Česká televize chce z ČT 3 udělat stálý program, zatím má prostředky na jeho vysílání do června 2021

6 komentářů 1.12.2020 / Jan Potůček

Ročně vyjde provoz kanálu ČT 3 na 70 až 90 milionů korun. Kavčí hory ho zachovají, pokud se podaří zachovat vratky DPH za vybrané koncesionářské poplatky.

Česká televize poprvé veřejně připustila, že program ČT 3 zaměřený na seniory, který vznikl prakticky z dne na den během jarního lockdownu kvůli první vlně pandemie koronaviru, může zůstat stálicí mezi veřejnoprávními programy a nedojde k jeho vypnutí. Uvedla to v dokumentu Dlouhodobé plány programového, technického, personálního a ekonomického rozvoje ČT na léta 2020 – 2024 určeného Radě ČT. Původně Kavčí hory počítaly s tím, že ČT 3 bude dočasným projektem, který skončí po odeznění pandemie Covid-19. Nejprve se tak mělo stát letos v létě, po nástupu druhé vlny koronaviru se vypínání ČT 3 přesunulo na konec letošního roku a naposledy ČT hovořila o březnu 2021. V citovaném dokumentu ale již zmiňuje, že ČT 3 bude vysílat minimálně do června 2021.

Snažíte se naladit ČT 3 pro seniory? Postup pro diváky, kterým nemá kdo pomoci

Největší náklady na provoz ČT 3? Reprízné umělcům

„Program ČT 3 vznikl jako doplnění a rozšíření stávající programové nabídky ČT. Na základě zkušenosti s dosavadním pilotním vysíláním, které naplnilo veškeré cíle spojené se spuštěním kanálu, zejména uspokojení diváckých potřeb starších diváků, při efektivním využívání archivních pořadů vlastní tvorby ČT a v souladu s mimořádně příznivou odezvou veřejnosti, se ČT rozhodla prodloužit vysílání programu ČT 3 do poloviny roku 2021,“ vysvětlila ČT ve zmiňovaném dokumentu. „Pokud v průběhu první poloviny roku 2021 nebude zajištěno jeho dlouhodobé financování (např. potvrzením možnosti současného způsobu účtování DPH i po roce 2021), potom bude jeho vysílání ke konci června 2021 ukončeno a program ČT 3 se tak nestane trvalou součástí programové nabídky ČT,“ dodala.

Roční náklady na provoz ČT 3 odhaduje televize na 70 až 90 milionů korun a souvisí především s vyplácením reprízného a potřebnou digitalizací archivních pořadů a filmů ČT, které dosud nebylo možné v nové digitální éře vysílat. Naopak za distribuci tohoto programu nemusí ČT platit nic navíc, protože se vešel do kapacity multiplexu 21, za níž ČT platí fixní částku bez ohledu na to, kolik programů a v jakém rozlišení v něm vysílá. Rychlý start programu, který vznikl letos v březnu během jediného týdne, umožnil již existující koncept programu ČT Klasik, s jehož vznikem počítal generální ředitel ČT Petr Dvořák ve svém kandidátském projektu v roce 2017, kdy se ucházel o druhé funkční období šéfa veřejnoprávní televize. Také ČT Klasik měl vycházet především z archivních pořadů České a Československé televize.

Česká televize prodlužuje vysílání ČT 3 nejméně do jara, od poloviny prosince denně do 22:00

ČT 3 má větší podíl na sledovanosti než CNN Prima News

Oproti původní myšlence dočasného programu, který vysílá mimo prime time, se ČT 3 postupně mění v plnohodnotnou televizní stanici. Zatímco nyní končí jeho vysílání denně v 17:30, od 12. prosince jej ČT 3 protáhne až do 22:00 hod. a celkový denní vysílací čas se prodlouží o 4,5 hodiny. „Rozšíření časového rozsahu vzhledem k plánovanému rozšíření o sdílený večerní zpravodajský blok a efektivní využívání reprízového potenciálu archivu České televize ve večerním prime-time nepředstavuje zásadní nárůst nákladů proti dosavadnímu pilotnímu provozu,“ slibuje ČT. Personálně „Trojka“ vytěžuje především zaměstnance Archivu a programových fondů ČT a nákladově se kromě vyplácení reprízného a digitalizace archivních pořadů nejvíce do rozpočtu programu promítá výroba skrytých titulků a audiopopisů a také údržba odbavovacího pracoviště.

Zájem o program ČT 3 je mezi seniory velký. Od března, kdy program vznikl, jeho celodenní podíl na dospělém publiku starším 15 let stoupl z průměrných 0,3 na říjnových 0,8 procenta. To je víc, než ve stejné cílové skupině dosahuje například CNN Prima News. Přitom data za ČT 3 se průměrují za celý den, přičemž program od 17:30 do 09:00 nevysílá. Zásadní změna v jeho sledovanosti tak přijde od 12. prosince, kdy ČT 3 najede na nový časový harmonogram a bude denně vysílat až do 22 hodin. „Trojka“ tak půjde do přímého programového souboje s velkými televizemi, ať už půjde o hlavní kanály komerčních stanic nebo i sesterskou ČT 1 či ČT 2 a ČT art. Kavčím horám by tento program mohl při poměrně nízkých nákladech zajistit vysoký podíl celé skupiny ČT na publiku, byť částečně za cenu „kanibalismu“ na některých dosavadních programech.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Česká televize chce z ČT 3 udělat stálý program, zatím má prostředky na jeho vysílání do června 2021”

 1. Stranik napsal:

  Já se zachováním nesouhlasím! Zbytečnej kanál a jen zabírá zbytečně kapacitu muxu.

 2. Pevy napsal:

  Česká televize má v DVB-T2 multiplexu málo místa ?

 3. pa2 napsal:

  To sice nemá, ale ráno se vysílá na dvou programech dvakrát to samé. Tedy ČT 1+24 má Studio 6 a ČT 2+3 má Dobré ráno. Jaký to má smysl? Zaplácnout vysílací čas, nic víc.

 4. Pevy napsal:

  Souběh samozřejmě smysl nemá, ale to platí nejen o ČT 3. Z hlediska dostupnosti jsou všechny programy rovnocenné a divák je snad svéprávný a ví, jak přepnout na jiný program. Bohužel, v těchto „soubězích“ je Česká televize mistr.

 5. Saxon napsal:

  Že by další dva kandidáti do rady ČT?

 6. vontum napsal:

  Dobrá zpráva. Zrušil bych pouze to stejné vysílání z ČT1 poněvadž postrádá smysl.

Napsat komentář