Odchod NASA UHD z multiplexu 23 uvolní kapacitu pro tři až šest nových televizních programů

6 komentářů 29.12.2020 / Jan Potůček

Nejisté je i pokračování televize Naživo, která má zajištěno financování pouze do konce letošního roku. Její provozovatelé ale usilují o granty na další období, po které budou uzavřena divadla a kabarety.

Až šest nových televizních programů by mohlo zaplnit prostor, který od Nového roku v celoplošném multiplexu 23 uvolní dokumentární kanál NASA UHD. České Radiokomunikace (CRA) jej vyřadí z nabídky na Silvestra minutu před půlnocí, takřka po půl roce vysílání. „Půlroční vysílání nám pomohlo ověřit, že jsme připraveni na UHD/4K vysílání a 4K televizory jsou schopny toto vysílání zpracovat,“ vysvětlil ředitel sekce regulace CRA Marcel Procházka. Tímto krokem si CRA uvolní takřka třetinu kapacity sítě. Multiplex 23 má celkovou kapacitu 33,3 Mbit/s, z toho na program NASA UHD připadalo 12,1 Mbit/s. Prostor, který se odchodem této stanice uvolní, by stačil pro tři televizní programy v HD kvalitě nebo šest stanic ve standardním rozlišení.

NASA UHD odejde z DVB-T2, v multiplexu 23 skončí na Silvestra

Volná by mohla být až polovina multiplexu 23

Před odchodem NASA UHD disponoval multiplex 23 volnou kapacitou 2,5 Mbit/s, která by stačila pro jeden program ve standardním rozlišení. Po Novém roce by tak do sítě mohlo teoreticky přibýt až sedm nových televizních programů a nelze vyloučit volnou kapacitu ani pro osmý – nejisté je i pokračování vysílání televize Naživo, jež zprostředkovává přenosy a záznamy divadelních a kabaretních představení a také koncertů. Stanice má vysílat pouze dočasně po dobu stavu nouze, kdy jsou veškerá kulturní zařízení uzavřena. Provoz televize Naživo dotuje ministerstvo kultury z programu na podporu živé kultury během vládních opatření proti šíření koronaviru. Stav nouze je nyní prodloužen do 22. ledna, ale nelze vyloučit, že bude trvat déle.

Financování provozu televize Naživo je zajištěné do konce letošního roku, provozovatelé stanice ale požádali o další dotace na rok 2021. Ministerstvo kultury o nich však bude rozhodovat až v únoru. Nelze tedy vyloučit, že televize Naživo z éteru zmizí již během ledna – února. Pokud by se tak stalo, multiplex 23 by byl využit jen z poloviny své kapacity – volných by bylo cca. 16 Mbit/s. Otázkou zůstává, které programy by tuto kapacitu zaplnily. V současné době je méně pravděpodobný příchod zcela nových hráčů na trh, pravděpodobnější je spíše přetahovaná s konkurenčním operátorem Digital Broadcasting o jeho významné klienty. Ostatně, jednoho již CRA ke konci roku získaly – hudební kanál Retro Music TV se přesouvá z multiplexu 24 provozovaného Digital Broadcasting do multiplexu 22, který provozují CRA. Další možností jsou nové kanály hlavních televizních skupin.

Televize Naživo má prostředky na vysílání do konce roku. Její provozovatelé ale žádají o dotace i na rok 2021

 

Vysoké pokrytí je důležitým předpokladem pro vysokou sledovanost a výnosy s reklamy

Pokrytí multiplexu 24 Digital Broadcasting je v porovnání s DVB-T2 sítěmi CRA a CDG znatelně nižší. Důvodem jsou dlouhodobě budované unikátní vysílací lokality CRA, které umožňují optimální pokrytí naprosté většiny domácností. Proto se nyní Digital Broadcasting snaží síť zahustit několika novými vysílači a dokrývači, které však přinášejí zlepšení pokrytí pouze v řádu desetin procent. Sledovanost programů vysílajících v multiplexu 24 je nižší v porovnání se sítěmi ČT, CRA a CDG i z důvodu vysílání z jiných lokalit a tím související nižší proladěnosti televizních přijímačů, protože ne všichni diváci mohou na svoji anténu přijímat vedle multiplexů 21, 22 a 23 i multiplex 24.

Pokrytí a proladěnost jsou důležitými předpoklady pro zajištění sledovanosti komerčních televizních stanic, což je důvodem pro téměř zaplněnou kapacitu multiplexu 22. Bude zajímavé sledovat, jaké stanice zaplní multiplex 23, který má stejně vysoké pokrytí jako multiplex 22. Pro úplnost je potřeba dodat, že nejvyššího pokrytí terestrickým signálem dosahuje multiplex 21 České televize, který vedle 26 základních vysílačů využívá i vysoký počet dokrývačů.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Odchod NASA UHD z multiplexu 23 uvolní kapacitu pro tři až šest nových televizních programů”

 1. RayX napsal:

  Bude zajímavé, jak to s těma dvěma hráči v terestrice dopadne, ČRA a DB. Že by Nova koketovala s myšlenkou jako měla Prima, tedy mít u ČRA MUX23 víceméně pro sebe jako má nyní Prima MUX22? DB nyní na konci roku dost narychlo navyšuje pokrytí, ale jsou to stále jen blikátka, MUX24 je prostě v pokrytí výrazně slabší než MUX23. Musí nyní DB lidem z NOVY / PPF prokázat, že maj dostatečný pokrytí s jejich MUX24? On i ten přechod Retro Music od DB k ČRA o něčem vypovídá 🙂

 2. vontum napsal:

  Na jednu stranu je odchod NASA UHD a tudíž uvolnění místa potěšující, poněvadž z hlediska diváků byl jeho přínos prakticky nulový. Pochopil bych snad jeho HD verzi, ale nikoli UHD. Na druhou stranu mám obavu, že se ta kapacita zase zaplácá různými +1 nesmysly anebo teleshoppingovým balastem.

 3. Jirka napsal:

  Jj souhlas, už jsem si Novu a Sport 5 trochu popíchnul, že by se měly zajímat i o svoje skutečné pokrytí, ne pouze o to papírové. A na jejich dotazy DB aspoň částečně zareagovala, když nechala provést měření. Nicméně toto však bohužel potvrdilo, že reálné pokrytí Mux 24 není dobré a zdaleka nedosahuje deklarovaného. Podle mě by tedy přechod Novy do Mux 23 dával smysl, navíc když její hlavní komerční konkurent Prima výrazně zaplnil Mux 22. Anebo by Mux 24 měla zapracovat na zvýšení skutečného signálu, což však s ohledem na technické možnosti je bohužel spíše v rovině teorie.

 4. RayX napsal:

  Bude to zajímavé, DB si nemůže dovolit o Novu přijít, ale pokrytí, podle DB zdůrazňováno hlavně v penetraci populace než plošném, maj stále malé a ani to postupné vylepšování za tři měsíce to moc nezvedá. Pokud by se Nováci dohodli na ceně s ČRA za celý balík, byli by v DB moc smutní …
  https://tv.nova.cz/hd

 5. Geofyzik napsal:

  No doteď evidentně těžil DB z toho. že bývalý MUX 3 neměl takové pokrytí jako MUX 2 a v mnoha lokalitách byl jeho příjem obtížnější než MUXu 4.
  Kdežto nyní je to s příjmem MUXů 22 a 23 až na malé výjimky rovnocenné, takže logicky nastávají větší konkurenční tlaky v éteru. DB nezbyde nic jiného, než se snažit rychle dokrývat hluchá místa (a že jich v tuzemském členitém terénu je jako maku), nebo se smířit s faktem, že o ty největší a nejsilnější hráče na trhu prostě přijde.

 6. Djo napsal:

  Hlavne je to spise i o tom, ze Prima potesila divaky, kteri uz ve vetsine dnes maji v domacnosti TV 55″ a vetsi a nabidla obsah svych stanic v rozliseni 1080 a 720. Zatimco Nova je presvedcena o tom, ze pokryti je dostacujici a kvalita SD taktez…

Napsat komentář