Nový systém osmi webových kamer, včetně platformy pro jejich interaktivní panoramatickou prezentaci, která slouží k podpoře turistického ruchu v Praze, předala hlavnímu městu společnost NetRex, která se zabývá vývojem cloudových videoplatforem a souvisejících služeb.

Provozovatelem systému je organizace Prague City Tourism a jeho účelem je představit v reálném čase atraktivní turistické cíle a zároveň podpořit projekt nové návštěvnické karty Prague Visitor Pass. Kamery jsou umístěné na historických věžích v různých částech Prahy a kromě panoramatických záběrů nabízí formou vložené infografiky také data o počasí, o vybraných hotelech, kongresových centrech či historických památkách.


Základem nově spuštěné turistické prezentace je hlavní kamera umístěná na Petřínské rozhledně, která v pravidelných intervalech vytváří statický panoramatický záběr Prahy doplněný o body zájmu, informace o počasí a interaktivní menu. V něm si lze například zobrazit historicky nejkrásnější záběry, přehrát zrychlené animace nebo poslat e-pohlednici. „Unikátnost prezentace spočívá v tom, že přímo v hlavním záběru lze prokliknout do sedmi samostatných videostreamů z dalších pražských věží, a tak si můžete snadno udělat virtuální prohlídku historického centra v reálném čase. V těchto samostatných videopřenosech jsou vložené další infografiky,“ popisuje David Capoušek, generální ředitel společnosti NetRex.

Výstupy se objeví třeba na hotelových recepcích

Organizace Prague City Tourism chce se systémem osmi kamer a webovou prezentací dále aktivně pracovat. „Kromě webové verze, kde si každý může otevřít přenos, který ho zajímá, umožníme promítání prezentace na televizorech ve vybraných hotelech. Zde běží v automatickém režimu, kdy se virtuální prohlídka vždy zastaví u vybraných bodů zájmu a zobrazí živé záběry, navíc je v prezentaci QR kód s odkazem na turistickou kartu Prague Visitor Pass,“ říká ředitel IT oddělení Petr Soukup ze společnosti Prague City Tourism. „Hoteloví hosté si tak s použitím svého mobilního telefonu a QR kódu snadno můžou kartu pořídit a zároveň dostanou tipy na zajímavé turistické cíle.”

Společnost NetRex dodala prezentaci Prague City Tourism jako kompletní řešení, včetně instalace osmi kamer na pražských věžích, a jde tak o zajímavou kombinaci technologií. Centrální kamera na Petřínské rozhledně AXIS Q3819-PVE vytváří plynulý 180° obraz o rozlišení 14 MP složený ze 4 senzorů. I na dalších věžích se nacházejí kamery švédského výrobce Axis. Hlavní statický záběr s infografikou zajišťuje software Panomax, který využívají turistické destinace po celém světě. Vložené videostreamy se včetně infografik přehrávají v YouTube kanále s pomocí skupiny aplikací CamStreamer nahrané přímo v kamerách. „Nespornou výhodou našeho řešení je nízká cena na instalaci i provoz a nekonečné množství tzv. instancí neboli verzí zobrazení, které si může uživatel – tedy například destinační agentura nebo turistické centrum – sám nastavit, včetně příslušných infografik. Použít lze jak panoramatický záběr Panomax, tak samostatné videostreamy z kamer třeba na YouTube,“ uzavírá David Capoušek.

Hlavní panoramatickou prezentaci Prahy najdete na adrese https://pvp.panomax.com nebo na webových stránkách turistické karty Prague Visitors Pass.

Kde jsou umístěné kamery Prague City Tourism

Z čeho se skládá řešení NetRex pro cestování a zážitky

  • panoramatická kamera AXIS Q3819-PVE a fixní kamery AXIS P1448-LE a AXIS P3248-LVE,
  • prezentační platforma Panomax,
  • balíček streamovacích aplikací CamStreamer v kamerách,
  • vzdálený přístup ke kamerám přes cloud video platformu NetRex.