní počasí komplikují divákům pozemního televizního vysílání příjem jejich oblíbených programů. Potíž se týká i nových celoplošných sítí DVB-T2 a v některých případech je horší než u předchozí generace terestrického vysílání DVB-T. Důvodem jsou velké jednofrekvenční sítě silných vysílačů, které nebyly v éře DVB-T tak časté. Například Česká televize vysílá až na výjimku Ústeckého a Jihočeského kraje celoplošně na kanálu 26, což v těchto dnech může způsobovat problémy s kvalitou přijímaného signálu. Inverze totiž umožňuje příjem signálu ze vzdálenějších vysílačů, a ten pak může zarušit bližší vysílač, na který má divák nasměrovanou příjmovou anténu.

Nedá se s tím nic dělat

Za normálních okolností není možné signál ze vzdálenějších vysílačů přijímat, pokud tedy divák nevyužívá anténu se zesilovačem či speciální anténní soustavu vyladěnou právě na dálkový příjem televizního vysílání. Vzdálenější vysílač, který vysílá na stejném kanálu jako místní vysílač, pak způsobuje problém zvaný „echo“: signál ze vzdálenějšího vysílače je silnější než ten, který divák přijímá obvykle, a oba vysílače se vzájemně vyruší. Na televizní obrazovce se tento jev projevuje sníženou kvalitou příjmu, jako je kostičkování obrazu, výpadky zvuku, zadrhávání obrazu či úplný výpadek signálu. Chyba však není ani na straně provozovatelů vysílačů, ani v příjmové anténě nebo televizním přijímači. Těmto komplikacím nelze nijak předcházet.

„Negativní jevy spojené se zhoršením kvality příjmu způsobeným inverzí vznikají až na přijímací straně. Na straně vysílačů tedy nelze realizovat žádné technické opatření, které vliv nepříznivých podmínek šíření signálu eliminuje. V řadě případů však je možné zmiňovaný jev potlačit, ale bohužel nelze nikdy zaručit stoprocentní účinnost. Vždy záleží na konkrétních místních podmínkách příjmu,“ radily divákům před časem České Radiokomunikace, které na potíže s příjem televizního vysílání během inverze upozorňují každoročně. „Obecně platí, že je třeba ve zvýšené míře dodržovat základní zásady instalace přijímací techniky. Především jde o preferenci venkovních antén před náhražkovými pokojovými.“ Vhodnější jsou ziskovější a směrované antény bez předzesilovačů.

Zapomeňte na zesilovače

Zesilovače obecně negativní vliv inverze ještě zhoršují. Za normálních okolností divákovi umožňují zlepšit nebo vůbec zajistit příjem slabšího signálu, při inverzním počasí ale násobí negativní vliv vzdálených signálů. Proto se může stát, že diváci, kteří u antény používají zesilovač, budou mít problémy s příjmem televizního signálu, zatímco jejich sousedé, kteří zesilovač nepoužívají, nikoli. Záleží také na kvalitě antény, kabelu a samotného televizního přijímače. Některé tunery DVB-T2 jsou citlivější a výpadky signálu se u nich projevují i při menším zarušení. CRA proto nabádají, aby diváci vždy používali kvalitní techniku, odborně instalovanou a vhodnou pro DVB-T/DVB-T2 vysílání. „Toto platí zvláště pro anténní zesilovače,“ upozorňuje operátor.

Pokud již problémy s příjmem televizního signálu nastanou, diváci by je měli v první řadě řešit se servisními firmami a anténáři v místě svého bydliště. Situace může specifická nejen v každém kraji nebo městě, ale dokonce v každém údolí. Odborníci vybavení nezbytnou měřicí technikou, kteří mají dlouhodobé zkušenosti s realizací přijímacích antén v regionu své působnosti, dokáží pomoci mnohem lépe než centrální dispečinky provozovatelů televizních vysílačů. Seznam anténářů můžete najít například na webu www.dvbt2overeno.cz.

Vstup do Diskuse

15 komentářů: “Inverze zhoršuje příjem pozemní digitální televize, včetně nového vysílání DVB-T2”

 1. Jaroslav Jiruš napsal:

  Kdo má štěstí a bude na střeše v době problémů, může si zkusit jiný typ antény, ale především změnit její místo. Někdy to pomůže. Při posledním trápení jsem našel místo za komínem úplně dole u oplechování.

 2. Saxon napsal:

  Můžu prohlásit, že jsem na jedné instalaci, která je postižena Inverzí fatálně vyměnit anténu. Místo původní krátké X-kolorky od Emme jsem pověsil Xmuxovo dlouhou kanálovou anténu 21-35(220cm). Přijímam Javořici, místo není zatíženo žádnými blízkými kopci ve směru na TX, výhled opravdu bez problémů v horizontu 150st.
  A přestože mám na KWS vidět Praděd mimo ochranný interval(+30km), Černá hora těsně mimo ochranný interval, tak se parametry výrazně zlepšili. Když je „zle“, tak jsem těsně nad bodem zlomu(QEF), ale hraju. S původní anténou jsem byl několik hodin bez demodulace. Javořice a Praděd svírají úhel v místě instalace 8st. Takže, čím delší anténa, tím evidentně lépe.

 3. Saxon napsal:

  Ještě musím dodat, že to co tady zatím píšeme je pouze léčení alkoholika na odvykačce.
  Dát mu včas přes hubu aby nechlastal, měl někdo jiný…

  • David Kříž napsal:

   Jenže když to sousedi hlásili, že až se jednou pořádně opije tak zmlátí ženu víc než dřív, tak to nikdo neřešil, jak to u skrytého domácího násilí bývá. A teď když to fakt přehnal, opil se do mrtva a ženu přizabil že leží v nemocnici, tak už je pozdě. Teď už se dá jen ho od toho odstřihnout a někam zavřít.

   • David Kříž napsal:

    Kdo by nechápal přirovnání 🙂
    Alkoholik = k26 mux ČT
    Alkohol = příjmové problémy, např. tropo šíření
    Zbitá žena = kvalitní divácký příjem kanálu 26, potažmo diváci
    Sousedé = anténáři a jiní nohama na zemi stojící jedinci, kteří tomu na rozdíl od těch nahoře, rozumí a věděli co jednou přijde

    Ti co to měli řešit = ČT, ČTÚ, ČRa

    Sranda jak se vymlouvají na sebe navzájem. Ale, opravdu někdo vnutil ČT velkou SFN? Myslím, že kdyby řekli „to nechceme“, tak by jim to vnutit nemohli.
    ČTÚ: ve které hlavě se to zrodilo toto vymyslet? Asi někdo, kdo neví co je echo, nízké kanály, vysoké výkony a hlavně PORUŠENÍ ZÁSAD SFN!
    ČRa: provozovatel, měl minimálně upozornit a ne technicky provozovat paskvil a ještě ho hájit, případně zas směřovat připomínky na ČT/ČTÚ. Mimochodem, díky tomu se z něho stal i přímo vysílatel nepoužitého signálu, protože na opakovačích/převaděčích se to smíchá na vstupu a takto rozbité je to zas odvysíláno někam do údolí. Takže divák s tím nezmůže už NIC!

    Máslo mají na hlavě všichni tři a místo řešení v podobě rozbití té nesmyslně velké SFN které porušuje základní pravidlo pro svoji funkčnost a postavení funkční sítě na kanálech rozvojových sítí, se tady zas háže zodpovědnost na přijímací stranu.

    • David Kříž napsal:

     oprava:
     „…vysílatel nepoužitELNÉho signálu…“

    • Stranik napsal:

     Jsem zvědav tento týden na svojí sestavu jak bude odolávat … 🙂 Věřím že to bude OK. Slabší 10 12dB laděné kanálové předzesilovače snad nebudou mít problém.

     • Stranik napsal:

      Chodí vše … Naopak se mi přihlásili přes celé Bavory přátelé z Osterreichu. 🙂 Servus 🙂

      32.k) – ORF1, ORF2, radio Visual + zakodované
      47.k) – pouze ko’dované (Nitro Austria, Nickelodeon, SuperRTL, D-Max …)

      29.k) ATv2 + zbytek zakodované (ATv HD, Puls4, Servus Tv HD, RTL HD Austria, HGTV …)

     • Stranik napsal:

      Nelze nic paušalizovat p.Potůčku … 🙂 U mne mlha vylepšuje příjem a objevují se dálkové bonusy. Není každej sevřen do SFN maglajzu z vícero stran – já rozhodně a naštěstí NE. 🙂 Žádné Echo ani Preecho se zde nekoná – a to používám ty Vámi zatracované předzesilovače – ty mé nic nezhoršují. (zatím teda určitě né) Vím proč používat slabé a laděné na míru.

 4. peti napsal:

  Echu a případnému preechu lze předejít. A to nevysílat v jednofrekvenční síti, ale každý silný vysílač na svém (jiněm) kmitočtu.

 5. Jk_venus napsal:

  Zase je to dobré na dálkový příjem. Nebo?

 6. Saxon napsal:

  Peti: jestli umíš do pěti počítat, tak zjistíš, že to v současné době není proveditelné.
  Jk-venus: jak vidíš a čteš, tak není…

Napsat komentář