Na setkání v Praze byla k vidění zejména nová generace osvětlení zadní části televizoru Ambilight NG, nový zobrazovací styl Philips Aurora a například také televizor se skromným jménem Philips The One, který u nás nedávno vstoupil do prodeje. Hlavně ale šlo o praktické ukázky, což bylo po letech půstu veskrze příjemné.
Podzimní setkání s novinkami pro druhou polovinu roku 2022 společnosti TP Vision, dnes často označované jako „Philips TV & Sound“ (drží licenci na značku Philips pro televizory a audio), se neslo v duchu nové generace osvětlení Ambilight, televizoru s honosným jménem The One a také praktického předvádění DTS Play-Fi. To je plně bezdrátový audio systém z něhož vytvoříte nejen audio doplněk k televizoru (přidáte např. subwoofer), ale klidně také plnohodnotné domácí kino se skutečným prostorovým zvukem.
O většině novinek jsme vás už informovali v krátkých aktualitách, takže si vše shrňme na jednom místě a hlavně dodejme něco z praktického předvádění.
Novinky Philipsu na veletrhu IFA Televizory pro podzim a přelom roku
K osahání byly…
- Televizor Philips OLED807 (od 34.990 Kč) s opravdu nádherným podstavcem a novou generací osvětlení Ambilight NG umístěným po všech čtyřech stranách. Nově ho můžete mít, vedle 140, 165 a 196 cm, i ve velikosti 122 cm (Philips 48OLED807). Test některého z modelů byl přislíben.
- Televizor Philips OLED937 (od 84.990 Kč) se zvukem od legendární značky B&W, což ovšem výrobce nemá v názvu nijak zohledněno. Bohužel ani u této tržní novinky není možné se na zvukovou lištu Bowers & Wilkins dostat zvenčí, a to ani přes Bluetooth, což je skutečně smutný příběh! Televizor je (bude) k dispozici ve dvou velikostech: 165 cm (65″) a 196 cm, tedy 77″ za 119.990 Kč, s modelem 55 palců (140 cm) se nyní nepočítá. Podívejte se na test jiného televizoru Philips, ale s obdobnou zvukovou výbavou B&W.

Philips 65OLED807 s nejnovější generací Ambilightu, který zvládá řídit každou žárovku… Foto v úvodu + foto: TP Vision
- Philips The One (Philips 8807, více zde) je/bude ke koupi od 17.990 Kč (Philips 43PUS8807) v úhlopříčkách od 109 cm (43″) do 218 cm (86″). Je, podle výrobce, zaměřen na co nejlepší poměr cena/výkon a už se začíná prodávat. Test byl přislíben, takže si to – doufáme – ověříme v praxi.
- Audio patřící zejména do ranku DTS Play-Fi, jako Philips Fidelio S1/W1, k vidění bylo ale také vidět několik klasických přenosných a odolných Bluetooth reproduktorů. Uvidíme, jak to bude se zápůjčkou, ale o nějaká zařízení s DTS Play-Fi, která by měla představovat velmi snadné zvukové rozšíření kompatibilních televizorů Philips se snažíme už několik let a zatím nula od nuly pošla. Na setkání jsme také viděli poslední verzi obslužného softwaru, která je o poznání dále a působila velmi dobře.
- Nová funkce Aurora – i tu je zapotřebí zmínit a vidíte ji zapnutou na fotografii v úvodu. V podstatě jde o doplněk osvětlení Ambilight, které můžete mít spuštěné i při vypnutém televizoru. A aby obrazovka nebyla černá, jde v tomto režimu ukázat fotografie a také video. A protože Aurora je vlastně aplikace, která si data tahá z internetu (hodiny, snímky z přírody, atd., atd.) musí být k němu televizor připojen jinak pracuje pouze omezeně. Pokud následně v aplikaci kliknete na ikonu „+“ zobrazí se informace o připojení k internetu pro více obsahu. Funkci najdete ve všech letošních OLED a také např. v LCD televizoru The One.

Philips OLED807 s novým Ambilightem. Jak vidíte, u obrazovek OLED nejsou žárovky ani v této generaci na horním okraji obrazovky (ani být nemohou…), takže se musí navíc řešit i jejich světelný výkon (potřebují rozumně dosvítit na zeď). Foto: TP Vision
Ambilight Next Generation nebo také Ambilight Next Gen či Ambilight NG
O téhle věcičce se zatím nikde moc nedozvíte a chyběla (v době psaní článku, tj. den před jeho zveřejněním) i na oficiálních stránkách.
TP Vision se nyní rozhodlo sáhnout do Star Treku a označit podle jeho názoru přelomovou inovaci jediného integrovaného osvětlení pozadí televizoru na světě, jako „Novou generaci“.
Budiž!
V každém případě to vypadá, že vysvětlení proč tomu tak je sedí a osvětlení působilo propracovaněji už jenom tím, že přesněji barevně navazovalo na danou scénu na obrazovce i když vynést verdikt po krátké ukázce s definitivní platností nejde a počkejme si na test některého takto vybaveného televizoru.
A v čem je nová generace nová? Zatímco původní osvětlení Ambilight pracovalo vždy se skupinou LED žárovek (dvě nebo tři skupiny – jde o to, jak se osvětlení v dané úhlopříčce TV poskládalo) a tyto tzv. segmenty se braly jako jeden, Ambilight Next Gen už k tomu přistupuje jinak. Zvládá totiž adresovat v podstatě každou žárovku LED, která je součástí osvětlení pozadí.
Konkrétní provedení závisí od toho, zda je Ambilight NG umístěn v LCD (zatím jediný model, viz dále) nebo v OLED. Problém je totiž v druhém případě – opět – v marketingu. Ten chce bohužel mít televizor proveden jako pár milimetrů hlubokou placku (obrazovku) „s hrbem“ ideálně v co nejmenší velikosti. Takto je provedena drtivá většina televizorů OLED, což způsobuje řadu problémů, včetně instalačních. Konkrétně v případě Ambilightu to znamená, že žárovky LED nejsou fyzicky umístěny na okraji obrazovky a někdy jsou ve zmiňovaném hrbu o dost níže, takže se musí řešit i problém dosvitu na zeď.
Ambilight Next Generation je na zadní straně takto vybavených televizorů umístěn pouze ve verzi po všech čtyřech stranách a najdete ho v letošních modelových řadách OLED807, OLED 907 a OLED937 (plus případné varianty). U LCD pak jde pouze o Philips PML9507 s podsvícením Mini LED (co to je) konkrétně v podobě Philips 55PML9507 (140 cm, 36.990 Kč) a Philips 65PML9507 (165 cm, zatím není u nás k dispozici).
A ještě drobnost: letošní televizor Philips OLED707 používá, stejně jako drtivá většina uvedených LCD, původní verzi Ambilightu.
- LCD televizor Philips PML9507 s novým Ambilight NG. Na posledním snímku vidíte přímo boční LED žárovky nového Ambilightu. Fotogalerie: TP Vision
Při předvádění nového osvícení bylo vidět, že barvy nesrovnatelně lépe odpovídají tomu, co je na obrazovce. Zatímco dříve některé seděly a jiné ne i když jste si toho v té záplavě neměli šanci všimnout, nyní je osvětlení tak nějak hladší a plynulejší a skoro podvědomě působí na našince lépe.
Pro ty, kteří mají Ambilight doma a už o něm něco vědí, bude hodně důležité také to, že v Next Generation jsou jeho dřívější funkce zachovány, včetně možnosti nastavit jednolité osvětlení (ta jeden čas skoro zmizela) a zachována zůstala i spolupráce s vynikajícím LED osvětlením Philips hue (jednoduše řečeno Wi-Fi žárovky), které vyrábí společnost Signify mající licenci na značku Philips pro tuto oblast. Pokud vás to zajímá, což by v souvislosti s krizí „všude kam se podíváte“ mělo, přečtěte si něco o podzimních novinkách na digirevue. À propos pokud byste chtěli osvětlit pozadí: ) něčeho jiného než Philipsu a tak typicky šetřit vaše oči, podívejte se i na nedávný test Philips Hue Play Gradient Lightstrip od společnosti Signify, což je LED světlo určené za televizor nebo monitor.
Ambilight je podle nás parádní v jakékoli podobě i když pokud je integrovaný, umí toho přece jen více, resp. to umí snadněji a pohodověji.
DTS Play-Fi: poslech i ve více pokojích i plné domácí kino
V propagaci tohoto audio systému, který se postupně vyvíjí a dopracovává, včetně ovládací aplikace, má jak společnost dts, tak TP Vision značné mezery. Jak máte o něčem fundovaně psát, když není možnost si to v praxi vyzkoušet? Což výborně klaplo u spolupráce Philips TV Ambilight se žárovkami Signify Philips hue, což opravdu stojí za vyzkoušení nebo alespoň za zhlédnutí!
Z výrobků pro tuto oblast jsme mohli vidět reprosystémy z řady Fidelio, které jdou často použít jak samostatně, tak v nějaké sestavené skupině. Třeba jako stereo, tedy 2.0, nebo jako stereo se subwooferem (2.1) nebo jako 3.1, 5.1 a v neposlední řadě i jako systém u něhož televizor obstarává funkci centrálního reproduktoru (reprosystému).
Další informace na toto téma například zde…