Den D pro DVB-T2: Diginovela míří do druhého čtení v Poslanecké sněmovně

6 komentářů 26.4.2017 / Jan Potůček

Očekávají se průtahy mobilních operátorů, snahu torpédovat zákon nevzdává ani Česká asociace satelitních operátorů, které se však DVB-T2 nijak netýká. Televizníweb.cz zjišťoval názory poslanců.

Ostře sledovanou vládní novelu zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na nový typ pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, dnes dopoledne ve druhém čtení začne projednávat Poslanecká sněmovna. Hospodářský výbor minulý týden těsnou většinou devíti hlasů proti sedmi doporučil, aby poslanci novelu přijali. Zároveň schválil jediný z šestnácti předložených pozměňovacích návrhů, který do novely přidává nejzazší množný termín ukončení pozemního televizního vysílání v standardu DVB-T, stanovený na 1. února 2021. Návrh předložil poslanec Martin Kolovratník z hnutí ANO.

Stejný poslanec neuspěl s několika dalšími pozměňovacími návrhy, včetně jediného, který se týkal mobilních operátorů a podmínek, za jakých mají do svých sítí LTE pustit virtuální operátory. Kolovratník se dohodl s ministerstvem průmyslu a obchodu a Českým telekomunikačním úřadem, že návrh na podporu virtuálních operátorů přepracuje a předloží znovu právě ve druhém čtení novely. Stejný postup zvolila i poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která navrhovala zavést povinnost České televizi, aby v DVB-T2 vysílala u zahraničních filmů a seriálů duální zvuk. Její pozměňovací návrh kritizovalo ministerstvo kultury, které navrhlo vlastní znění a Adamová se s ním ztotožnila.

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová přepracovala svůj pozměňovací návrh na povinnost ČT vysílat v DVB-T2 duální zvuk podle připomínek ministerstva kultury (Foto: TOP 09)

Povinný duální zvuk u České televize se vrací

Svůj vlastní pozměňovací návrh Adamová ještě minulý týden před hlasováním Hospodářského výboru stáhla a tento týden předložila nový, ve znění navrženém resortem kultury: „Kinematografická díla zahraniční tvorby, filmy a seriály zahraniční tvorby vytvořené pro televizní vysílání, které jsou opatřeny dabingem, vysílá ČT zároveň v původním znění s titulky v českém jazyce, nebrání-li tomu překážky právní nebo technické povahy.“ Do druhého čtení připravil vlastní pozměňovací návrh i poslanec Ivan Adamec z ODS, který navrhuje zpřesnění formulace, že souběžné vysílání DVB-T a DVB-T2 má být za účelem uskutečnění přechodu na standard DVB-T2.

Adamec rovněž navrhuje doplnění informace, že individuální oprávnění na kmitočty pro přechodové sítě vydaná Českým telekomunikačním úřadem před účinností novely, nejdříve však 20. července 2016, budou považována za individuální oprávnění udělená podle tohoto zákona. „Zřízení přechodových sítí a stanovení jejich účelu je třeba provést přímo zákonem, nikoliv tak, že bude koncipováno jako povinnost držitelů přídělů rádiových kmitočtů. Takováto povinnost navíc není v souladu se Strategií a neodpovídá ani dosavadní koncepci přechodu na DVB-T2,“ vysvětlil Adamec v odůvodnění svého pozměňovacího návrhu.

Poslanec za ODS Ivan Adamec chce v zákoně lépe definovat příjemce kompenzací provozních nákladů přechodových sítí DVB-T2 (Foto: CRA)

Upřesněme, komu půjdou kompenzace, žádá poslanec za ODS

„Z legislativního hlediska je dále nutno zdůraznit, že budování přechodových sítí je nezbytné pro samotné uskutečnění přechodu na DVB-T2. Zdůraznění tohoto principu je dále nezbytné pro právní zdůvodnění kompenzace nákladů na budování a provoz těchto přechodových sítí, jak předpokládá Strategie,“ dodal Ivan Adamec. Svůj pozměňovací návrh navíc vnímá jako důležité upřesnění, jakému okruhu subjektů mají být přidělována příslušná individuální oprávnění. „V této podobě byl již návrh předložen ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu, přičemž v důsledku formálně legislativních úprav v Legislativní radě vlády došlo k potlačení zamýšleného významu,“ vysvětlil Adamec.

Dva pozměňovací návrhy k novele zákona o elektronických komunikacích předložil komunistický poslanec Leo Luzar. V prvním se zabývá výhradně pasážemi o ochraně spotřebitelů. Zakazuje mobilním operátorům automaticky prodlužovat smlouvy na dobu určitou, pokud zákazník aktivně neprojeví vůli, aby k prodloužení nedošlo. Naopak navrhuje, aby po takovémto automatickém prodloužení přešla smlouva na dobu neurčitou. Druhý Luzarův pozměňovací návrh je pouze kosmetickou úpravou a vypuštěním odkazu na jeden bod zákona o elektronických komunikacích, který se podle poslance zbytečně dubluje a mohl by podněcovat k různým výkladům.

Poslanec Leo Luzar (KSČM) chce mobilním operátorům zabránit v automatickém prodlužování smluv na dobu určitou (Foto: archiv Leo Luzara)

Satelitní operátoři nevzdávají snahu o shození novely

Boj proti diginovele jistě nevzdá ani Česká asociace satelitních operátorů, která usiluje o jeho úplné stažení z jednání Poslanecké sněmovny a podařilo se jí argumentačně přesvědčit některé poslance. Pokud sněmovna novelu nestáhne z jednání, hrozí podle asociace České republice arbitráže kvůli nedovolené veřejné podpoře operátorům přechodových sítí DVB-T2. Satelitních operátorů se přitom odebírání kmitočtového pásma 700 MHz, kvůli kterému se musí přejít na DVB-T2, nijak netýká a proti novele brojí z čistě zištných důvodů – rádi by získali diváky pozemního digitálního vysílání pro sebe. Většina poslanců klíčového Hospodářského výboru, který je v případě novely zákona o elektronických komunikacích garanční, však zákon podporuje. Například podle Pavla Čiháka z hnutí ANO je novela nutná pro uvolnění frekvencí pro mobilní operátory. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát míní, že poslancům nezbývá nic jiného než novelu přijmout.

„Nelze vybočit z evropského trendu, který z ryze technických důvodů (vzájemné rušení…) nemůžeme ignorovat. Stát, konkrétně ministerstvo průmyslu a obchodu, v přípravě zaspalo, na což doplatí občané. O pravidlech přechodu teprve jednáme, tak uvidíme,“ odpověděl Laudát na dotaz serveru Televizníweb.cz. O nutnosti zajistit hladké uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro mobilní operátory mluví i poslanec Karel Šidlo (KSČM). „Vzhledem k nařízení Evropské komise o uvolnění kmitočtového pásma 700 MHz pro datové operátory poskytující zejména vysokorychlostní internet, musí dojít k rozšíření kapacity stávajících kmitočtových pásem pro digitální pozemní televizní vysílání,“ uvedl pro Televizníweb.cz.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v přípravě přechodu na DVB-T2 zaspalo, stěžuje si šéf poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát (Foto: TOP 09)

Kolovratník (ANO): DVB-T2 je moderní trend, je třeba ho podpořit

„Bohužel bez změny technologie tzn. přechodu na DVB-T2 nelze provést nařízení Evropské komise ve stanovených termínech. Tím jsem byl podobně jako ostatní poslanci postaven před hotovou věc a se změnou typu pozemního digitálního televizního vysílání souhlasím,“ dodal Šidlo. Samotný vládní návrh ale poslanci příliš nevyhovuje, protože prý nepřinese rozšíření pokrytí pozemním digitálním signálem oproti DVB-T. „Vzhledem k jeho technickým specifikům lze předpokládat, že dojde ještě ke zhoršení dostupnosti kvalitního signálu v DVB-T2. Současně jsou opět velmi vysoké náklady přeneseny na příjemce televizních programů prostřednictvím nákupu nových televizních přijímačů nebo set-top boxů,“ přebírá Šidlo argumentaci České asociace satelitních operátorů.

Česká republika se podle Šidla současně vystavuje sankcím ze strany Evropské komise ohledně nedovolené veřejné podpory v přechodném období, kdy se bude vysílat jak ve standardu DVB-T, tak v DVB-T2. I tento argument vychází z analýzy asociace satelitních operátorů, kterou zástupci ministerstva průmyslu a obchodu na jednání Hospodářského výboru sněmovny minulý týden vyvrátili. Naopak jasným příznivcem novely i přechodu na DVB-T2 je poslanec Martin Kolovratník (ANO). „S přechodem na DVB-T2 jednoznačně souhlasím a plně ho podporuji. Jedná se o moderní trend, který je zcela v souladu s procesem digitalizace v celé Evropě. S návrhem vládní novely zákona souhlasím a v Poslanecké sněmovně budu argumentovat za jeho podporu,“ slibuje.

Vstup do Diskuse

6 komentářů: “Den D pro DVB-T2: Diginovela míří do druhého čtení v Poslanecké sněmovně”

  1. ivovi napsal:

    A moureninem Ceske asociace satelitnich operatoru se stava …. Marek Benda.

    Dnes podal 3 pozmenovaci navrhy.
    Pokud jim dobre rozumim, chce po skonceni soucasnych pridelu DVB-T kmitocty vydrazit a fakticky tak predat cele UHF spektrum mobilnim operatorum a ukoncit pozemni vysilani.

Napsat komentář