Slovensko oddaluje přechod na kodek HEVC, diváky terestrické televize čeká nákup nových přijímačů

10 komentářů 28.5.2021 / Jan Potůček

Přinejmenším ještě rok budou slovenské pozemní televizní sítě DVB-T a DVB-T2 využívat kodek MPEG-4, protože v domácnostech není dost přijímačů HEVC.

Ani letos, ani v příštím roce nebudou muset Slováci měnit televizory nebo pořizovat si set-top boxy kvůli zachování příjmu pozemního digitálního televizního vysílání. Dominantní operátor sítí DVB-T/-T2, společnost Towercom, totiž neplánuje přinejmenším pro následující rok měnit technické parametry svých sítí a přecházet na efektivnější a modernější kodek HEVC. Veškeré terestrické televizní sítě Towercomu nyní vysílají v kodeku MPEG-4, který pomalu zastarává, a především neumožňuje využít kapacitu sítí na maximum. Towercom však nechce dělat změny do té doby, než většina slovenských domácností závislých na pozemním příjmu televize bude vybavena přijímači s kodekem HEVC. Serveru Živé.sk to řekl generální ředitel Towercomu Rudolf Urbánek.

„Aktuálně odhadujeme vybavenost zařízeními s podporou H.265 (HEVC) pod úrovní 50 procent, ale roste. Interně máme stanovenou kritickou hranici, po jejímž překonání spustíme debatu o změně. Kdybychom tento rozhovor dělali do roka a do dne, myslím si, že bychom byli mnohem konkrétnější,“ uvedl Urbánek pro Živé.sk. Towercom provozuje dva celoplošné multiplexy ve standardu DVB-T a dvě sítě ve standardu DVB-T2. Ze čtyř těchto multiplexů obsahují dva volně šířené, nezakódované programy. Jde o multiplex 2 s komerčními programy Joj, Joj Plus a Wau a multiplex 3 s veřejnoprávními programy Jednotka, Jednotka HD, Dvojka a Trojka. Tyto sítě vysílají ve standardu DVB-T a na jejich příjmu se v průběhu uvolňování pásma 700 MHz nic neměnilo, diváci tedy nic nepocítili (kromě změny kmitočtů). Snižovala se ale jejich programová nabídka.

Slovensko uzavřelo koordinační dohody o DVB-T2, divákům doporučuje přijímače s HEVC

Placené programy už jsou v DVB-T2 a chystají HEVC

Naproti tomu multiplexy 1 a 4 využívá Towercom pro svoji placenou programovou nabídku Plustelka a v roce 2019 tyto sítě přešly na nový vysílací standard DVB-T2 a kodek MPEG-4. Klienti Plustelky však budou na nástup kodeku HEVC připraveni, protože operátor jim postupně mění přijímací zařízení s přístupovými kartami za boxy vybavené kodekem HEVC. Ta jsou zpětně kompatibilní, a tak na nich lze přijímat i dnešní vysílání s kodekem MPEG-4, ale v momentě zavedení kodeku HEVC bude stačit daný box pouze přeladit a nic jiného divák nebude muset dělat. Což se nedá říci o těch Slovácích, kteří spoléhají na bezplatný příjem televize. Multiplexy 2 a 3 obsahující volně šířené programy by přechodem na HEVC znemožnily řadě domácností příjem televize, protože diváci nejsou vybaveni potřebnými přijímači a na rozdíl od klientů Plustelky si je budou muset pořizovat sami.

Hezky se na tom ukazuje rozdílný přístup Slovenska k přechodu na DVB-T2, respektive uvolňování pásma 700 MHz. Towercom jako jediný velký operátor pozemních televizních sítí rozhodl, že diváky bezplatných televizních programů nebude nutit ke koupi nových přijímačů a kvůli vypínání kmitočtů v pásmu 700 MHz pouze přeskupil frekvence, takže domácnosti pouze přeladily stávající televizory či set-top boxy. Nerozhodl se také plošně zavést standard DVB-T2 u všech svých sítí, nemluvě o kodeku HEVC. V konečném důsledku tak Slovákům pouze oddálil potřebu koupě nového přijímače. Volně šířené programy navíc využívají starý kodek MPEG-2 (s výjimkou HD verze veřejnoprávní Jednotky), takže je mohou přijímat diváci s televizory, které si nakoupili při přechodu z analogového na digitální vysílání před deseti lety.

Přejde slovenské DVB-T2 z MPEG-4 na HEVC? Služba Plustelka chystá nové přijímače

Slovenský postup je příliš složitý, Česko na to šlo lépe

Jakákoli další změna technických parametrů tak povede k nutnosti tyto přijímače vyměnit, nebo doplnit set-top boxem. A jak při přechodu volně šířených programů na kodek MPEG-4, nebo na standard DVB-T2 a kodek MPEG-4 či HEVC. Ovšem je otázka, zda Towercom vůbec chce v multiplexech 2 a 3 s volně šířenými programy nějaké technické změny. Provozovatelů, kteří by chtěli na Slovensku celoplošně šířit terestricky volně dostupné bezplatné programy, je minimum. A diváků terestrické televize je obecně výrazně menší procento než v České republice. Vše tedy směřuje k tomu, že technologický vývoj čekají pouze sítě s placeným obsahem, zatímco volné vysílání bude stagnovat nebo dokonce ustupovat. Nic například nenasvědčuje tomu, že by multiplexy 2 a 3 měly přecházet z DVB-T na DVB-T2.

Slovenský postup je výrazně odlišný od českého. Tuzemští operátoři celoplošných vysílacích sítí se dohodli se státem, že při přechodu na nový vysílací standard DVB-T2 se rovnou zavede nejnovější kodek HEVC jako v Německu a kapacita sítí tak bude dostatečná i pro šíření programů v HD kvalitě. Česko tím ukázalo, že se dokázalo poučit z první televizní digitalizace, při níž použilo pro nově spouštěné sítě DVB-T kodek MPEG-2, i když už byl k dispozici novější MPEG-4, na který posléze přešel celoplošný multiplex 3. Usnadnilo to také komunikaci změn směrem k divákům, protože bylo jasné, čím mají být vybaveny přijímače potřebné pro zachování bezplatného příjmu televizního vysílání po dokončení druhé televizní digitalizace.

Vstup do Diskuse

10 komentářů: “Slovensko oddaluje přechod na kodek HEVC, diváky terestrické televize čeká nákup nových přijímačů”

 1. RayX napsal:

  Celoplošný multiplex 3 (CDG/CRA) v ČR snad nikdy ani posléze na MPEG-4 nepřešel, s tím si hráli (a jen něco) v multiplexu 4 (DB) …

  Myslím, že spojit uvolnění 700MHz dohromady s přechodem na DVB-T2 a rovnou do HEVC po vzoru sousedního Německa, nebylo pro ČR špatné rozhodnutí, jako špatné se nechá posoudit jen určité celoplošné SFN …

 2. dirigento napsal:

  „Česko tím ukázalo, že se dokázalo poučit z první televizní digitalizace, při níž použilo pro nově spouštěné sítě DVB-T kodek MPEG-2, i když už byl k dispozici novější MPEG-4, na který posléze přešel celoplošný multiplex 3.“

  On v ČR někdy vysílal multiplex 3 v kodeku MPEG4/AVC? Celou dobu se přece používal kodek MPEG2, stejně jako u MPXu1 a MPXu2.

 3. CCblue napsal:

  „při níž použilo pro nově spouštěné sítě DVB-T kodek MPEG-2, i když už byl k dispozici novější MPEG-4“
  Jako tenhle nesmysl bych tady nečekal. DVB-T u nás vzniklo daleko před tím, než vznikl MPEG-4.
  Pravda je, že některé kraje byly napojeny, když už tu MPEG-4 byl, ale lidi měli tenkrát nakoupeny pár let stb za 1500 až 2000 korun a přijít s tím, že je mají zahodit a koupit nové a ještě dražší, s tím by přišel jen idiot.

 4. pa2 napsal:

  V roce 2005-2008 a MPEG-4/AVC? To se autor nějak spletl. V tomto období byl teprve implementován a reálné nasazení v broadcastingu bylo později. Proto se tehdy nezaváděl, navíc technologie byla ještě drahá.
  Jak už zde je napsáno, mux 3 byl až do svého konce v MPEG-2, MPEG-4/AVC nikdy neměl. Holt není nad vlastní archívní záznamy. 🙂

 5. vontum napsal:

  Už jsem o tom psal několikrát. U nás se na ten přechod nadávalo a právem, poněvadž nebyl bez chyb, nicméně na ten totální chaos, rozložený do x let, který tam předvádějí slováci v čele s Towercomem, tedy nemáme ani omylem.
  A že nejsou diváci vybaveni? To je tak směšná výmluva, kterou bych čekal tak max. od nějakého politika, ale ne od jeho generálního ředitele.

 6. Stranik napsal:

  Lépe zvolili u nás … Nic proti Slovákům. Lépe hned zavést vše nové a definitivní nežli 10 přechodů …

 7. Stranik napsal:

  Mux3 přecijen nakonec přešel na MPEG-4? Já nevím, já ho nechytal … nepatřil jsem mezi vyvolené které chytají páteřní vysílač kterej zde nemá ani hovno. Tam kde jsme ho chytali s přítelkyní, tak jel na MPEG-2. Co bylo ke konci T1 netuším … to víte vy co jste v dosahu kde hrál pro vyvolené mux3.

  Naštěstí je už tento problém pryč!!! Zaplat‘ PánBůh! super a bezva! +1

 8. Stranik napsal:

  Toliko programů z městského dokrývače nikdy nehrálo … dnes ano. +1

Napsat komentář