Parabola.cz: ČT spustí HD programy v DVB-T2 až po schválení legislativy

2 komentáře 23.3.2017 / Jan Potůček

Veřejnoprávní přechodová síť DVB-T2 nabídne všech šest programů České televize v HD kvalitě. Nyní takto ČT v terestrickém vysílání šíří tři své stanice.

Kdy zahájí Česká televize vysílání své přechodové sítě DVB-T2 s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě? Podle serveru Parabola.cz se tak stane až po přijetí novel zákona o elektronických komunikacích a zákona o České televizi. Webu to řekla Michaela Zahrádková z tiskového oddělení ČT s tím, že vzhledem k probíhajícímu legislativnímu procesu zatím nelze přesný termín zahájení vysílání této sítě stanovit.

„Česká televize je připravena postupovat podle Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání schválené Vládou ČR v loňském roce. Ta předpokládá přijetí legislativního rámce, podle kterého pak může ČT postupovat při výstavbě a provozu přechodové sítě multiplexu veřejné služby,“ řekla Zahrádková serveru Parabola.cz.

Čeká se na poslance a senátory

„Česká televize tedy spustí přechodovou síť multiplexu veřejné služby až po schválení potřebných legislativních norem, které se označují souhrnně jako tzv. diginovela a obsahují, kromě široce v současnosti tolik diskutované novely zákona č.127/2005 ZEK, i novelu zákona č.483/1991 Sb. o ČT. Ta upravuje základní provozní podmínky přechodového multiplexu ČT, včetně postupu pro získání potřebných vysílacích kmitočtů,“ dodala Zahrádková.

„Termín spuštění přechodové sítě multiplexu veřejné služby Českou televizí je tak závislý na dokončení legislativního procesu a nelze ho zatím stanovit,“ konstatovala pro Parabolu Zahrádková. České Radiokomunikace, které pro ČT zajišťují technický provoz veřejnoprávního multiplexu 1 ve standardu DVB-T2 a na jejichž vysílače jsou koordinované kmitočty pro veřejnoprávní přechodovou síť DVB-T2, původně počítaly s tím, že svoji přechodovou síť pro komerční televize budou spouštět společně se sítí ČT.

Skončí HD programy ČT v DVB-T na konci roku?

Z tří plánovaných přechodových sítí DVB-T2 zatím odstartoval pouze multiplex Českých Radiokomunikací, který 1. března zahájil provoz v Praze a středních Čechách. 20. dubna se tato síť rozšíří do Brna a Ostravy a ve stejný den operátor oznámí harmonogram spouštění dalších vysílačů. Finálního pokrytí z 26 základních vysílačů by měla přechodová síť Českých Radiokomunikací, která je primárně určena pro televizní programy z celoplošných multiplexů 2 a 3, dosáhnout v březnu příštího roku.

Start přechodové sítě ČT bude pro přechod na DVB-T2 a zájem diváků o tento nový typ vysílání klíčový, protože jako jediná nabídne větší počet programů v HD kvalitě. Terestricky nyní ČT šíří pouze tři HD kanály: ČT 1, ČT 2 a ČT Sport prostřednictvím Regionální sítě 7, která dosahuje celoplošného pokrytí, a Regionální sítě 20, která vysílá na Českobudějovicku, v okolí Lipna, na Karlovarsku, v Ústí nad Labem, na Roudnicku, Liberecku a Jablonecku. Tyto regionální sítě DVB-T by však měly ukončit vysílání ke konci letošního roku. Podle Michaely Zahrádkové z tiskového oddělení ČT však termín ukončení vysílání HD programů ČT v DVB-T zatím nebyl určen.

Vstup do Diskuse

2 komentáře: “Parabola.cz: ČT spustí HD programy v DVB-T2 až po schválení legislativy”

  1. VITEK2442 napsal:

    V Regionální síti 20 vysílají tři ČT HD jen na LIpně a v Roudnici, dalšími je 6 vysílačů Regionální sítě 10: Hanušovice,Jeseník-Zlatý Chlum,Loket,Pec pod Sněžkou,Pelechov a Prachatice.

  2. Marek Svoboda napsal:

    Na Lipně je signál nepoužitelný. Jednak zarušen signálem z Rakouska a navíc vysílač je naprosto nevhodně umístěn. Divák, který přijímá na Lipně terestrické vysílání má antenu otočenu úplně jiným směrem, než je kóta Vítkův Kámen. Neznám nikoho kdo by ten signál přijímal. Vůbec nechápu, proč to CRa na VK nevypnou, nebo nepresunou například na nedaleké vysílací stanoviště Černáv Posumaví/Bližná, které je vlastnictvím ČRa.

Napsat komentář