Letošní historicky první mezinárodní den coververzí připadá na 5. února. V tento den v roce 1996 totiž vyšlo album Murder Ballads od Nicka Cavea, kde je kromě několika tradicionálů také mimořádně zdařilá coververze písně Boba Dylana “Death is not the End”.

Alternativní Radio 1, které lze kromě analogového FM pásma naladit i v pozemním digitálním vysílání DAB+ (konkrétně v sítích společnosti RTIcz v Praze, středních, západních a jižních Čechách), zavádí novou tradici Mezinárodního dne cover verzí. „Kreativita umělců bují i přes pandemii koronaviru. Malíři malují obrazy inspirované novou situací, básníci se vyjadřují slovem – a hudebníci hrají. Jedním ze symbolů současné situace je spousta coververzí, které můžeme navíc díky technologiím často slyšet těsně po jejich vzniku,“ říká Jana Kománková, duchovní matka projektu.

„Spousty hudebníků nyní navazují na dávnou tradici přebírání písniček od dalších tvůrců. Standardy, re-interpretace, nově pojaté tradicionály i předělávky ještě čerstvých skladeb přinášejí do světa spoustu nečekané radosti i dalších emocí. A kdy jindy by tak měl vzniknout den, který tenhle typ tvůrčích aktivit oslaví, než v roce 2021,“ vysvětluje Jana Kománková. Letošní historicky první mezinárodní den coververzí připadá na 5. února. Právě v tento den v roce 1996 totiž vyšlo album Murder Ballads od Nicka Cavea, kde je kromě několika tradicionálů také mimořádně zdařilá coververze písně Boba Dylana “Death is not the End”.

Kromě Nicka Cavea v této cover verzi účinkují Anita Lane, Shane MacGowan, PJ Harvey a Kylie Minogue a je tak skvělým symbolem toho, že coveverze mohou spojovat a přemosťovat. 5. února se na Radiu 1 odehraje Den s coververzemi. DJs této stanice, která byla vůbec prvním soukromým rádiem v Čechách, budou celý den hrát převzaté skladby. Radio 1 můžete naladit na www.radio1.cz, FM frekvencích v Praze (91.9 FM), v Plzni (97.5 FM), v Liberci (98,7 FM) a Českých Budějovicích (100.2 FM) i přes aplikaci a v multiplexech DAB+.

Mezinárodní den cover verzí není podle Jany Kománkové politickým aktem, PR akcí ani charitou. „I když respektuji dobré úmysly lidí, kteří se snaží pomocí kreativních projektů získat prostředky na charitativní účely, chtěla bych, aby existovalo taky něco, co po člověku nic nechce a co mu neříká, jak druzí trpí. Den věnovaný coververzím není nic víc a nic míň, než oslava hudby a emocí, které nám muzika dává,“ konstatuje Jana Kománková. Více informací naleznete na webu www.internationalcoversday.com.

Štítky